Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

upload limitat in reteaua UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
catalin560

catalin560

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.08.2009
Salutare Forum! Am si eu o nelamurire. De ce cand testez diverse servicii precum speed.upcnet.ro la upload imi arata mereu in jur de 6 mb/s dar in realitate nu pot urca cu mai mult de ~700 kb/s fie ca e vorba de FTP, P2P sau altceva... O fi hardware? Nu-i buna placa de retea? Nu-i bun cablul? Router-ul? Oare nu-i configurat cum trebuie? O fi ceva de software? Sau pur si simplu asta este tot ce-mi ofera abonamentul de 75 lei/lunar din pachetul family sau power fiber ori cum s-o numi el si ar trebuie sa-mi renegociez contractul ca sa am un upload totusi mai decent...

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
E de la faptul ca nu stii diferenta intre bit si byte.
6 Megabiti = 750 KBytes

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View Postcatalin560, on 11 decembrie 2018 - 21:03, said:

Salutare Forum! Am si eu o nelamurire. De ce cand testez diverse servicii precum speed.upcnet.ro la upload imi arata mereu in jur de 6 mb/s dar in realitate nu pot urca cu mai mult de ~700 kb/s fie ca e vorba de FTP, P2P sau altceva... O fi hardware? Nu-i buna placa de retea? Nu-i bun cablul? Router-ul? Oare nu-i configurat cum trebuie? O fi ceva de software? Sau pur si simplu asta este tot ce-mi ofera abonamentul de 75 lei/lunar din pachetul family sau power fiber ori cum s-o numi el si ar trebuie sa-mi renegociez contractul ca sa am un upload totusi mai decent...

da.sau. atat poate UPc. 8 Mb=1 MB

#4
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
https://www.upc.ro/p...nternet UPC.pdf

Edited by bobo323, 11 December 2018 - 21:42.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
Bun Venit in Club!
Posted Image
ps. daca alegeai contractu 500down / 25up, aveai 25 Megabits upload ( ~3.125 Megabyte)

#6
catalin560

catalin560

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.08.2009
mda, chiar nu eram constient de acest lucru... asta e... victima a marketing-ului si a prostiei...

am trecut la urmatoarea treapta in abonament care e cu 10 lei mai scumpa fata de cea precedenta... si acum am upload de 3 megaBYTEs/sec ceea ce e mai acceptabil...

ai idee daca pot schimba dns-ul din router? nu gasesc nicaieri in dashboard vreo optiune pentru al actualiza... la cel vechi am trecut fara probleme la dns-ul celor de la adguard...

#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postcatalin560, on 19 decembrie 2018 - 19:28, said:

ai idee daca pot schimba dns-ul din router? nu gasesc nicaieri in dashboard vreo optiune pentru al actualiza... la cel vechi am trecut fara probleme la dns-ul celor de la adguard...
nu pote schimba DNS-ul

#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
De ce sa nu se poata? Asta nu e deloc cusher....

#9
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
ogo, raspberry pi cu pihole si openvpn.   asa scapi de reclame pe toate dispozitivele.

Edited by ascee_ro, 22 December 2018 - 00:50.


#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Discut alt aspect: de ce nu se poate schimba dns-ul : face isp-ul nat (destination) pe portul 53 (dns redirect) sau?
Pt ca atata timp cat rulezi un server de dhcp poti seta ca dns ori gateway-ul (cum lasa default majoritatea) ori alte dns-uri publice. Sau nu se poate seta nici in cadrul serverului de dhcp dns-urile, acesta (serverul de dhcp) folosindu-se de gateway ca dns fwd catre ce vrea ISP-ul?
Pe vremuri romtelecom facea dns hijack - credeam ca nu se mai poarta.

Edited by ogo, 22 December 2018 - 02:47.


#11
catalin560

catalin560

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.08.2009
din ce am gasit pe net cica connect box-ul trebuie sa-l trec pe mod modem si sa-mi iau un alt router pe langa...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate