Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Calibrare imagine TV Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#181
McDaci

McDaci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2018
Am cumparat recent un tv Samsung 50Q80T.
Nu reusesc sa scap de problemele de motion si claritate, comparatia am facut-o cu tv-ul mai vechi tot Samsung 4k 48JU7500 din 2016, care ma inebunesc pt ca se vad atat la fotbal (pe miscarea rapida a camerei se simte ca miscarea nu este fluida, bratele jucatorilor ma ametesc, iar pe cadrele largi miscarea si claritatea jucatorilor nu este ok) iar la tenis mingea “clipeste” mult fata de cel vechi. Pe cadre largi atat la emisiuni tv cat si in filme pe Netflix fetele celor din departare sunt neclare, practic la ori ce emisiune tv ce sa afla in fundal e neclar. Am comparat aceleasi imagini de pe youtube si netflix cu tv-ul vechi pe care se vad lacrima. M-am jucat cu setarile de le-am zapacit pe toate modurile, am mai citit pe ici pe colo, iar le-am resetat… degeaba, problema e ca cel vechi are de 2-3 ori mai multe setari de imagine si nu mai corespund cu ale Qled-lui.
Va rog ajutati un noob!!!

#182
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014
50Q80T are panou pe 60Hz, 48JU7500 are panou pe 120hz, deci de acolo diferenta de claritate a imaginii in mișcare. Intra la "Setari pentru claritatea imaginii", da pe "Personalizat" si modifica pe-acolo, poate-ti iese ceva. Sau retur (daca mai poti) si cumpara 55Q80T, ca ala are panou pe 120Hz.

#183
McDaci

McDaci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2018
Multumesc pt info si sfat.
Interesant e ca la specificatiile de pe emag spune ca ar avea 100Hz! Dar tot acolo zic ca ar avea sunet de 60w, cand defapt e de 40w. Chiar sunt atat de indolenti sau ne mint cu buna stiinta?!

#184
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014
Informatiile le iei de pe site-ul producatorului, nu al vanzatorului. Vanzatorul poate spune/scrie ce vrea, doar sa-si vanda marfa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate