Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

retrofit faruri lupa

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
eu o sa pun faruri cu lupa fara spalator m-am hotarat.Spalatorul de far mi se pare un moft nejustificat.

Edited by gordon93, 07 January 2019 - 21:37.


#38
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 gordon93, on 04 ianuarie 2019 - 16:21, said:

am bara acea cu spalatoarele de faruri dar am considerat ca nu mai este nevoie sa specific ca o am.

 gordon93, on 07 ianuarie 2019 - 21:36, said:

eu o sa pun faruri cu lupa fara spalator m-am hotarat.Spalatorul de far mi se pare un moft nejustificat.
Pai ori ai bara cu spalator, ori nu o ai....
Un moft nejustificat mi se pare sa ai faruri cu lupe in detrimentul spalatoarelor...

#39
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
cineva care are far cu spalator a scos mufa si el:
"Reglajul sus-jos ramane manual si merge foarte bine iar spalatoarele de faruri sunt inutile, eu am scos mufa din pompa la a mea (mai mult intinde mizeria si consuma imediat lichidul)"
concluzia: MOFT!

Edited by gordon93, 07 January 2019 - 22:00.


#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Daca tu ai impresia ca spalatoarele sunt inutile...inseamna ca nu stii cum functioneaza spalarea farului.
Colegu, farul se spala folosind apa si curentul e aer care "bate" in far datorita vitezei. Atunci farul se spala si se curata singur. Nu ma crezi ? Cand ai farurile murdare, da un pic cu apa si mergi cu 60-80 km/h vre-o 1-2 km si apoi uita-te din nou la far...ai sa vezi ca sunt curate. Si cred ca habar nu ai cat de mult inseamna un far curat...

MOFT ( bizoneala ) e tampenia aia de lupa care o vrei tu ...doar pentru ca nu arata bine...

Edited by tehnics, 07 January 2019 - 22:25.


#41
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
cu genul acesta de masina mergi in 90% din cazuri pe asfalt,nu pe drum forestier sau drum de munte ca sa conteze asa de mult acel spalator de far.Pluse de asta hey suntem in 2019, exsista spalatorii la tot pasul si atunci speli si farul si eu cred ca iese mult mai bine spalat.Eu spal masina  cam la o saptamana.Eu nu reusesc sa murdaresc farul pe asfaltul care circul.Lichidul care il completezi pt spalatorul de far costa mai mult decat o spalare completa la spalatorie,mai cu seama ca-l consuma si repede.Eu cu 5 lei adica 2 fise o scot lacrima toata masina.
spalatorul de far=MOFT pt sconcsi pretentiosi.

Edited by gordon93, 07 January 2019 - 23:48.


#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
farul nu se spala pentru estetica...
ci pentru ca va opri o parte din lumina, iar o alta parte o va devia aiurea in ochii celor din fata.

uite far pe halogen aprinsa faza scurta h7.
e curat, ziua e clar si ci toate astea noaptea se vede ca si cum ar fi plin de microfisuri.
Attached File  IMG_20181016_124924.jpg   481.83K   85 downloads

Edited by arg, 07 January 2019 - 23:55.


#43
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018

 arg, on 07 ianuarie 2019 - 23:48, said:

farul nu se spala pentru estetica...
ci pentru ca va opri o parte din lumina, iar o alta parte o va devia aiurea in ochii celor din fata.
ba tu te auzi ce spui?tu farul il speli pt estetica?sau il speli ca sa fie curat?.

atatea mofturi cu kktu asta de spalator  cand poti f bine sa o speli la spalatorie de o faci boboc toata masina.v-am pus mai sus ce spune un om care are tot sistemul de spalare far si spune clar ca mai mult intinde mazga si e ineficient.Atatea mofturi ,o duci la spalatorie o speli si gata ca doar nu mergi numai prin mocirla cu masina ca sa conteze ktu ala de spalator de far ca m-ati innebunit cu totii cu spalatoru asta.

Edited by gordon93, 08 January 2019 - 00:13.


#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
da pentru ce crezi ca spalasina pe afara? cumva sa nu miroasa praf?
o spal cand se face purcel, cand e plina de sare sau gainati de gigustiuci... in rest curat doar geamurile, oglinzile si rar dar cu mare grija farurile (daca sunt mult prea pline de mazga)

p.s. te rog frumos sa scri cu fontul normal.

Edited by arg, 08 January 2019 - 00:02.


#45
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018

 arg, on 08 ianuarie 2019 - 00:00, said:

da pentru ce crezi ca spalasina pe afara? cumva sa nu miroasa praf?

ce spun eu si ce intelegi tu,deruleaza caseta sa vezi daca intelegi mai bine ce am vrut sa spun... Posted Image

Edited by gordon93, 08 January 2019 - 00:28.


#46
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
Alea nu cumva sunt faruri cu halogen si cu xenon chinezesc adaugat? Parca E60 venea si cu asa ceva.
Oricum sa faci retrofitul doar partial e rromie grava, cam la fel cu xenonul pe far normal.
Trebuie schimbat si blocul de lumini, trebuie vazut ce anume face autonivelarea si schimbat sau adaugat, bara fata schimbata sau date gauri, adaugata instalatia de spalat, parca si rezervorul de zeama e mai mare la masinile cu xenon si nu in ultimul rand totul trebuie codat pe masina altfel nimic n-o sa mearga.
Oricum am senzatia ca daca doar le schimbi o sa ai erori in bord, BMW chiar nu e o marca pe care sa faci improvizatii pe partea electrica.

Le: spalatorul de faruri se cere pt ca la drum lung farurile cu xenon sunt afectate mai tare de mizerie, nu e nevoie sa mergi prin mocirla, daca dai o tura de centura dupa ploaie si pe timp de noapte garantat simti lipsa spalatorului, o sa fie farurile inutile pt ca se umplu de mazga rapid si cum nu ai o oglinda mare sa compenseze...

Edited by _-livio-_, 08 January 2019 - 03:01.


#47
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 gordon93, on 07 ianuarie 2019 - 23:43, said:

cu genul acesta de masina mergi in 90% din cazuri pe asfalt,nu pe drum forestier sau drum de munte ca sa conteze asa de mult acel spalator de far.Pluse de asta hey suntem in 2019, exsista spalatorii la tot pasul si atunci speli si farul si eu cred ca iese mult mai bine spalat.Eu spal masina  cam la o saptamana.Eu nu reusesc sa murdaresc farul pe asfaltul care circul.Lichidul care il completezi pt spalatorul de far costa mai mult decat o spalare completa la spalatorie,mai cu seama ca-l consuma si repede.Eu cu 5 lei adica 2 fise o scot lacrima toata masina.
spalatorul de far=MOFT pt sconcsi pretentiosi.
Moft e ceea ce vrei tu, lupa pe far pentru ca nu arata bine... ala e moft.
In rest este necesitate, nu moft.
Cum a zis si colegul mai sus, cand esti pe centura si ploua si primesti in freza toti stropii sau mai trece unu pe contrasens si calca printr-o baltoaca ai sa vezi cum se chiorasc farurile tale cand e asfaltul ud. Sau cumva opresti la prima spalatorie sa iti faci masina boboc cu doua fise ???

Daca tu te iei dupa prietenul tau care are si el BMW, pai nu inteleg ce naiba cauti tu pe forum pentru ca tu ai impresia ca pana acum nimeni nu a vazut BMW...
Bizonar...

Edited by tehnics, 08 January 2019 - 10:02.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 tehnics, on 08 ianuarie 2019 - 10:02, said:

.... si ploua si primesti in freza toti stropii .....
cand ploua e bine ca e apa multa si parbrizul il stergi doar cu stergatoarele... nasol e cand e mazga si mergi strans in coloana nici nu apuci sa stergi parbrizul ca iar e plin de stropi uscati, acolo consum de lichid...

#49
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 arg, on 08 ianuarie 2019 - 10:09, said:

cand ploua e bine ca e apa multa si parbrizul il stergi doar cu stergatoarele... nasol e cand e mazga si mergi strans in coloana nici nu apuci sa stergi parbrizul ca iar e plin de stropi uscati, acolo consum de lichid...
La unele masini, alea smechere de tip BMW, am impresia ca au tanc separat pentru spalatoarele de parbriz. Nu sunt sigur 100% dar nu m-ar mira. ideea tancului separat pentru spalatoare este ca daca ramai fara lichid la spalatoarele farurilor sa nu ramai fara lichid pentru parbriz.
Cel putin la unele masini, pentru stergatorul din spate au tanc separat in portbagaj.

Edited by tehnics, 08 January 2019 - 11:49.


#50
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008
Nu are rezervor separat la BMW nici pentru spalator de faruri si nici pentru luneta.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nici eu nu vad rostul pentru rezervor separat, dar la golf stiu ca e un rezervor mai mare... pe care se monteaza inca o pompa.

#52
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018

 tehnics, on 08 ianuarie 2019 - 10:02, said:

Bizonar...
bizonar esti tu bai maimutoiule vezi cum vb...

Edited by gordon93, 08 January 2019 - 13:10.


#53
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 tehnics, on 08 ianuarie 2019 - 11:42, said:

Cel putin la unele masini, pentru stergatorul din spate au tanc separat in portbagaj.
Asa avea batrinul meu R5 fabricat in AD 1980 Posted Image

#54
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 gordon93, on 08 ianuarie 2019 - 13:10, said:

bizonar esti tu bai maimutoiule vezi cum vb...
...ca altfel ?

Cand multi iti spun niste chestii importante si tu le consideri mofturi, nu inteleg de ce ne mai intrebi. Posibil nu stii cum functioneaza un forum. Diferenta dintre tine si mine e ca eu am aici vre-o 13 ani de forum iar useri ca tine am vazut MULTI....tu in schimb nu stii sa faci diferenta intre moft si necesitate. Pur si simplu le incurci...
Si da, sa consideri ca spalatoarele nu sunt necesare, sunt doar un moft si ca tu nu poti sa circuli fara sa iti bagi lupe pe o troaca de BMW, mi se pare bizonareala...
Trebuia sa iti iei BMW cu lupe ca sa arate calumea...sau nu ti-au ajuns banii ?

 adrian_r5, on 08 ianuarie 2019 - 13:56, said:

Asa avea batrinul meu R5 fabricat in AD 1980 Posted Image
Cred ca si Merc de prin 2000 avea asa ceva, tanc de apa pentru luneta.

Edited by tehnics, 08 January 2019 - 15:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate