Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cine a fost în spatele cartelei "Cosmote" cu 300 minute în rețea, apoi 2000 de minute în rețea

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că mai țineți minte  cartela preplătită "Cosmote" cu 300 minute în rețea (apoi a apărut cea 2000 de minute în rețea) și care a făcut revoluție în tarifele operatilor din România. Sunt curios cine a fost în spatele acestei decizii istorice?   :rolleyes:

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Markentingul.
Eu cred ca a fost primul pas spre ce exista azi,adica (si) telefonie mobila la pret derizoriu.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Păi a fost primul pas. Că doar nu-şi doreau granzii să piardă din felia de clienţi.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 16 decembrie 2018 - 02:22, said:

care a făcut revoluţie în tarifele operatilor din România.
Pai si ceilalti operatori aveau deja oferte, aia cu 2000 a venit din necesitatea de a creste baza de utilizatori care ramanea slaba rau din cauza acoperirii precare... si a crescut dar nu enorm cum se asteptau, practic niciodata cei doi mari nu au putut fi depasiti cu toate revolutiile celorlalti.
Pe vremea aia reteaua inca era bazata pe 2G si incepea 2.5G... la revolutie rezultatul a fost ca in anumite momente fara sa fie ANul nou sau cutremur, incepea sa apara net busy seara chiar, se apucau toti si vorbeau intre ei. Abia dupa ce a inceput sa se lucreze in UMTS/3G vocea a putut fi data cu adevarat la gramada fara pericol iminent de blocare a retelelor. in 2G limita era criminala, erau 8 sloturi pe trx, unul de control din start si sit-urile avea 2 sau 3 trx-uri si alea cu complicatii, duplexoare, pierderi etc... pe scurt in full rate pe un sector numarul de convorbiri simultane nu putea depasi 23 pe 3 trx-uri cu 8 sloturi, in half rate (cu sunet degradat) mergea dublu... oricum era putin pentru "revolutii". Mai se scoteau cu dual band-ul dar tot nu era suficient. In UMTS pe un canal deja discutai cu 70 apeluri simultan pe sector si al calitate "HD", era un progres...
Astazi salvarea la congestiile pe voce va veni de la VoLTE.

Edited by andreic, 16 December 2018 - 03:34.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si Vo-Wi-Fi.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu stiam ca cartelele aveau spate.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postdjl, on 16 decembrie 2018 - 03:05, said:

Păi a fost primul pas. Că doar nu-şi doreau granzii să piardă din felia de clienţi.
În realitate granzii nu voiau să piardă masa imensă de fraieri ce-i avea la dispoziție. Minutele în rețea costă (din punct de vedere operațional) infim, dar la vremea respectivă providerii preferau să mulgă cât mai tare. Minutele naționale costă în schimb (la vremea  respectivă chiar mult, a durat ceva până s-a așezat treaba).

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postadisz, on 16 decembrie 2018 - 03:04, said:

Markentingul.
Eu cred ca a fost primul pas spre ce exista azi,adica (si) telefonie mobila la pret derizoriu.
think again ! ...
cu 20 EUR cumpar in fiecare luna 4 saci de grau ! ...

Edited by realduc, 16 December 2018 - 07:02.


#9
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Cine a fost în spatele cartelei "Cosmote" cu 300 minute în reţea, apoi 2000 de minute în reţea -- > vanzatorul?

#10
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Nevoia de clienți.
Cum a zis cineva mai sus, minutele in rețea costa foarte puțin pentru operatori, d-aia orice abonent/opțiune are minute nelimitate acum. Singura problema care ar putea apărea e încărcarea rețelei. Însă acum traficul de voce e în scădere, multi prefera comunicarea cu ajutorul internetului (Facebook, WhatsApp, RCS/funcția chat, un SMS reinventat.
De ce nu se dădeau minute nelimitate in rețea atunci? Pai avem așa:
-incarcarea rețelei, daca aveai mai multe minute vorbeai mai mult, rețeaua era mai încărcată, operatorul era nevoit să mai bage bani in rețea să facă fata traficului
-diferentierea opțiunilor. Daca tu ii dădeai clientului nelimitat pentru 2euro nu mai aveai ce să-i vinzi la 5/10/15€. Erau niște bani pierduți

Cosmote avea o acoperire foarte buna înainte, multi bună decât O/V, acum au stricat-o odată cu introducerea 4G și schimbarea echipemtelor. Mă refer la acoperirea 2G.

#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
amanunt: de cand a aparut sistemul de comunicare globala 4G, fiecare dintre noi au pe frunte un cod de bare ! ....
adica platim sa ne vanda ca pe vite !

#12
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Din pacate comparativ cu preturile din Romania nu s-a schimbat mare lucru.
Majoritatea aveam 2 cartele, 1 cu net de la RDS si nema semnal si una de la Vodafone, Orange, Telekom, Telekom/Cosmote care a fost ok pana sa se faca trecerea de la Cosmote la Telekom si au crescut preturile.

#13
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Majoritatea crezi tu, ANCOM zice altceva.
Attached File  Untitled.png   92.23K   59 downloads

Deci la 100 de locuitori avem 113,7 cartele sau daca reducem proportional 1 locutor are 1,13 cartele.
De aici si pana la "majoritatea are doua cartele e cale lunga". Nici in anii anteriori diferenta nu e foarte mare.

Iar acum ce sa ma zicem, are doua cartele cei care n-au ce face cu banii. Si asta din doua motive:
1. Orange, Vodafone si Telekom au net suficient cat sa nu-l poti consuma.
2. Digi are acoperire similara celorlalti.

Edited by danutz34, 16 December 2018 - 10:20.


#14
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
In Ro chiar e concurenta intre provideri. In Canada sunt 2 mari ce s-au inteles intre ei(Rogers si Bell) suprafata mare de acoperire si faptul ca nu poti pune stalp oriunde ca nus atatea bloace inalte a facut sa nu apara concurenta. Altii mai mici imprumuta retelele celor mari si vand si ei cu 10% mai jos dar poti sa ai surpriza ca suni interurban desi esti in acelasi oras.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrealduc, on 16 decembrie 2018 - 07:02, said:

think again ! ...
cu 20 EUR cumpar in fiecare luna 4 saci de grau ! ...

Nu-mi e clar despre ce vorbesti,dar totusi eu cred ca pui problema gresit.Pret derizoriu inseamna pentru mine un pret rezonabil,neinsemnat, pentru produsul de care am eu nevoie,care nu trebuie sa fie neaparat grau.Poate sa fie tigle sau baterii Varta.
Daca tu platesti 20 de euro pe luna pentru telefonie,te anunt ca pentru aproape un sfert din suma aia,adica aproape 5 euro exista abonament cu o tona de minute incluse.Iar 5 euro chiar este o suma derizorie.

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
5 euro suma derizorie pentru Romania? Hai ca o dam in mesaje amuzante intr-o tara de lumea a treia.

#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
Attached File  Screenshot_2018-10-22-17-21-12.png   125.49K   63 downloads
de ce sa imi mai bat capu' cu abo. de 5 euro cand exista oferta la cartela cu 3 euro; si da am primns cartela Cosmote (actual Telekom) cu 300 min in retea si 30 nationale :)

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrealduc, on 16 decembrie 2018 - 07:02, said:

think again ! ...
cu 20 EUR cumpar in fiecare luna 4 saci de grau ! ...
Și cu ce model de sac intri pe forum ?



View Postrealduc, on 16 decembrie 2018 - 09:18, said:

amanunt: de cand a aparut sistemul de comunicare globala 4G, fiecare dintre noi au pe frunte un cod de bare ! ....
adica platim sa ne vanda ca pe vite !

Stai să vezi ce urmează.
Matrix nu altceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate