Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Probleme lan port 2 router RDS sau problema de setari

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005
Salut

Detin urmatorul router de la RDS AN5506-02-FG si am descoperit urmatoarea problema cu el, mai exact pe portul 2 al router-ului (ce este LAN) nu primesc ip si nu am internet dar la network adapter imi apare unidentified network.
Pe portul 1 nu am nici o problema iar intrebarea mea este urmatoarea: este un router defect sau trebuiesc configurari mai speciale si pentru acel port? Desi in setari nu am vazut nici o optiune de acest gen.

Voi ce parere aveti?
Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Suni la ei să-l activeze.

#3
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Toate echipamentele de la RDS au doar un port LAN activ. Restul sunt indisponibile (nu stiu daca din soft sau hardware si care e motivul). Solutia e sa montezi un alt router conectat la ONT-ul de la Digi sau sa incerci sa vorbesti cu ei sa vezi daca se pot activa celelalte porturi de la distanta.

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu activeaza Digi nimic. Portul LAN 2 sau LAN 4 la celelalte este rezervat pt alte servicii.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ONT-ul nu este CPE => doar un port este folosit per abonament per client. AN-ul ala nu este CPE deci nu se pot folosi ambele porturi de pe el. Se foloseste doar 1. Cel configurat de RDS pentru client.

#6
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
pentru un al doilea lan activ iti trebuie un al doilea cont pppoe si implicit un al doilea abonament

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 waterman, on 21 decembrie 2018 - 13:17, said:

Suni la ei să-l activeze.
nici o sansa.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Atunci iei un router și gata.

Acest topic se putea rezolva printr-un apel la RDS:

#9
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005
Hello all

Va multumesc pentru raspunsuri.
Speram sa nu mai fie nevoie de a monta inca un router (mai am un router deja montat in afara de cel de la rds). Momentan router-ul este montat langa cutia unde am toate cablurile tv/lan si speram sa leg priza la care la este desktopul conectat direct in router.

Aparent o sa fie nevoie sa montez un switch sa dau semnalul si pe celalte cabluri. Voi ce parere aveti? Aveti o varianta mai buna?

"Acest topic se putea rezolva printr-un apel la RDS:"
Voi incerca sa sun la rds sa vedem daca imi deblocheaza acel port. Dar am vazut postarile colegile ce ziceau ca nu se poate debloca de catre ei.

"Nu activeaza Digi nimic. Portul LAN 2 sau LAN 4 la celelalte este rezervat pt alte servicii."
Routerul pe care il am de la ei are doar 2 porturi lan.

Edited by dan3zu, 21 December 2018 - 14:14.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 dan3zu, on 21 decembrie 2018 - 14:13, said:


(mai am un router deja montat in afara de cel de la rds).


Mai multe detalii.

De ce nu bagi desktopul în acesta ?

#11
dan3zu

dan3zu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2005

 waterman, on 21 decembrie 2018 - 14:31, said:

Mai multe detalii.

De ce nu bagi desktopul în acesta ?

Router-ul pe care il am deja montat este la parter si este configurat ca access point pentru a avea un semnal wireless mai bun. Desktopul urmeaza sa fie pus in alta camera la etaj. Cred ca voi merge varianta cu un switch

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bun. Desktopul vine la etaj.
Ai cablu până acolo ?

Uite cadou

https://www.emag.ro/...LhoCgHUQAvD_BwE

Bagi la parter cablu utp din routerul tău în primul, îl bagi în priză.
La etaj bagi pe al doilea în priză și cablu din el în desktop.

gata ai internet.

#13
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
ceri la RDS ONT cu 3 porturi (4 dar al 4-lea e dezactivat). Huawey HG8257

#14
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Daca nu e o vorba de o limitare tehnica, mi se pare o idiotenie ca echipamentele vin cu un singur port activ. Te forteaza practic sa mai adaugi un aparat, chiar daca, sa zicem, nu ai nevoie. Nu e ca si cum cineva si-ar face 2 abonamente acasa ca sa poata trage cablu in 2 calculatoare. Si chiar si asa, daca imi fac 2 abonamente de 1 gbps, am garantata banda full pe ambele porturi?

#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Nu e deloc o idiotenie daca privesti dpdv tehnic. ISP iti asigura acces la internet printr-un singur PORT (oricare ar fi ala: rj45, sfp, etc) (si nu numai in RO ci in intreaga lume).
Ce faci tu mai departe, cate echipamente ai, e treaba ta cum iti gestionezi LAN/LAN-urile.
Daca nu va ajuta dpdv tehnic solutia isp-ului cu 1 singur port, puteti adauga dupa un switch cu 48 de porturi. Sau cereti bridge mode si folositi ce echipament doriti daca vrei reguli avansate de routare/firewall.
Si da, existe standarde (ca 10G-PON) a.i. ONT/ONU-ul stie 10Gb down cu 2.5 Gb up. (acum depinde si ce OLT-uri sunt in retea dar exista standardul si se si poate dpdv tehnic).
Si ca sa ai garantat 1Gbps costa!

#16
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Eu inteleg ca ofera accesul printr-un anumit port, dar daca echipamentul oferit are deja mai multe porturi de iesire care e sensul blocarii lor? Banuiesc ca majoritatea ONT-urilor pe care le foloseste digi stiu sa faca si routing (cel putin alea care au si WiFi). Nu m-as supara, in schimb, daca ONT-ul ar avea o singura iesire si de acolo te descurci pe cont propriu. Poate in felul asta ar avea si dimensiuni mai reduse si nu mai ocupi aiurea spatiu cu ditamai cutia.

Edited by MusafirulCreativ, 21 December 2018 - 16:50.


#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Poate porturile alea sunt layer3 nu 2. Si cele ramase fac parte din alte vlan-uri ce se vor folosi in viitor: iptv de exemplu. Chiar nu vad ce i se poate reprosa isp-ului.
Toate ONT-urile stiu layer3 (routing).

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
OT: Eu as da la clienti ONT-uri cu porturi arse / belite doar ca sa nu mai apara discutiile astea. ISP-ul face ce poate sa conecteze un client si cum pentru a conecta un client la retea e nevoie de un port si doar unul normal ca pe ONT un client are un singur port asignat. Daca ONT-ul are functie de CPE si e configurat ca CPE e alta discutie ca in acel caz clientul foloseste 3 dintre porturi. Daca nu e configurat ca CPE sau nu are functia respectiva clientul nu are decat sa isi puna ce doreste in spatele acelui ONT.

PS:  La xG-PON creste viteza pe UP nu doar pe DOWN, nu stiu exact la cat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate