Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Educația alimentară la români

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostNoua_pe_site, on 26 decembrie 2018 - 18:19, said:

De Thanksgiving anul trecut am pregatit 14 feluri de mancare pentru 7 persoane. De ce naiba nu va uitati si in gradina altora cand vine vorba de sarbatori ?
De Craciun am avut curcan , sunca , vreo 20 de aperivitve+side dish si vreo 15 feluri de prajituri.

Tu ce ai pregatit de Craciun si ce ai mancat sanatos daca tot esti educat in privinta asta ?
Banuiesc ca ai avut invitati hors-famille. Ca altfel nu imi explic. La familie merge sa le faci 1 ciorba + 1 carne fiarta cu ceapa, eventual si tz cozonaci, cu tz in N.

#38
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
hai sa nu generalizam ca de obicei. pentru citiva idioti care se imbuiba ca porcii "ca asa e traditia" si care ajung la spital la stirile de la ora 5, sa nu aruncam anatema pe toata tara.

in plus de asta, "tzaranul de la oras" incearca sa pastreze  .. "traditia" (scuze pentru multitudinea de ghilimele) in conditiile in care nu depune munca si efortul adevaratului truditor al pamantului, deci automat apare imbuibarea.

pot sa ma laud ca intre cunoscutii mei nu sunt "porci", iar la mesele asa zis festive, daca se maninca, se maninca cite putin din fiecare, diversificat si mai ales cu un puternic aport de muraturi - varza, gogosari, conopida, crastavietzi si gogonele - iar beutura, cu foarte mare cumpatare si de buna calitate, in principal home made ..

#39
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postrich1974, on 26 decembrie 2018 - 18:19, said:

din cauza guvernantilor baga in ei ca spartii, sa le mai treaca din depresie.
si mai e o treaba, mananca mult pentru ca manaca de la altii, nu de la ei. de craciun mai mergi pe la neamuri.
Romanii au guvernanta? :lol:

Lasati mai politica, se poate trai si cu mai putina atentie la ea.

#40
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Mai scapă unii de prin poiană!

#41
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostMembruAnonim, on 26 decembrie 2018 - 18:29, said:

Se știe că din cauza asta e frustrat și se uită românul unul la altul urât pe stradă: e deficitar pentru că mănâncă prost și ieftin(multă pâine, covrigi, prostii din astea cu 0 vitamine sau proteine, minerale).
Fara fructe si legume viata e trista. Un mar, o varza macar. Nu sunt scumpe si se gasesc la piata.

View PostI2O, on 26 decembrie 2018 - 18:33, said:

Eu manananc ce vreau si cat vreauPosted Image
Ciine, pisica (mai) ai? :)

View PostNeaceasca85, on 26 decembrie 2018 - 19:32, said:

Sau rad cand aud romani dezamagiti ca vara in Antalya nu se serveste deloc porc, pai ce porc sa vrei pe canicula vara? Porcul merge si el iarna pe ger, nu vara.
Hm, carnea de oaie si de vita au personalitate in comparatie cu aia de porc. Carnea de porc e dulce, grasa si moale si cam atit. Nu are savoare. Oaia sau vita, gatite potrivit, sunt mult mai gustoase.

View Postjobist, on 26 decembrie 2018 - 19:46, said:

Acum se presupne că se lucrează cu cerebelul;  crezi că munca intelectuală necesită un consum redus de calorii?
Eu zic ca da. Creierul lucreaza cam in acelasi regim in stand-by si la plansa de proiectare. In schimb muschii in stand-by nu se compara la consum cu sapatul unui sant.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Nu suport alta carne in afara de pui si porc. Toate imi put/fac scarba. Sa nu aud de oaie si miel, in Turcia citesc atent sa scrie chicken/tavuk.

Pe bune ca pe avion la intoarcere din Turcia, un roman sadea intreba stewardesele daca servesc carne de porc in sandwitch-uri ca ii este tare dor dupa sejurul turcesc fara. Apoi le poza pe ascuns, adica era el insusi porc. Posted Image Dar s-au prins alea si l-au pus sa stearga.Posted Image

Edited by Neaceasca85, 26 December 2018 - 20:22.


#43
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postjobist, on 26 decembrie 2018 - 19:57, said:

Ce resimți și ce adori este ceea ce stimulii proprii spun creierului că ai nevoie. Dacă vreodată vei avea ficatul obosit  nu vei mai simți atracție să ștergi tigaia ci chiar o reținere.
In teorie da, in practica unii aplica tzuica si ametesc ficatul.

#44
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View PostMembruAnonim, on 26 decembrie 2018 - 20:00, said:

Tradiție e și aia când bagi în tine ca porcu și te ia salvarea, ha?! Sau și buda în fundul curții o ținem tot de "tradiție"?

Nu, se pare că pricepi mai greu, dar tragi concluzii repede.
Când bagi in tine că porcul cât să te ia salvarea se cheamă exces in ultimul hal și că ești prost.
Legătura cu wc ul in fundul curții n am înțeles o.
Auzi, tu ești ăla cu topicul cu încălzitul cu sobe in Romania, dovadă de înapoiere ? :D

#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostNoua_pe_site, on 26 decembrie 2018 - 18:19, said:

De Thanksgiving anul trecut am pregatit 14 feluri de mancare pentru 7 persoane. De ce naiba nu va uitati si in gradina altora cand vine vorba de sarbatori ?
De Craciun am avut curcan , sunca , vreo 20 de aperivitve+side dish si vreo 15 feluri de prajituri.

Tu ce ai pregatit de Craciun si ce ai mancat sanatos daca tot esti educat in privinta asta ?
Ca poate detaliezi, cam ce sa mananca prin partea aia a planetei: curcan, placinta etc Si care crezi ca sunt principalele probleme, de s-a ajuns la un asa grad de obezitate. Mersi.

#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Hai sa nu fim ipocriti - toti mancam de Sarbatori, important e sa nu ne neglijam mesele tot restul anului.
Cei care ajung la urgente ori au probleme medicale, ori abuzeaza de alcool, ori chiar mananca exagerat de stresati ce sunt. Un om sanatos, activ, care munceste, nu prea se imbolnaveste de la o masa copioasa de Sarbatori.

Nu e vorba de educatie alimentara ci de mancat cu masura, de bun simt.

Edited by rosix, 26 December 2018 - 20:32.


#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

View Postaaaa4567, on 26 decembrie 2018 - 20:29, said:

Ca poate detaliezi, cam ce sa mananca prin partea aia a planetei: curcan, placinta etc Si care crezi ca sunt principalele probleme, de s-a ajuns la un asa grad de obezitate. Mersi.
Obezitatea numarul 1 in lume a Statelor Unite se datoreaza hamburgerilor mancati zilnic aproape la fiecare masa, ce contin carne de vita cu hormoni de crestere.

#48
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,527
  • Înscris: 26.01.2010

View PostMembruAnonim, on 26 decembrie 2018 - 20:00, said:

Tradiție e și aia când bagi în tine ca porcu și te ia salvarea, ha?! Sau și buda în fundul curții o ținem tot de "tradiție"?

Da' cu buda din fundu curtii ce ai ? Unde vrei sa=si faca nevoile saracii oameni ? Mamaia ta e de la tara sau nu tu ai tangente cu taranii care se caca in fundul curtii ?

View PostDihorul Razboinic, on 26 decembrie 2018 - 20:05, said:

Banuiesc ca ai avut invitati hors-famille. Ca altfel nu imi explic. La familie merge sa le faci 1 ciorba + 1 carne fiarta cu ceapa, eventual si tz cozonaci, cu tz in N.

Depinde de familie. Cea din Ro unde imi place sa ma duc face 10 feluri de mancare pentru 4 persoane si incearca sa ne hraneasca pe toti cu lingurita pana se asigura ca nu mai putem manca :)
Da , am avut invitati si am fost invitata la altii. In general fiecare aduce cate un fel de mancare , se pune pe masa gen bufet suedez si fiecare serveste cat si ce vrea de acolo. Anul trecut am fost la sefu de Craciun si au fost 3 mese pline cu mancare. Absolut nimeni nu a ajuns la spital la final de seara :)


View Postaaaa4567, on 26 decembrie 2018 - 20:29, said:

Ca poate detaliezi, cam ce sa mananca prin partea aia a planetei: curcan, placinta etc Si care crezi ca sunt principalele probleme, de s-a ajuns la un asa grad de obezitate. Mersi.

Curcan la cuptor sau sunca ( ham ) la cuptor e principalul fel dar sunt multe familii care pregatesc ambele feluri. Thankgiving sau Craciun e acelasi drac pentru ei , tot la curcan sau sunca apeleaza.
Paste cu branza e un side dish - eu am folosit 24 de oua si vrei 6 feluri de branza anul trecut si s-au batut turcii la gura lor.
Piure de cartofi cu branza , smantana si bacon parca. Loaded mashed potatoes se numeste si e o bomba calorica indiferent cat de putin ai manca dar e un alt fel de mancare indragit de lumea de aici.
Fasole verde cu ceapa prajita combinata cu supa de ciuperci.
Placinta de mere , pecan , branza , fugde , nu tin minte toate prostiile pe care le fac ca-s o multime iar eu nu sunt fan prajituri americane.

Gradul de obezitate se trage de la fast food nu de la mancarea enumerata mai sus. CHiar daca tot ce am scris mai sunt bombe calorice persoanele cu care am intrat in contact la diferite party-uri sunt la fel ca mine. Iei cate putin din fiecare fel de mancare si nu-ti faci munte in farfurie.

Fast food-uri si all you can eat buffet sunt problema si modul in care trateaza americanul de rand mancarea gratis/ieftina.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, nu sunt inițiatorul topicului cu încălzitul în sobe.
Oricum excesul de orice fel dăunează, asta e clar..

Edited by MembruAnonim, 26 December 2018 - 21:10.


#50
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Mă scuzi, aveați un stil asemănător.
Aaaaaa, asta cu orice exces dăunează, ție cam cum ți se pare ? Platitudine sau sofism ?

Și tu fiind inițiatorul topicului, eu te as întreba dacă ai verificat daca se întâmplă chestii de astea și pe.la alții înainte să tragi concluzia că e ceva tipic românesc.

#51
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 26 decembrie 2018 - 18:02, said:

Salut! De ce românul de ani de zile, mănâncă și bea în exces la sărbătorile importante, în cazul ăsta, Crăciunul? Ne mirăm după, că mulți au ajuns la spital din cauza exceselor.
Ma refer că mănâncă mult uns, grăsimi, mâncăruri cu ulei, prăjeli, sarmale, plăcinte, care sunt orice, numai sănătoase nu. Problema e excesul, dar în fiecare an e la fel.
Românul nu are o educație alimentară, nu știe ce e aia "varietate". La români, legume sunt doar cartofii, iar carnea e doar porcul. Uităm de restul legumelor, felurilor de carne, etc. De ce e in fiecare an la fel, și nu numai de sărbători, ci cam în general.
Nu știm să combinăm carbohidrații cu proteinele sau facem exces din unele.
Poate nu știm sau nu ne permitem ca și popor să mâncăm variat, si doar selectăm, sau poate nu e așa.
Aștept niște păreri/opinii în acest sens.
Am deschis acest topic, deoarece nu era niciunul în care să se vorbească despre educație alimentară, care da, e necesară.
Pe acest topic se va vorbi exclusiv despre educația alimentară la români.

Pentru ca postul (nu prostul) se incheie cu foarte putin timp inainte Craciun.Si atunci religiosul si bisericosul de roman uita tot si toate,il da de-o parte pe Dumnezeu si baga in el ca spartu',sa suplineasca "lipsurile".

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt de părere că orice exces daunează, asta e o părere personală. Acuma, fiecare face ce vrea pe sănătatea și pe cheltuiala lui,însă și consecințele vor fi pe măsură.

#53
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMikeSpike, on 26 decembrie 2018 - 18:21, said:

Atata stiu majoritatea: de toate,mult si 2 franzele la fiecare masa!  Si daca n-ai burta si ceafa de porc zic ca esti bolnav. Si gargantuanul de 130kg Dupa zice ca sa ingrasat ca-I bolnav de glanda. Ca atata stie-glanda!

Pai, da, de la glanda.

Lipsa de hormoni tiroidieni "duce la prostire", cu toate consecintele. :D

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă e sa ma enerveze ceva (și sunt foarte greu de enervat) sunt generalizările astea prin care romanii formează cel mai de rahat popor din lumea asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate