Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

au disparut discurile dvd-rw?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAdm, on 23 decembrie 2018 - 21:20, said:

poti gasi HDD-uri portabile la preturi f mici.
Adica exact cel mai NEfiabil mediu de stocare, data fiind rata de defectare a hdd-urilor portabile. Astea si cu stick-urile sunt cele mai nefiabile medii de stocare. Mult succes in a-ti stoca pozele personale, filmuletele, amintirile in general, pe un mediu care intr-o buna dimineata nu va mai functiona din senin.

#38
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
La cât de ieftine şi neimportante sunt acele date stocate lafel de nefiabile şi mediile destinate lor.
Printaţi pozele şi puneţi filmele pe casete dacă vreţi să le aveţi ptr strănepoţi, parcă pe ei i-ar interesa aşa ceva.

Atâta va mai rahatizaţi cu fiabilitatea mediilor de stocare ptr nişte poze de la grătar şi din maşină şi de revelioane (chiar zeci de revelioane, sute de revelioane) şi cu ăla micu.
Un stick sau niste cd-uri sunt suficiente dacă sunt păstrate bine. Mai ales că nu mai aveţi când să vă mai uitaţi peste ele. Poate la pensie, o să staţi pe pc să vă uitaţi în cd-uri vechi de 50 de ani, sau sticuri de 30 de ani, mai ales că nu o să aveţi PC că cine mai ţine pc în casă să adune praful în el. Sau mergeţi la azil şi vă amintiţi că aţi vândut locuinţa şi s-a aruncat totul de acolo şi bineînţeles mediile de stocare au fost aruncate şi ele.

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Copii, mergeți la groapa cu nisip și va jucați, lăsați adulții să își facă backup pe ce vor ei. Amândoi sunteți în eroare grava.

Edited by ro_explorer, 12 January 2019 - 11:09.


#40
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postcipri2bau, on 12 ianuarie 2019 - 01:16, said:

La cât de ieftine şi neimportante sunt acele date stocate lafel de nefiabile şi mediile destinate lor.
Printaţi pozele şi puneţi filmele pe casete dacă vreţi să le aveţi ptr strănepoţi, parcă pe ei i-ar interesa aşa ceva.

Atâta va mai rahatizaţi cu fiabilitatea mediilor de stocare ptr nişte poze de la grătar şi din maşină şi de revelioane (chiar zeci de revelioane, sute de revelioane) şi cu ăla micu.
Un stick sau niste cd-uri sunt suficiente dacă sunt păstrate bine. Mai ales că nu mai aveţi când să vă mai uitaţi peste ele. Poate la pensie, o să staţi pe pc să vă uitaţi în cd-uri vechi de 50 de ani, sau sticuri de 30 de ani, mai ales că nu o să aveţi PC că cine mai ţine pc în casă să adune praful în el. Sau mergeţi la azil şi vă amintiţi că aţi vândut locuinţa şi s-a aruncat totul de acolo şi bineînţeles mediile de stocare au fost aruncate şi ele.

View Postro_explorer, on 12 ianuarie 2019 - 11:09, said:

Copii, mergeți la groapa cu nisip și va jucați, lăsați adulții să își facă backup pe ce vor ei. Amândoi sunteți în eroare grava.
Se pare ca orice discutie serioasa, pe acest forum mai nou esueaza intr-un misto, o aroganta si o autosuficienta de te doare mintea. Vaya con Dios.

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e vina mea ca nu ai nici o tangenta cu domeniul.

#42
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Kaufland, promotie 5 DVD+RW/DVD-RW = 10 RON.

#43
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Citat de pe forum

View Postforneacristi8, on 31 ianuarie 2019 - 21:29, said:

Am 57 de ani si nu umblu cu minciuni. Sunt o persoană sinceră si imi vreau contul inapoi.Toate pozele cu familia , nepoți si copiii le am acolo.Am trimis solicitarea inclusiv poză după CI.cum cerea formularul către f.book dar nici un semn de 4 zile.

Deci depozitare in facebook.
Voi incă mai scrieti pe cd-uri si căutati acele m-disc?

#44
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016

View Postmodoran, on 23 decembrie 2018 - 22:21, said:



Blu-ray e altceva, iti trebuie si unitate optica compatibila, ce costa destul de mult si nu oricine are asa ceva.  Pentru un DVD sunt mari sanse sa ai deja unitate optica LG care-i compatibila.
Intradevar unitatea optica Blu-ray e cam 400 de lei dar discurile sunt ieftine acum, 7 lei 25gb
Aceasta problema am avut-o și eu cu discurile Blu-ray care se găsesc greu, în fine am găsit un raion în magazinul Bucur-obor unde are ala de acolo toate tipurile de discuri

#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postcipri2bau, on 01 februarie 2019 - 00:04, said:

Deci depozitare in facebook.
Si plangi dupa poze pe forum.  Da, bun lucru !   Posted Image

Iar alte chestii, mai personale / confidentiale, stau "perfect" pe FB.

Edited by Barboso, 01 February 2019 - 00:12.


#46
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
Ce mai avansează și tehnologia asta, eu tot pr discuri îmi fac backup, pe discuri bluray
Sunt fiabile, sunt puține la număr, păstrezi sute de Giga pe câteva discuri
Nu vreau sa aud de cloud, ce în mana nui minciuna, de ce mas încrede într-un server de prn China sau whatever

#47
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Ce nu-i online nu există.
Asta  e trendul, din păcate.

Să vorbesti despre medii de stocare optice e ca si cum ai vorbi de telefon mobil cu butoane.

https://forum.softpe...rea-cont-fbook/

Edited by cipri2bau, 01 February 2019 - 00:40.


#48
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006

View PostAnonymous1986, on 01 februarie 2019 - 00:10, said:

Intradevar unitatea optica Blu-ray e cam 400 de lei dar discurile sunt ieftine acum, 7 lei 25gb
Aceasta problema am avut-o și eu cu discurile Blu-ray care se găsesc greu, în fine am găsit un raion în magazinul Bucur-obor unde are ala de acolo toate tipurile de discuri
eu am o unitate optica scrie si citeste cam orice disc (cd/dvd/bd) iar discurile bd si bd-rw chiar sunt ieftine . problema e ca in 2019 mediul ideal de stocare e fie in cloud fie pe un hdd (la cat de ieftine au ajuns).

#49
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Siiiigur, ideal e in cloud, numai asa poti ramane fara ele cat ai clipi. Sau pe hdd extern cat mai mare, cum l-ai conectat sa arati niste poze unui prieten sa ramai fara minim 1-2-4-6 TB de amintiri. Problema tuturor acestor solutii este ca nu pot fi protejate la scriere. Un CD/DVD/BD este in mod normal nemodificabil. Eu mai am si un stick USB vechi cu switch fizic de protectie la scriere (cum aveau pe vremuri dischetele), dar acum producatorii fac economie la cativa centi si nu mai pun un asemenea switch.

#50
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Mi se pare mai sigur un dvd ca orice altceva pentru salvat chestii, eu am cd-uri de peste 15 ani si merg, la fel 2 dvd-rw de 10 ani si merg, in schimb s-a defectat anul trecut dvd writerul,probabil din cauza ca il folosesc rar, m-a bufnit rasul cand am vazut ca unul nou e 64 de lei

#51
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
sunt la sh pe olx unitati cd-dvd ieftine. Important e sa fie functionale la partea cu lentila. Multe sunt uzate sau pline de parf si fac probleme si trebuie desfacute si curatate

Unitatile cu mecanica mai proasta nici nu au apucat sa fie forjate deci poti gasi dintre alea exemplare cu optica foarte buna

#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Mai lipsește sa apară aici cineva care își face backup de date pe papirus. Ala chiar nu are moarte de s-au găsit texte de  mii de ani.

#53
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Back-up la filmul de la nunta si pozele de la gratar.
Se pot printa e cel mai simplu. Si pe papirus.
Asta de cand facebook face probleme unora.

#54
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
Eu mi-am comandat o unitate optica Blu-ray care poate sa scrie și M_discuri, un mdisc se zice ca rezista 1000 de ani

Edited by Anonymous1986, 02 August 2019 - 16:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate