Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Daca inculpatul recunoaste dar probele sunt obtinute ilegal

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPlatonX, on 18 decembrie 2018 - 09:33, said:

Hai sa o luam:
Procurorul obtine mandat de perchezitie si gaseste cutitul cu amprentele mele pe el, iar eu recunosc fapta.
In timpul procesului contest mandatul de perchezitie si castig - mandatul de perchezitie este declarat ilegal.

Procesul merge mai departe ?
Nu poti sa contesti un mandat de perchezitie emis conform normelor legale.

View PostPlatonX, on 18 decembrie 2018 - 09:53, said:

Bun, dar daca nu recunosti si probele te incrimineaza ? Protocoalele SRI-DNA: ai fost interceptat, ai pierdut procesul, ulterior s-a dovedit ca interceptarea a fost ilegala. Pai ce facem avem probe, probele sunt autentice dar au fost obtinute ilegal.
Si daca inregistrarile or fost prelucrate si falsificate de catre SRI ?

Quote

Si in exemplul cu mandatul de perchezitie: probele te incrimineaza, dar mandatul s-a dovedit ilegal.
Daca s-or obtinut ilegal, nu au nici o valoare.
Nu se poate face justitie prin injustitie.
De unde stiu eu ca, daca perchezitia o fost ilegala, problele nu or fost plantate de catre aia de-or perchezitionat ilegal ?

Edited by Hunor_66, 18 December 2018 - 10:58.


#38
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
De ce ne framanta pe noi asta? Le-am rezolvat pe toate celelalte? S-au facut spitale, s-au facut conditii decente in scoli, etc? Nu. Le ducem grija parnaiasilor. Mi-e greata.

#39
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPlatonX, on 18 decembrie 2018 - 10:26, said:

Nu ti se pare hilar ca odata spune ca a facut fapta si apoi spune ca nu a facut-o ?
Sa vezi ce hilar ti s-ar parea dumitale daca te iau la ancheta si, fiind matale diabetic, nu-ti dau insulina pana nu declari ca esti vinovat.

#40
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostHunor_66, on 18 decembrie 2018 - 10:57, said:

Daca s-or obtinut ilegal, nu au nici o valoare.
Nu se poate face justitie prin injustitie.
De unde stiu eu ca, daca perchezitia o fost ilegala, problele nu or fost plantate de catre aia de-or perchezitionat ilegal ?
Mandatul de perchezitie a fost emis pe motive la limita legii: FBI a perchezitionat cabana lui Theodore Kaczynski pe motiv de profil al limbajului: era suspect pentru ca un profiler a decis ca limbajul folosit de el este al autorului. Toate probele gasite la cabana l-au incriminat dar mandatul de perchezitie a fost dat la limita legii.

Cum poti spune odata ca interceptarile SRI-DNA sunt legale si apoi ca sunt ilegale ?

Edited by PlatonX, 18 December 2018 - 11:10.


#41
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cei din domeniu se tem de altceva. Nu de faptul cã probele ar fi fost obținute ilegal. Ei se tem cã au fost obținute ilegal tocmai pentru a fi astfel viciate și a nu putea fi folosite în proces.

#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In viziunea pesedeilor, e mult mai importanta situatia a 100 000 de jeguri penale, din care probabil o parte ar fi putut  fi condamnati pe nedrept (desi nu stiu de ce s-ar fi obosit cineva sa le faca dosare penale unor nimeni), decat soarta a 3-4 000 000 de emigranti.  Si asta fac de 2 ani: se kk pe emigranti,pe votanti, pe Romania, pe Europa, pentru o ca mana de nemernici condamnati pentru fapte care exista, sa scapecu ajutorul unor chichite legislative.

Edited by myshyk, 18 December 2018 - 12:24.


#43
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

View PostIpsilanteCucuruz, on 18 decembrie 2018 - 10:05, said:

Ma eu zic asa. Sa ii lasam pe astia condamnati pe probe ilegale sa isi continue condamnarea dar sa ii luam la rand pe cei care facut probele alea ilegale si sa ii condamnam si pe ei.
Ca daca se cheama ILEGALE inseamna ca sunt in afara legii deci tot o infractiune e asa ca nu vad de ce nu ii ia mai repede sa se intalneasca in celula cu condamnatii pe baza probelor ilegale.
Pai nu?

Si dupa aia putem lasa toate protocoalele in pace ca banuiesc ca nu cred ca se mai baga nimeni sa faca chestii ilegale.

Cat de istet esti tu! De fapt nu este nimic ilegal in acele protocoale, doar PSD-ul incearca sa le declare ilegale pentru a-si salva de la parnaie acolitii. Ce conteaza ca infractorul a fost interceptat cu microfoane sau camera de la SRI sau de la procuratura. Era Ciupanezu' pe film, foto sau audio priming 100k eur mita? Era! Ce conteaza ale cui sunt mijloacele de interceptare? Singurul fapt important este ca Ciupanezu' este corupt si trebuie sa mearga la mititica.

#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBebePanda, on 18 decembrie 2018 - 08:49, said:

Cu sa obtii o proba ilegal? Asta e noaptea mintii.

Daca era falsa mai ziceam.

ex: te bate un politist pana recunosti ca tu ai comis infractiunea. ce zici, e un pic ilegala obtinerea acestei probe?


dupa mine fiecare raspunde pentru ce a facut. asta inseamna ca infractorul raspunde pentru fapta dovedita, iar cel ce a obtinut proba ilegal raspunde pentru ilegalitatea comisa atunci cand a obtinut proba.

#45
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
De ce sa ma bata un politist, am fata de pesedist?

Cum poti sa zici ca sunt probe obtinute ilegal daca cand au fost obtinute erau legale?

Edited by BebePanda, 18 December 2018 - 20:54.


#46
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostBebePanda, on 18 decembrie 2018 - 20:53, said:

Cum poti sa zici ca sunt probe obtinute ilegal daca cand au fost obtinute erau legale?
Asta intreaba PSD-ul pt ca ei stiu cum probele obtinute legal la proces devin ilegale dupa pronuntarea sentintei.

#47
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBebePanda, on 18 decembrie 2018 - 20:53, said:

De ce sa ma bata un politist, am fata de pesedist?

Cum poti sa zici ca sunt probe obtinute ilegal daca cand au fost obtinute erau legale?
tu esti d'aia de au nevoie de desene ca sa priceapa inmultirea cu 1? :)

ai intrebat "Cu sa obtii o proba ilegal?", ti-am dat un exemplu, acum aberezi cu "uite ilegalu dar stai ca e legal".
daca n-ai inteles exemplul, spune si incerc sa-l explic mai "babeste".

#48
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Pai daca te duci la tribunal si politistul zice ca a obtinut marturia ta prin violenta inseamna ca e ilegal, nu?

Incerc sa inteleg de ce pesede trebuie sa aiba unii de dau explicatii pe forum.

Da, poti sa imi faci un desen.

Edited by BebePanda, 18 December 2018 - 22:48.


#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
"cine nu-i cu noi e impotriva noastra", nu?. daca pui o intrebare puerila si cineva incearca sa-ti raspunda, brusc respectivul e pus de psd sa dea explicatii pe forum Posted Image

reciteste-ti mai bine mesajele si hotaraste-te ce anume vrei sa intrebi. pari sa incerci sa pui o intrebare inteligenta, eventual putin ironica, si nu prea-ti iese deloc.





View PostPlatonX, on 18 decembrie 2018 - 09:33, said:

Hai sa o luam:
Procurorul obtine mandat de perchezitie si gaseste cutitul cu amprentele mele pe el, iar eu recunosc fapta.
In timpul procesului contest mandatul de perchezitie si castig - mandatul de perchezitie este declarat ilegal.
Procesul merge mai departe ?
teoretic vorbind(si la modul general, nu doar in Romania), depinde de cat de importante sunt probele obtinute in urma acelei perchezitii.
de obicei procesul merge mai departe daca exista si alte probe care pot indica vinovatia. recunoasterea faptei este una din ele, dar in general in tarile cu apa calda se evita folosirea ei, pentru ca este subiectiva (nemaivorbind ca poate fi retrasa oricand, mult mai usor decat iti e sa contesti un mandat de perchezitie).

Edited by _Smiley_, 18 December 2018 - 23:19.


#50
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Desen. Fa-mi desen. De ce inainte erau bune si dupa ce au picat pesedistii in plasa nu mai sunt bune.

#51
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Despre pesedizare se vorbește în Poiană, nu aici.

#52
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View PostPlatonX, on 18 decembrie 2018 - 08:41, said:

Ce se intampla daca un individ este interceptat prin protocoalele SRI-DNA, recunoaste fapta si este condamnat - dar interceptarea se dovedeste a fi ilegala ? Mai este sau nu inculpatul vinovat daca mandatul de interceptare a fost declarat ilegal ?

Eu inteleg ca acesta este motivul pentru amnistie: ilegalitatea probelor. Ce faci, il ierti pe un om care a recunoscut ca este vinovat doar pentru ca proba a fost obtinuta ilegal ?


Da? De ce in poiana? Zi-mi care e lipsa legaturii cu PSD.

#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru că subiectul e pe aria Juridic.
Las-o baltă, dacă insiști mă obligi să uit de aia cu De Crăciun fii mai bun etc.

#54
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Concluzie. Nu poti declara probe ilegale cand au fost legale in alte cazuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate