Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Card access Business Lounge(s) International

- - - - -
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#343
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007
Da, faci un cont nou

#344
lmr400

lmr400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2009
Cont nou PriorityPass, din pacate nu au optiune de a asocia un card bancar cu facilitati la un cont existent.
Se poate refolosi adresa de email, insa trebuie username diferit.

Vizitele facute cu cardul vechi PriorityPass nu apar in cont. Sunt 10 ramase, si se reseteaza la sfarsitul anului. Logat in browser, imi apare asa:

Quote

My plan
Your membership plan includes:
  • 10 inclusive member and accompanying guest visits per membership period (each person uses one inclusive visit). Any additional member or guest visits will be charged directly to the payment card associated with your account at a rate of €30 per person per visit.
Your membership refreshes 31 Dec 2023


#345
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
era normal sa nu se contorizeze cele vechi din moment ce modificarile au intrat in vigoare din 04.12.

cel mai probabil BCR a modificat subscriptia, pe site-ul prioritypass, sunt 3 tipuri de abonamente, inainte pare ca era varianta de Prestige, acum au trecut la Standard Plus.

Oricum 10 intrari pe an mi se par rezonabile, sigur ca toti ne-am fi dorit sa ramana in continuare nelimitat, mai ales pentru cei care au multe escale, dar totusi e rezonabil tinand cont ca este gratis pentru detinatorii de pachet

#346
lmr400

lmr400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2009
Ofertele negociate de banca par diferite de abonamentele luate direct de la PriorityPass. Niciunul nu are free guest visits:
  • Standard Plus: 10 FREE visits, then €30 Member visit fee; €30 Guest visit fee
  • Prestige: ALL FREE Member visits; €30 Guest visit fee
Pe cand cu BCR Visa Platinum, cele 10 vizite incluse pot fi folosite si de insotitori.

#347
gsoulless

gsoulless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2011

View PostEagle Raider, on 06 decembrie 2023 - 09:51, said:


Oricum 10 intrari pe an mi se par rezonabile, sigur ca toti ne-am fi dorit sa ramana in continuare nelimitat, mai ales pentru cei care au multe escale, dar totusi e rezonabil tinand cont ca este gratis pentru detinatorii de pachet


Nu mi se par rezonabile. Poate daca nu calatoresti prea mult, da, ok. Eu unul am ales pachetul de la BCR special pentru acest PP nelimitat, tinand cont si de sumele de bani pe care trebuie sa le rulezi prin BCR.

Poate par "hater", dar 10 intrari prin PP le termini relativ repede daca ai 2 calatorii cu 2 escale per an. Ai avea acces in 3 lounge-uri la dus, 3 lounge-uri la intors / calatorie. Din 2 calatorii, deja ai 12 intrari in lounge si 2 le vei plati. Asta ca sa nu mai zic daca mai calatoresti in interes de serviciu si nu zbori lung curier... sunt lounge-uri in aeroporturile unde Wizz si Ryanair opereaza si unde nu-ti poti lua business class.

Continuand rant-ul, la zboruri lungi, e foarte fain si placut sa poti face un dus, dupa ce stai >10h pe un scaun. Sau sa poti avea acces la un WiFi care chiar merge, nu la WiFi-ul public al aeroportului care te limiteaza uneori la 1h de folosire si la viteze din era dial-up...

In plus, sunt unele lounge-uri pe care le-am accesat prin PP pe care nu le poti numi "lounge" in adevaratul sens al cuvantului. Aici ma refer la lounge-urile unor aeroporturi precum: Cluj (in renovare acum, dar care arata mai degraba a bar studentesc decat lounge), Sibiu (care nici nu mai apare in PP, dar care era o sufragerie cu 2 frigidere si 4 canapele), Bali International sau Domestic (care nu ofera bauturi alcoolice sau dusuri), Dubai T3 (cel low cost, unde ai 3 bautiri pe vizita). Sa platesti 30E acces in lounge-urile astea mi se pare bataie de joc. La Revolut, accelasi acces e 120 RON (±24E).
In plus, dispare ideea de lounge hopping - care iarasi era un avantaj in cazul escalelor mai lungi si in cazul aeroporturilor care aveau mai multe lounge-uri cu mancare/stil variate (de ex. Frankfurt, Singapore sau Hong Kong).

Voi cauta sa ma abonez la acest serviciu prin alta banca... Cred ca au avut cei de la BCR un succes prea mare cu programul asta si s-au gandit "sa mai taie din beneficii".

#348
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007

View Postgsoulless, on 17 decembrie 2023 - 14:17, said:


Voi cauta sa ma abonez la acest serviciu prin alta banca...

Care banca mai ofera ce oferea BCR? Si eu tot pentru PP am deschis contul la BCR.
Ma gandesc ca daca nimeresc intr-un lounge ca cel din Paris CdG unde primesti un voucher de 10eur/intrare de care poti cumpara un suc si niste masline, mai bine renunt la pachet.

#349
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006

 gsoulless, on 17 decembrie 2023 - 14:17, said:


Nu mi se par rezonabile. Poate daca nu calatoresti prea mult, da, ok. Eu unul am ales pachetul de la BCR special pentru acest PP nelimitat, tinand cont si de sumele de bani pe care trebuie sa le rulezi prin BCR.

Poate par "hater", dar 10 intrari prin PP le termini relativ repede daca ai 2 calatorii cu 2 escale per an. Ai avea acces in 3 lounge-uri la dus, 3 lounge-uri la intors / calatorie. Din 2 calatorii, deja ai 12 intrari in lounge si 2 le vei plati. Asta ca sa nu mai zic daca mai calatoresti in interes de serviciu si nu zbori lung curier... sunt lounge-uri in aeroporturile unde Wizz si Ryanair opereaza si unde nu-ti poti lua business class.


Pentru cei care calatoresc foarte mult, sigur vor gasi alte solutii sau vor combina cardurile de la alte banci. Nu toti zburam cu 2 escale cand plecam in vacanta si nu inteleg cum la 2 escale tu intri in 3 lounge-uri? ca este evident ca la cel de destinatie nu ai acces.
De asemenea, vad ca te plangi de rulajul pe care trebuie sa il faci la bcr, dar vrei sa fie totul gratis...
O solutie, ar fi sa isi faca acelasi card si partenera ta si atunci ai multe solutii.
Cand m-am referit la intrari rezonabile, m-am referit ca sunt suficiente pentru un om obisnuit, mai ales ca este gratis

#350
gsoulless

gsoulless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2011

 Eagle Raider, on 18 decembrie 2023 - 09:17, said:

nu inteleg cum la 2 escale tu intri in 3 lounge-uri? ca este evident ca la cel de destinatie nu ai acces.

Mai calculeaza putin Posted Image La 2 escale, treci prin 4 aeroporturi - cel de unde pleci, cel din prima escala, cel din a 2-a escala respectiv aeroportul de destinatie. La primele 3, poti teoretic sa intri in lounge.
Iti dau un exemplu: Daca zbori Budapesta - Auckland, cu Turkish Airlines, cel mai probabil o sa zbori Budapesta -> Istanbul -> Singapore -> Auckland (si in primele 3 o sa ai unde sa intri in lounge). Inca in Singapore sunt mai multe lounge-uri inscrise in PP.

Edited by gsoulless, 18 December 2023 - 10:38.


#351
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Pentru frequent traveller ai acces in lounge ori din status-ul de la companiile aeriene, ori iti platesti abonamentul nelimitat la Priority Pass, care este 459 euro / an, ori aplici pentru un card Visa Infinite / MasterCard World Elite care de regula vin cu LoungeKey / Priority Pass nelimitat.

Sumele de rulat prin BCR erau 2000 euro, care nici macar nu trebuiau cheltuite din BCR (ca sa-si ia putin comision din plata cu cardul), doar sa aibe o escala. Era doar o chestiune de timp pana cand nu mai e rentabil pentru BCR sa ofere PP nelimitat si gratuit.

La BT de exemplu platesti 350 lei / an doar pentru a avea acces contra-cost in PP :)

#352
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007

 Eagle Raider, on 18 decembrie 2023 - 09:17, said:


Pentru cei care calatoresc foarte mult, sigur vor gasi alte solutii sau vor combina cardurile de la alte banci. Nu toti zburam cu 2 escale cand plecam in vacanta si nu inteleg cum la 2 escale tu intri in 3 lounge-uri? ca este evident ca la cel de destinatie nu ai acces.
De asemenea, vad ca te plangi de rulajul pe care trebuie sa il faci la bcr, dar vrei sa fie totul gratis...
O solutie, ar fi sa isi faca acelasi card si partenera ta si atunci ai multe solutii.
Cand m-am referit la intrari rezonabile, m-am referit ca sunt suficiente pentru un om obisnuit, mai ales ca este gratis


Sunt om obisnuit :)
Anul acesta am avut 2 zboruri intercontinentale cu escala si alte 2 zboruri in europa.
La anul voi avea 3 zboruri cu escala si alte doua in europa (de fiecare data cu 1 invitat). Pentru 2024 as avea nevoie in total de 22 intrari. Invitatul e minor, nu poate avea cardul lui Platinum.

#353
ddobrero

ddobrero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.04.2007
salut. as dori sa fac un card bcr platinium. doar ca mă descureajeaza este necesitatea plății de minim 7500 de lei luna precedenta la un pos pt a beneficia de acces in lounge-urile din lume. oare o virare de bani in revolut este considerată plata la pos? aveți vreo alta recomandare de produse similare care sa aibă condiții similare? mutumesc.

Edited by ddobrero, 30 December 2023 - 11:56.


#354
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007
Conditia de "minim 7500 de lei luna precedenta" este necesara doar pentru acces in lounge-urile din Romania.
Pentru lounge-urile internationale care sunt accesibile prin PriorityPass nu este aceasta conditie.

#355
ianciun

ianciun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.02.2017
Impartasesc cu voi experienta mea cu lounge-urile saptamana trecuta. La Otopeni era deschis doar salonul Dacia, fostul Visa.  D-na de la receptie a fost amabila si mi-a zis conditiile de anul asta la cardurile pe care le aveam:
BCR Visa Platinum: 7500 plati in ultima luna si poate intra si un invitat.
Intesa Visa Gold: 5000 plati in ultima luna si fara invitati
Unicredit World Mastercard: doar o plata valabila in ultima luna indiferent de suma si fara invitati.

Cardul Priority Pass asociat BCR Visa Platinum l-am folosit la Munchen si Luxemburg. Am folosit aplicatia PP in care mi-am salvat Cardul fizic, prin scanarea codului QR la intrarea in lounge. Am vorbit cu cei de la PP si pt cardul de la BCR sunt 10 vizite/an gratuite fara conditii de rulaj a cardului de debit. Pot intra si invitati dar ei vor fi socotiti ca intrari separate astfel daca intri cu sotia se scad 2 vizite. In aplicatia PP pot vedea deja ca am folosit 2 intrari si mai am 8 gratuite.
Sper ca v-au fost de folos informatiile.



#356
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
Am văzut ca în Otopeni în luna decembrie, fata de luna noiembrie au diversificat meniul, acum am regăsit mai multe tipuri se Sandwichuri(3 4 variante), diverse felii de pizza, ceva crochete din piept de pui, câteva brânzeturi. Cumva era cazul sa mai creasca și ei puțin nivelul ținând cont ca au îngreunat condițiile de acces, dar tot încă este aglomerat dacă ești la orele de varf

#357
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 15.07.2008
Nu va recomand sa incercati "meniul diversificat" recent de la Dacia. McDo are o stea Michelin fata de ce-i acolo.

Edited by cucur, 15 January 2024 - 11:08.


#358
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 29.03.2017

 cucur, on 15 ianuarie 2024 - 11:08, said:

Nu va recomand sa incercati "meniul diversificat" recent de la Dacia. McDo are o stea Michelin fata de ce-i acolo.

Bleah

#359
cronaldo07

cronaldo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 29.07.2012

 Eagle Raider, on 13 ianuarie 2024 - 15:14, said:

Am văzut ca în Otopeni în luna decembrie, fata de luna noiembrie au diversificat meniul, acum am regăsit mai multe tipuri se Sandwichuri(3 4 variante), diverse felii de pizza, ceva crochete din piept de pui, câteva brânzeturi. Cumva era cazul sa mai creasca și ei puțin nivelul ținând cont ca au îngreunat condițiile de acces, dar tot încă este aglomerat dacă ești la orele de varf

probabil are legatura cu noul contract semnat in decembrie: https://economedia.r...ui-otopeni.html

Quote

„Tratația pe care CNAB urmează să o ofere clienților săi business și VIP la saloanele de protocol este mult îmbunătățită față de orice tratație anterioară, urmând să fie similară celor din marile aeroporturi al lumii. Astfel, clienții vor avea acces la circa 50 de produse diferite, dintre care enumerăm doar băuturi (bere, vin, whisky, coniac, vermut), cafea și ceaiuri, sucuri naturale și carbogazoase, compoturi, patiserie dulce și sărată, brânzeturi, sandwich, miniprăjituri, ”fingerfood”, pizza și salate”, transmitea CNAB.

orice imbunatatire este binevenita Posted Image

Edited by cronaldo07, 18 January 2024 - 15:11.


#360
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007
Are cineva noul pachet Platinum de la Unicredit? Ma inereseaza cate intrari gratuite exista la lounge-urile intenationale prin priority pass si daca pot fi folosite si impreuna cu invitati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate