Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Va aparea o noua tehnologie revolutionara?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Mi se pare mie sau omenirea a stagnat din punct de vedere al inovatiei tehnologice?
Daca stai sa te gandesti, de la 1800 toamna de cand a fost inventata masina, in principal a ramas acelasi lucru. Un vehicul pe 4 roti care este limitat sa mearga cu o anumita viteza, deorece asa prevede legea. Adica masinile de prin anii 60' sunt cam acelasi lucru cu cele de astazi. Atata ca astea moderne sunt mai economice cand vine vorba de consum si sunt mult mai comfortabile.
La avioane, nu ca m-as pricepe, dar banuiesc ca s-au inventat deja de cativa ani buni avione care sunt mai eficiente din punct de vedere al consumului de carburant ceea ce probabil a contribuit la preturile acesibile de zbor oferite de unele companii aeriene prin Europa (ca daca vrei sa zbori pe alt continent nu mai gasesti nimic low-cost)
Televiozarele dau si ele imagini mai clare, calculatoarele sunt si ele mai performante si poti sa te joci pe ele (ca altceva nustiu ce dracu poti face cu un calculator), avem smartphonuri si cel putin in Romania, acoperire la internet cam peste tot.

In domeniul medical nu stiu daca a aparut ceva revolutionar. Cancerul tot cancer e, si tot nu are leac, iar oamenii tot mor din diverse motive cand imbatranesc.

Suntem la acelasi nivel ca in anii 80' doar ca acum avem access la informatie si comunicare direct din buzunar.

Edited by on64, 19 December 2018 - 21:14.


#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai si nu ti se pare revolutionar sa ai acces la majoritatea cunostintelor pe care a putut sa le dobandeasca omenirea in decurs de milenii direct din buzunar ?

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Corect, au fost doar facelifturi, update-uri, fine-tuninguri, nimic cu adevărat nou. În condiția în care e societatea omenească în prezent și spre ce se-ndreaptă, nici nu mă miră că nu s-a mai creat "ceva din nimic".

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pana si electricitatea a ramas la nivel de fulger, nu? Doar ne holbam la ele.
Dar la masini te contrazic: n-ai prins camioanele Praga, (inca n-aveam  Uzinele Stegul Rosu Brasov!) la care semnalizarea directiei la stanga o facea soferul tinand cu piciorul usa din partea lui deschisa. Ori de la semnalizatoarele acelea si pana la cele de azi, a fost cale lunga si multe innoiri.
Iar oamenii care nu mor de batranete sau in accidente, mor tocmai din cauza noilor si nocivelor descoperiri in domeniul medical si alimentar.

#5
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
voi credeti ca vom putea zbura cu ceva vehicule sau minielicoptere/drone?
eu nu

bolile nu se vor putea vindeca
si da, asa e, camioanele au avansat, dar au ajuns intr-un punct din care nu prea mai au ce evolua

Eu cred ca am ajuns la apogeul tehnologiei

#6
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Totusi, exista teoria conform careia cel putin ipotetic putem crea roboti ce se pot replica la infinit.
Si odata ce detin tehnologia desprinderii de planeta, nimic nu-i va putea opri sa devoreze intreg Universul.
Si gata.Posted Image Posted Image

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Poston64, on 19 decembrie 2018 - 21:31, said:

voi credeti ca vom putea zbura cu ceva vehicule sau minielicoptere/drone?
eu nu
Deja se zboara. EChang.

#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
exista teoria Posted Image
si jumate planeta nici nu are toaleta in casa

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Poston64, on 19 decembrie 2018 - 21:31, said:

bolile nu se vor putea vindeca
S-au vindecat destule, se cerceteaza altele samd...

#10
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018
In ce priveste explorarea spatiala, industria auto, industria aeronautica, industria navala etc. se cam observa o stagnare fiindca au ramas la nivelul aniilor 70-80.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Aceasta industrie a evoluat si ea dar probabil nu sunteti la curent... luati interior de nava container din anii 70 si comparati cu navele noi Maersk... eu vad diferente enorme... da tot pe apa merg dar asta e si ideea cu vapoarele Posted Image

Edited by andreic, 19 December 2018 - 21:46.


#12
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Unele lucuri au evoluat. Dar evoluţia s-a banalizat, aşa că nu prea o mai simţim.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdjl, on 19 decembrie 2018 - 21:48, said:

Unele lucuri au evoluat.
djl nu. Ceea ce e un lucru bun.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pe naiba !
Daca ati sti ce tehnologi secrete ascund guvernele marilor puteri ati spune ca realitatea bate filmele SF.
Cautati Phoenix Lights ori Lights over Phoenix  :)

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Oh, n-am vazut din prima ca titlul e o intrebare, am crezut ca vine karax cu o veste minunata... Posted Image Ca in sfarsit a reusit...

Ooo, ce veste minunata... energia ni se-arata...  tra-la-la-la-la... ♫♪ ♪ ♫♪ ♫♫...

Edited by Phobos, 19 December 2018 - 22:01.


#16
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
In 1800 speranta de viata era ~40 ani. Acum sunt destui care ajung la 100.
In 1800 se inventa becul. Acum poti sa ii spui telefonului sa iti comande de pe amazon 10 becuri.
Acum 60 ani o masina care ajungea la 100 km era woaw. Acum ajungi la 100 de la un semafor la altul.
In 1956 IBM inventa primul hard drive de ~5MB. Acum pana si poza pe care o faci cu telefonul are 10.
Televizoare, acum 40 ani schimbai 6 posturi de la butoanele din televizorul imens cu tub. Acum schimbi postul si modifici volumul dand din maini iar televizoarele sunt mai subtiri decat degetul tau mic.  
Cancerul tot cancer, dar multe dintre ele se pot depista din timp si se pot tine sub control ba chiar vindeca.
Acum 20 ani ma trezeam la 6 dimineata sa downloadez referate online si dura cateva minute (heh, ce vremuri). Acum downloadam filme de 10 gb si ni se pare ca dureaza mult 20 min.
Acum 20 de ani ne uimea jucaria aia furby care raspundea cand bateai din palme. Acum sunt roboti cu care poti sa porti o conversatie.
Low cost de pe un continent pe altul.... pai sunt hoteluri in Romania care iti iau pe 3 nopti de revelion cat pentru un zbor in Australia

Edited by Maryus89, 19 December 2018 - 22:18.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
de aparut aproape sigur va aparea. cand? nu stie nimeni. totul e ca omenirea sa nu se autodistruga intre timp, sau sa nu inregistreze regrese de civilizatie insemnate din motive gen razboaie, eruptia vulcanului yellowstone, un asteroid ceva, o furtuna solara majora etc.

Edited by Fane, 19 December 2018 - 22:03.


#18
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postandreic, on 19 decembrie 2018 - 21:42, said:

S-au vindecat destule, se cerceteaza altele samd...
incearca sa dai un exemplu ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate