Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Toyota cheama in service masini vechi de 16 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postdan210, on 24 decembrie 2018 - 16:17, said:



maestre, relax, du-te la un masaj, esti prea incordat, reciteste ce-ai scris, formularea nu prea are nici o noima

anyway, este meritul alora care curata mizeria, sau vrei sa spui ca-i meritul alora care-au dat cu mucii-n fasole si au falimentat?

Merci de sfat și scuze că am îndrăznit să poluez frumosul topic. Crezusem, în încordarea mea, că nu știi despre ce e vorba.

Bravo Toyota! (Fără BMW, Honda, VW etc, că nu contează. A: și fără ,,Huo Takata!")
E bine acum? Stai doar să pun și eu un meme și plec:
Attached File  Face-You-Make-Robert-Downey-Jr.jpg   16.8K   3 downloads

Edited by Sabinatu, 24 December 2018 - 16:59.


#20
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View PostJurasikMan, on 24 decembrie 2018 - 16:41, said:

Totusi , sa rechemi masini de 16 ani mi se pare tras de par . Acestea sunt masini care dupa normele Europene ar trebui casate . Daca timp de 16 ani nu au avut probleme , este total aiurea sa te gandesti ca acum ar fi momentul sa le rechemi in servis. Vorbim despre masini cu  norme de poluare depasite , cu uzura mare atat fizica cat si morala , la care orice am zice nu se justifica o astfel de masura. Dar , insist pe ideea aceasta , ca lovitura de imagine este desteapta .
daca sunt dubii, o sa pun o foto a scrisorii de chemare

ca-i aiurea, ca nu-i, uite ca fac treaba asta si o fac fara tam tam, vizavi de ideia ta cu lovitura de imagine

cred ca lovitura de imagine  ar fi sa nu cheme si sa se mai intample vreun caz ca si cel semnalat anterior, respectiv sa moara cineva din cauza nenorocitului de airbag

View PostSabinatu, on 24 decembrie 2018 - 16:58, said:

Merci de sfat și scuze că am îndrăznit să poluez frumosul topic. Crezusem, în încordarea mea, că nu știi despre ce e vorba.

Bravo Toyota! (Fără BMW, Honda, VW etc, că nu contează. A: și fără ,,Huo Takata!")
acuma nu tre s-o iei asa in piept si tu!

bravo la toti producatorii care cheama masinile inapoi in cazuri de probleme

acuma na, cer scuze ca nu am facut o documentare temeinica inainte de a deschide topicul sa vad ce si cum, mea culpa

totusi continui iritat, trebuie s-o iei mai usor, poti sa faci ulcer si-i pacat

Edited by dan210, 24 December 2018 - 17:13.


#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdan210, on 24 decembrie 2018 - 16:44, said:

pretene, ma jignesti, ma faci mincinos Posted Image ! de asemenea eu am facut referire la un caz pe care-l cunosc, nu pot generaliza, mata generalizezi, dar faci referire tot la un caz
nu te jignesc, corectez/completez ce ai spus tu

nu generalizez de la un caz, chiar daca am povestit doar un caz, stiu de multe de la prieteni cunoscuti etc

de asemenea, daca te uiti pe gumtree la masini vezi unele la care proprietarii mentioneaza mot fail due to corosion

si apoi, mai e si mass media care a anuntat regulli mai stricte acum ceva ani

masina ta arata ok, destul de putine advisories.

Pt cei care nu stiu, datele de la ITP sint publice in UK, cu tot cu toate defectele gasite de-a lungul timpului, kilometraj etc, si desigur, si datele referitoare la recall-uri.
Atasez un exemplu.

Oare cum o arata piata auto din Ro daca am avea o astfel de baza de date si noi, publica?

View PostJurasikMan, on 24 decembrie 2018 - 16:41, said:

totusi , sa rechemi masini de 16 ani mi se pare tras de par . Acestea sunt masini care dupa normele Europene ar trebui casate .
doamne cate prostii intr-un singur post... ce norme europene visezi colegu? poti posta un link ceva?

Cum sa nu mai fie rechemate masinile? Si peste 100 de ani, daca mai e macar una pe strazi, se recheama, e o chestie ce tine de siguranta, in cazul asta, de viata oamenilor, si colegii au postat mai sus explicatii cu ce s-a intamplat cu acele airbaguri si cum au omorat oameni

E o procedura, si trebuie urmata, nu exista aici limite de vechime visate de unu sau altul

View PostJurasikMan, on 24 decembrie 2018 - 16:41, said:

La fel , la Corola , daca te sprijineai cu fundul de aripa , ramanea urma fundului . La Skode sau Audi nu am patit asa ceva . Tabla de Toyota este la fel de proasta ca cea de Opel ( in opinia mea ...poate fi o opinie subiectiva ) .
Legat de motoare , au avut destule probleme , in special la motoarele mari . Cele de 3 litri diesel au fost de vreo 3 ori rechemate pentru diverse . Interiorul e nasol . Nu mi-a placut niciodata la Toyote . Land Cruiserul 2018 are 80 % plastic ieftin prin interior , la o masina care pleaca de pe la 60.000 euro cheala .
aici iti dau dreptate, asa este, de aceea nemtestile sint mai scumpe totusi

Attached Files

  • Attached File  mot1.png   357.65K   26 downloads


#22
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostJurasikMan, on 24 decembrie 2018 - 14:18, said:

Smecheri ! Toyotele de acum 16 ani sunt varza la tabla. Cele mai multe nu mai circula .

Aberezi. Mai sunt 60.000 de masini Toyota cu prima inmatriculare in 2002 in circulatie in UK acum.

https://www.gov.uk/g...-vehicles-veh01

https://assets.publi...021/veh0124.ods

#23
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postdan210, on 24 decembrie 2018 - 17:10, said:

totusi continui iritat, trebuie s-o iei mai usor, poti sa faci ulcer si-i pacat

Nu cobi acum, de Crăciun, când stomacul are treabă!

Hai mai bine să ciocnim un pahar
Attached File  zcyxp.jpg   244.99K   11 downloads




...și cu cei de la Takata Posted Image
Attached File  Takata Cheers.jpg   48.75K   11 downloads

Edited by Sabinatu, 24 December 2018 - 17:50.


#24
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
a fost call la masinile Toyota pt airbaguri acum vreo doi ani, da in Romania, am fost eu cu un yaris de 10 ani...deci se mai intampla in Romania si inaintea uk

Edited by alexpet, 24 December 2018 - 19:05.


#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postalexpet, on 24 decembrie 2018 - 18:54, said:

a fost call la masinile Toyota pt aribaguri acum vreo doi ani, da in Romania, am fost eu cu un yaris de 10 ani...deci se mai intampla in Romania si inaintea uk
ba baiatule ba, eu am scris dezinteresat ba, nu fac concurs, nu vreau sa demonstrez nimic, n-am vrut sa incomodez, da veniti unii cu ba a mea-i mai mare, ca taie omului toata pofta de-a mai scrie ceva

aici nu conteaza unde a fost prima chemata, ca nu-i concurs, conteaza ca producatorii cheama masinile sa le dreaga pentru un defect de fabricatie, ca oricum platim destul pentru ele

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postalexpet, on 24 decembrie 2018 - 18:54, said:

deci se mai intampla in Romania si inaintea uk
inaintea UK? niciodata.
ce anume te face sa crezi ca a fost inainte in ro?

#27
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Pe mine cu Avensis ul m au chemat acum vreo 4-5 ani sa imi schimbe airbag ul pasager.
La modelul T25 au avut 3 ani garantie, la faruri au prelungit o la 5 ani pt ca au depistat o problema de proiectare si se abureau.
Tot la T25 cu motorizarea pe benzina 1.8 VVT-i fabricate din 2003 pana in 2005 au avut o problema cu consumul de ulei. Pana in anul 2012 cei care veneau si reclamau aceasta problema li se efectua reparatia pe garantie.
Cam asta inseamna Toyota, cu bune si rele!

#28
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Se numeste culanta si exista si la alte marci.
Nu mai ridicati in slavi Toyota ca e departe de ceea ce isi imagineaza unii ca ar fi.
Cat despre topicul de fata, sunt putine masini japoneze pe strazi in circulatie care sa aiba 16 ani.

#29
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Sunt putine pt ca abia abia atunci au inceput sa intre pe piata noastra. Asta vorbind de Romania.
Afara nu stiu.

#30
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postdan210, on 24 decembrie 2018 - 19:10, said:

ba baiatule ba, eu am scris dezinteresat ba, nu fac concurs, nu vreau sa demonstrez nimic, n-am vrut sa incomodez, da veniti unii cu ba a mea-i mai mare, ca taie omului toata pofta de-a mai scrie ceva

aici nu conteaza unde a fost prima chemata, ca nu-i concurs, conteaza ca producatorii cheama masinile sa le dreaga pentru un defect de fabricatie, ca oricum platim destul pentru ele
ba baiatule, daca ai probeme cu nervii poti sa te programezi linistit la un pshihoterapeut......doamne mare-i gradina. Despre educatie poti sa vorbesti cu tactu, daca mai poate salva ceva, dar nu cred!

View Postdan210, on 24 decembrie 2018 - 14:01, said:

Cu toate ca nu se-ntampla in Ro, am ramas placut surprins cand am vazut ca Toyota UK cheama in service pentru o problema la airbagul partea pasagerului masini destul de vechi, in cazul asta de 16 ani. Bravo Toyota, din cand in cand mai vedem si lucruri bune din partea producatorilor.
TU ai adus vorba de Ro, baietzas! eu doar am spus ca si in Ro producatorii recheama masinile....de unde accesul asta de furie nu pricep....pe cine ai incomodat?! am scris foarte frumos si nu direct la postul tau....mi-ai stricat Craciunul ba baiatule!

Edited by alexpet, 25 December 2018 - 12:53.


#31
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostLegi, on 25 decembrie 2018 - 11:36, said:

Sunt putine pt ca abia abia atunci au inceput sa intre pe piata noastra. Asta vorbind de Romania.
Afara nu stiu.
Afara lumea nu a fost educata de samsari, sa ridice in slavi tedei-ul si sa urasca japonezele.

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Daaaa maaa, ca pentru samsari banii au culoare sau miros... Li se rupe lor ca vand japoneze, chineze sau germaneze, bani sa iasa.
Pur si simplu masinile japoneze dupa un anumit numar de ani sau kilometri clacheaza. Insasi filozofia lor proiectare si fabricatie a fost gandita asa si trebuie sa recunoastem ca aia 8-12 ani cat a fost gandita sa tina, merge super ok.
Am vazut Audi, Ford, Skoda, VW, BMW sau Mercedes cu aproape un milion de km in bord. Insa, nicio japoneza. Sunt gandite sa tina cca 300.000km.

#33
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Mi ai adus aminte cand cautam masina inainte sa mi iau Avensis ul. In showroom la VW mi a zis un domn, potential client:” bune japonezele, dar dupa 100.000 de km le cade motorul”.
Am dat Avensis ul in vara cu 240.000 km si functiona impecabil. Pe forumul monomarca era un tip,ziarist, ajunsese cu el pe la aprox. 350.000 km.
Pe forum Honda este un tip cu un Accord din 2003 cu 435.000 la bord.

#34
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Civicul meu are deja 327.000km.
Nu știam că am bătut un record.




#35
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Credeti-ma baieti, 90% din masinile nemtesti aduse de prin Germania sau tari de genul au rulaje cu mult peste km astia pe care ii spuneti voi la japonezele astea.
In general peste 400.000 si dati inapoi pe bord pe la 140000.
Afara conteaza mai mult rulajul decat anul de fabricatie.

Voi vorbiti aici de cateva exemple si eu vorbesc de zeci de mii de masini de genul asta pe an. Uitati-va cate din ele sunt japoneze... probabil nici 5%. Si chiar si-afara, cu exceptia irlandei si angliei unde japonezele isi pastreaza cat de cat valoarea, in rest, mai bine o tii decat s-o vinzi.

Si acum, depinde si despre ce japoneze vorbim ca una e japoneza fabricata in... Europa, alta e cea Made in Japan.

#36
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005

View PostJurasikMan, on 24 decembrie 2018 - 14:18, said:

Smecheri ! Toyotele de acum 16 ani sunt varza la tabla. Cele mai multe nu mai circula . Asa ca s-au gandit ...ia sa dam o lovitura de imagine ! Or fi avand piesele pe stocuri ( ca Toyotele se strica greu ) si au zis , hai sa ne facem cea mai tare reclama de pe pamant ( din industria auto ) ca si asa mai mult de cateva zeci ...sute sau miii ( la nivelul UK ) , nu mai sunt intr-o singura bucata ca sa le repare cineva .
Da , o lovitura de imagine reusita . Este cum ar zice Dacia acum , "bah , tot mi-au ramas niste esapamente , niste tobe finale" si ar da un anunt : "toti posesorii de Solenza ( ca mai sunt vreo doua in Romania care nu s-au dezintegrat de rugina ) sa vina ca le schimbam noi tobele finale gratis , ca ne-am gandit ca dupa 20 de ani de functionare s-or fi mancat ".
Toyota sa cheme inapoi sutele de mii de masini cu airbaguri cu probleme ....nu sa invie cai morti de 100 de ani .
Culmea! a mea e din 2005. Fara rugina... In vara am sunat la ei dar nu aveau la Cj pe stoc, apoi am uitat de ei. Noroc cu voi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate