Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Toyota cheama in service masini vechi de 16 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006
Cu toate ca nu se-ntampla in Ro, am ramas placut surprins cand am vazut ca Toyota UK cheama in service pentru o problema la airbagul partea pasagerului masini destul de vechi, in cazul asta de 16 ani. Bravo Toyota, din cand in cand mai vedem si lucruri bune din partea producatorilor.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
In Romania te cheama la RABLA daca ai masina de 16 ani vechime :lol: .

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Smecheri ! Toyotele de acum 16 ani sunt varza la tabla. Cele mai multe nu mai circula . Asa ca s-au gandit ...ia sa dam o lovitura de imagine ! Or fi avand piesele pe stocuri ( ca Toyotele se strica greu ) si au zis , hai sa ne facem cea mai tare reclama de pe pamant ( din industria auto ) ca si asa mai mult de cateva zeci ...sute sau miii ( la nivelul UK ) , nu mai sunt intr-o singura bucata ca sa le repare cineva .
Da , o lovitura de imagine reusita . Este cum ar zice Dacia acum , "bah , tot mi-au ramas niste esapamente , niste tobe finale" si ar da un anunt : "toti posesorii de Solenza ( ca mai sunt vreo doua in Romania care nu s-au dezintegrat de rugina ) sa vina ca le schimbam noi tobele finale gratis , ca ne-am gandit ca dupa 20 de ani de functionare s-or fi mancat ".
Toyota sa cheme inapoi sutele de mii de masini cu airbaguri cu probleme ....nu sa invie cai morti de 100 de ani .

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

 JurasikMan, on 24 decembrie 2018 - 14:18, said:

Smecheri ! Toyotele de acum 16 ani sunt varza la tabla. Cele mai multe nu mai circula . Asa ca s-au gandit ...ia sa dam o lovitura de imagine !
eu vad inca multe circuland, masina de care vorbesc este ok, trecand inspectia tehnica luna trecuta fara nici o problema

despre lovitura de imagine, nu stiu ce sa spun, nu vad multa reclama, ba mai mult pe situl  marcii vad ca sunt chemate masini fabricate din 2003 pana-n 2007, masina in cauza fiind din 2002

 Serafim606, on 24 decembrie 2018 - 14:16, said:

In Romania te cheama la RABLA daca ai masina de 16 ani vechime Posted Image .
e standardul mai ridicat

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
fara Toyota piata auto era dominata de fabricantii care fac auto "expirabile" cam in 7 ani !...
cei care nu au avut in viata lor un auto marca Toyota ar trebui sa aiba bunul simt sa taca !

Edited by realduc, 24 December 2018 - 14:38.


#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,897
  • Înscris: 31.03.2003

 dan210, on 24 decembrie 2018 - 14:33, said:



despre lovitura de imagine, nu stiu ce sa spun, nu vad multa reclama, ba mai mult pe situl  marcii vad ca sunt chemate masini fabricate din 2003 pana-n 2007, masina in cauza fiind din 2002

??ce face??

#7
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Cred că e vorba de celebrele de acum airbaguri Takata.
https://en.m.wikiped...(2013–present)

Dacă despre asta e vorba, nu e vorba de nici un merit al Toyota, ci de vina celor de la Takata, care au și falimentat din cauza asta.

Ai aici o listă a mărcilor afectate:
https://www.cars.com...-1420680509675/

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007

 JurasikMan, on 24 decembrie 2018 - 14:18, said:


Toyota sa cheme inapoi sutele de mii de masini cu airbaguri cu probleme ....nu sa invie cai morti de 100 de ani .
Da, sa traiti.
https://m.adevarul.r...8313/index.html

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
eu am Honda si airbag dreapta a fost inlocuit in  2016. masina fiind din 2009. takata bietii au mierlit-o

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

 Sabinatu, on 24 decembrie 2018 - 14:37, said:

Dacă despre asta e vorba, nu e vorba de nici un merit al Toyota, ci de vina celor de la Takata, care au și falimentat din cauza asta.

Attached Files

  • Attached File  1.gif   551.95K   19 downloads


#11
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 realduc, on 24 decembrie 2018 - 14:36, said:

fara Toyota piata auto era dominata de fabricantii care fac auto "expirabile" cam in 7 ani !...
cei care nu au avut in viata lor un auto marca Toyota ar trebui sa aiba bunul simt sa taca !

Ah, clasicul "cine stie cunoaste". Zici tu ca nu au voie altii sa isi exprime parerea? Esti amuzant cu elitismul asta de carton Posted Image

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dan210, on 24 decembrie 2018 - 14:01, said:

Cu toate ca nu se-ntampla in Ro, am ramas placut surprins cand am vazut ca Toyota UK cheama in service pentru o problema la airbagul partea pasagerului masini destul de vechi, in cazul asta de 16 ani. Bravo Toyota, din cand in cand mai vedem si lucruri bune din partea producatorilor.
si Mazda face acelasi lucru in Uk, cu masini la fel de vechi (eu am testat pe mazda 6)

Pt cei care nu stiu, in uk introduci doar numarul de inmatriculare pe un site, si iti spune daca masina ta e chemata in service. Pare ceva inimaginabil in Romania, nu?

 JurasikMan, on 24 decembrie 2018 - 14:18, said:

Smecheri ! Toyotele de acum 16 ani sunt varza la tabla. Cele mai multe nu mai circula . Asa ca s-au gandit ...ia sa dam o lovitura de imagine ! Or fi avand piesele pe stocuri ( ca Toyotele se strica greu ) si au zis , hai sa ne facem cea mai tare reclama de pe pamant ( din industria auto ) ca si asa mai mult de cateva zeci ...sute sau miii ( la nivelul UK ) , nu mai sunt intr-o singura bucata ca sa le repare cineva .
Da , o lovitura de imagine reusita . Este cum ar zice Dacia acum , "bah , tot mi-au ramas niste esapamente , niste tobe finale" si ar da un anunt : "toti posesorii de Solenza ( ca mai sunt vreo doua in Romania care nu s-au dezintegrat de rugina ) sa vina ca le schimbam noi tobele finale gratis , ca ne-am gandit ca dupa 20 de ani de functionare s-or fi mancat ".
Toyota sa cheme inapoi sutele de mii de masini cu airbaguri cu probleme ....nu sa invie cai morti de 100 de ani .
e o normalitate, nu o lovitura de imagine, si o obligatie legala, si nu e doar la toyota.

Si la mazda, tabla la toate mazdele 6 de prin 2002-2007 e corodata, pe sub masina si aripi spate.

 dan210, on 24 decembrie 2018 - 14:33, said:

eu vad inca multe circuland, masina de care vorbesc este ok, trecand inspectia tehnica luna trecuta fara nici o problema
eu am picat MOT ul cu Mazda 6 in UK pe motiv de corosion acum 4-5 ani, masina avea sub 10 ani vechime.
Si de atunci au devenit mai duri cu corosion-ul.

Deci nu, nu trec fara nici o problema. De fapt, au advisories gramada pe mot.

Posteaza aici numarul de inmatriculare sa vedem si noi istoricul mot la masina in cauza, m-as mira sa nu aiba mentionat corosion gramada

#13
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

 unbrutus, on 24 decembrie 2018 - 15:07, said:

si Mazda face acelasi lucru in Uk, cu masini la fel de vechi (eu am testat pe mazda 6)

Pt cei care nu stiu, in uk introduci doar numarul de inmatriculare pe un site, si iti spune daca masina ta e chemata in service. Pare ceva inimaginabil in Romania, nu?
in cazul asta au trimis scrisoare

la Volvo, daca garajul foloseste pentru diagnostic Volvo VIDA, apare automat cand se conecteaza masina la diagnostic o alerta daca masina are recall

#14
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 dan210, on 24 decembrie 2018 - 14:56, said:


Presupun că nici măcar nu ai intrat pe linkurile acelea, așa-i?
Ai fi văzut câți producători au fost afectați și că toți au făcut campanii de recall pentru înlocuirea airbagurilor.

De aceea îți spuneam că nu e nici un ,,merit" al Toyota, ci e o problemă imensă a multora (din cauza acelor airbaguri chiar au murit oameni), iar Takata a dat faliment.

Citez dintr-un link:
,,On June 23, 2014, auto manufacturers BMW, Chrysler, Ford, Honda, Mazda, Nissan, and Toyota announced they were recalling over three million vehicles worldwide due to Takata Corporation-made airbags."

,,In July 2014, a pregnant Malaysian woman was killed in a collision involving her 2003 Honda Civic which contained the defective airbag. The woman, aged 42, died when a metal fragment from a ruptured driver's airbag sliced into her neck in the accident in which she was driving at around 30 km/h when another vehicle hit her at a junction, according to a lawsuit filed by her father at a Miami federal court. Her daughter, delivered after the mother's death, died three days later."

Caută pe Google ,,Takata airbag recall".
Uite câteva exemple:
https://www.vw.com/takata-recalls/
https://www.honda.co...bag-recall.html
https://www.toyota.com/recall/takata
https://www.bmwusa.c...ata-airbag.html

Edited by Sabinatu, 24 December 2018 - 15:30.


#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci de acum 16 ani nu mergeau takataurile la coyote Posted Image Posted Image

#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

 Sabinatu, on 24 decembrie 2018 - 15:16, said:

De aceea îți spuneam că nu e nici un ,,merit" al Toyota

maestre, relax, du-te la un masaj, esti prea incordat, reciteste ce-ai scris, formularea nu prea are nici o noima

anyway, este meritul alora care curata mizeria, sau vrei sa spui ca-i meritul alora care-au dat cu mucii-n fasole si au falimentat?

Attached Files

  • Attached File  1.gif   999.57K   4 downloads

Edited by dan210, 24 December 2018 - 16:18.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Toyota fac masini bune , nu contest asta . Totusi , sa rechemi masini de 16 ani mi se pare tras de par . Acestea sunt masini care dupa normele Europene ar trebui casate . Daca timp de 16 ani nu au avut probleme , este total aiurea sa te gandesti ca acum ar fi momentul sa le rechemi in servis. Vorbim despre masini cu  norme de poluare depasite , cu uzura mare atat fizica cat si morala , la care orice am zice nu se justifica o astfel de masura. Dar , insist pe ideea aceasta , ca lovitura de imagine este desteapta . Eu am avut o Corola si am utilizat vreo doi ani un Hilux . Masinile au fost OK , dar nu mi-a placut tabla . Cumparativ cu Rangerul din 2005 care avea tabla adevarata , Hiluxul se indoia oriunde apasai pe exterior cu degetul . La Ranger se indoia degetul . La fel , la Corola , daca te sprijineai cu fundul de aripa , ramanea urma fundului . La Skode sau Audi nu am patit asa ceva . Tabla de Toyota este la fel de proasta ca cea de Opel ( in opinia mea ...poate fi o opinie subiectiva ) .
Legat de motoare , au avut destule probleme , in special la motoarele mari . Cele de 3 litri diesel au fost de vreo 3 ori rechemate pentru diverse . Interiorul e nasol . Nu mi-a placut niciodata la Toyote . Land Cruiserul 2018 are 80 % plastic ieftin prin interior , la o masina care pleaca de pe la 60.000 euro cheala . Preturile la toyota sunt prohibitive. am vrut sa cumpar una pe benzina din 2015 la inceputul anului 2018 si proprietarul mi-a zis ca are o " mica " problema des intalnita la o cruce cardanica de la coloana de directie. A zis sa stau linistit ca se gaseste la reprezentanta si costa 1000 de lei . Nu mi-a mai trebuit masina . La o Octavia schimb tot ambreiajul cu banii astia sau fac distributia .

Edited by JurasikMan, 24 December 2018 - 16:46.


#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

 unbrutus, on 24 decembrie 2018 - 15:10, said:

eu am picat MOT ul cu Mazda 6 in UK pe motiv de corosion acum 4-5 ani, masina avea sub 10 ani vechime.
Si de atunci au devenit mai duri cu corosion-ul.

Deci nu, nu trec fara nici o problema. De fapt, au advisories gramada pe mot.

Posteaza aici numarul de inmatriculare sa vedem si noi istoricul mot la masina in cauza, m-as mira sa nu aiba mentionat corosion gramada
pretene, ma jignesti, ma faci mincinos Posted Image ! de asemenea eu am facut referire la un caz pe care-l cunosc, nu pot generaliza, mata generalizezi, dar faci referire tot la un caz

acuma, ca sa-ti fac hatarul, ia la control LK52AYW

 TruculMagic, on 24 decembrie 2018 - 15:51, said:

Deci de acum 16 ani nu mergeau takataurile la coyote Posted Image Posted Image
nu stiu, dar producatorii acuma sufla si-n iaurt

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate