Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Educația alimentară la români

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La naiba, în puii mei, când vezi atâtea pe masă ţi se face poftă.

#20
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View PostMembruAnonim, on 26 decembrie 2018 - 18:24, said:

Eu unul n-am băgat ca spartu în mine, asta e clar, să vă liniștesc pe unii..

Vezi doua cazuri la tv si tragi concluzia ca toata lumea mananca prost. De unde stii tu cat mananca romanii si ce mananca ?
De Craciun se fac sarmale , caltabosi , piftie, cozonaci pentru ca asa e traditia nu pentru ca moare romanul de foame in cursul anului si se da in stamba cand are ce pune pe masa. Eu daca as avea acces la produsele facute in casa de Craciun as manca cate putin din toate.Nu pentru ca nu as avea ce manca ci pentru ca lobster bisque si file mignon pot manca oricand in cursul anului si daca as manca acelasi lucru de Craciun nu ar mai fi Craciun.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da mă, da nici să bagi în tine până dă fail ficatul, nici aia nu e treabă.
Unu la mână, îți faci rău singur cu mâna ta, și doi la mână, te și faci de râs.

#22
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010
Te faci de ras ? :D
Tu ce ai mancat de Craciun daca tot esti atat de educat ?

Eu am mancat file de porc cu conopida si asparagus la pranz si sarmale in foi de vita la cina. Din pacate asta  a fost toata mancarea mea de sarbatori pe perioada craciunului si nu pentru ca as fi educata ci pentru am fost racita si nu am iesit din casa 5 zile.

View Postdjl, on 26 decembrie 2018 - 18:54, said:

La naiba, în puii mei, când vezi atâtea pe masă ţi se face poftă.

Eu pun cate o bucatica din fiecare produs de pe masa si la final farfuria mea tot arata mai goala decat a unei persoane care isi pune doar 1-2 feluri. Depinde de cat de hulpav esti cand iti pui in farfurie.

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Plecati de la clasicul:  mananc ca sa traiesc, nu traiesc ca sa mananc.  Personal mananc ce vreau,cand vreau. Incepand de pe 1.01 si pana pe 31.12.  Orice an. Subtire rau cu painea,dulciuri,sucuri carbo,cipsuri.  Slabiciune la bere.  Sarat- cat pune sotia,si are causul palmei mic! Spre nesarat.  Si la soric! Daca am,mananc pielea lu Ghita in 72 ore.Lejer. Dar am trait mai bine de 10 ani intr-o tara mediteraneeana!

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Una e obezitatea, ca viciu, dar cu totul altceva este problema celor care ajung la Ambulanta si in Spital de Sarbatori. Eu sunt obez (singurul meu viciu), supraponderal de mic, mare amator de prajeli, sosuri, dulciuri si shaorma, dar de ce nu mi se face niciodata rau la vreo masa, nici de sarbatori? Pentru ca nu mananc mai mult decat pot duce si mai ales beau foarte putin. Mai sunt si cei care stiu ca li se va face rau de la fiere (bila) dar tot au pofta de ceva inainte de a li se face rau, eu nu am probleme din astea, sosurile, maioneza sau tocaturile nu-mi fac rau, singura problema e ce zice cantarul, unde incerc sa fac cat de cat miscare, merg pe jos 60 de minute pe zi, alergatul nu-mi place (dar nu inseamna ca nu pot alerga, mai ales fumatorii nu se tin de mine).

Cei care ajung la spital de sarbatori mai si beau pana pica in coma alcoolica sau se iau la bataie din cauza bauturii. Eu detest tutunul, alcool beau foarte rar si putin mai mult ca stimulent al poftei de mancare. Betiile nu inteleg, eu de mancat mananc de placere, pentru ca ma simt bine in timp ce mananc dar si dupa, ori sa bei si sa fii mahmur dupa aia sau mai rau sa ai varsaturi, ce e asta, unde e placerea ca iti iese pe nas prin starea de rau.

Sau rad cand aud romani dezamagiti ca vara in Antalya nu se serveste deloc porc, pai ce porc sa vrei pe canicula vara? Porcul merge si el iarna pe ger, nu vara.

De la porc mananc doar sarmale, friptura si carnati, celelalte "porcarii" nu-mi plac, poate e si asta un avantaj de nu mi se face rau de sarbatori. Insa la salata de boeuf vanez maioneza. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 26 December 2018 - 19:34.


#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă nu conține otravă, orice e bun dacă îți place gustul. A doua condiție ar fi să mănânci o cantitate sub necesarul caloric zilnic

#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNeaceasca85, on 26 decembrie 2018 - 19:32, said:

..... Insa la salata de boeuf vanez maioneza. Posted Image
Eu am gasit solutia , sa nu mai fiu acuzat ca o chelesc pe toata de maioneza ! cer separat un castron cu maioneza ...si am terminat povestea !

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu ar face in veci maica-mea asa ceva. Posted Image Cartofi prajiti o data pe luna, dar exista shaormeria. Posted Image

Mentionez ca nici nu iau medicamente digestive, nu simt nevoia. Mananc si ma simt bine, adica high, adica drog-viciu.

#28
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Mai demult în epoca agricolă si pastorală.  Oamenii aveau nevoie de mâncare multa si consistenta pentru ca depuneau muncă fizică grea. Asa a ramas traditia cu mancare multa desi buna parte nu mai depune muncă fizică grea. Probabil problema se va rezolva de la sine odată cu generațiile viitoare.

#29
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Da băi; numai experți jigniți de existența conaționalilor; tot timpul se găsește câte unul care descoperă un motiv care dovedește că românii sunt proști needucați: ba că au closet în fundul curții, ba că au sobă în casă, ba cu alimentația, că nu găsește cireșe de bobotează, să nu se mai consume pâine, nici lapte, etc. dar ei se umflă cu șaorme.

View PostMembruAnonim, on 26 decembrie 2018 - 20:00, said:

Tradiție e și aia când bagi în tine ca porcu și te ia salvarea, ha?! Sau și buda în fundul curții o ținem tot de "tradiție"?
exact ce ziceam; unii găsesc mai multe motive!Posted Image

View PostCornel_P, on 26 decembrie 2018 - 19:42, said:

Mai demult în epoca agricolă si pastorală.  Oamenii aveau nevoie de mâncare multa si consistenta pentru ca depuneau muncă fizică grea. Asa a ramas traditia cu mancare multa desi buna parte nu mai depune muncă fizică grea. Probabil problema se va rezolva de la sine odată cu generațiile viitoare.
Acum se presupne că se lucrează cu cerebelul;  crezi că munca intelectuală necesită un consum redus de calorii?

Edited by jobist, 26 December 2018 - 20:05.


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostCornel_P, on 26 decembrie 2018 - 19:42, said:

Mai demult în epoca agricolă si pastorală.  Oamenii aveau nevoie de mâncare multa si consistenta pentru ca depuneau muncă fizică grea. Asa a ramas traditia cu mancare multa desi buna parte nu mai depune muncă fizică grea. Probabil problema se va rezolva de la sine odată cu generațiile viitoare.
La noi tendinta de a manca mult vine si din frustrarile traite in epoca ceausista, foametea anilor '80. Tot de acolo si aversiunea fata de frig si iarna sau excesul termic pe care il fac unii sa aiba 26-28 C iarna in casa. Eu tin 20-23 C tot anul in camera si port maneca scurta afara sub geaca chiar si pe -20 C.

#31
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Inițiator, recitește de câteva ori postul ăsta :

View PostNoua_pe_site, on 26 decembrie 2018 - 18:55, said:



Vezi doua cazuri la tv si tragi concluzia ca toata lumea mananca prost. De unde stii tu cat mananca romanii si ce mananca ?
De Craciun se fac sarmale , caltabosi , piftie, cozonaci pentru ca asa e traditia nu pentru ca moare romanul de foame in cursul anului si se da in stamba cand are ce pune pe masa. Eu daca as avea acces la produsele facute in casa de Craciun as manca cate putin din toate.Nu pentru ca nu as avea ce manca ci pentru ca lobster bisque si file mignon pot manca oricand in cursul anului si daca as manca acelasi lucru de Craciun nu ar mai fi Craciun.

Baga la cap : tradiție !

Nu mai generaliza aiurea.
In paralel cu aia doi proști care ajung la spital pt că baga in ei ca dobitocii ajung și alți doi proști care urmează cine știe ce dietă fistichie și cad din picioare de subnutriți.
Acum, că existând această diversitate de mâncăruri specifice acestei perioade se mai și exagerează, e adevărat, dar nu la nivelul cum prezinți tu problema.

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postjobist, on 26 decembrie 2018 - 19:46, said:

Acum se presupne că se lucrează cu cerebelul;  crezi că munca intelectuală necesită un consum redus de calorii?
Cand muncesc mult resimt o nevoie mai acuta de zahar. Pentru munca fizica grea cred ca e grasimea. Ador sa lustruiesc cu painea in tigaie. Posted Image

View Postirulan_corrino, on 26 decembrie 2018 - 19:51, said:

Inițiator, recitește de câteva ori postul ăsta :



Baga la cap : tradiție !

Nu mai generaliza aiurea.
In paralel cu aia doi proști care ajung la spital pt că baga in ei ca dobitocii ajung și alți doi proști care urmează cine știe ce dietă fistichie și cad din picioare de subnutriți.
Acum, că existând această diversitate de mâncăruri specifice acestei perioade se mai și exagerează, e adevărat, dar nu la nivelul cum prezinți tu problema.
Eu nu tin posturile ortodoxe pentru ca nu rezist mai mult de 3 zile fara carne. Cand ma fac ca tin post 3 zile, tot mai scap in oua sau lapte. O zi de post la mine ideala ar fi cu pateu vegetal si cartofi prajiti. Posted Image

Ce vreau sa spun este ca mai sunt si evlaviosii care tin cu strictete intregul post al Craciunului sau mai ales al Pastelui (cel mai dur de peste an), organismul se adapteaza pe hrana usoara si apoi Bum! este bombardat brusc cu bunatatile de origine animala si da chix. E mai bine sa ai tot anul acelasi ritm al mancarii, fara sa faci privatiuni.

Edited by Neaceasca85, 26 December 2018 - 19:56.


#33
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ce resimți și ce adori este ceea ce stimulii proprii spun creierului că ai nevoie. Dacă vreodată vei avea ficatul obosit  nu vei mai simți atracție să ștergi tigaia ci chiar o reținere.

Edited by jobist, 26 December 2018 - 20:01.


#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMembruAnonim, on 26 decembrie 2018 - 18:40, said:

Și când te îmbolnăvești, tot asta vei zice??
Mă îndoiesc, viteazule.
In privinta alimentatiei , este ultima mea problema . Am o educatie stricta , capatata in peste 50 de ani de aplicatie .
Sigur nu asta va fi problema care ma va pune la pat !

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tradiție e și aia când bagi în tine ca porcu și te ia salvarea, ha?! Sau și buda în fundul curții o ținem tot de "tradiție"?

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu totusi cred ca cei luati de salvare fac combinatia tona de mancare plus tona de alcool. Mai rar cei doar cu mancarea. Sau care au afectiuni cronice si nu mai iau tratamentul/nu respecta regimul alimentar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate