Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Facultatea de publicitate

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019
Hei. De curând m-am gandit ca aș vrea să merg la facultatea de publicitate, însă am niște nelămuriri. Nu stiu spre care să mă orientez, Facultatea de jurnalism, SNSPA sau Hyperion. Am înțeles că la jurnalism nu faci mare lucru în acest domeniu, la SNSPA e mai OK dpdv al Profesorilor și al activităților (faci multă practică), iar studenții de la Hyperion se angajează încă din timpul Facultății. Voi ce părere aveti? Ma puteti ajuta?
   Apropo, care e faza cu relații publice?  Unde te angajezi și ce faci în acel domeniu? Mulțumesc

#2
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Facultatea de Marketing de la ASE, apoi faci un master pe publicitate, PR, jurnalism etc.

Cu facultatea de relatii publice sau jurnalism ai toate sansele sa ajungi somer.

#3
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Am avut ceva tovarasi la SNSPA.S-au lasat dupa primul an.Fabrica de diplome.

Edited by carturarulobosit, 02 January 2019 - 20:12.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 allexandra26, on 02 ianuarie 2019 - 19:30, said:

Voi ce părere aveti?
Fugi ca dracu de tamaie de astfel de facultati care nu te invata o meserie concreta, cautata pe piata muncii. Doar iluzii iti vor vinde.

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Poate sa faca bani frumusei daca lucreaza in publicitate sau relatii publice. Depinde cum se vinde...

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Daca are ceva pentru publicitate, nu facultatea asta va conta in calea profesiei.

Edited by neagu_laurentiu, 02 January 2019 - 20:17.


#7
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019
Eu aș vrea și la management, dar sunt descurajată de toate părerile despre acest job. Cred ca la publicitate iti gasesti un job bine plătit, dar trebuie să ai puțină experiență. De asta v-am întrebat în privința Facultății, poate printre voi se numără și câțiva membri ai acelor facultăți și vor să își exprime părerea și să ajute 😁

#8
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Deci snspa e fosta academie de stat gheorge gheorghiu dej?

Am cautat pe net, credeam ca e ceva societatea nationala de .... nu intelegeam nimic

E privata acum?

#9
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019

 cipri2bau, on 02 ianuarie 2019 - 23:34, said:

Deci snspa e fosta academie de stat gheorge gheorghiu dej?

Am cautat pe net, credeam ca e ceva societatea nationala de .... nu intelegeam nimic

E privata acum?
Nu cred

#10
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Poti face un exercitiu de imaginatie: presupunem ca ai absolvit "Facultatea de Publicitate" si urmeaza sa-ti gasesti un job. Cate anunturi la care vei vrea sa aplici gasesti pe ejobs.ro, bestjobs sau alt site similar?

#11
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019

 victor_a, on 03 ianuarie 2019 - 01:06, said:

Poti face un exercitiu de imaginatie: presupunem ca ai absolvit "Facultatea de Publicitate" si urmeaza sa-ti gasesti un job. Cate anunturi la care vei vrea sa aplici gasesti pe ejobs.ro, bestjobs sau alt site similar?
Nu foarte multe, dar cred ca sunt destule.

#12
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Cred ca se numeste marketing nu publicitate. Publicitate suna ca si cum ai zice facultatea de scriitori in loc de litere, sau facultatea de electrice in loc de electrotehnica.

Oamenii care fac clipuri de publicitate si se si filmeaza nu au nevoie de asa studii superioare, mai ales la filmat sunt si copii.

Edited by cipri2bau, 03 January 2019 - 01:56.


#13
allexandra26

allexandra26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2019

 cipri2bau, on 03 ianuarie 2019 - 01:55, said:

Cred ca se numeste marketing nu publicitate. Publicitate suna ca si cum ai zice facultatea de scriitori in loc de litere, sau facultatea de electrice in loc de electrotehnica.

Oamenii care fac clipuri de publicitate si se si filmeaza nu au nevoie de asa studii superioare, mai ales la filmat sunt si copii.
Se numește "Publicitate". Există Marketing, la fel de bine cum există Publicitate.

#14
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Publicitatea e Marketing. Marketing-ul include advertising-ul.

Nu merita sa faci o facultate la SNSPA.

#15
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Daca mai urmaresti postarea o sa iti raspund eu fiind deja la facultatea asta, si astia de mai sus vorbesc fara habar. Nu te duce la ASE sau SNSPA pentru ca nu o sa faci nimic, sunt niste universitati slabe. Mergi la Universitatea din Bucuresti, in timpul licentei la Publicitate o sa faci la nivel introductiv mass-media, etica, marketing, SEO, Art Director, Strategic Planner, Content writer, Client service, etc. Ca sa te si specializezi trebuie sa urmezi un Master. In cadrul facultatii ai obligatorii in anul 1 si 2, 90 ore de practica in agentie de publicitate iar facultatea iti ofera oferte de practica si te ajuta din timpul facultatii sa te angajezi.
Nu o sa mint ca in anul 1 si parca si primul semestru din anul 2 o sa faci niste materii comune cu jurnalismul si comunicarea si o sa te intrebi de ce dracu invat astea, asta inca ma intreb si eu... Ca sa lucrezi in publicitate insa nu ai nevoie de facultate din domeniu, poti sa termini si agricultura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate