Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oglinzi interioare unghi mort

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Exista oglinzi interioare(montate in interiorul masinii) pentru "unghiul mort" ?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
exista dar nu ajuta, adica te incurca la altele.
Attached File  oglinda.jpg   24.71K   145 downloads

ideea e ca oglinda centrala e facuta sa vezi cat e luneta si chiar sa mareasca un pic pentru a putea vedea detaliile de la distanta....
gandeste-te ca mergi cu 100km pe autostrada si vine unul cu 200, trebuie sa-l vezi de pe la peste 1km, cu o oglinda panoramica e prea mic si nu-l vezi.

sincer ce mai corect e sa intorci capul si gata.
la golf am problema cu montantul de langa haion care la iesirea cu spatele din parcarea in spic ocupa exact unghiul din care vin masinile din spate.

Edited by arg, 19 December 2018 - 09:57.


#3
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Am avut eu din asta un timp (imi furasera oglizile laterale). Dupa putin timp ma obisnuisem cu ea si nu am mai dat-o jos nici dupa ce mi-am pus oglinzi noi. E destul de utila desi poate parea ciudata la inceput.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
NU - Nu exista
De aia se si numeste unghiul MORT
Stii cate unghiuri "moarte" exista ?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Iti strica distantele si viteza perceputa a celui din spate, retrovizoarea trebuie sa fie intotdeauna planara pentru a nu crea distorsiuni. De regula instructorii auto le fololsesc pentru ca din locul lor nu vad laterala stanga corect.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu numai instructori...

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
oglinzile laterale reglate corect nu prea au unghi mort. greseala clasica cand le regleaza lumea e sa le puna sa vada si in spatele masinii. e un reglaj gresit. pt spatele masinii se foloseste oglinda centrala. cele laterale le dai spre exterior pana aproape nu mai vezi coltul din spate al masinii. in stilul asta nu mai ai unghi mort. dubele si alte masini care n-au oglinda centrala au alt tip de oglinda laterala pe stanga ca sa poata cuprinde si ceva din spatele masinii.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Fane
lasa povestile.
e vorba de ungiul de unde se ternina oglinzile laterale si de unde incepi sa vezi pe fereastra.

[ http://1.bp.blogspot.com/_trmSrqonN90/Sz8j56Bc-hI/AAAAAAAAA8o/vQh3ROJKJxc/s1600-h/Unghiul+mort+3.bmp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 19 December 2018 - 10:05.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
@arg
si v-am spus povestea aşa...

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
poate pe camion... sau duba unde ai mai multe oglinzi, dar la cele obisnuite trebuie sa introci capul...

cele de pe Ford f250
[ http://www.raptor4wd.com/images/new-cars/f250-xlt/f-250-xlt-img-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 19 December 2018 - 10:27.


#11
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Fazele cu reglare din oglinzi laterale, intors capul , "panarama" centrala, oglinzi interioare, cad..ramane varianta de sticla oglinda laterala 2 in 1..nasol este ca pentru "trotineta" in cauza(Logan2006) nu am gasit ; stie careva de varianta asta sau ceva de la alte tipuri de masini care sa se potriveasca la Logan?

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
si o chestie de condus preventiv: daca situatia nu o cere nu schimbati banda brusc. daca schimbi banda lent are timp si cel ce vede ca dai sa urci peste el sa te claxoneze si sa-ti arate degetul mijlociu. asta nu insemna ca elimina asiguratul temeinic, dar e ok ca o masura preventiva in plus.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017
Eu unul nu am gasit o pozitionare incat sa nu mai existe efectiv unghi mort. Pe masina actuala am senzor care ma avertizeaza daca am ceva la unghiul mort..e utila chestia, dar tot ma asigur.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 danb1961, on 19 decembrie 2018 - 10:12, said:

.... cad..ramane varianta de sticla oglinda laterala 2 in 1.....
lasa oglinzile 2 in 1 ca-s povesti, nu ai timp sa te asiguri in amandoua... arunci un ochi si gata....
ieri mi s-a bagat din scurt in dreapta un supozitor galben si conform "arunci un ochi in oglinda si pe urma tragi de volan" am procesat informatia in timp ce ma uitam in fata.... si nu s-a lasat cu julituri...

#15
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Si eu zic ca oglida laterala reglata corect micsoreaza pana la eliminare unghiul mort! La masina mea vad masina de pe banda alaturata in oglinda pana cand ajunge cu botul in dreptul geamului fata.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
corect, dar ca sa o vezi trebuei sa introci capul

lateralele le am reglate cat mai in laterale dar cat sa vad foarte putin din masina mea (pe rol de reper)

Edited by arg, 19 December 2018 - 10:29.


#17
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
" lasa oglinzile 2 in 1 ca-s povesti, nu ai timp sa te asiguri in amandoua".. cat de sigur esti, ca io nu am folosit niciodata; timp zic ca ar fi daca ai o viteza rezonabila

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 danb1961, on 19 decembrie 2018 - 10:28, said:

" lasa oglinzile 2 in 1 ca-s povesti, nu ai timp sa te asiguri in amandoua".. cat de sigur esti, ca io nu am folosit niciodata; timp zic ca ar fi daca ai o viteza rezonabila
[ https://www.norauto.ro/221-large_default/oglinda-dreptunghiulara-unghi-mort.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

avea instructorul pe masina de scoala..... cred ca trebuia sa pun lupa ca sa vad ceva in ele.

ca sa le legasc cu privirea si sa procesez informatia din ele imi ia mai mult timp decat sa intoc capul.

iar in dreapta e si mai simplu, ca oricum intorc capul pentru oglinda laterala, si in vederea periferica cuprind si ce se vede prin geamuri... (alt unghi mort in dreptul montantului dintre usi)


p.s. dar niste oglinzi ce cele de pe f250 mi-ar place.

Edited by arg, 19 December 2018 - 10:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate