Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

poate fi facut?

  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 06.03.2016

 MarianG, on 26 decembrie 2018 - 15:23, said:

ce reprezinta cercul plin de apa ?
Gaura covrigului.

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 MarianG, on 26 decembrie 2018 - 15:23, said:

eu stiu cum functioneaza, avand in vedere meseria mi-ar fi rusine sa nu stiu.
sursa de alimentare
bobina
miez

miscare ordonata a electronilor este curentul electric
trecerea curentului electric printr-un conductor formeaza un camp magnetic

acum ne intoarcem la propunerea ta,
ce reprezinta cercul plin de apa ?
corectez postul initial...un cerc cu apa prin el si un tunel prin mijlocul cercului ca particulele sa treaca  prin tunelul respectiv...
acum eu am propus si doi electrozi , sau un catod si un anod. Pusi opus unul de altul. Curentul electric va circula prin apa de la anod la catod si va crea efectul electromagnetic. Evident lipseste miezul insa  la chestia asta nu i-am dat inca de cap. Sper ca de exemplu cum ziceam pe pagina cealalta sa existe vreo reactie lichid-metal de asa natura incat sa aranjeze domeniile in acelasi sens, asta fiind alta idee decat torusul din apa.  Sper doar ca in cazul torusul din apa miscarea in sine sa fie suficient de puternica incat sa creeze efectul electromagnetic.  Dar aici trebuiesc niste calcule pe care eu nu pot sa le fac...

uite daca s-ar realiza thin film deposition cu domeniile orientate in aceeasi directie ai avea un electromagnet chimic
https://en.wikipedia.../wiki/Thin_film

Edited by karax, 26 December 2018 - 15:37.


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005
cu ce scop ?

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
scopul? fuziune nucleara realizata mai usor si mai ieftin deci mai repede.
Altfel am inteles ca marea problema de fapt e faptul ca torusul ala nu e perfect rotund si are scapari niste scapari ....sau mai degraba ca e facut din  electromagneti discontinui care la capetele la care se unes au scapari si particulele se misca  aiurea. Ma  intreb nu poti face tot tokamakul dintr-o singura bucata de fier , chiar la fata locului fara sa mai trebuiasca sa transporti electromagnetii? Sa ai fabrica de electromagneti chiar in interiorul in santierului cu tokamak, aflat santierul chiar langa mina de extras fier?

Iar daca fuziunea se petrece mai greu atunci asteptam pana in 2040 daca nu cumva trebuie sa ne vindem practic la rusi , ca si asa o sa fim condusi de ei ....

caz  in care n-are rost sa luptam , putem linistiti de pe acum sa ne vindem rusilor

#23
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu mai bine te apuci tu de mileuri, goblen, tricotat ciorapi, in loc sa debitezi ineptii pe banda rulanta? Tu nu ai cunostinte nicmacar de scoala elementara, altfel ai fi stiut ce se intampla daca bagi 2 electrozi in apa, dar visezi la fuziune nucleara pe baza de apa, sare si covrig.

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005

 karax, on 26 decembrie 2018 - 15:56, said:

scopul? fuziune nucleara realizata mai usor si mai ieftin deci mai repede.
ok,
tu ai calculat campul magnetic generat de sistemul tau ?

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
1 eu incerc, avand in vedere  boala de care sufar , nu prea ma po t concentra astfel incat eu doar incerc ...nu neaparat si pot sa spun chestii interesante
2 pai daca nu se poate si nu se poate eu o sa ma  rezum la a cauta deja chestii rusesti pe net pentru ca  ....oricum suntem condamnati sa fim in sfera ruseasca de influenta pentru ca nu avem energie electrica...

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005
nu te obliga nimeni sa resusesti intr-o zi,
alege un subiect, pui pe foaie ce intelegi,
te concentrezi, iei o pauza apoi continui

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 MarianG, on 26 decembrie 2018 - 16:27, said:

ok,
tu ai calculat campul magnetic generat de sistemul tau ?
nu,  si asa cum am zis mai sus , eu fiind bolnav , nu prea  pot sa fac calcule....scopul acestui topic? fiind mai mult ala de a astepta sa confirme cineva daca functioneaza....eu incercand de fapt multe multe chestii asa random asteptand ca una din ele sa si functioneze....o metoda destul de proasta insa avand in vedere ca sunt bolnav , dar totusi cu o inima  pasionata de libertate si ajutat tara ....asa incat imi place sa ajut liberatea, europa si Romania sa iasa din situatia destul de naspa in care se afla cu energia electrica...

Edited by karax, 26 December 2018 - 16:31.


#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 karax, on 26 decembrie 2018 - 14:03, said:

Ma intrebam, un electromagnet poate fi facut din un lichid?
Adica se ia o teava in forma de covrig sau de cerc. Se baga  in ea apa si 2 electrozi. Se baga curent in apa. Va actiona apa ca un electromagnet fata de ceva pus in centrul cercului?

In Romania sau in America? In Romania nu merge

#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 MarianG, on 26 decembrie 2018 - 16:30, said:

nu te obliga nimeni sa resusesti intr-o zi,
alege un subiect, pui pe foaie ce intelegi,
te concentrezi, iei o pauza apoi continui
atunci trebuie sa lamurim niste  lucruri...eu la boala  mea imi aduc aminte extrem de putin  lucruri din memoria pe termen lung asa incat incerc over and over again sa imi amintesc si nu pot....
ce pot incerca este cum zici tu insa la modul la care incercam pe fiecare topic deschis sa aducem o mica lamurire cu conceptele fizicii si sa speram ca informatia se implanteaza in creier.  repet , eu nu prea tin minte asa ca e posibil sa repet unele idei. caz in care, daca voi  vreti  sa ma ajutati pe topicurile mele atunci as vrea sa aveti nitica rabdare cu mine si sa imi explicati niste concepte ca la copii ...daca vreti sa ma ajutati...putem face arie separata pentru persoane bolnave mintal sau ceva daca vreti...whatever ....daca nu ,puteti interzice aria asta si orice topic fantezist sa fie sters....

 Tsunnnami, on 26 decembrie 2018 - 16:32, said:


In Romania sau in America? In Romania nu merge
adica?

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005
Pe caiet! Pe caiet, nu pe forum.

Scrie pe caiet, definitii si formule,

nu trebuie sa le tii minte, doar sa inveti cum sa le aplici,
iar daca le ai pe caiet iti vor fi "la indemana", pentru ca eventual le vei reciti
NU POTI RECITI INTREG INTERNETUL!

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si asta e o idee....o sa  incerc sa o pun  in practica

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ja5jzX9dgTE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
btw in clipul postat de tine  spune ca cu cat voltajul  este mai  mare cu atat electromagnetul este mai puternic....ce voltaj ar avea apa aia din topicul meu ?

daca ar avea voltaj suficient de mare n-ar mai fi nevoie de miez....

de fapt initial  eu asta incercand sa intreb , dar  nu  mi-am amintit....daca voltajul  in cazul apei ar fi foarte mare

#34
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Karaxe, NaCl + H2O (popular se numește saramurã amestecul ) + curent electric ==> 2H2 + O2 , sarea nu participa la reacție.
Vezi poate redescoperi metoda hidrolizei industriale a rusului Dmitry Lachinov, asta ar fi chiar de circ, in condițiile in care tocmai pe ruși vrei sa i combați :D .

#35
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 MarianG, on 26 decembrie 2018 - 14:56, said:

...
tu ai inteles cum functioneaza un electromagnet ?
...

Totuși, să nu ne legăm de amănunte!Posted Image

Edited by jobist, 26 December 2018 - 20:36.


#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ma rog am incercat si eu ceva....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate