Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Datorii uk

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostFreeThinker, on 20 decembrie 2018 - 15:05, said:


Era o vorba: "Spune-mi cu cine te intalnesti..."

Sa nu fie cu suparare, dar asemenea 'prieteni' sunt de evitat.

depinde cum o iei, poate va stiti de 20 de ani si ati petrecut jumate din viata impreuna, asta are o faza mai grea a vietii sau cine stie. Nu are rost sa discutam despre oameni si relatiile lor.

Daca intr-adevar vrea sa il ajute eu zic ca merita tot respectul, nu oricine isi bate capul cu asa ceva. Bafta si la cat mai putine datorii.

#20
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Contacteaza un financial adviser. In prezenta lui, fa o imputernicire sa il reprezinti pe prieten Si cere advizerului sa contacteze toti creditorii. El poate facilita o consolidare si chiar poate scapa de dobinzi Daca nu sa ajuns la CCJ. County Court Judgement.
Daca are CCJ nu scapa de adausurile bailiff ului, dar Daca nu sa ajuns la CCJ se poate rezolva mai usor.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu-s de ce am senzatia ca daca se ajunge la judecata il vor lua si pe  juGGaKNot la intrebari

#22
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
imprumut la banca si pe urma teapa..Posted Image

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Jugga,nu mai simplu te duci la banca unde-i intra payslipu si in prezenta lui sau imputernicit faci o limita de scos.  Adica daca-I intra 2000 sa poata sa scoata maxim 1500 pana la urmatorul payslip? Si, ca prieten ,vinerea dimineata il iei la atm si scoate pt.cheltuieli fixe-billuri &shit?

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Cel mai bine iese dacă o şterge de acolo, cât mai departe...
În ritmul ăsta în 2 ani intră la închisoarea datornicilor, după ce s-a spetit degeaba, cu 70 de ore pe săptămână.

#25
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ce puscarie ba...pentru un abonament la telefon si nu stiu ce cacat de taxe..

#26
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Asta ma duce cu gandul la un amic care a luat 120 de mii de euro din Norvegia, si TOTI banii s-au dus in cazinourile din Bucuresti. Evident, nu il intereseaza si nu au ce sa ii faca !

#27
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Cel mai probabil, nu o să pățească nimic, știe el foarte bine ce face.
Datoriile de genul ăsta se vând recuperatorilor, ca pe oriunde dealtfel.

Datornicul se mută în altă parte, iar ăia de la recuperări trimit în continuare scrisori la adresa veche. E o practică destul de folosită.
Eu primesc în poștă scrisori pentru 2 foști chiriași, ambii cu datorii diverse. La început le returnam, acum nu îmi mai bat capul.

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostpexCom, on 20 decembrie 2018 - 17:17, said:

Cel mai probabil, nu o să pățească nimic, știe el foarte bine ce face.
Datoriile de genul ăsta se vând recuperatorilor, ca pe oriunde dealtfel.

Datornicul se mută în altă parte, iar ăia de la recuperări trimit în continuare scrisori la adresa veche. E o practică destul de folosită.
Eu primesc în poștă scrisori pentru 2 foști chiriași, ambii cu datorii diverse. La început le returnam, acum nu îmi mai bat capul.

pentru ca sunt prea idioti incat sa te caute. De gasit te gasesc fara probleme dar unele firme sunt pur si simplu tampite.
Si eu stiu multe cazuri de romani care si-au luat credite in Austria si au fugit cu banii in Romania de nu ii mai gaseste nimeni.

#29
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 19.05.2009
eu il cred pe om ca la 70 de ore pe saptamana a uitat sa mai plateasca taxe si servicii. :))


#30
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 24.05.2006

View Postbusiness11, on 20 decembrie 2018 - 17:45, said:


Si eu stiu multe cazuri de romani care si-au luat credite in Austria si au fugit cu banii in Romania de nu ii mai gaseste nimeni.

Nu ii gaseste nimeni INCA.

Am cunoscut de-alde prietenul lui OP, zeci...romanii cu cat sunt mai saraci acolo de unde vin, cu atat o ard mai in figuri cand se vad cu 3 euro in buzunar. Cred ca sunt mai multi aia care vin cu datorii din afara, decat aia care reusesc sa stranga un ban.

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

View Posthexis, on 20 decembrie 2018 - 17:48, said:

eu il cred pe om ca la 70 de ore pe saptamana a uitat sa mai plateasca taxe si servicii. Posted Image)
Dar când a mai avut vreme să vorbescă la mobil de atâţia bani?

#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Undeva,candva,cineva mi-a explicat cum ca sub 15-20k in ue nu erau insistenti.Dupa 2007 s-au schimbat un pic treburile.Cu Uk- va fi greu la cifre mici sa te vaneze. Da nu mai dau asa usor SUME.  PS. Stiu,suna vag da  am trait-o!

#33
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postr_murphy, on 20 decembrie 2018 - 14:03, said:

se face "pierdut" in Romania, daca acolo, coeficientul lui de inteligenta nu-i permite sa traiasca ..
Acum e momentul ca in Romania se dau legi chiar pentru cei ca el.

#34
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

View PostMikeSpike, on 20 decembrie 2018 - 16:14, said:

Jugga,nu mai simplu te duci la banca unde-i intra payslipu si in prezenta lui sau imputernicit faci o limita de scos.  Adica daca-I intra 2000 sa poata sa scoata maxim 1500 pana la urmatorul payslip? Si, ca prieten ,vinerea dimineata il iei la atm si scoate pt.cheltuieli fixe-billuri &shit?

Maine merg sa ii fac DD la chirie, o sa fac si asta. Adica limita sa nu scada niciodata balance sub 180 lire cat o sa ii fac de plata saptamanal.

View Posthexis, on 20 decembrie 2018 - 17:48, said:

eu il cred pe om ca la 70 de ore pe saptamana a uitat sa mai plateasca taxe si servicii. Posted Image)

Nu a lucrat ca independent din cate stiu, doar prin agentie. DAR cei de la hrmc zic ca a lucrat si nu a dat tax return in 2016, 300 lire. Restul pana la 1500 e dobanda si amenzi ( mi-a zis ala de la hmrc la telefon, 100 lire prima luna si 10 lire pe zi dupa, in limita a 700 lire + 300 lire pentru fiecare 6 luni dupa )

View PostRaulPV, on 20 decembrie 2018 - 15:28, said:

Contacteaza un financial adviser. In prezenta lui, fa o imputernicire sa il reprezinti pe prieten Si cere advizerului sa contacteze toti creditorii. El poate facilita o consolidare si chiar poate scapa de dobinzi Daca nu sa ajuns la CCJ. County Court Judgement.
Daca are CCJ nu scapa de adausurile bailiff ului, dar Daca nu sa ajuns la CCJ se poate rezolva mai usor.

O sa fac si asta ( fara imputernicire ) si o sa ii cer, poate mai scade suma finala. Sub 150/saptamana se descurca lejer cred.

Edited by juGGaKNot, 20 December 2018 - 19:34.


#35
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 07.02.2011

View PostjuGGaKNot, on 20 decembrie 2018 - 19:21, said:

Nu a lucrat ca independent din cate stiu, doar prin agentie. DAR cei de la hrmc zic ca a lucrat si nu a dat tax return in 2016, 300 lire...
Daca cei de la HMRC zic asta, e posibil.
Sun cazuri cu romani angajati la firme din Romania si pe perioada "detasarii" se considera ca lucrau ca "partnership",
si astfel de aici obligatia de a declara singuri venitul la HMRC.
Sigur "agentia" (de fapt un membru desemnat) a trimis date si a facut inregistratrea la HMRC.

#36
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

View Postcosteld69, on 20 decembrie 2018 - 19:43, said:

Sigur "agentia" (de fapt un membru desemnat) a trimis date si a facut inregistratrea la HMRC.

Vedem. o sa il intreb cand ajunge de la servici.

Eu stiu ca a lucrat doar la tesco prin agentie ( pmp ) si astia sunt prea mari sa faca manarii ( tesco adica nu polonezii de la pmp )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate