Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Instalare Windows 10 pe SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Faby3322

Faby3322

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2012
Salut! Laptopul meu are un HDD cu 2 partitii (C si D), iar pe C este sistemul, pe D doar fisiere. Recent am cumparat un SSD de 120GB si il voi monta in curant, insa la instalarea windowsului pe SSD nu vreau sa formatez tot HDD-ul vechi, as vrea sa pastrez fisierele din D, dar sa formatez C-ul. Cum pot face asta? As face backup, dar nu am unde sa stochez 500GB.

Edit: Pot instala windows pe ssd, apoi sa setez din BIOS booting priority pe ssd si sa formatez partitia C din HDD?

Multumesc mult pentru ajutor!

Edited by Faby3322, 26 December 2018 - 21:06.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
da, poti.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Faby3322, on 26 decembrie 2018 - 21:04, said:

Edit: Pot instala windows pe ssd, apoi sa setez din BIOS booting priority pe ssd si sa formatez partitia C din HDD?
Da. Clonezi C: pe SSD si dupa boot pe ssd poti sterge partitia C de pe HDD.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Faby3322, tot ce tre' sa faci e sa instalezi Windowsul pe SSD-ul de 120GB.
Apoi din

Disk Management formatezi doar partitia C: de pe Hdd lasand D-ul intact cu datele.


Mai sunt si alte modalitati, dar cred ca sunt mai complicate.



#5
Faby3322

Faby3322

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2012
Nu prea as vrea sa clonez windows-ul actual, as vrea sa il si reinstalez, de aceea intrebam daca sigur pot instala pe SSD si apoi sa formatez diskul C, daca nu influenteaza cumva formatarea diskului C si fisierele de pe D.

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
din punct de vedere al sistemului, odata ce ai bootat de pe ssd, nu mai conteaza ca hardul e bootabil si el. poti formata partitia bootabila (actualul C de pe hdd), recuperind astfel spatiul ocupat de fisiere, iar D-ul poate ramine neatins. ideea e sa fi atent ce partitie formatezi!

exact asa am facut eu cu laptopul meu: am adaugat un ssd, am pus hardul vechi intr-un hdd rack in locul unitatii optice, am instalat windowsul pe hdd si am formatat doua partitii de pe hdd (care erau cu linux). restul hdd-ului a ramas neatins.

#7
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018
Deja doua topice despre Windows 10 deschise azi, in a doua zi de Craciun.


Si e as vrea sa raportez ca la prima aprindere pe ziua de azi , fiindca Windowsul  se incarca greu pe HDD, imi palpaia bara si ecranul era negru si abia dupa restart mi-a revenit.

OS-ul asta nenorocit provoaca palpitatii tuturor.  
Ce inseamna un OS distribuit gratuit!  


Mi-as reinstala Windowsul 7 licentiat si cumparat, dar nu mai pot ca am Ryzen.

Edited by WIRUS1111, 26 December 2018 - 21:41.


#8
Faby3322

Faby3322

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2012

 WIRUS1111, on 26 decembrie 2018 - 21:41, said:

Deja doua topice despre Windows 10 deschise azi, in a doua zi de Craciun.


Si e as vrea sa raportez ca la prima aprindere pe ziua de azi , fiindca Windowsul  se incarca greu pe HDD, imi palpaia bara si ecranul era negru si abia dupa restart mi-a revenit.

OS-ul asta nenorocit provoaca palpitatii tuturor.  
Ce inseamna un OS distribuit gratuit!  


Mi-as reinstala Windowsul 7 licentiat si cumparat, dar nu mai pot ca am Ryzen.

1. Si care e probl ca e craciunul?
2. topice??
3. Offtopic la greu?!

 tEo, on 26 decembrie 2018 - 21:39, said:

din punct de vedere al sistemului, odata ce ai bootat de pe ssd, nu mai conteaza ca hardul e bootabil si el. poti formata partitia bootabila (actualul C de pe hdd), recuperind astfel spatiul ocupat de fisiere, iar D-ul poate ramine neatins. ideea e sa fi atent ce partitie formatezi!

exact asa am facut eu cu laptopul meu: am adaugat un ssd, am pus hardul vechi intr-un hdd rack in locul unitatii optice, am instalat windowsul pe hdd si am formatat doua partitii de pe hdd (care erau cu linux). restul hdd-ului a ramas neatins.

Si eu fac la fel, am SSD-ul si un HDD caddy si o sa il pun in locul unitatii optice. Tu de ce ai pus hardul vechi in locul unitatii optice si nu pe cel nou? E vreo diferenta?

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Vezi ca pe C: in USERS ai profilul personal, unde se stocheaza multe "chestii" personale.
Recomandarea mea este sa instalezi Win-ul pe SSD cu HDD-ul scos din laptop, sa conectezi HDD-ul intr-un rack extern sau adaptor USB si apoi la laptop si sa copiezi profilul de utilizator de pe HDD  pe SSD. Asa vei avea toate(sau aproape toate) setarile avute anterior.
Daca instalezi si toate programele avute anterior, atunci este putin mai complicat cu transferul setarilor acestora, dar nu imposibil.
Exista USMT la Microsoft. User State Migration Tool, scula soft care poate transfera tot ce tine de user si partial de aplicatii de pe un disc pe altul.
Sau soft-uri dedicate, ca cel de la EaseUS.

#10
Faby3322

Faby3322

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2012

 viceroy56, on 26 decembrie 2018 - 21:48, said:

Vezi ca pe C: in USERS ai profilul personal, unde se stocheaza multe "chestii" personale.
Recomandarea mea este sa instalezi Win-ul pe SSD cu HDD-ul scos din laptop, sa conectezi HDD-ul intr-un rack extern sau adaptor USB si apoi la laptop si sa copiezi profilul de utilizator de pe HDD  pe SSD. Asa vei avea toate(sau aproape toate) setarile avute anterior.
Daca instalezi si toate programele avute anterior, atunci este putin mai complicat cu transferul setarilor acestora, dar nu imposibil.
Exista USMT la Microsoft. User State Migration Tool, scula soft care poate transfera tot ce tine de user si partial de aplicatii de pe un disc pe altul.
Sau soft-uri dedicate, ca cel de la EaseUS.

Nu am nevoie de profil, oricum planuiam sa resetez windows-ul.
De ce sa il pun intr-un rack extern si sa folosesc USB?? USB-ul merge mult mai greu decat conexiunea SATA si nu are absolut niciun sens.

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
@Faby3322
teoretic nu ar fi nici o diferenta unde se afla (fizic) hdd-ul sau ssd-ul. atita insa ca unele unitati optice pot avea o conexiune sata 2 (sau in orice caz mai lenta decit a hdd-ului)

#12
Faby3322

Faby3322

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2012

 tEo, on 26 decembrie 2018 - 22:13, said:

@Faby3322
teoretic nu ar fi nici o diferenta unde se afla (fizic) hdd-ul sau ssd-ul. atita insa ca unele unitati optice pot avea o conexiune sata 2 (sau in orice caz mai lenta decit a hdd-ului)

E vreo sansa ca HDD-ul sa aiba sata 3?

#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
da!

in cazul meu, ambele conexiuni erau sata 3 (dell 3567). ma gindesc ca la sistemele actuale cam totul e pe sata 3. nu stiu insa cum sta treaba cu cele mai vechi.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Recomand ca in cazul instalarii pe SSD, HDD-ul actual sa nu fie conectat. Altfel e posibil sa isi faca sectorul de boot pe HDD.
Legat de HDD-ul actual - dupa ce ai instalat pe SSD poti conecta HDD-ul la PC si cu Disk Manager sa stergi partitia C si sa extinzi D-ul.

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 Faby3322, on 26 decembrie 2018 - 22:09, said:


Nu am nevoie de profil, oricum planuiam sa resetez windows-ul.
De ce sa il pun intr-un rack extern si sa folosesc USB?? USB-ul merge mult mai greu decat conexiunea SATA si nu are absolut niciun sens.
OK, nu ai nevoie de profil.
Daca legatura pe USB este USB 3.0, nu vei vedea nicio diferenta de viteza la transfer. Asta pentru ca vitezele posibile de transfer, atat pe USB 2.0 cat si 3.0 sunt superioare capabilitatilor HDD-urilor.
Testat, verificat, documentat.
Vezi Google pentru vitezele de tarnsfer POSIBILE pe USB 2.0 High Speed si USB 3.0.
Datorita dimensiunilor fisierelor si a dispersiei lor pe disc, NICIODATA nu se vor atinge acele viteze, nici macar pe conexiune interna SATA To SATA.
Viata bate filmu'!

#16
Faby3322

Faby3322

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2012
Si atunci de ce sa nu il las in laptop si sa car ceva pe langa el? =))))))

 tEo, on 26 decembrie 2018 - 23:56, said:

da!

in cazul meu, ambele conexiuni erau sata 3 (dell 3567). ma gindesc ca la sistemele actuale cam totul e pe sata 3. nu stiu insa cum sta treaba cu cele mai vechi.
E un Acer Aspire E5-572G, deci relativ nout. Cum pot afla ce conexiuni folosesc HDD-ul si ODD-ul?

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
In general, laptopul este utilizat pentru portabilitate, nu ca o unitate de stocare date.
HDD-ul de laptop plin cu date, instalat in laptop, poate oricand suferi un soc si sa devina inutilizabil.
Nu te opreste nimeni sa lasi HDD-ul in laptop in locul unitatii optice, dar asa cum s-a spus, la instalare de Win este corect sa fie doar SSD-ul conectat.
Asa cum am spus, nu vei vedea nicio diferenta de viteza, indiferent de SATA I, II sau III, limitarea venind de la vitezele HDD-ului, care niciodata nu vor ajunge la cei 1,5 GB/s ai SATA I
Succes!

Edited by viceroy56, 28 December 2018 - 13:24.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am cumpărat un SSD Samsung Evo 250 GB pe care vreau sa-l instalez intr-un laptop Samsung, iar HDD  il scot si-l trag pe dreapta. La SSD trebuie sa mai fac partitie diferita pentru instalarea Windows 10,cum era partitia C pe HDD, sau il las asa, o singura partitie?
Mentionez ca vreau sa instalez doar câteva programe, fără jocuri. Pentru stocare, daca este cazul, voi folosi HDD extern.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate