Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Toyota cheama in service masini vechi de 16 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTS030, on 25 decembrie 2018 - 12:45, said:

Afara lumea nu a fost educata de samsari, sa ridice in slavi tedei-ul si sa urasca japonezele.
lasa si tu frustrarile cu masinile germane (ce-i drept mai scumpe si se pare ca asta trezeste frustrari) pt alte topice.
Aici nu e un versus. Se scrie TDI, cand nu poti nici macar sa scrii numele corect, arata frustrari si mai mari.
cum ar fi daca cineva ar scrie coyota de ex? chiar nu mai putem purta o discutie civilizat?
Afara e la fel ca aici, te asigur, si in uk, japonezele sint mai ieftine, mai ales Toyota si Mazda.
O imagine buna are Honda.

#38
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
orice s-ar spune, adevarul este la mijloc desigur, masinile germane sunt supraevaluate, cel putin in RO, fata de acum 20 de ani, culmea, au invatat si alti sa faca masini. Daca va spun ce experiente am avut in China recent cu masini chinezesti hibride, in vremurile cand VW o da cotita, o sa va vina sa va rupeti buletinul......

Edited by alexpet, 25 December 2018 - 22:56.


#39
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postunbrutus, on 25 decembrie 2018 - 20:42, said:

lasa si tu frustrarile cu masinile germane (ce-i drept mai scumpe si se pare ca asta trezeste frustrari) pt alte topice.
Aici nu e un versus. Se scrie TDI, cand nu poti nici macar sa scrii numele corect, arata frustrari si mai mari.
cum ar fi daca cineva ar scrie coyota de ex? chiar nu mai putem purta o discutie civilizat?
Afara e la fel ca aici, te asigur, si in uk, japonezele sint mai ieftine, mai ales Toyota si Mazda.
O imagine buna are Honda.
Extrem de interesanta reactia ta; dar eu ma gandeam mai degraba la autorul postului #3.

Cat despre "coyota", vezi postul #15... te-a deranjat atat de tare incat nici n-ai observat. Insa cum auzi de tedei, gata, nu e discutie civilizata :rolleyes:

#40
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostReactor2015, on 25 decembrie 2018 - 11:08, said:

Nu mai ridicati in slavi Toyota ca e departe de ceea ce isi imagineaza unii ca ar fi.
Cat despre topicul de fata, sunt putine masini japoneze pe strazi in circulatie care sa aiba 16 ani.
altul, mai sunteti multi nene?

nu ridicam in slavi, foarte bine ca producatorii fac asa ceva, la banii platiti pe ele, n-ar trebui sa se intample asa ceva, acuma daca se intampla, bravo lor ca-si asuma raspunderea si remediaza problemele

in topicul de fata, daca-l citesti cu calm, ai sa vezi ca inca sunt destule masini Toyota de 16 ani in UK, probabil ca si-n alte tari

View PostReactor2015, on 25 decembrie 2018 - 14:00, said:

Am vazut Audi, Ford, Skoda, VW, BMW sau Mercedes cu aproape un milion de km in bord. Insa, nicio japoneza. Sunt gandite sa tina cca 300.000km.
vad ca ai acces la internet, sper ca nu-i restrictionat doar la forum

https://www.motor1.c...taxi-in-vienna/
https://www.naracoor...es-photosvideo/
https://www.theglobe...rticle30058985/
https://www.cars.com...or-persistence/

aaa, scuze, acum am observat ca, de fapt, ai vazut, toata stima, esti un om privilegiat sa vezi atatea si din diferite marci, eu n-am avut aceasta ocazie

#41
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Hai mai Dane, te-ai suparat si tu?
Da, le-am vazut, le-am condus, le-am testat, le-am reparat... asta mi-e meseria.

Totdeauna europenele au fost facute mai cu cap.

Stii de ce coreenele au atat de mult succes in ultima vreme? Pentru ca sunt proiectate si in unele cazuri chiar fabricate de europeni si uneori chiar in Europa. Si le-a iesit muuuult mai bine decat japonezilor treaba asta pentru ca au incercat si japonezii dar se pare ca nu au inteles inca ce si cum si desi au modele comune cu unele europene, tot nu se bucura de succes. Asta in timp ce coreenii nu au modele comune cu europenii dar sunt in top.

Vezi tu, situatiile astea cu masini japoneze ajunse la atat de multi km sunt atat de rare incat fac articol de ziar sau mare eveniment din asta ori chiar ii dau respectivului o masina noua la schimb.
Pai daca Skoda s-ar apuca sa faca acelasi lucru cu posesorii de Skoda care au facut un milion de km (eu cunosc 3 doar in Galati - fac Italia baietii), ar da faliment.

#42
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostReactor2015, on 26 decembrie 2018 - 12:37, said:

Hai mai Dane, te-ai suparat si tu?
Da, le-am vazut, le-am condus, le-am testat, le-am reparat... asta mi-e meseria.
nu m-am suparat, discutam, avem opinii diferite, ne contrazicem, asta-i forumul, cu-i nu-i place, se poate retrage

si eu ma invart in mediul asta, lucrez la un garaj Volvo si in timpul liber repar/cumpar/vand VAG si nu sunt fan Toyota, fac aceste precizari ca sa marchez pozitia vizavi de marca

cum am spus, intentia a fost doar sa remarc un lucru bun facut de producatori, in cazul de fata Toyota, precizand si locul unde se intampla, pentru unii gresit inteles insemnand ca am inceput concursul

#43
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcatalin29, on 25 decembrie 2018 - 20:17, said:


Culmea! a mea e din 2005. Fara rugina... In vara am sunat la ei dar nu aveau la Cj pe stoc, apoi am uitat de ei. Noroc cu voi.

Eh, nu stii tu, e putreda de rugina, scrie aici pe forum deci trebuie sa fie adevarat.

Serios acum, stirea e veche, asa cum a mai scris un fost coleg intr-ale Toyotelor, se schimba airbag-uri de cativa ani (cu taraita insa pentru ca Takata trage sa moara si are de fabricat milioane de airbag-uri pentru toate marcile afectate).
Altfel, masinile fabricate de astia sunt slabe rau, la 100.000km le pica motorul, dupa ce pe la 60.000 le pica toate rotile (boala lor). Motorul, evident, le pica pentru ca ruginesc si il pierd pe strada. Si asta tot boala lor e. Da’ e bine, macar ala nu rugineste (daca nu rugineste si ala), il bagi in portbagaj si pleci acasa.

Edited by closchkutza, 02 January 2019 - 20:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate