Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Romanii cu sobe in 2019

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#109
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 WIRUS1111, on 24 decembrie 2018 - 09:34, said:

Intr-o tara normala care-i stat membru UE  , in care mediul rural ar fi fost modernizat dupa standardele europene si nu exista coruptie si nepasare,  romanii de la tara ar fi renuntat la sobe.
Normal era ca in sate, statul sa aduca firme  cu instalatii termice la care populatia satelor sa cotizeze lunar la plata asigurarii gazelor si caldurii.
Cine se incapatana   sa foloseasca soba primea  imediat amenda uriasa  fiindca soba reprezinta un pericol.

Eu am impresia ca tu nu stii cat costa sa tragi gaz si sa instalezi o centrala + calorifere.
Sunt o gramada de sate unde oamenii aia abia au ce manca si tu spui ca de ce nu au cateva mii de euro sa se modernizeze?
Si sunt sigur ca in germania merge politia in varful dealului pe sate si bate din usa in usa ca sa dea amenda la sateni.
Tu ori o arzi aiurea ori esti din alt film, realitatea e altfel.

#110
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,767
  • Înscris: 07.02.2003

 Cristi_E, on 24 decembrie 2018 - 11:50, said:

La nemti e relativa dezordine si o simplitate care pe mine ma deprima. Sa nu mai spun ca vilele nemtilor arata ca niste cotete uriase sau ca niste hambare.
Ciudat, eu am vazut la nemti ca satele arata ca orasele... alea de ai vazut tu hambare cred ca sunt case traditionale vechi.

Edited by andreic, 24 December 2018 - 12:31.


#111
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 27.06.2007

 WIRUS1111, on 24 decembrie 2018 - 09:34, said:

...sa cotizeze lunar la plata asigurarii gazelor si caldurii.  
Cine se incapatana   sa foloseasca soba primea  imediat amenda uriasa  fiindca soba reprezinta un pericol.
si centrala pe gaz nu reprezinta!?

#112
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

 milovme, on 24 decembrie 2018 - 11:51, said:

Păcat de acei copii. Îmi pare foarte rău pt ei și viața lor scurta de rahat care au avut-o lângă părinții aia retardați. Și sunt foarte mulți copii născuți la sate care au o viața grea din cauza părinților care se îmbata ca porcii și nu muncesc nimic, acei copii nu vor afla niciodată cum e cu adevărat viața fiindcă n-au cum, din cauza ca părinții lor nu știu și de aia n-au cum și ce să-i învețe.
Mi se rupe inima pt ei. Mai bine nu se nasc decât cu așa o viața. Cu putina organizare se pot schimba multe. Eu as vrea cumva sa iau toți copii cărora nu li se oferă condiții de viața decente și i-as duce in alte familii formate din oameni adevărați, nu bețivanii de la sate. Și as steriliza toți handicapatii ăștia de părinți incapabili sa ofere o viața buna copiilor lor. Pai e normal ? Sa moara sau se se desfigureze înainte sa ajungă sa se bucure de viața ?
Și la sate oamenii mai și chinuie animalele, asta e alt lucru care ma deranjează foarte tare.
Dacă ne-am organziza putin și ne-am întâlni sa vedem ce putem face, sunt sigura ca am putea sa schimbam viața celor care nu au avut norocul nostru sa se nască in familii normale.
Am putea sa facem o fundatie și sa punem fiecare foarte putini bani și fiecare dacă ne-am ocupa puțin sa căutam familii in România sau oriunde in lume și sa facem cumva ca acei copii sa fie adoptați de acele familii care își doresc copii pe care sa-i formeze ca oameni, sa- i învețe, ar fi superrr.
Si cu timpul, s-ar schimba și viața la sate
Mie mi se pare anormal ca sa stam sa se uitam la oamenii ăștia cum distrug vieți neviovate și sa nu facem nimic sa-i ajutam doar pt ca nu sunt copiii noștri. Nu contează ca nu sunt ai nostri
Si nu numai la sate sunt astfel de copii. Intr-adevar, ponderea e mai mare la sate, dar, de multe ori, si cu cei de la oras mi-e rusine. Din multe puncte de vedere.

#113
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 tico18, on 24 decembrie 2018 - 10:23, said:

Eu stau la casa, am si centrala pe gaze si sobe de teracota.
Cam asa si la mine. Acum cativa ani au fost gazele oprite cateva zile. Am mers la un vecin, avea 5 grade in casa, statea cu paltonul pe el Posted Image. La mine erau 21. E mișto centrala cu gaz, dar daca se defecteaza sau pica gazele, ai pus-o. Diversificare e cuvantul magic.

 Argent, on 24 decembrie 2018 - 10:25, said:

De lemne mai faci rost, poti sa faci provizie, de gaze? Te besi gratuit in casa.
Tu iti dai seama ca m-am incalzit aproape jumatate de iarna cu lemnul din vechiul acoperis, care a trebuit inlocuit? Daca nu aveam soba ce faceam, il aruncam.

Edited by lucifer76, 24 December 2018 - 13:15.


#114
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Initiator, ai vazut vreodata o harta? Cum propui construirea retelei de gaz care sa acopere ce zici tu?
Inca o chestie. Un sat ao vazut cum arata in afata strazii principale? Trage tu 100m de teava si mai vorbim dupa aia. Costa mai mult reteaua de gaz decat satul cu tot ce gasesti in el.
Pe, scurt, sustii ceva despre care nu ai nici cea mai vaga idee.
Ok, sobele sunt periculoase dar nu gazul e solutia in localitatile cu densitate mica a populatiei si nici in judetele cu localitati imprastiate peste tot. Ar costa mai mult decat celebrele autostrazi si ar salva de 10x mai putini oameni decat ar salva autostrazile.

Edited by underb, 24 December 2018 - 12:54.


#115
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Nu contează pe ce ce încălzirea. Peste tot in lume sunt case cu șeminee sau sobe, doar ca oamenii sunt responsabili și își curată hornul. Și soba de cenușă. In România la sate e problema ca oamenii sunt nepăsători, delăsători  și lenesi și din cauza asta alte suflete nevinovate au de suferit. Nu e corect. Trebuie sa facem ceva, am câteva idei doar ca n-am bani suficienți. Momentan pot doar sa ma gândesc ce as face când o sa am banii. Sa fac bani îmi trebuie bani și timp așa ca ma abțin anul asta. Sper ca iarna viitoare sa pot sa ajut cât mai mult fiindcă anul asta n-am reușit :( Și pt ca singura nu pot. Puțin pot sa ofer și din mai multe puținuri cred ca se pot schimba multe.
Fratemiu e in Anglia, o să-i spun sa se intereseze de familii bune care doresc sa înfieze copii, cam care ar fi procedurile. Oare ar fi posibil sa fie adoptați copiii de pe la sate de familii de acolo? Cred ca părinții lor ar fi de acord la majoritatea dintre ei.

#116
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018

 antiqque, on 24 decembrie 2018 - 12:28, said:

Eu am impresia ca tu nu stii cat costa sa tragi gaz si sa instalezi o centrala + calorifere.
Sunt o gramada de sate unde oamenii aia abia au ce manca si tu spui ca de ce nu au cateva mii de euro sa se modernizeze?


Dar te-ai intrebat si de ce costa atata intr-o tara ca Romania?  
Ca tot din motivul asta avem si salarii mizerabile.

#117
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,093
  • Înscris: 31.03.2015

 andreic, on 24 decembrie 2018 - 12:30, said:

Ciudat, eu am vazut la nemti ca satele arata ca orasele... alea de ai vazut tu hambare cred ca sunt case traditionale vechi.
Asa este, dar cum exista la noi sate cu case cu sobe, asa exista si la ei. Si avem si noi sate care arata foarte bine. Am pus poze cu asemenea sate. Casele nemtilor pot arata asa. Nu vad nimic frumos la casa asta.

Attached Files



#118
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E in lucru inca!
Dar se contureaza fain !

#119
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca la oras "coruptia ucide", la sat ucid, de regula, neglijenta, nesimtirea si indolenta, care se intanesc din abundenta la romani.

#120
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kalu4u, on 24 decembrie 2018 - 10:03, said:

O centrala nu tine nici 3 ani.

Eu am un Immergas din 2005. Inca merge fara probleme. Am schimbat doar un senzor.  In casa e cald si bine, temperatura constanta. Am trait si in case cu sobe pe lemne sau pe gaze. Seara e prea cald, dimineata e prea frig, peste noapte nu e prea indicat sa lasi gazele deschise. Sincer prefer centrala !

Edited by bumpocbum, 24 December 2018 - 13:50.


#121
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

 cristobob, on 24 decembrie 2018 - 12:23, said:

Sigur vorbești despre un cartier din Romanica ?
Evident ca nu...
Titlul topicului incepe cu "Romanii...", si cum aproape un sfert dintre romani locuiesc in strainatate e corect ca acestia sa nu fie exclusi din discutie.

#122
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,767
  • Înscris: 07.02.2003

 Cristi_E, on 24 decembrie 2018 - 13:04, said:

Nu vad nimic frumos la casa asta.
E frumoasa chiar, e curentul minimalist-elegant al carui adept sunt, cunoscut la noi drept cubic. Credeam ca-rmi arati dinalea cum sunt si in Austria Posted Image

Edited by andreic, 24 December 2018 - 14:28.


#123
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

 Cristi_E, on 24 decembrie 2018 - 13:04, said:

Nu vad nimic frumos la casa asta.
Din cate am vazut pana acum, in mai multe tari, casele vesticilor au interiorul compartimentat foarte ergonomic, sunt functionabile, placute, ingrijite. In medie, mult peste cele din Ro. Exista si exceptii, fireste...

Edited by Karhu, 24 December 2018 - 14:26.


#124
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
"conducte cu caldura termica cu centrala"
Un topic antologic pentru initiator ( probabil copilul doamnei prim ministru deoarece atitea prostii si haos in gindire nu am intilnit). Mai pretinde ca a urmat si cursurile unei facultati.
Si vrea sa ne invete ce este progresul.
Halal.

#125
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

 underb, on 24 decembrie 2018 - 12:51, said:

nu gazul e solutia in localitatile cu densitate mica a populatiei si nici in judetele cu localitati imprastiate peste tot
Evident...
Aici in Fi densitatea populatiei, mai ales in partea de nord, e foarte redusa, si de aceea nici nu s-a pus vreodata construirea vreunei retele de distributie gaze, aproape  totul (centrala termica, gatit etc) e electric. La casa nu platesti deci decat gunoiul, apa rece si electricitatea. Pretul energiei electrice e aproximativ identic cu cel din Ro.

Edited by Karhu, 24 December 2018 - 14:51.


#126
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018

 andu2006, on 24 decembrie 2018 - 14:32, said:

"conducte cu caldura termica cu centrala"
Un topic antologic pentru initiator ( probabil copilul doamnei prim ministru deoarece atitea prostii si haos in gindire nu am intilnit). Mai pretinde ca a urmat si cursurile unei facultati.
Si vrea sa ne invete ce este progresul.
Halal.
Da, bine ba, eu macar nu ma declar intelectual cum se declara altii si nici nu vreau sa ajung sa conduc statul asta fiindca imi cunosc competentele.  
Dar macar stiu cu ce se mananca confortul si siguranta.
Stiu ca in 2019 n-ar mai trebui sa stai cu soba in casa si cu toaleta in fundul curtii ca mi se pare primitiv, chiar si de dragul "traditionalismului".  
Si mai ales  stiu ca nu poti sa-ti lasi copii de izbeliste, dar sa-i mai si faci cand n-ai conditii financiare pentru un trai decent in care  sa-i cresti.


Parereologii ca tine  cu "las ca merge si asa"   au fost imediat contrazisi de oameni specializati in domeniu pe acest topic.  
E clar ca romanii nu se pricep sau nu vor sa invete sa foloseasca  cu precautie o soba respectand niste reguli asa cum procedeaza occidentalii.

Eu vreau sa aud de la tine ce cursuri ai si ce pretentii ai de la tara asta in ce priveste progresul.

Edited by WIRUS1111, 24 December 2018 - 15:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate