Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fiio K3

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Merita upgrade-ul la Fiio K3 de la Fiio E10K?

Eu am castile Beyerdynamic DT990, are putere mai mare? nu specifica nicaieri ce impendanta poate duce, la E10K scria ca duca pana la 150ohm, nu ma pricep cu specificatiile in mW

Edited by FloriN_83, 04 January 2019 - 12:49.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Beyerdynamic DT990 se fabrica in 3 sortimente in functie de impedanta - de care ai mai exact ?
Si ma repet la ce am spus si ieri in alt topic - simti ca ai nevoie de putere mai mare ? La ce volum asculti acum ?

#3
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

 eiffel, on 04 ianuarie 2019 - 13:09, said:

Beyerdynamic DT990 se fabrica in 3 sortimente in functie de impedanta - de care ai mai exact ?
Si ma repet la ce am spus si ieri in alt topic - simti ca ai nevoie de putere mai mare ? La ce volum asculti acum ?
Edition 250ohm, nu ajung cu el la maxim, poate doar ziua cateodata, am inteles ca are un sound stage mai bun, ma intereseaza sa nu aibe putere mai mica, daca e la fel atunci e ok, doar ca suporta si DSD256 si 32bit / 384kHz

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E10K are putere mai mare.

E simplu de verificat - la ambele produse se da puterea in functie de anumite impedante - verifici la aceeasi impedanta ce putere are.
In cazul de fata, ptr jack-ul normal stereo de 3,5mm ai 120mW/32Ohm la K3 si 200mW/32Ohm la 10K

Pe iesirea balansata K3 are aceeasi putere cu 10K pe normal - asta nu are iesire balansata, dar nici castile tale nu au suport ptr asa ceva.

#5
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Deci raman la E10k momentan.

Multumesc.

#6
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Sau îţi modifici căştile şi pui cablu cu 4 fire, 2 către fiecare cupă, după care se vor putea folosi şi pe output-uri standard, şi pe "balanced". Posted Image

Edited by donjoe, 05 January 2019 - 04:20.


#7
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Am gasit asta  https://robrobinette...m#Sennheiser_HD

Dar stau cuminte, nu vreau sa le modific momentan Posted Image

Edited by FloriN_83, 05 January 2019 - 10:25.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La Senneheiser e mai simplu. La astea e mai complicat ca nu e cablu detasabil.
Oricum pe balanced inca nu s-a standardizat bine situatia. Au aparut initial conectori TRS de 2,5mm dar intre timp s-a gasit si Sony sa vina cu conectori de 4,4mm. Sennheiser la modelele lansate anul trecut a inclus cabluri compatibile cu Sony.

#9
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Nu e imposibil, poate cineva vrea sa se complice
Poti sa faci cablu singur cu cablu de microfon, sau cumperi unu gata facut

La asta poti sa inlocuiesti iesirile cu jack de 3,5mm sau 2,5mm  https://www.avstore....ack-2-5mm-trrs/

Iar asta e cam scump, ca doar scrie Audiophile https://www.muziker....d-textile-1-4-m

Iar la casti poti pune mufe jack mama pe fiecare cupa si gata
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a0gmvKrXKRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
am un k3 care atunci cand reda in foobar2000 un fisier dsd64 sau 128 are ledul albastru in loc de galben...care sa fie cauza?
pe flac e galben/albastru in functie de sample rate, adica este ok

#11
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Ma bate gandul si pe mine sa fac upgrade la DAC.

Am tot Fiio E10K.

Credeam ca e f ok DAC-ul pana cand l-am testat cu un prieten prin comparatie cu un CD player cu TDA 1543.

Am ars un album Vangelis pe CD, din FLAC-uri. Si am ascultat cand de pe CD, cand de pe laptop foobar->KS sau WASAPI ->Fiio E10K.

Sistemul e un Onkyo A 8250 cu Tannoy Mercury M3 coloane.

Stiam eu asa din experienta ca e mai feng shui sa asculti de pe CD player dar n-am facut test comparativ pana acum.

Diferenta e extrem de mare.

Eram socati amandoi.
TDA 1543 din anii 80 sterge pe jos cu Fiio.

Apoi a incercat sa asculte in casti, aveam niste Sennheiser 555 (mari, deschise). Fiio-ul n-are putere, sunetul e anemic, era cu totul altceva cand scoteam din amplificator. Trebuie amplificator sau amplificator de casti.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
FiiO sunt facute in special ptr portabile. Pur si simplu nu suna bine nici modele mai pretentioase bagate prin amplif. Nu au dinamica suficienta pe iesirea de linie.
Iar castile Sennheiser de impendanta peste 100 ohmi nu se pupa prea bine cu ele - doar cu modelele de top cu module de amplificare detasabile.

Daca vrei sa-ti iei un DAC sa asculti acasa pe boxe ia-ti ceva stationar.

L.E. O problema poate fi si mufa jack folosita ptr iesirea de linie - majoritate adaptoarelor/cablurilor Jack-RCA sunt de o calitate foarte proasta. Cu un cablu foarte scump de la AudioQuest am reusit sa fac un X5II sa sune relativ decent in boxe - el se aude foarte bine in casti.

Edited by eiffel, 14 January 2020 - 11:25.


#13
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
De Fiio Btr5 ce stii privind comportamentul iesiri pentru amplif? M-ar interesa sa il cumpar si pt acasa dar si pt portabilitate.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E prea nou, nu stiu daca l-a testat cineva pana acum.
Versiunea anterioara are aceleasi "probleme" ca toate produsele FiiO.

Nu prea ai ce sa faci la un produs creat ptr portabilitate. Sunt prea multe compromisuri. Acel jack care creaza probleme la cablurile adaptoare, tensiunea de lucru mica - afecteaza pana la urma dinamica sunetului...

#15
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 cccrys, on 14 ianuarie 2020 - 11:34, said:

De Fiio Btr5 ce stii privind comportamentul iesiri pentru amplif? M-ar interesa sa il cumpar si pt acasa dar si pt portabilitate.
Ce review-uri există îl dau ca cel mai bun DAC/amp pe care-l poți lua la prețul ăla, principala atracție fiind puterea disponibilă la ieșire (pe "balanced"), care bate toate portabilele de același preț, chiar vorbind de aparate mai măricele gen Q1 mkII. Plus că poate fi folosit și pe cablu la PC/laptop, ca BTR3, nu e doar receiver BT.

Edited by donjoe, 14 January 2020 - 16:40.


#16
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
review-uri platite? :)

#17
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 lucas22010, on 14 ianuarie 2020 - 17:03, said:

review-uri platite? Posted Image
LOL. Zeos nu face review-uri plătite. Plus că sunt păreri și de la utilizatori care l-au cumpărat deja:
https://forum.hifigu...o-btr5/7364/119
https://forum.hifigu...o-btr5/7364/126

#18
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
Stiu ca iesirea balansata e foarte buna, chiar o s-o folosesc la Meze 99 Classics dar ma intereseaza sa fie decenta si iesirea lineout, macar la nivelul Asusului xonar u7 pe care il am acum.

@Eiffel
Ce cablu ai folosit de a facut diferenta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate