Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019
Voi ce facultăți urmați sau ati urmat? Sunt foarte nelamurita în privința Facultății, pentru ca, de la  toate facultățile spre care ma îndrept, găsesc câte un dezavantaj (ca nu găsești un job in domeniu) care ma descurajează. Eu aș vrea management, publicitate sau organizator evenimente. Facultatea de limbi străine, spre care sunt îndrumată, nu imi place, deși unii spun că sunt "făcută pentru limbi străine". Asadar, ma puteti ajuta cu un sfat?

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Eu zic sa mai deschiz inca un topic "cu ce ma machez la facultate", etc. ca doar il mai ai si pe asta.

Dupa aia o sa afli ca un procent covarsitor din cei care au terminat o facultate nu activeaza in acel domeniu.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
https://forum.softpe...135034-cariera/

https://forum.softpe...de-publicitate/

Spam ?

Edited by pasilla, 02 January 2019 - 23:01.


#4
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postallexandra26, on 02 ianuarie 2019 - 22:39, said:

Voi ce facultăți urmați sau ati urmat? Sunt foarte nelamurita în privința Facultății, pentru ca, de la  toate facultățile spre care ma îndrept, găsesc câte un dezavantaj (ca nu găsești un job in domeniu) care ma descurajează. Eu aș vrea management, publicitate sau organizator evenimente. Facultatea de limbi străine, spre care sunt îndrumată, nu imi place, deși unii spun că sunt "făcută pentru limbi străine". Asadar, ma puteti ajuta cu un sfat?
FA medicina, in 6 ani inveti o limba straina bine ( alegi engleza, franceza, germana, sau chiar norvegiana, finlandeza, suedeza) si ai loc de munca asigurat

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postccdsah, on 02 ianuarie 2019 - 23:19, said:

FA medicina, in 6 ani inveti o limba straina bine ( alegi engleza, franceza, germana, sau chiar norvegiana, finlandeza, suedeza) si ai loc de munca asigurat

Ea vrea facultati gen management si tu o trimiti la medicina, unde chiar trebuie sa inveti. Sa fim seriosi.

#6
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
In afara de cateva (foarte putine) facultati intri bou si iesi vaca (sau viceversa). Din pacate cursurile si programa nu sunt deloc adaptate situatiei actuale de pe piata muncii.

#7
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019
Dacă mi-ar fi plăcut medicina, aș fi mers acolo. Nu mi-e teamă de învățat. Managementul este doar pentru ca imi place organizarea, lucrul în echipa și conducerea. Altfel, umanul este cel pe care ma pliez cel mai bine

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRealThing, on 02 ianuarie 2019 - 22:46, said:

Eu zic sa mai deschiz inca un topic "cu ce ma machez la facultate", etc. ca doar il mai ai si pe asta.

:lol:

#9
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Am 2 prietene la limbi straine si faci mai multa literatura decat altceva si ai cu tona de invatat pe langa citit carti cu tona.

#10
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca tu ai impresia ca dupa ce termini facultatea aia de management o sa ajungi direct manager...ce sa zic, adevarul e ca si eu vazusem un inorog roz langa ghena.

Du-te la ce-ti place, cred ca mai putin de 20% din cei pe care ii cunosc activeaza in domeniul in care au facut facultatea.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postallexandra26, on 02 ianuarie 2019 - 22:39, said:

Voi ce facultăți urmați sau ati urmat? Sunt foarte nelamurita în privința Facultății, pentru ca, de la  toate facultățile spre care ma îndrept, găsesc câte un dezavantaj (ca nu găsești un job in domeniu) care ma descurajează.

Aeronave, motoare, activez in industria auto, pe antivibratii (in general suspensie)
Dac-ar mai fi sa aleg acum cu creierul de acum, as alege facultatea in domeniul alimentar (pentru firma) sau ingineria materialelor, ca si cariera de salariat

managementul se face DUPA ce ai absolvit o facultate pentru care simti ca va contribui la cariera ta, si DUPA ce ai acumulat un min de 5 ani de experienta in domeniu

Edited by Tsunnnami, 02 January 2019 - 23:32.


#12
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019

View PostRealThing, on 02 ianuarie 2019 - 23:30, said:

Daca tu ai impresia ca dupa ce termini facultatea aia de management o sa ajungi direct manager...ce sa zic, adevarul e ca si eu vazusem un inorog roz langa ghena.

Du-te la ce-ti place, cred ca mai putin de 20% din cei pe care ii cunosc activeaza in domeniul in care au facut facultatea.
   Nu a zis nimeni niciodată ca vei deveni manager imediat după facultate.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postallexandra26, on 02 ianuarie 2019 - 23:32, said:

   Nu a zis nimeni niciodată ca vei deveni manager imediat după facultate.

Si atunci la ce bun sa pierzi timpul aiurea?

#14
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019

View PostTsunnnami, on 02 ianuarie 2019 - 23:34, said:



Si atunci la ce bun sa pierzi timpul aiurea?
  Sincer, nu inteleg la ce te referi cu asta? La ce pierd timpul să pun întrebări sau la ce pierd timpul cu facultatea? Pentru ca pentru mine nu ar fi nicio problemă ca nu devin manager imediat după facultate, atâta timp cât fac ceea ce imi place și stiu ca după un anumit timp, pot avansa. Faza e ca nu stiu cat de rapid poti gasi acel job de asistent manager...

#15
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Meh aia cu asistent manager care devine manager ce sa zic, la un moment dat o sa ajungi si tu sa cunosti realitatea, nu-i ca-n filme (nici ca la cursuri).

#16
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019

View Postmaxb2000, on 02 ianuarie 2019 - 23:30, said:

Am 2 prietene la limbi straine si faci mai multa literatura decat altceva si ai cu tona de invatat pe langa citit carti cu tona.
  Ele sunt probabil pe latura de Filologie. Eu nu vreau traducător/interpret, cu atât mai puțin profesor

View PostRealThing, on 02 ianuarie 2019 - 23:39, said:

Meh aia cu asistent manager care devine manager ce sa zic, la un moment dat o sa ajungi si tu sa cunosti realitatea, nu-i ca-n filme (nici ca la cursuri).
Observ ca stii foarte multe lucruri. Proprie experiență sau doar presupunere?

#17
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Hai sa zicem c-o ard de fo' 15 ani prin corporatii (ma rog, acum nu mai sunt in o corporatie da' just my luck, va deveni una). Nu vorbesc din carti ;)

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postallexandra26, on 02 ianuarie 2019 - 23:45, said:

Observ ca stii foarte multe lucruri. Proprie experiență sau doar presupunere?

Iti spun eu, din experienta, daca colegul RealThing te-a speriat. Managementul ca prima facultate e inutil daca nu cumva are mami sau tati firma. Si chiar si atunci, mai bine studiezi in domeniul de activitate al firmei, ca abilitatile de management si leadership nu le inveti din cursuri, ci punand osul la treaba intre oameni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate