Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ce amintiri aveți cu așa ceva?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce amintiri aveți cu asemenea telefoane?
Ultima dată când am folosit unul a fost cred că în 1997 (erau 2 la parter la școala generală)
Ah, alea mici din poza 4 nu fac obiectul subiectului nostru   :D

Attached File  telefon-public TM 2.jpg   34.39K   88 downloadsAttached File  TM2.jpg   38.97K   95 downloadsAttached File  telefon-public-eletromagnetica.jpg   214.99K   133 downloadsAttached File  telefon-public-t-m-3.jpg   540.27K   137 downloadsAttached File  Electromagnetica R.S.-72.110B.jpg   129.79K   128 downloads

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cam incomod.

Telefoane cu fise precum cel din ultima poza, la Caciulata intre 1994 si 1998, se chinuia mult maica-mea sa poarte o convorbire cu Slatina in sejururile de 18 zile acolo. Si in 1998 la o pana de curent nu functiona dracia. Posted Image

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Am eu una:

Inainte de revolutie, in comuna in care locuiam nu erau decat doua telefoane interurbane, unul la posta si unul la gara. Cel mai des ma duceam la gara, copil fiind, imi placea sa ma uit la trenuri.
In ziua aia telefonul era plin cu fise, adica nu puteam baga fisa mea ca sa pot vorbi - nu intra. Suparat ca nu pot vorbi, si avand oarece amintiri neplacute cu dansul ca imi mancase fisele in cateva randuri, i-am plasat un pumn asa mai discret, ca nu stiam cine poate sa treaca pe acolo (era seara, se intunecase deja). Surpriza: pumnul a avut un efect neasteptat, telefonul s-a deblocat si compartimentul de jos s-a umplut cu fise. Le-am luat repede si le-am bagat in buzunar apoi am mers intr-un loc mai ferit si unde era si un pic de lumina ca sa vad ce "castigasem". Surpriza din nou: nu erau decat trei fise de trei lei si una de un leu, restul nu erau decat niste discuri de tabla cu grosimea si diametrul potrivite.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pai erau stiri la TV in perioada aia care aratau ca se bagau si saibe in loc de fise.

Ce am eu enervant in oras pe baza de fise este singura toaleta publica, montata in 2014, automatizata cu autospalare podea dupa folosire, dar nu vrea decat fisele de 50 de bani mai vechi de 2014, pe alea mai noi de acel an nenorocit le da afara si-ti vine sa-i dai pumni si chiar am dat, uitandu-ma sa nu fie Politia Locala pe acolo.

Dese erori de usa blocata, de 4 zile insa e complet stins, cred ca pana dupa Revelion. Prea mult a costat porcaria, lumea isi face nevoie in spatele ei. Deci urasc accesul pe baza de fise la orice.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Şi prin alte ţări bagă diverse în telefoane

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LH-FqLdqWLo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 djl, on 30 decembrie 2018 - 02:22, said:

Ce amintiri aveți cu asemenea telefoane?

In 1994 eram student (anul 1) si sunam de la astfel de telefoane cu monezi familia, sa le spun pe scurt (max 5 min) ce am mai facut.
Aparusera si telefoanele portocalii cu cartela dar pentru alea trebuia sa ai deja cartela luata (imi amintesc ca acea cartela de 20 lei se ducea rapid, vorbeai max 10 min din ea, iar ca sa iei alta trebuia sa gasesti un Romtelecom deschis (seara erau inchse toate) deci tot fisele erau baza (erau fise de 3 lei, parca, si aveai nevoie de 3-5 fise sa poti purta o conversatie sumara de 3-5 min - crapa cam o fisa de 3 lei la 1-2 minute, daca tin bine minte, seara crapa fisele mai repede, ca era noapte)

Stiu ca am sunat mult de la astfel de telefoane publice cu fisa si cartela pentru ca voiam sa inchiriez ceva in studentie si eram cu ziarul in mana.

Imi amintesc ca nu apucai sa vorbesti mare lucru (1-2min) inainte sa inceapa sa bipaie ca mai vrea monezi. Ceea ce avem azi, cand ne lafaim la telefon, era SF pentru anul 1994, cand foloseam telefoane publce cu fisa sau cartela.

Edited by rosix, 30 December 2018 - 05:55.


#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 rosix, on 30 decembrie 2018 - 05:40, said:

In 1994 eram student (anul 1) si sunam de la astfel de telefoane cu monezi

inceapa sa bipaie ca mai vrea monezi.

*monede

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ultima oara am folosit in zona Roma in 1997,iun-oct.  Cu cartela careia trebuia sa-I rupi un colt preforat. De 5 sau 10 k lire It. Btw,tel. fix acasa nu mai e de prin 2002.

#9
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Cauta la un centru de fier vechi,poate gasesti identic si il montezi in scara blocului,drept amintire.

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 rosix, on 30 decembrie 2018 - 05:40, said:

In 1994 eram student (anul 1) si sunam de la astfel de telefoane cu monezi familia, sa le spun pe scurt (max 5 min) ce am mai facut.
Aparusera si telefoanele portocalii cu cartela dar pentru alea trebuia sa ai deja cartela luata (imi amintesc ca acea cartela de 20 lei se ducea rapid, vorbeai max 10 min din ea, iar ca sa iei alta trebuia sa gasesti un Romtelecom deschis (seara erau inchse toate) deci tot fisele erau baza (erau fise de 3 lei, parca, si aveai nevoie de 3-5 fise sa poti purta o conversatie sumara de 3-5 min - crapa cam o fisa de 3 lei la 1-2 minute, daca tin bine minte, seara crapa fisele mai repede, ca era noapte)

Stiu ca am sunat mult de la astfel de telefoane publice cu fisa si cartela pentru ca voiam sa inchiriez ceva in studentie si eram cu ziarul in mana.

Imi amintesc ca nu apucai sa vorbesti mare lucru (1-2min) inainte sa inceapa sa bipaie ca mai vrea monezi. Ceea ce avem azi, cand ne lafaim la telefon, era SF pentru anul 1994, cand foloseam telefoane publce cu fisa sau cartela.
n-ai avut prieteni studenti Posted Image  la info/electronica sa iti incarce cu impulsuri cartela Posted Image

#11
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Daca gasesti o hardughie de asta vezi poate ii adaptezi un celular sa merga wireless!
Il pui in rucsac si te opresti la gara sa dai un telefon.
Ps. Sa-i pui si o antena telescopica electrica de aia de se punea la Daciile smechere de se ridica singura la portbagaj. Pielea mea , sa faci invidiosi soldatii de la transmisiuni si radiolocatie.
Tu esti, Celentano?

Edited by aaddyy2005, 30 December 2018 - 09:13.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nasoale, bani mancati, convorbiri picate...

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 scania_delfin, on 30 decembrie 2018 - 08:47, said:

Cauta la un centru de fier vechi,poate gasesti identic si il montezi in scara blocului,drept amintire.

Aşa ceva nu se poate lăsa în locuri publice. Că e deja de colecţie şi nu sunt multe. Mă refer la modelele de pe vremea lui Ceauşescu, că T.M. 2 ... nu ştiu decât de de 3: 2 în muzee şi unul în colecţia cuiva (dar din câte ştiu nu are receptorul original... a fost la vânzare pe olx sau okazii). T.M. 1 nu am văzut decât în poze. T.M. 2 povestea unul cum au fărâmat aşa ceva cu voioşie la Liceul P.T.T.R. (cică nu erau pasionaţi, trebuiau distruse, dar pe bucăţi puteau lua vreo 2-3 în decursul timpului dacă doreau). Nici după 1989 mentalitatea nu s-a schimbat... în S.U.A. poţi lua acasă telefoane publice, la noi nici după scoaterea din uz nu le-au vândut.
Însă ăla interurbanul a cui o fi    :naughty:

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Totusi, nu avem toti 180 de ani, ca tine djl.
Eu am folosit, cred ca o singura data unul din ala portocaliu, cu cartela (in Bucuresti), cind mi-a fost furat Motorola MicroTac-ul ;)

#15
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Cine ia acasa toate plosnitariile?

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă eşti născut în maxim 1987 ai şanse să fi folosit aşa ceva.
Cel care mi-a dat interurbanul trebuia să-mi fi dat şi urbanul (T.M. 3), dar nu am mai ajuns să-l iau. Era mişto să le am pe ambele.
Eu am prins şi aşa ceva: https://www.2600.com...nia&prev=europe
Dar în Bucureşti nu au prea fost. Ţin minte că am folosit aşa ceva la Constanţa în vreo 2 vacanţe (ultima dată mergea cu monede de 100 Lei). Erau la Poşta Mare (ce au kitchizat clădirea asta) de pe Bd. Tomis, de vis-a-vis de Parcul cu Teatrul Liric. La staţia de metrou de la P-ţa Iancului, ieşirea dinspre Obor/Bd. Ferdinand erau 2 din astea, dar nu am folosit vreodată. Nu ştiu de ce, dar cred că au apucat anul 2000.
Dacă cineva ştia că mă interesează şi telefoane publice, mă alegeam cu unul, dar a aflat după ce au fost casate   Posted Image Din ăsta nu am văzut nici la muzeu   Posted Image    Şi e totuşi din anii '90, adică recent

Attached File  Telefon public cu monede, model anii '90 11828730_1644767515740614_8979659100624078349_n.jpg   57.73K   40 downloads

Edited by djl, 30 December 2018 - 10:27.


#17
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Daca era sa dai telefon in oras, mai era ceva, dar daca erai in alt colt al tarii, manca la fise nene. Teoretic, iti clipocea becul alb sa te atentioneze ca trebuie sa mai bagi, dar faceai scurta la mana bagand daca erai la mare de ex si dadeai telefon acasa in celalalt capat al tarii. Am descoperit versiunea upgrade in 2001 in strainatate unde fie iti luai cartela, fie daca n-aveai cum iti citea cardul bancar si-ti debita direct de pe el (la un tarif mai scump). Un soc a fost sa mai descopar una exclusiv cu fise la cativa ani dupa la subsolul (unde erau si toaletele) unui bar. Dar intre timp au disparut cu totul, au fost demontate, operatorul lor istoric tocmai ce-a terminat comercializarea legaturilor telefonice RTC, trecand la All IP.

#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 djl, on 30 decembrie 2018 - 10:02, said:

Aşa ceva nu se poate lăsa în locuri publice. Că e deja de colecţie şi nu sunt multe.
Hai, djl, plimba ursul (ca tot e sezonul) cu "de colectie".  Posted Image
Omul te trimite la centrele de colectare fier vechi si tu bati campii cu "de colectie" de parca ar avea vreo valoare pe piata de antichitati. Fii rezonabil!

___________________________

Si ce titlu de rahat e asta: "Ce amintiri aveţi cu aşa ceva?"
Asa ceva-urile astea nu au si ele o denumire, ceva???

Edited by BlueKing-69, 30 December 2018 - 10:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate