Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Facultate mediocra

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
Salutare! Sunt student la o facultate cu profil agricol. Problema este ca aceasta facultate se incadreaza la categoria "asa nu",din urmatoarele motive:

-laboratoare amplasate spre iesirea din oras,intr-o zona nu tocmai sigura;
-dotari slabe si antice;
-lipsa termoficare,practic stam cu geaca pe noi si tot tremuram;
-orar facut aiurea din cauza profesorilor care lucreaza ziua si se gandesc sa tina ore noaptea tocmai in capatul orasului,unde nu facem nimic practic,ci doar teorie,adica materia este prezentata pe slide-uri si ei citesc de acolo aproape cuvant cu cuvant.Desi facultatea este libera la orele acelea,ei prefera sa sustina orele intr-o cladire inaccesibila,fara termoficare si fara conditii macar minime;
-implicare prea putina din partea indrumatorilor in lucrarea de licenta.Trebuie sa ii suni de n ori pana iti dau un amarat de raspuns sau de indrumare.
-o profesoara nu primeste in examen nici cu 50% prezenta.Daca ai 50% prezenta trebuie sa te prezinti la recuperare si poti sustine colocviul si examenul in restante.Daca ai mai putin de 50% trebuie sa te prezinti anul urmator cu cei care vor fi atunci anul respectiv.Personal mi se pare o tampenie,atata timp cat ea nu stie sa predea si citeste de pe laptop informatiile.Problema este ca avem cu ea si in anul IV primul semestru,ceea ce poate afecta sustinerea licentei daca nu te prezinti la 60-70% din orele sustinute de dansa.
-colegi care nu vin deloc tot anul nici macar o zi si totusi promoveaza ca prin miracol in vara.


Fiind deja anul III deja,aveti idee daca ma mai pot transfera din semestrul II?

Edited by Webmaster92, 26 December 2018 - 21:50.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Păi ți-a luat 3 ani ca să îți dai seama că e frig? Ce universitate e?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
La iesire din oras... Iasi.

#4
mamaiafan

mamaiafan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2017
sa te transferi unde?
e tarziu, mort copt du-o la capat.
sper ca macar esti la buget..

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Din pacate, asta e prea-maritul invatamant "superior, de stat" (a nu se intelege ca ala privat e mai bun).
In prea multi institutii se "preda" dupa metoda, eu vorbesc repede, voi transcrieti.

Debate? Ce e ala?

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
sincer, asta cu scrisul de la tabla, e cea ma buna metoda de predare Posted Image....debate cu cine faci? 2-3 elevi...dar restul?....cei mai buni profesori pe care i-am avut au fost cei care au scris la tabla si ne puneau sa copiem Posted Image...intelegi sau nu pe moment, dar tot iti intra ceva in cap .... inveti sa te disciplinezi, sa iti iei notite, sa scrii si sa intelegi ce ai scris Posted Image)

si mai e o chestie...cand un profesor scrie la tabla, se vede ca e implicat, ca ii pasa, atrage copiii astfel Posted Image

Edited by jimi91, 26 December 2018 - 22:52.


#7
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
Chestia e ca din lipsa de cadre didactice sunt profesori care predau si alte materii decat cele de la specialziarea lor.Iar cu predatul se sta destul de slab,sunt cam 2 profesori care predau,restul vin cu slide-uri,deschid proiectorul si citesc de acolo,de parca noi am fi analfabeti si nu am cunoaste literele.Nu sunt de acord cu orele seara pana la 21 pe motiv ca unii din ei lucreaza si se gandesc sa vina seara sa turuie mult si prost o materie care nici macar nu e pe specialitatea noastra.Asa ne puteau da pe suport electronic materia si o invatam noi acasa,oricum asta facem,caci sa poti retine peste 100 slide-uri/laborator e mai greu.Laboratorul e doar cu numele pentru ca ori curs ori laborator,ei citesc de acolo materia,nu facem nimic practic,nu ne arata nimic sa pricepem ceva.

Am citit intr-un raspuns anterior ca de ce am asteptat 3 ani.Pai am facut in cladirea facultatii pana acum,iar orele de laborator se desfasurau ziua cand era suportabil inauntru.

Si iarasi nu sunt de acord cu chestiile absurde gen,am 40% prezenta la un laborator,nici nu pot recupera,nici nu pot sustine examenul,ci trebuie sa astept anul urmator sa vin cu clasa respectiva sa imi predea din nou materia.Daca esti anul IV e nasol rau de tot....Si cam 90% din profesori nu solicita atentia studentului,sa il faca se se implice putin la ore,ci vin plictisiti si hai sa predau si eu ceva sa treaca luna sa iau salariu.

Nu este nici pe departe vorba de Iasi si da sunt la buget ca raspund si colegilor de mai sus.

Edited by Webmaster92, 26 December 2018 - 23:07.


#8
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 Webmaster92, on 26 decembrie 2018 - 21:48, said:

-o profesoara nu primeste in examen nici cu 50% prezenta.Daca ai 50% prezenta trebuie sa te prezinti la recuperare si poti sustine colocviul si examenul in restante.Daca ai mai putin de 50% trebuie sa te prezinti anul urmator cu cei care vor fi atunci anul respectiv.Personal mi se pare o tampenie,atata timp cat ea nu stie sa predea si citeste de pe laptop informatiile.Problema este ca avem cu ea si in anul IV primul semestru,ceea ce poate afecta sustinerea licentei daca nu te prezinti la 60-70% din orele sustinute de dansa.
Dar asta nu este din cauza profesorilor. Asa este regulamentul de credite universitare.Asa este peste tot.

Quote

-colegi care nu vin deloc tot anul nici macar o zi si totusi promoveaza ca prin miracol in vara.
Fiind deja anul III deja,aveti idee daca ma mai pot transfera din semestrul II?
da-ti licenta si nu mai cauta nod in papura sa nu inveti. Vezi ca in alte tari sunt tineri care fac rate la banci ca sa invete in conditiile astea de mai sus, iar tu ai gratuitate si
faci si gura pe deasupra, te pomenesti ca dupa absolvire iti bagi somaj   ca sa beneficiezi de "bursa"  Posted Image

Quote

Si iarasi nu sunt de acord cu chestiile absurde gen,am 40% prezenta la un laborator,nici nu pot recupera,nici nu pot sustine examenul,ci trebuie sa astept anul urmator sa vin cu clasa respectiva sa imi predea din nou materia.Daca esti anul IV e nasol rau de tot..
McDonald's , KFC te asteapta cu bratele deschise sa faci parte din marea lor familie.

PS: nu exista facultate mediocra ci studenti mediocrii.

Edited by BraviaAmpero, 26 December 2018 - 23:11.


#9
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Cand va spun ca pierdeti timp aiurea cu facultatile romanesti nu vreti sa credeti...cu sau fara e acelasi lucru, pe santier in UK nu te intreaba nimeni de diploma...

#10
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
Bravia Ampero,nu serios?:)) Nu am avut niciodata restante si am terminat cu medii bune.Pai si daca facultatea nu e mediocra,de ce s-au desfiintat 2 specializari iar cele ramase duc lipsa masiva de studenti an de an?La noi s-au inscris vreo 50 si am ramas 50%,din care venim mult mai putini la ore,tocmai din motivele expuse,laboratoare si cursuri plictisitoare sustinute la ore nepotrivite in conditii minime.
Care regulament?Regulamentul spune clar ca ai nevoie de minim 50% sa poti sustine examenul.Iata ca nici cu 50% nu poti la unii profesori de aici.
KFC sau Mc sunt pentru alte persoane,eu activez in domeniul in care studiez,asa ca pastreaza comentariile astea pentru cine vrei.

#11
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 eireman, on 26 decembrie 2018 - 23:31, said:

Cand va spun ca pierdeti timp aiurea cu facultatile romanesti nu vreti sa credeti...cu sau fara e acelasi lucru, pe santier in UK nu te intreaba nimeni de diploma...
pai normal pe un santier de UK sa se intample asa ceva, ce sa cauta o persoana cu facultate, competenta in meseria in care s-a pregatit pe un santier ? Logic ca nu te intreaba nimeni.

 Webmaster92, on 26 decembrie 2018 - 23:31, said:

Bravia Ampero,nu serios?Posted Image) Nu am avut niciodata restante si am terminat cu medii bune.Pai si daca facultatea nu e mediocra,de ce s-au desfiintat 2 specializari iar cele ramase duc lipsa masiva de studenti an de an?
Pt ca duc lipsa de studenti, doarece mult vor banul imediat sa fie.Ii gasesti la practic pe santierele din UK.

Quote

La noi s-au inscris vreo 50 si am ramas 50%,din care venim mult mai putini la ore,tocmai din motivele expuse,laboratoare si cursuri plictisitoare sustinute la ore nepotrivite in conditii minime.
Si ce te intereseaza pe tine ce  fac altii ? De cand pe un om serios il mai intereseaza si altceva decat propriul interes ?

Quote

Care regulament?Regulamentul spune clar ca ai nevoie de minim 50% sa poti sustine examenul.Iata ca nici cu 50% nu poti la unii profesori de aici.
Nu, regulamentul de credite univeristate  ECTS , unde spune ca trebuie sa ai prezenta minim 50% + 1 prezenta si daca ai sarit un laborator esti PA. In toamna la recuperare lab si apoi la restanta tot in toamna.

Quote

KFC sau Mc sunt pentru alte persoane,eu activez in domeniul in care studiez,asa ca pastreaza comentariile astea pentru cine vrei.
Nope, sunt exact pt cei carora li se potriveste.

#12
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Simplu, cu diploma aia crapi de foame sau stai pe banii babacilor....

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Webmaster92, on 26 decembrie 2018 - 23:31, said:

Bravia Ampero,nu serios?Posted Image) Nu am avut niciodata restante si am terminat cu medii bune.Pai si daca facultatea nu e mediocra,de ce s-au desfiintat 2 specializari iar cele ramase duc lipsa masiva de studenti an de an?La noi s-au inscris vreo 50 si am ramas 50%,din care venim mult mai putini la ore,tocmai din motivele expuse,laboratoare si cursuri plictisitoare sustinute la ore nepotrivite in conditii minime.
Care regulament?Regulamentul spune clar ca ai nevoie de minim 50% sa poti sustine examenul.Iata ca nici cu 50% nu poti la unii profesori de aici.
KFC sau Mc sunt pentru alte persoane,eu activez in domeniul in care studiez,asa ca pastreaza comentariile astea pentru cine vrei.

lucrezi in domeniu o pl:))....daca lucrai erai constient ca o diploma iti da doar dreptul de a practica acea meserie, restul, inveti singur....ajungeai la concluzia urmatoare, nu conteaza unde faci facultatea...poate sa fie spiru haret sau harvard...ideea e sa stii sa-ti faci meseria Posted Image...am cam exagerat, dar intelegi ideea Posted Image

Edited by jimi91, 26 December 2018 - 23:54.


#14
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
Duc lipsa de studenti din cauza competentei lor,ca iti predau litera cu litera din carti,slideuri.Multi se transfera in alte orase,nu neaparat ca renunta,iar cei care renunta se reinscriu la fel in alte orase ofertante.Nu compara ce e aici au afara,acolo ai alte conditii,alti profi care se implica temeinic sa pricepi ceva,nu ca aici unde primesti aproape de sesiune sute de cursuri unde trebuie sa cauti tu explicatii pe care ori le gasesti ori asta e,nu ii intereseaza.
Da,aici e la fel la laboratoare 50% + 1 (colocviu),dar nici asa nu ai ce cauta,desi regulamentul iti permite.Daca ai 50% si ai mai fi pastrat si 1 pentru colocviu,trebuie sa te prezinti la recuperare si abia in restanta poti sustine examenul,iar daca ai mai putin de 50% nu iti mai permite sa recuperezi,ci singurul tau drept este sa te prezinti anul urmator cu studentii care au materia respectiva.
Exact KFC,Mc sunt pentru persoane potrivite :) Eu nu vad acolo,nu as avea cum :)
Chestia cu santierele e relativa :)) Au ajuns multi plecati afara sa castige mai mult ca un director aici :))
Nu am spus ca nu voi termina facultatea,ci daca ar fi vreo sansa minima de a ma transfera la alta in sem 2,desi sunt anul 3/4.

#15
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 Webmaster92, on 26 decembrie 2018 - 23:55, said:

Duc lipsa de studenti din cauza competentei lor,
Daca un student s-ar  lua sau si-ar masura  viitorul in functie de putina sau neputinta unui profesor, acela nu este student ci un pierde vara/toamna/iarna/primavara.
Tu esti acolo sa acumulezi informatii si sa ca ale tale cunostiinte sa fie recunoscute de statul roman. Daca nu te intereseaza esti liber sa pleci unde vrei tu, nu mai tine
locul ocupat.
Un inginer agronom bun valoreaza mult, iar cine investeste in agricultura cauta  in primul rand un agronom bun.Daca eu care nu-s din domeniu stiu chestiile astea iar tu nu stii
iti dai seama ca esti cam pe dinafara cu toate cele.

Quote

Exact KFC,Mc sunt pentru persoane potrivite Posted Image Eu nu vad acolo,nu as avea cum Posted Image
Mai dupa mentalitatea ta, eu zic ca ai toate sansele. Si cand te gandesti ca pana si Lamborghini se bagase demult in agricultura, tot asa baieti prosti din cauza profesorilor tai nu ? Posted Image

Quote

Chestia cu santierele e relativa Posted Image) Au ajuns multi plecati afara sa castige mai mult ca un director aici Posted Image)
mai tu vorbesti din auzite, acolo aia in UK fac sclavie pe fatza si sunt tratati mai rau decat  sacii de cartofi.E clar.Esti pe drumul cel bun spre McDonald's si KFC.

Quote

Nu am spus ca nu voi termina facultatea,ci daca ar fi vreo sansa minima de a ma transfera la alta in sem 2,desi sunt anul 3/4.
Care alta facultate de agricultura ca ai aceiasi curicula.Si nu te poti transfera cu restante sau laboratoare lipsa.

 jimi91, on 26 decembrie 2018 - 23:53, said:

lucrezi in domeniu o pl:))....daca lucrai erai constient ca o diploma iti da doar dreptul de a practica acea meserie, restul, inveti singur....ajungeai la concluzia urmatoare, nu conteaza unde faci facultatea...poate sa fie spiru haret sau harvard...ideea e sa stii sa-ti faci meseria Posted Image...am cam exagerat, dar intelegi ideea Posted Image
Bine zis, foarte bine zis, asa este.

Edited by BraviaAmpero, 27 December 2018 - 00:05.


#16
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 Adm, on 26 decembrie 2018 - 22:46, said:

Din pacate, asta e prea-maritul invatamant "superior, de stat" (a nu se intelege ca ala privat e mai bun).
In prea multi institutii se "preda" dupa metoda, eu vorbesc repede, voi transcrieti.

Debate? Ce e ala?

+

 jimi91, on 26 decembrie 2018 - 22:50, said:

sincer, asta cu scrisul de la tabla, e cea ma buna metoda de predare Posted Image....debate cu cine faci? 2-3 elevi...dar restul?....cei mai buni profesori pe care i-am avut au fost cei care au scris la tabla si ne puneau sa copiem Posted Image...intelegi sau nu pe moment, dar tot iti intra ceva in cap .... inveti sa te disciplinezi, sa iti iei notite, sa scrii si sa intelegi ce ai scris Posted Image)

si mai e o chestie...cand un profesor scrie la tabla, se vede ca e implicat, ca ii pasa, atrage copiii astfel Posted Image

Invat in Vest si nu tin minte niciodata sa fi luat notite mecanic, mai ales sa fi scris dupa dictare. In primele saptamani am venit setat cum eram la liceu - cu caiet pt fiecare materie si pix, si toti ceilalti aveau nimic sau un laptop.

Foarte rar cand proful zice ceva interesant (ceva ce stiu ca nu gasesc pe intranet-ul facultatii) deschid OneNote pe laptop si notez. Aia cu scrisul de romane pe tabla mi se pare grotesc si ineficient.

#17
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Daaa,sclavie pe fata...la cateva sute de metri de casa mea e santier...plin de romani acolo...tratati rau al naibii,vreo 6-700 de lire la saptamana...clar sunt sclavi... altii nu fac banii aia in Ro ca directori de banca...

#18
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 Villefort, on 27 decembrie 2018 - 00:08, said:

Foarte rar cand proful zice ceva interesant (ceva ce stiu ca nu gasesc pe intranet-ul facultatii) deschid OneNote pe laptop si notez. Aia cu scrisul de romane pe tabla mi se pare grotesc si ineficient.
Stanford University are tabla unde cursurile se predau cu creta pe tabla. Scrierea dupa dictare isi pastreaza mintea antrenata, tu chiar te concentrezi sa intelegi ce scrii acolo, pe cand metoda cu diapozitivul
sau laptopul stai ca planta in coma si te gandesti  ce sa faci ca sa nu te plictisesti.

 eireman, on 27 decembrie 2018 - 00:11, said:

Daaa,sclavie pe fata...la cateva sute de metri de casa mea e santier...plin de romani acolo...tratati rau al naibii,vreo 6-700 de lire la saptamana...clar sunt sclavi... altii nu fac banii aia in Ro ca directori de banca...
https://www.dailymai...s-revealed.html
Tu ai alt sistem de numeratie sau nu te pricepi sa numeri sau esti extrem de naiv.

Edited by BraviaAmpero, 27 December 2018 - 00:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate