Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Facultate mediocra

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

Quote

Stanford University are tabla unde cursurile se predau cu creta pe tabla. Scrierea dupa dictare isi pastreaza mintea antrenata, tu chiar te concentrezi sa intelegi ce scrii acolo, pe cand metoda cu diapozitivul
sau laptopul stai ca planta in coma si te gandesti  ce sa faci ca sa nu te plictisesti.
Asta pot sa fac acasa singur gratuit. Eu platesc ca sa fac debate cu profesorul si sa il intreb chestii legate de curs, mai practic.

#20
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostVillefort, on 27 decembrie 2018 - 00:23, said:

Asta pot sa fac acasa singur gratuit. Eu platesc ca sa fac debate
Ce sa faci ? "Debate" ? What ?

Quote

cu profesorul si sa il intreb chestii legate de curs, mai practic.
Stai sa inteleg: deci tu platesti sa intrebi un om niste chesti administrative sau cum ? Adica ce sa-ti spuna acel om in plus fata de este in curicula sau in cartile de la biblioteca ?

#21
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostBraviaAmpero, on 27 decembrie 2018 - 00:26, said:

Ce sa faci ? "Debate" ? What ?


Stai sa inteleg: deci tu platesti sa intrebi un om niste chesti administrative sau cum ? Adica ce sa-ti spuna acel om in plus fata de este in curicula sau in cartile de la biblioteca ?

Vezi ca nu stii cu ce se mananca si te bagi in seama aiurea?

Omul vorbeste de pe slide-uri jumate de ora, apoi faci un real life case despre care pur si simplu discuti activ cu omul si din care inveti mult mai mult decat dictatul nesfarsit din liceu in Romania din care nu am invatat nimic.  La fel am invatat si in SUA, fix aceeasi metoda. Si da, raman cu multe in cap dupa 90 de minute.

Si Stanford nu are tabla cu creta nici pe dracu, poate d'aia cu marker. Numai noi am ramas in epoca de piatra. Dar ne abatem de la topic.

#22
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostBraviaAmpero, on 27 decembrie 2018 - 00:20, said:


Stanford University are tabla unde cursurile se predau cu creta pe tabla. Scrierea dupa dictare isi pastreaza mintea antrenata, tu chiar te concentrezi sa intelegi ce scrii acolo, pe cand metoda cu diapozitivul
sau laptopul stai ca planta in coma si te gandesti  ce sa faci ca sa nu te plictisesti.


https://www.dailymai...s-revealed.html
Tu ai alt sistem de numeratie sau nu te pricepi sa numeri sau esti extrem de naiv.
Tu vorbesti din auzite,eu de la fata locului,stau de 25 de ani aici,n-am ajuns ieri cu low-costu’ de Bragadiru

#23
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostVillefort, on 27 decembrie 2018 - 00:35, said:

Vezi ca nu stii cu ce se mananca si te bagi in seama aiurea?
Omul vorbeste de pe slide-uri jumate de ora, apoi faci un real life case despre care pur si simplu discuti activ cu omul si din care inveti mult mai mult decat dictatul nesfarsit din liceu in Romania din care nu am invatat nimic.
Ala nu e profesor, ala e responsabil de slider-uri .Voi nu invatati mai nimic.Singurul care invata este responsabilul cu slider-urle care va ia bani de va rupe, pe nimicuri.
Asta nu e invatamant este e afacere toata ziua pt a a lua banii naivilor .De obicei parintii unor astfel de naivi sunt hoti care fura din tara natala painea de la gura vaduvei.

Quote

La fel am invatat si in SUA, fix aceeasi metoda. Si da, raman cu multe in cap dupa 90 de minute.
Imi dau seama cat si ce ai invatat tu pe acolo.Ce iti ramane in cap dupa 90 de minute este ca au trecut 90 de minute Posted Image

Quote

Si Stanford nu are tabla cu creta nici pe dracu, poate d'aia cu marker. Numai noi am ramas in epoca de piatra. Dar ne abatem de la topic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/onKR7ICXacQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai bine in epoca de piatra decat in cea "moderna"..Auzi la el "debate". Posted Image

Quote

Tu vorbesti din auzite,eu de la fata locului,stau de 25 de ani aici,n-am ajuns ieri cu low-costu’ de Bragadiru
Eu nu vorbesc din auzite, eu am citat dintr-un cotidian britanic respectabil.Ori minte el ori minti tu.Iar eu cred ca tu minti .
7000 de lire pe saptaman, haha Posted Image

Si apoi oricine a castigat bani reali vreodata(ca sa vezi cum te dai de gol) stie ca nu conteaza neaparat salariu ci ce-ti cumperi de acel  salariu.Mai exact conteaza
raportul venituri/cheltuieli .Ca daca in tara X raportul este acelasi in ca in tara Y , atunci desi in tara Y salariul e mai mare, de fapt puterea de cumparare ar fi mai mica.

Acum cine ii cunoaste pe britanici stie ca acestia de obicei se socotesc doar pe ei drept oameni iar pe altii specii inferioare. Daca pana si pe francezi ii considera specie de mana a doua.Iar chestia o manifesta cu oricine in toate domeniile lor de activitate si in toate relatiile inclusiv cele financiare.
Asadar vise placute, poate in alta viata sau cu alta rasa , dar nu cea britanica.No way lad !.

Edited by BraviaAmpero, 27 December 2018 - 01:38.


#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostWebmaster92, on 26 decembrie 2018 - 23:55, said:

Duc lipsa de studenti din cauza competentei lor,ca iti predau litera cu litera din carti,slideuri.Multi se transfera in alte orase,nu neaparat ca renunta,iar cei care renunta se reinscriu la fel in alte orase ofertante.Nu compara ce e aici au afara,acolo ai alte conditii,alti profi care se implica temeinic sa pricepi ceva,nu ca aici unde primesti aproape de sesiune sute de cursuri unde trebuie sa cauti tu explicatii pe care ori le gasesti ori asta e,nu ii intereseaza.
Da,aici e la fel la laboratoare 50% + 1 (colocviu),dar nici asa nu ai ce cauta,desi regulamentul iti permite.Daca ai 50% si ai mai fi pastrat si 1 pentru colocviu,trebuie sa te prezinti la recuperare si abia in restanta poti sustine examenul,iar daca ai mai putin de 50% nu iti mai permite sa recuperezi,ci singurul tau drept este sa te prezinti anul urmator cu studentii care au materia respectiva.
Exact KFC,Mc sunt pentru persoane potrivite Posted Image Eu nu vad acolo,nu as avea cum Posted Image
Chestia cu santierele e relativa Posted Image) Au ajuns multi plecati afara sa castige mai mult ca un director aici Posted Image)
Nu am spus ca nu voi termina facultatea,ci daca ar fi vreo sansa minima de a ma transfera la alta in sem 2,desi sunt anul 3/4.

tu nu vezi ce aberatii sustii? adica profesorul nu se implica, iar tu te superi ca nu  te baga in examene desi ai 50% prezenta la laboratoare :)... Poate dai vina pe el ca nu te motiveaza...al naibii profesor... nu te motiveaza sa vii la ore :|.....

#25
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Sa revenim la topic: deci sa da un viitor inginer agronom si omul se intreaba daca e misto sa stai pe un lingou de aur sau nu ?
Nu-i misto, lasai-l altuia.

View Postjimi91, on 27 decembrie 2018 - 01:14, said:

tu nu vezi ce aberatii sustii? adica profesorul nu se implica, iar tu te superi ca nu  te baga in examene desi ai 50% prezenta la laboratoare Posted Image... Poate dai vina pe el ca nu te motiveaza...al naibii profesor... nu te motiveaza sa vii la ore Posted Image.....
Poate vrea ceva de genul: Mama lui Ionica , il lasati pe Ionica sa vina la ore ? Sunt eu profesorul  de Horticultura
sau poate o fi ca la astia mai stii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fSpKDbNWmNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BraviaAmpero, 27 December 2018 - 01:21.


#26
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostAdm, on 26 decembrie 2018 - 22:46, said:

Debate? Ce e ala?

Eu sunt 100% de acord cu tine.....dar ca sa faci un debate tre sa ai si cu cine .

View PostBraviaAmpero, on 27 decembrie 2018 - 00:20, said:

Stanford University are tabla unde cursurile se predau cu creta pe tabla. Scrierea dupa dictare isi pastreaza mintea antrenata, tu chiar te concentrezi sa intelegi ce scrii acolo, pe cand metoda cu diapozitivul
sau laptopul stai ca planta in coma si te gandesti  ce sa faci ca sa nu te plictisesti.

Pe naiba.....cand copiam dupa dictare/slide-uri prin facultate eram prea ocupat sa tin pasul cu ce dicta inapta de la tabla ca sa mai si inteleg ce zice.
Dupa aia stateam cu orele la camin sa inteleg ceva din ce am scris.

Mai si refuzau sa ne dea slide-urile....ca ei au muncit la ele si nu vor sa ajunga pe la alti profesori.....

Si BONUS.....sa ajung sa termin facultatea si sa ma apuc de munca in domeniu sa aflu ca 99% din ce am invatat in universitate e irelevant si/sau depasit si nu numai ca nu ma ajuta cu nimic dar ma stinghereste

Edited by -Jinx-, 27 December 2018 - 01:41.


#27
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Bai BraviaApervoltwatt,tu ce facultate de rahat ai facut ca nu le prea ai cu cititul? Unde dracu am scris eu 7000 de lire pe saptamana? Ai probleme cu vederea? Ce vorbesti tu de britanici, ai trait tu printre ei sau asa v-au invatat la facultatea tomberoneza?

#28
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Asta e problema ta Jinx, ca nu intelegeai ce scriai.Vezi asta inseamna sa lucrati dezorganizati.No team-work. Noi eram altfel. Noi ne organizasem inginereste ca eram ingineri in devenire.
Unul scria ce dicta domn profesor, altul scria doar codul de pe tabla, si altul doar diagrama ca profesorii nostri in timp ce ne dictau, scriau si cod sursa la tabla si asistentul lor deseana pe
celalta tabla  o schema cu flux informational si la examen ti le cerea pe toate. Suprise, surprise !!!

Si apoi luam dicatarea de la X , codul surs de la Y si diagrama de la Z , le unificam intr-un singur curs si apoi trageam cursul unificat la xerox pt toata lumea.
Dar pt asta trebuie sa stii sa lucrezi in echipa, sa ai initiativa.

Quote

Si BONUS.....sa ajung sa termin facultatea si sa ma apuc de munca in domeniu sa aflu ca 99% din ce am invatat in universitate e irelevant si/sau depasit si nu numai ca nu ma ajuta cu nimic dar ma stinghereste
La mine a fost invers.Tot ce am invatat am aplicat la job in fiecare zi.Si acum aplic.In plus multe discipline din facultate au rolul de ati educa gandirea analitca, modul de a incepe rezolvare unei probleme,modul de a modela rezolvarea unei probleme.Ehe te invata multe daca esti atent.

View Posteireman, on 27 decembrie 2018 - 01:45, said:

Bai BraviaApervoltwatt,tu ce facultate de rahat ai facut ca nu le prea ai cu cititul? Unde dracu am scris eu 7000 de lire pe saptamana? Ai probleme cu vederea? Ce vorbesti tu de britanici, ai trait tu printre ei sau asa v-au invatat la facultatea tomberoneza?
A stai ca acum am citit intre 600 si 700 de lire pe saptamna. Pai nici asa nu-i asa.Muncitorul strain castiga max 8 lire /ora.
Tinand cont ca se munceste oficial 8 ore = 64 de lire, insa pt ca esti roman, restul de pana la 12 ore le faci tu voluntar.
Asta inseamna 64 * 5 = 320 de lire pe saptamana , dar insa pt ca esti roman, restul zilelor de weekend le muncesti gratis ca altfel te inlocuieste cu marocanul "Costiza" la ce slab  e nenea ala.
Deci asta inseamna 320 de lire, din care iti ia impozit, gazda isi ia si ea banii, ramai cu 200 de lire pt trai , in condiitile in care imparti camera cu alte specii.

Aici in Romania poti castiga 200 de lire pe saptamana doar din cersit la semafor avand casa si masa ta, plus ajutor de somaj de la stat.
In Romania se traieste mai bine ca in UK si in plus mai ai si asigurari medicale. Acolo nici nu cred ca poti sa-ti faci asa de repede asigurari medicale ca sa poti fi amenintat imediat cu una cu alta in cazul in care iti ceri drepturile.

Edited by BraviaAmpero, 27 December 2018 - 02:09.


#29
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostBraviaAmpero, on 27 decembrie 2018 - 02:03, said:

Si apoi luam dicatarea de la X , codul surs de la Y si diagrama de la Z , le unificam intr-un singur curs si apoi trageam cursul unificat la xerox pt toata lumea.
Dar pt asta trebuie sa stii sa lucrezi in echipa, sa ai initiativa.

Tovarisci.... ca sa faci asta ai nevoie sa mai existe cineva pe care cunosti si care sa isi dea interesul....

Am fost al doilea bursier in facultate cu media 8.33...a doua bursa.
8.33 ...o nota pentru care nu am depus nici un efort iesit din comun. Pur si simplu m-am trezit la sf anului 1 ca sunt bursier.

Tu poti sa intelegi cati prosti/lenesi/analfabeti  erau in facultatea aia?

Asta asa visavis de faza cu ...pt debate trebuie sa ai si cu cine.

Edited by -Jinx-, 27 December 2018 - 02:51.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVillefort, on 27 decembrie 2018 - 00:08, said:

Foarte rar cand proful zice ceva interesant (ceva ce stiu ca nu gasesc pe intranet-ul facultatii) deschid OneNote pe laptop si notez. Aia cu scrisul de romane pe tabla mi se pare grotesc si ineficient.

Nu e deloc. E foarte eficient.
Scrii informatia aia de mai multe ori, ai si o imagine clara, unii au memoria imaginilor, scrii dupa dictare, ai si slides-uri si e important ca profesorul  / lectorul sa insiste pe lucrurile imp[ortante pe care sa LE INTELEGI.
DIn pacate prea putini profesori sunt asa de buni incat sa aiba abilitatea sa selecteze ce e important din programa iar pentru restul sa te trimita cu referinte, dar, FENOMENUL predat este deja inteles cand citesti despre el

View Posteireman, on 27 decembrie 2018 - 00:11, said:

Daaa,sclavie pe fata...la cateva sute de metri de casa mea e santier...plin de romani acolo...tratati rau al naibii,vreo 6-700 de lire la saptamana...clar sunt sclavi... altii nu fac banii aia in Ro ca directori de banca...

Aia inseamna ca esti propriul tau sclav, inseamna ca NU ITI PERMITI tu ca persoana sa iti ridici potentialul si preferi sa muncesti ca vita

View PostVillefort, on 27 decembrie 2018 - 00:23, said:

Asta pot sa fac acasa singur gratuit. Eu platesc ca sa fac debate cu profesorul si sa il intreb chestii legate de curs, mai practic.

Da, se poate invata sa mergi pe motocicleta si pe Hayabusa de 200+CP la 500kg, singur, dar se poate sa mergi si la scoala si sa incepi cu o bicicleta, apoi motoreta etc.
In primul caz o faci singur si daca vreodata ajungi viu sa spui: "Stiu sa mereg cu motorul", constati ca ai pierdut mii de euro si o faci in 6-8 sezoane, pe cand celalalt care e indrumat ajunge acolo cu chletuiala minima, viu si dupa 2 sezoane. E la alegerea ta

View Post-Jinx-, on 27 decembrie 2018 - 01:37, said:

Dupa aia stateam cu orele la camin sa inteleg ceva din ce am scris.

Corect, asta fac profesorii prosti. Majoritatea, dupa parerea mea, care "mananca si ei o paine", si asta pentru ca scopul lor nu este studentul.

View PostBraviaAmpero, on 27 decembrie 2018 - 02:03, said:

Asta e problema ta Jinx, ca nu intelegeai ce scriai.Vezi asta inseamna sa lucrati dezorganizati.No team-work. Noi eram altfel. Noi ne organizasem inginereste ca eram ingineri in devenire.
Unul scria ce dicta domn profesor, altul scria doar codul de pe tabla, si altul doar diagrama ca profesorii nostri in timp ce ne dictau, scriau si cod sursa la tabla si asistentul lor deseana pe
celalta tabla  o schema cu flux informational si la examen ti le cerea pe toate. Suprise, surprise !!!

Unde dracu ai gasit tu in grupul tau de tocilari 4 oameni maturi al carui scop sa fie profesia?
Ca eu nici la servici nu gasesc asa ceva. Eu cred ca vorbesti din filme

#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View PostWebmaster92, on 26 decembrie 2018 - 21:48, said:

-laboratoare amplasate spre iesirea din oras,intr-o zona nu tocmai sigura - credeai ca agricultura se face in centru?
-dotari slabe si antice - s-a inventat sapa cu click buton dreapta si lopata cu abdroid 9
-lipsa termoficare,practic stam cu geaca pe noi si tot tremuram - in cimp, pe tarla, cum crezi ca o sa fie ?
-orar facut aiurea din cauza profesorilor care lucreaza ziua si se gandesc sa tina ore noaptea tocmai in capatul orasului,unde nu facem nimic practic,ci doar teorie,adica materia - asta este naspa, agricultura se invata murdarindu-te pe maini de dragul si scumpul cernoziom al patriei .. :(


#32
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostTsunnnami, on 27 decembrie 2018 - 05:30, said:

Unde dracu ai gasit tu in grupul tau de tocilari 4 oameni maturi al carui scop sa fie profesia?
Ca eu nici la servici nu gasesc asa ceva. Eu cred ca vorbesti din filme
Pai a fost foarte simplu.Era stiut din camin faptul ca la materia respectiva se pica 80 %. Asta pt cei din provincie nu prea este motiv de bucurie, pt ca parintii investesc foarte mult
pt ca cei din provincie sa invete la o facultate precum Automatica si Calculatoare. Asadar vrei nu vrei cineva trebuia sa faca ceva.Iar eu in calitate de sef de grupa i-am organizat
astfel incat sa rezolvam problema aplicand cele invatate din primele cursuri de la alte disicpline: modelarea problemei si impartirea acesteia in subprobleme.Si restul a mers de la sine.

Practic i-am spus fiecaruia ca atunci cand scrie un paragraf sa noteze inainte minutul si secunda in partea stanga a foii cand incepe sa scrie paragraful.
Celui care desena scheme , l-am rugat sa noteze minutul si secunda cand a inceput sa deseneze si cand a terminat de desenat.
La sfarsit dupa curs, eu asamblam componentele cursului dupa acele timestampuri, in ordine de executie si scriam cursul de mana cap-coada cum ar fi trebuit sa fie
si apoi asta se xeroxa si era impartit complet colegilor de grupa.
Omul sfiinteste locul si nu invers.

View PostTsunnnami, on 27 decembrie 2018 - 05:30, said:

Corect, asta fac profesorii prosti. Majoritatea, dupa parerea mea, care "mananca si ei o paine", si asta pentru ca scopul lor nu este studentul.
Nu neaparat profesorii prosti ci aia interesati.Vrei sa intelegi mai bine, vino la meditatii......ca sa ai cursurile complete.
Ei bine eu i-am facut finutz pe astia si cu banii de la asa zisele meditatii mergeam la munte sau in cluburi, etc.

Edited by BraviaAmpero, 27 December 2018 - 08:41.


#33
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014

View Postjimi91, on 27 decembrie 2018 - 01:14, said:

tu nu vezi ce aberatii sustii? adica profesorul nu se implica, iar tu te superi ca nu  te baga in examene desi ai 50% prezenta la laboratoare Posted Image... Poate dai vina pe el ca nu te motiveaza...al naibii profesor... nu te motiveaza sa vii la ore Posted Image.....

Da,nu te motiveaza.Ai nevoie de un sondaj pentru a afla ca 100% din clasa se prezinta doar pentru prezente si nu pentru aberatiile alora?Esti nevoit sa inveti aproape mecanic sa poti trece.Pana si un profesor a spus cu gura lui,ca mare parte din ce implica meseria asta o inveti in camp,nu la ore,dar ei isi fac orele ca asa e programa.Laboratoarele sunt facute pentru a efectua lucrari practice,nu pentru a vorbi aia ca televizorul dupa slide-uri.Apoi iti trantesc cursu pe mail si esti nevoit sa iti bati capul cu lucruri care nu iti vor folosi niciodata,fie ca materia este de prin anii raposatului,fie sunt generalitati,gen clasificari pe care le poti aprofunda foarte bine din carte.Da,regulementul spune clar 50% + 1,dar unii nici asa nu vor sa primeasca.Aia de anu IV trei sferturi au restante pe tema asta.Multi ingheata anul sau se transfera,ramanand an de an mai putin de 50% aici exact din motivele enumerate in postarea initiala.Posted Image

Eu am intrebat daca se mai poate face vreun transfer dupa semestrul asta cu toate examenele promovate,iar discutia a deviat in cu totul alte directii.

Edited by Webmaster92, 27 December 2018 - 09:09.


#34
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
pai nu-i vina facultatii ca voi aveti depresie colectiva :lol:. Faceti un D-Bait la decan si va scapa de povara asta la care singuri v-ati inhamat si se cheama facultate.Vin altii pe locurile voastre
imediat, ca sunt Slava Domnului: categorii defavorizate, imigranti din Africa, Asia.Se gaseste sa se acopere locurile, no problem.

#35
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
r_murphy- poate nu toti care fac facultatea asta se duc pe miriste Posted Image Unii se angajeaza la reprezentate de utilaje,altii pe la APIA si tot asa. :)Ideea era ca macar ei ca si cadre didactice sa se implice,adica gen facem luna asta torie iar prima saptamana din luna viitoare mergem pe tarla si va arat si practic ce v-am predat.Au unde sa faca asa ceva,doar ca multi s-au bagat sa predea ca si un second job,nu ca ar fi pe domeniu sau mari pasionati.Am ales anul acesta lucrarea de licenta,iar profesorii ne-au trantit niste teme,iar cand le cereai informatii iti spuneau ca nu au timp acum,dar vor reveni.Ii sunam si la fel,abia abia daca ofera informatii concrete.Pana la urma s-a rezolvat cu mare greutate si cu faptul ca ne-am dus la ei la munca sa ne spunem punctul de vedere.

Bravia,as fi tare curios ce ai facut tu la viata ta de esti expert in a da sfaturi Posted Image) Pana la urma oricine are dreptul sa isi schimbe scoala/liceul/facultatea/jobul Posted Image Iar ca si idee,facultatea asta nu te face inginer ci atesta faptul ca ai o deprindere intr-o meserie.Dintre cei pe care ii cunosc,absolventi,o mare parte sunt pe vanzari inputuri,iar restu ajutor de sef de ferma sau lucreaza la selectare seminte,reprezentati vanzari in reprezentate.Inginer ajungi dupa vreo 4-5 ani cu indulgenta daca prinzi post.Pe site-urile de profil scrie clar ca angajeaza inginer agronom cu minim 3-5 ani experienta pe o pozitie similara,de regula balanta inclina pe 5 ani minim:)
La noi in judet,o mare parte din cei care au teren de minim 100 ha au copiii la facultati de genul,tocmai pentru a ramane afacerea in familie si a deveni ei ingineri.Ca de exemplu,unul din profesorii nostri a fost agronom foarte multi ani,sef de ferma zootehnica si s-a lasat pagubas si lucreaza la stat acum si pentru a suplini bugetul familiei a luat si aici 2-3 ore.

Repet,nu am spus ca nu o voi termina,am intrebat daca se mai poate face ceva acum in anul 3 sem 2 pentru a pleca la o facultate pe acelasi profil dar dintr-un alt oras.O facultate unde exista implicare si motivatie,nu chestii mecanice si plictisitoare,gen trece ora,noi luam prezenta si profesorul leafa si mergem inainte.

Edited by Webmaster92, 27 December 2018 - 09:38.


#36
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View PostWebmaster92, on 27 decembrie 2018 - 09:27, said:

r_murphy- poate nu toti care fac facultatea asta se duc pe miriste Posted Image Unii se angajeaza la reprezentate de utilaje,altii pe la APIA si tot asa. Posted Image

ideea este ca acea facultate este DE AGRONOMIE, nu de reprezentantza sau de apia Posted Image. sa zicem ca ajungi la apia, pai daca tu nu poti face diferenta intre vulva gitanienzis si flatulatia suinis, cum stii ce prime sa dai respectivului agricultor?
si eu, cind m-am dus la liceu industrial (asa era pe vremea mea) ma gindeam ca ne pregateste pentru a fi directori, ingineri sefi, presedinti de sindicat sau secretari de partid pe diferite nivele, din nefericire, mai intai trebuia sa fim strungari ... Posted Image ghinion.

Edited by r_murphy, 27 December 2018 - 09:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate