Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

retrofit faruri lupa

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
salutare.Detin un E60 nfl din 2006 cu faruri simple fara lupe si doresc sa fac si eu un retrofit la faruri.Am gasit si eu de cumparat 2 faruri cu lupa pt e60.Vanzatorul mi-a explicat ca le-a dat jos de pe un e60 ca al meu tot nfl din 2006 doar ca pe spatele farurilor are si balastul montat.Mi-a explicat ca balastul se alimenteaza cumva din far direct si ca nu mai trebuie sa fac eu nici o modificare la mine,si ca ar merge ca sunt tot 8 pini la mufa.Mi-a spus ca pot sa le montez ca sunt plugn play.Eu pe masina mea nu am xenon am faruri simple fara lupe.As avea si eu 2 intrebari
1.pot sa le cumpar linistit si sa le montez pe masina fara alte modificari in instalatia electrica?
2.le da cu 900-1000 lei ambele.Este un pret ok pt ambele faruri ?Le da complet si cu becuri si cu balast
M-am saturat de farurile simple fara lupa,arata ca naiba.Ma poate ajuta cineva cu pasii necesari acestui upgrade cu ce piese imi trebuie mai exact sau ce modificari daca e cazul?

Va rog mult de tot doresc raspunsuri doar de la cei care detin aceasta marca sau care au avut-o si au facut acest retrofit.Nu doresc raspunsuri de la toti loganistii si de la cei care au chef de mistouri si offtopic.Daca nu stiti nu postati.Multumesc
acestea sunt farurile care doresc sa le cumpar

Attached Files


Edited by gordon93, 04 January 2019 - 02:47.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cu spalatorul cum faci?

#3
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
v-am rugat sa nu postati daca nu stiti.De ce o faceti?Ce treaba are spalatorul cu ce doresc eu sa fac? doamne sfinte..

Edited by gordon93, 04 January 2019 - 02:51.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pai cum treci de rar fara spalator la farurile cu lupe?

#5
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Trebuie sa faci rost si de modulul de xenon si de cei 2 senzori puntea fata si puntea spate pentru auto reglare, fara cele mentionate nu vei avea reglaj sus/jos.
PS: Cel putin asa este la Focus 2, banuiesc ca acelasi principiu este si in cazul tau.

Edited by madutzu25, 04 January 2019 - 03:17.


#6
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Nu e obligatoriu sa ai xenon la farurile cu lupă :)

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 gordon93, on 04 ianuarie 2019 - 02:37, said:

doar ca pe spatele farurilor are si balastul montat.

 MicroEdge, on 04 ianuarie 2019 - 07:13, said:

Nu e obligatoriu sa ai xenon la farurile cu lupă Posted Image
Asa o fi ... da' balastu' ala pemtru ce e acolo ?

Edited by adrian_r5, 04 January 2019 - 08:45.


#8
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,068
  • Înscris: 16.02.2017
1 si cel mai important sa nu fie masina donatoare cu voland pe dreapta.

#9
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

 gordon93, on 04 ianuarie 2019 - 02:37, said:

salutare.Detin un E60 nfl din 2006 cu faruri simple fara lupe si doresc sa fac si eu un retrofit la faruri.Am gasit si eu de cumparat 2 faruri cu lupa pt e60.Vanzatorul mi-a explicat ca le-a dat jos de pe un e60 ca al meu tot nfl din 2006 doar ca pe spatele farurilor are si balastul montat.Mi-a explicat ca balastul se alimenteaza cumva din far direct si ca nu mai trebuie sa fac eu nici o modificare la mine,si ca ar merge ca sunt tot 8 pini la mufa.Mi-a spus ca pot sa le montez ca sunt plugn play.Eu pe masina mea nu am xenon am faruri simple fara lupe.As avea si eu 2 intrebari
1.pot sa le cumpar linistit si sa le montez pe masina fara alte modificari in instalatia electrica?
2.le da cu 900-1000 lei ambele.Este un pret ok pt ambele faruri ?Le da complet si cu becuri si cu balast
M-am saturat de farurile simple fara lupa,arata ca naiba.Ma poate ajuta cineva cu pasii necesari acestui upgrade cu ce piese imi trebuie mai exact sau ce modificari daca e cazul?

Va rog mult de tot doresc raspunsuri doar de la cei care detin aceasta marca sau care au avut-o si au facut acest retrofit.Nu doresc raspunsuri de la toti loganistii si de la cei care au chef de mistouri si offtopic.Daca nu stiti nu postati.Multumesc
acestea sunt farurile care doresc sa le cumpar
Nu stiu sa te ajut dar stiu unde poti afla informatii complete despre ce incerci sa faci. Mai exact, cauta forumul dedicat marcii tale de masina si ai sa gasesti cu siguranta mai multi utilizatori care fie se pricep, fie chiar au facut ceva asemanator.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Atîta timp cât nu folosești Xenon, le poți monta liniștit.
Dai jos balastul și folosești becuri halogen.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Cum a spus si un coleg mai sus, iti lipseste sistemul automat de reglaj al farurilor. Cele normale cu bec, le ajustezi tu din interior, cele cu xenon se ajusteaza singure, automat in functie de incarcatura masinii.
Daca le montezi asa cum sunt, vei orbi pe multi in trafic pentru ca nu se vor regla. Daca ai sa observi la masinile care vin cu xenon stock, cand pui contactul, raza de lumina se duce la maxim in jos - farul detecteaza unde este pozitia de minim - si apoi in functie de informatia data de  senzorul aflat pe punte sau bascula se ridica la o valoare normala, fara sa deranjeze pe nimeni.
Eu am impresia ca tu suferi de bizoneala...

 ericmario, on 04 ianuarie 2019 - 10:07, said:

Atîta timp cât nu folosești Xenon, le poți monta liniștit.
Dai jos balastul și folosești becuri halogen.
Din ce stiam, poate ma insel, soclul pentru becuri cu xenon difera un pic de cele cu halogen. Daca se potrivesc, norocul lui.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Problema vine când întâlnești un polițist mai încordat.
Îți va reține talonul + amendă pentru modificări neautorizate aduse sistemului de iluminare.
Cât despre autorizare RAR, poți să uiți, e imposibil.

#13
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006

 Music-Box, on 04 ianuarie 2019 - 09:07, said:

1 si cel mai important sa nu fie masina donatoare cu voland pe dreapta.
Ba da. Se reglează.

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,270
  • Înscris: 06.07.2007

 Klasse, on 04 ianuarie 2019 - 10:27, said:


Ba da. Se reglează.
Se regleaza doar daca farul are in interior lamela de comutare stanga dreapta. La E60 nu exista asa ceva, cel putin nu la xenon.
Daca reglajul e facut doar sus-jos, va iesi un mare kk.
Asa ca nu recomand faruri UK.

Edited by dan1980_25, 04 January 2019 - 11:29.


#15
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018

 ericmario, on 04 ianuarie 2019 - 10:07, said:

Atîta timp cât nu folosești Xenon, le poți monta liniștit.
Dai jos balastul și folosești becuri halogen.
deci chiar daca au balastul montat pe spate si sunt cu adaptiv si xenon,pot sa le pun bec simplu cu halogen si functioneaza?Asta spui?Pe mine ma intereseaza sa am doar far cu lupa atat.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 gordon93, on 04 ianuarie 2019 - 14:02, said:

deci chiar daca au balastul montat pe spate si sunt cu adaptiv si xenon,pot sa le pun bec simplu cu halogen si functioneaza?Asta spui?Pe mine ma intereseaza sa am doar far cu lupa atat.
Pai atunci pune-l, ce mai stai. Scoate si becurile ca oricum nu ai nevoie de ele....daca ai far cu lupa e de ajuns.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
prevad ca pune niste leduri de 3-5lumeni bucata...

#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 gordon93, on 04 ianuarie 2019 - 14:02, said:

deci chiar daca au balastul montat pe spate si sunt cu adaptiv si xenon,pot sa le pun bec simplu cu halogen si functioneaza?Asta spui?Pe mine ma intereseaza sa am doar far cu lupa atat.
nu se potriveste becu-n soclu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate