Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nu ii inteleg pe crescatorii de caini, pisici etc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

View Postrealduc, on 09 decembrie 2018 - 06:43, said:

unii cresc neveste ! .... care cer mult mai mult timp si bani ! ... Posted Image

Pentru nevasta ai cel putin o motivatie... :)
Oare motivatia este aceeasi si pentru cei care au caini si pisici? Posted Image

#38
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in Spania unde locuiesc eu se cheltuiesc anual cca 300 de miliarde de EUR pe animale de companie ! ...
apropape aceasi suma ca la jucuri de noroc si loterie ! ...atentie , Spania are un PIB de 11.000 de miliarde EUR ! ...
asta spune ceva despre ce pretuiesc oamenii cu bani ! ...ptr ca un muritor de foame aproape niciodata, nu-si poate permite sa hraneasca un animal !

Edited by realduc, 09 December 2018 - 08:03.


#39
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSineNomine, on 09 decembrie 2018 - 07:31, said:

Problema cu stricaciunile nu este ca iei mobila cu tine cand mori ci ca arata urat cat timp traiesti.
Pe principiul asta , nu primesti nici prieteni in casa , ca " strica " mobila !
Uite un motan care sta in casa si nu strica nimic , mai mult , poate realizezi ca nici macar nu murdareste , nu este nimic pus special pe fotoliu .
Apoi vezi trupa de feline ....
...........
Si ????
Da , necesita timp !
Cind vin acasa , de regula primul , de cind opresc masina si deschid usa , incep sa ma " salute " ...Nu poti sa te dezbraci , descalti ...nimic ...prima oara trebuie sa te ocupi de ele , sa de dai mincare , pe alea care sint mai libidinoase sa le gidili putin.... , dureaza ceva pina le potolesti .
Ca bani ? Si asta costa . Bobite , pliculete , gituri si spinari de pui .... acum de " mos " au primit si alte specialitati ....
De ce ? N-am idee ! N-am un motiv anume , dar ma simt bine cind le vad cu burtile la soare , cind stiu ca am hranit un animalut ....
Sint enervante ? Vai de mine ! Saptaminal curat curtea , spal cu detergent , ca nu-mi plac urmele lasate de ele .
Cit timp ocupa distractia ?  N-am contabilizat .
...........
Totusi nu crede ca este o fixatie , asta cu pisicile . Am avut si catel ...nu iau altul acum ca nu vreau sa stea singur , sa sufere ....papagali , pesti ....
....................
Mai mult de chestiunea asta , cu hranitul animalelor , ca in principiu , asta fac , mai am grija , oarecum , de o baba si un mos , vecini pe strada , carora le mai dau de mincare si ii mai ajut . Moca si dezinteresat .
...........
E putin cam complicat sa fi mai sufletist , este ?

Attached Files



#40
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

View Postrealduc, on 09 decembrie 2018 - 08:00, said:

in Spania unde locuiesc eu se cheltuiesc anual cca 300 de miliarde de EUR pe animale de companie ! ...
apropape aceasi suma ca la jucuri de noroc si loterie ! ...atentie , Spania are un PIB de 11.000 de miliarde EUR ! ...
asta spune ceva despre ce pretuiesc oamenii cu bani ! ...ptr ca un muritor de foame aproape niciodata, nu-si poate permite sa hraneasca un animal !

Deci, sa cresti un animal este semn de prosperitate?
Si mie mi se parea ca vecinul meu nu o duce prea bine...

View Post86-APP, on 09 decembrie 2018 - 08:04, said:

Pe principiul asta , nu primesti nici prieteni in casa , ca " strica " mobila !
...............
...........
E putin cam complicat sa fi mai sufletist , este ?

Prietenii zgaraie canapeaua de piele sau fac caca pe covor??? Posted Image
Nu esti sufletist ca tii un animal in casa. Asta este doar un moft. Pot intelege asta. Raspunsul meu era strict pentru mesajul pe care l-am citat.

Edited by SineNomine, 09 December 2018 - 08:06.


#41
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSineNomine, on 09 decembrie 2018 - 08:10, said:

........


Prietenii zgaraie canapeaua de piele sau fac caca pe covor??? Posted Image
Nu esti sufletist ca tii un animal in casa. Asta este doar un moft. Pot intelege asta. Raspunsul meu era strict pentru mesajul pe care l-am citat.
Vezi ca n-ai inteles ?
Individul ala de pe fotoliu , este singurul motan " de casa " si are o educatie nativa .
Nu " face " nimic " in casa , si sta atit cit vrea el , de regula sa doarma linistit , iar cind vrea sa plece , miauna , ne scoala daca este cazul si pleaca . Stai linistit ca nu este captiv .

Edited by 86-APP, 09 December 2018 - 08:14.


#42
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Vezi ca nici tu nu ai inteles!
Mesajul meu citat de tine era pentru un alt mesaj. Citeste si vei intelege! Sper...

#43
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View Postrealduc, on 09 decembrie 2018 - 07:39, said:

putini dintre voi aveti banii necesari sa mancati un menu din caine la un restaurant cinezesc ! ...
Nu ! ... nu am mancat un astfel de menu ! ... mi-a spus-o un amic chinez ! ...


eu am mancat ....... yummy

View Postrealduc, on 09 decembrie 2018 - 08:00, said:

in Spania unde locuiesc eu se cheltuiesc anual cca 300 de miliarde de EUR pe animale de companie ! ...
apropape aceasi suma ca la jucuri de noroc si loterie ! ...atentie , Spania are un PIB de 11.000 de miliarde EUR ! ...

unde in Spania? .... cred ca stiu de ce se cheltuiesc atatia bani
la Wok Tarraco am gasit si specialitati din carne de caine

all inclusive cu 9E si mananci cat poti duce

Edited by truthwarrior, 09 December 2018 - 08:55.


#44
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

View Postrealduc, on 09 decembrie 2018 - 08:00, said:

in Spania unde locuiesc eu se cheltuiesc anual cca 300 de miliarde de EUR pe animale de companie ! ...
apropape aceasi suma ca la jucuri de noroc si loterie ! ...atentie , Spania are un PIB de 11.000 de miliarde EUR ! ...
asta spune ceva despre ce pretuiesc oamenii cu bani ! ...ptr ca un muritor de foame aproape niciodata, nu-si poate permite sa hraneasca un animal !

Ai greșit ordinul de mărime. Au PIB de vreo mie de miliarde, nu de unșpe mii. Spre comparație noi avem vreo 200 iar SUA vreo 19.000. Și sigur nu dau o treime din PIB pe animale de companie.

Edited by caiuscorneliu, 09 December 2018 - 08:55.


#45
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaaaa4567, on 09 decembrie 2018 - 00:40, said:

Las la o parte ca n-am cu cine sa-l las, mi-ar mai strica si lucruri prin casa, din cate am auzit etc.
Păi nu ai, deci nu ai auzit.

Dacă viața e prea tumultoasă pentru tine, de ce-ți bați capul cu viața altora?
Poate că acei alții sunt muuuult mai bine organizați ca tine, și de asta au timp și plăcere pentru un câine. (pe ăia cu pisici nici eu nu-i înțeleg)
Încearcă cu un acvariu, cu niște peștișori, de început.
Dacă peștii mor de foame, e clar că ești un dezastru.
Baftă!

#46
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postaaaa4567, on 08 decembrie 2018 - 23:14, said:

Ajutati-ma si pe mine cu o chestie: ca tot omul se nimereste sa dau peste alti oameni care au in grija caini si pisici. Nu stiu exact cat timp ia, nu zic si de bani, dar cum poti sa iti ocupi fie si 5 sau 10 ore pe luna dupa un animal?  Ma gandesc ca e ceva de alergat - veterinar, mancare, plimbare etc etc plus datul de mancare zilnic. Nu e cam mare bataia de cap?  

Am avut si 3 pisici, acum doar 2, au venit in curte si miaunau de foame, de unde au scapat nu se stie.  Pe ultima pisicuta "walk in" am dat in grija la o familie care ocroteste toate animalele nedorite, au o ferma mare si sint inregistrati la primarie pentru munca asta.   Avea nevoie pisicuta de alaptat si biberoane la care n-am facut fatza desi am cumparat toate.  Am sunat si au venit imediat, plangeau cand au vazut cat este de mica.  Ne-au spus ca a crescut mare si este iubita in familia lor.

Pisica cea mai batrina este foarte bolnava dar nu vrea la doctor, nu se lasa prins si se au foarte bine cu cel tanar.   Se incolacesc si dorm impreuna acum ca este frig noaptea.
Nu vor sa intre in casa prea des dar si atunci doar cu usa deschisa sa fuga cand vor, stiu ce inseamna libertate!  Au toata curtea si acoperisul casei, toti pomii, se urca si pe masini.  
Mananca o conserva pe zi amandoi si niste treats, le zicem bomboane.   Are fiecare separat aparat de boabe uscate si de apa.  Nici  nu le aud gura, se plimba singuri unde vor.
Le place pe gardul de piatra sa mearga, dar nu prea departe.  Mancarea lor se cumpara ca nu vor nimic gatit din casa.  Alte pisici voiau doar mancare gatit de mine.
Am avut si pisici care voiau mai mult in casa in geam sa stea, si se lipea de cate cineva  sa doarma.   Aveau locurile lor si atunci, adorau bradul de Craciun, pana sa decoram, erau deja ei in varful bradului.  Se jucau cu globurile, fotbal, dar le-am schimbat pe plastice si aveau extra distractie.  Si noi la fel ne distram cu ei, erau membri familiei ca si cei de acum.

Edited by Aranzazu, 09 December 2018 - 09:00.


#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Eu sunt probabil în top cinci cei mai comozi oameni de pe forum. Și, totuși, acum vreo juma de an am văzut un pui de mâță sub o mașină și am zis să-l iau să văd cum e să ai un animal. A stricat vreo două scaune și ăsta a fost tot deranjul. În rest nimic. Îi dau mâncare și-i schimb nisipul la litieră de vreo două ori pe săptămână. Nu mi-a îngreunat viața, ba dincontra. Când am chef de hârjoneală am cu cine :)

#48
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

View Postrixthina, on 09 decembrie 2018 - 07:50, said:

Distractia si ,  plus...costa.

View PostSineNomine, on 09 decembrie 2018 - 07:59, said:

Pentru nevasta ai cel putin o motivatie... Posted Image
Oare motivatia este aceeasi si pentru cei care au caini si pisici?

depinde de zoofil Posted Image

Edited by laffin, 09 December 2018 - 09:09.


#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAranzazu, on 09 decembrie 2018 - 08:58, said:

Am avut si 3 pisici, acum doar 2, au venit in curte si miaunau de foame, de unde au scapat nu se stie.  Pe ultima pisicuta "walk in" am dat in grija la o familie care ocroteste toate animalele nedorite, au o ferma mare si sint inregistrati la primarie pentru munca asta.   Avea nevoie pisicuta de alaptat si biberoane la care n-am facut fatza desi am cumparat toate.  Am sunat si au venit imediat, plangeau cand au vazut cat este de mica.  Ne-au spus ca a crescut mare si este iubita in familia lor.

Pisica cea mai batrina este foarte bolnava dar nu vrea la doctor, nu se lasa prins si se au foarte bine cu cel tanar.   Se incolacesc si dorm impreuna acum ca este frig noaptea.
Nu vor sa intre in casa prea des dar si atunci doar cu usa deschisa sa fuga cand vor, stiu ce inseamna libertate!  Au toata curtea si acoperisul casei, toti pomii, se urca si pe masini.  
Mananca o conserva pe zi amandoi si niste treats, le zicem bomboane.   Are fiecare separat aparat de boabe uscate si de apa.  Nici  nu le aud gura, se plimba singuri unde vor.
Le place pe gardul de piatra sa mearga, dar nu prea departe.  Mancarea lor se cumpara ca nu vor nimic gatit din casa.  Alte pisici voiau doar mancare gatit de mine.
Am avut si pisici care voiau mai mult in casa in geam sa stea, si se lipea de cate cineva  sa doarma.   Aveau locurile lor si atunci, adorau bradul de Craciun, pana sa decoram, erau deja ei in varful bradului.  Se jucau cu globurile, fotbal, dar le-am schimbat pe plastice si aveau extra distractie.  Si noi la fel ne distram cu ei, erau membri familiei ca si cei de acum.
De câți ani ești plecat din țară, sau mai bine zis de la ce vârstă?

#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postaaaa4567, on 08 decembrie 2018 - 23:14, said:

Ajutati-ma si pe mine cu o chestie: ca tot omul se nimereste sa dau peste alti oameni care au in grija caini si pisici. Nu stiu exact cat timp ia, nu zic si de bani, dar cum poti sa iti ocupi fie si 5 sau 10 ore pe luna dupa un animal?

Ma gandesc ca e ceva de alergat - veterinar, mancare, plimbare etc etc plus datul de mancare zilnic. Nu e cam mare bataia de cap?
Nici nu e cazul , nu te mai obosi. Pentru asta ai nevoie de ceva ce-ti cam lipseste. Ocupa-te de altceva. Fa "frisi-kokos". Nu-ti trebuie decat boabe si un microvelle.

#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostDarkestnight, on 08 decembrie 2018 - 23:45, said:

Nu cred ca ai sa intelegi vreodata. Pentru ca nu poti intelege..
Nea Jiji, iț zeat iu?

#52
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Cumnatul a gasit un catel foarte necajit in statia de autobuz, abia mai traia.  L-a dus acasa si avea companie la plimbarile de dimineata, era umbra lui catelul.  
I-a tricotat si papuci sora mea si l-a imbracat de iarna ca nu voia sa stea la caldura tot timpul si ... a disparut fara urme, fara sa auda ceva.  
L-a furat cineva foarte talentat le-au spus la politie.   Il asteapta sa revina ...

View Postericmario, on 09 decembrie 2018 - 09:09, said:

  De câți ani ești plecat din țară, sau mai bine zis de la ce vârstă?  

De foarte multi ani, dar de ce vrei sa afli varsta mea?   Ce are cu pisicute si catei?

Totusi am un story trist, cu una din pisicute am avut un vis ciudat.  L-am visat in parcare inconjurat de caracatite si serpi, m-am dus si l-am ridicat de acolo.
Il intrebam daca i-au facut ceva si "mi-a spus" ca o pisica mare din casa l-a atins cu piciorul fara sa vrea si l-a durut, insa acolo era speriat ca acei raci voiau rau si era foarte speriat.

Nu-mi iesea din cap ca in vis mi-a vorbit pisica, am aflat cine din familie a fost pisica mare, iar racii erau boala, cancer cu care s-a si dus peste scurt timp.

#53
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View Postrealduc, on 09 decembrie 2018 - 07:39, said:

putini dintre voi aveti banii necesari sa mancati un menu din caine la un restaurant cinezesc ! ...
Nu ! ... nu am mancat un astfel de menu ! ... mi-a spus-o un amic chinez ! ...

si tu ai mancat doar ca nu stii asta ...... mai mult decat sigur ti-a placut

https://stirileprotv...ra-de-miel.html

#54
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  IMG_20170811_185935_143.jpg   242.36K   36 downloads

Motanul nostru sta mai mult in biblioteca....Posted Image
In rest este cuminte si afectuos.

Edited by xmanyacs77, 09 December 2018 - 09:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate