Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Black Mirror: Bandersnatch

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostSabinatu, on 30 decembrie 2018 - 11:15, said:

Am o carte interactivă, cumpărată în anii '90. Titlul e Mercenarul și ideea era că, după fiecare capitol, dai cu zarurile și acțiunea se derula în funcție de rezultat.
Mie mi-a plăcut ideea, nu știam de film, o să-l văd când am timp.
Au trecut peste 20 de ani de cand am citit cartea asta, capitolul 29 era intr-adevar cel mai urat din toata cartea :D
La vremea respectiva citeam pe nerasuflate orice titlu nou de la Nemira. Acum trebuie s-o caut sa vad pe unde e prin biblioteca, ca mi-ai trezit pofta sa mai trec prin misiunile din carte, poate de data asta nu mai ajung asa des la capitolul 29 :D

#20
nedelcumm

nedelcumm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2018
Interesant firul epic al filmului in functie de alegerile facute.

#21
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postradunic, on 30 decembrie 2018 - 14:14, said:

Nu. Finalul fericit ar fi schimbat sensul și ar fi anulat tot restul filmului.

No comment...

Ai simțit ceva dar n-ai înțeles nimic din filmele astea, așa-i?
Apăi scuze că nu am scris la început „Această postare e un pamflet”. Nu crezusem că e necesar...
În ce privește „Titanic”, uite aici ce spun specialiștii Posted Image
Sper să ai răbdare să vezi cui îi explică rezultatele la final:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JVgkvaDHmto?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar în ce privește „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, nu-mi permit să merg în sfere înalte. Poate nu am înțeles nimic din el, dar cam asta am simțit și simt:

Când l-am văzut primele dăți, era puțin după 1989, așa că erau proaspete amintirile sin copilăria sub comuniști (frig, lipsuri, reguli absurde, frustrări și altele). Și făceam paralela între ce trăisem sub comuniști și ce era în film. Dădea cu egal.

Acum...Mă uit iar la film și văd cum albul heterosexual normal e internat la ospiciu și intră flancat de doi infirmieri negri, iar șefă peste toți e o femeie lipsită de orice sexualitate. Iar el, pentru că nu se supune noilor reguli, stupide și absurde, și pentru că are curaj de a spune lucrurilor pe nume, pățește ce știm cu toții la urmă.
Apoi mă uit în jur, unde sunt inundat de political correctnessul ăstași ce să zic, parcă văd că filmul își păstrează actualitatea.

Și când văd că McMurphy sfârșește la fel, indiferent la ce dictatură ne raportăm, că e comunismul de ieri, că e neomarxismul de azi, păi cum să nu vreau să schimb finalul?


View PostLowrider, on 30 decembrie 2018 - 14:21, said:

Au trecut peste 20 de ani de cand am citit cartea asta, capitolul 29 era intr-adevar cel mai urat din toata cartea Posted Image
La vremea respectiva citeam pe nerasuflate orice titlu nou de la Nemira. Acum trebuie s-o caut sa vad pe unde e prin biblioteca, ca mi-ai trezit pofta sa mai trec prin misiunile din carte, poate de data asta nu mai ajung asa des la capitolul 29 Posted Image
Da, la fel și eu. „Mercenarul” circulase pe la colegii de clasă, eram la liceu.
Ne cumpăram toți Sven Hassel, SF-uri nu mai zic...Dune, Fundația etc. Ce vremuri, nu?

Edited by Sabinatu, 30 December 2018 - 15:31.


#22
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View PostSabinatu, on 30 decembrie 2018 - 15:24, said:



Acum...Mă uit iar la film și văd cum albul heterosexual normal e internat la ospiciu și intră flancat de doi infirmieri negri, iar șefă peste toți e o femeie lipsită de orice sexualitate. Iar el, pentru că nu se supune noilor reguli, stupide și absurde, și pentru că are curaj de a spune lucrurilor pe nume, pățește ce știm cu toții la urmă.

Ha ?!?! Posted Image

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Da' toti va uitati numai la filme din astea grele? Numai nasul, titanic si cu cucii? Chiar nu mai aruncati un ochi cum se cafteste statham?
Io chiar as vrea un singur acasa interactiv, sa aleg sa-l bumbaceasca pe pusti, la fiecare faza....

#24
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postbullterrorist, on 30 decembrie 2018 - 16:06, said:

Ha ?!?! Posted Image
Ce vrei, era minutul meu zilnic de filosofie rurală.

View Postslai, on 30 decembrie 2018 - 16:50, said:

Da' toti va uitati numai la filme din astea grele? Numai nasul, titanic si cu cucii? Chiar nu mai aruncati un ochi cum se cafteste statham?
Io chiar as vrea un singur acasa interactiv, sa aleg sa-l bumbaceasca pe pusti, la fiecare faza....
Eu nu, cel mai mult mă uit la comedii și SF. Dar stai, Titanic e film greu? Și ca să par cult: cine e Statham?

On topic:
Gata, am văzut filmul. De fapt, e „Gata, am văzut vreo două-trei filme”.

La început au fost câteva lucruri care m-au enervat, când îl întreabă mama dacă merge sau nu la bunici și ai doar opțiunea NU, sau faptul că ajungeam în același punct, chiar dacă luasem decizii diferite.
Dar apoi am ajuns la faza cu Netflix când îi apărea scris că cineva dintr-o rețea din viitor îi controlează deciziile...iar eu zâmbeam, că-i controlam, chipurile, deciziile, apoi realizez că și deciziile mele de fapt sunt ale scenaristului. Adică mi s-a părut foarte bună ideea aceea că altcineva decide pentru tine, chiar dacă ai impresia că tu ai luat acele decizii.

Deci mie mi-a plăcut mult.

#25
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Hai nene ca astia is nebuni, pe bune! Caseta care o baga in walkman la sfarsit (si coloana sonora) contine defapt un program de ZX Spectrum!
Poate fi incarcat si pe emulator si rezultatul ii asta:



Posted Image

, un QR code care ne trimite catre https://www.tuckerso...et/ealing20541/


Attached File  Bandersnatch.gif   59.45K   146 downloads

Attached File  Bandersnatch.rar   1.32MB   2 downloads

Edited by gabyxm, 31 December 2018 - 01:53.


#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ieri l-am luat de la "biblioteca" dar n-am apucat sa ma uit peste el, poate zilele astea de mancare si repaos.

Ideea ca cineva (chiar tu) din viitor poate controla deciziile prezentului nu e noua si se numeste retrocauzalitate si e un concept interesant pentru ca afirma simplu ca, pentru lucrurile ce ti se petrec in prezent, e vinovat un personaj din viitor, care esti tot tu si care, poate fi, la acel moment invingator sau perdant in raport cu niste standarde sociale. Practic, faptul ca alegi o anumita facultate in detrimentul altor zeci de optiuni, poate fi determinat retrocauzal de locul / starea in care vei ajunge peste 40 de ani.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAldulescu, on 30 decembrie 2018 - 12:47, said:

Transmite ca tu decizi ce se intampla in film.
Nu e ceva nou, oricum si prin anii '90 au fost populare pentru o scurta perioada jocurile de PC de tip film interactiv.
Pai e neinteresant, nu vreau sa decid eu... vreau sa vad ce alege cineastul Posted Image
Iti dai seama ce aiurea e, dupa aia stau sa ma gandesc daca am decis bine, cum era varianta cealalta samd...

Uite ceva tehnic, un film ca si muzica terbuie sa aibe elemente de tensiune si destindere, asta face aceasta arta placuta, si in pictura si in toate, in muzica un pasaj sau mai multe creeaza tensiune, urmatorul detensioneaza si tot asa in functie de cheile muzicale alese si patern/arpegiu etc... in film trebuie sa fie la fel, daca eu aleg sfarsitul inseamna ca nu mai pot detensiona, ai un sentiment neplacut, o neimplinire Posted Image

Edited by andreic, 31 December 2018 - 09:00.


#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postandreic, on 31 decembrie 2018 - 08:56, said:

Pai e neinteresant, nu vreau sa decid eu... vreau sa vad ce alege cineastul Posted Image
Iti dai seama ce aiurea e, dupa aia stau sa ma gandesc daca am decis bine, cum era varianta cealalta samd...
In majoritatea cazurilor daca nu luai decizia potrivita, protagonistul murea imediat, rula un scurt clip cu moartea lui si apoi o luai de la capat, deci filmul acela interactiv era in esenta tot o experienta relativ liniara, asa era unul dintre primele jocuri pe laserdisc - Dragon's Lair, apasai pe telecomanda in ce directie sa o ia personajul dar daca nu era directia potrivita atunci murea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C-dg4J9_nes?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Am mai...jucat o dată filmul. Nu am mai mers după Colin, ca să mai pierd vremea cu drogurile.
Data trecută ajunsesem la a alege să se bată cu terapista sau să se arunce pe geam. Eu deja: stai, ce?!
Am zis să le fac hatârul și să-i pun să se bată. Rezultatul?...wtf?

Acum am ales să se arunce pe geam. Rezultatul? Ge-ni-al!

Mi-a plăcut când tu-i zici să se tragă de urechi, iar el realizează că e manipulat și se opune.
Îmi place enorm modul în care se joacă scenaristul cu personajul și cu tine.

Deci din partea mea are 10 din 10.

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Interesant, dar n-aș avea răbdarea să fac asta la mai multe filme, sper să nu devină o chestie comună...

#31
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postgabyxm, on 31 decembrie 2018 - 01:49, said:

Hai nene ca astia is nebuni, pe bune!
Am intrat pe site-ul lor și au pagină cu joburi.
https://www.tuckersoft.net/jobs/
Și zic „ia să caut numele Mohan Tucker pe Google”
Și dau de
https://www.reddit.c..._tucker_is_pax/
...apoi de
https://www.reddit.c...ngs_who_happen/

...așa că zic și eu
Hai nene ca astia is nebuni, pe bune!

#32
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postslai, on 30 decembrie 2018 - 16:50, said:

Chiar nu mai aruncati un ochi cum se cafteste statham?
Ba da, acum, pe protv :D

#33
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu l-am vazut de pe torent, deci probabil toate variantele. in final s-a sinucis parca, cu ajutorul lui. oricum serviciile ne controleaza. Posted Image

m-a enervat ca n-a sarit pe psiholoaga s-o dezbrace.Posted Image de cele mai multe ori parea ca se da la el. cum de nu avea fantezii cu ea?

Edited by 41ex, 13 January 2019 - 19:56.


#34
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Cat a durat asta de pe torrent?

#35
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Pai si serialul unde e?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate