Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

PS5 sau Xbox Two - cine va fi castigatorul urmatoarei generatii de console

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#19
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Papilon , nu are rost sa discutii cu userii care in afara exclusivitatii altceva nu conteaza
Sunt sigur ca si daca ar juca si la 720p ar fi foarte...........pt ca la ei nu conteaza partea hw , ci doar ca jocul in cauza e exclusiv doar la Sony

Explorer , m-am convins si cu tine - Tu atunci de ce ti-ai mai cumparat RTX2080 , daca oricum nici pt tine nu conteaza partea hw ?

Noroc ca practica NU tine cont de astfel de useri , fiindca atunci........tot la crt-uri ne uitam si in prezent

#20
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 Papillon_, on 11 decembrie 2018 - 10:28, said:

Eu ma astept ca urmatoarea generatie de PC-uri, pardon console sa suporte in sfarsit 1080p/60 fps in toate jocurile iar unele 4K/ 30 fps.

Ma indoiesc ca Sony o sa mai aiba acelasi succes cu PS5, ei au castigat mult prin gafele facute de Microsoft la lansarea Xbox One.
In momentul de fata Microsoft are 13 studiouri care o sa inceapa sa lanseze jocuri pe Xbox deci o sa aiba destule "exclusive".
Si cam ce crezi ca o sa apara pentru xbox, si nu va fi lansat si pentru pc? Microsoft traieste din windows, nu din xbox.

 wather, on 11 decembrie 2018 - 11:18, said:

Papilon , nu are rost sa discutii cu userii care in afara exclusivitatii altceva nu conteaza


E grele gramatica?

#21
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Eu nu cred ca intelegi ce inseamna Xbox(consola + PC)...de altfel 99% din jocurile de pe PS4 le gasesti si pe PC(Steam sau PS Now). Stiu sunt multi frustrati pe aici care se simt ofensati cand "exclusivele" ajung pe PC cand ar trebuie sa fie doar pe console ca sa se simta ei sadisfacuti.

De altfel nu agreez politica "exclusivelor" care e anti-consumator, tu ca jucator ai numai de pierdut pentru ca in loc sa te joci pe ce platforma vrei toate jocurile trebuie sa cumperi PC + PS4 + Xbox One + Swtich. Sau alegi doar o platforma si renunti la anumite jocuri sau controllere. Eu am renuntat la swtich imi ajunge Wii U.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Papillon_, on 11 decembrie 2018 - 11:45, said:

Eu am renuntat la swtich imi ajunge Wii U.
Pai da, pentru ca pe U tot ai ultimile exclusivitati Nintento (Zelda si seria Mario) ... eu nu am luat U, trecand de la Wii normal direct la Switch ... si asta pentru exclusivitati (si partial pentru ca sunt maniac pasionat de hardware, dar asta o punem la probleme la mansarda, nu la nevoi Posted Image ) .

 wather, on 11 decembrie 2018 - 11:18, said:

Tu atunci de ce ti-ai mai cumparat RTX2080 , daca oricum nici pt tine nu conteaza partea hw ?
Cum sa nu conteze partea hardware? Conteaza ... dar in unele cazuri conteaza mai mult si in alte cazuri conteaza mai putin. Eu nu am pretentia ca o consola de 500€ sa imi ofere aceeasi experienta de joc ca un PC de 3500€.
Consola este o completare a PC-ului, nu invers.

Pot juca pe TV bine mersi de pe PC printr-un "thin client", in 4K nativ chiar ... asta nu e o problema, deci consola ramane strict pentru jocuri exclusive (si pentru copii).

Edited by ro_explorer, 11 December 2018 - 11:58.


#23
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
ro_explorer

Asa vad si eu consolele o completare a PC-ului. De altfel PC-ul e baza pentru jocuri, moduri, etc iar consolele le tin pentru cateva exclusive si pentru partea de media player/ BluRay 1080p/4K / streaming.
Eu am crescut cu PC-ul si il apreciez foarte mult pentru libertatea, customizarea si versatilitatea pe care o ofera, nici o consola nu o sa imi ofere asa ceva.

#24
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Explorer la cat de camelion esti ,  numai ma mira nimic la tine

Dan78 , asa e un thread despre console , nu academic , deci vezi ca ai gresit.......

#25
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@wather: tu gresesti cand ne chinui pe toti cu exprimarea si modul tau de a scrie.
Nu te supara, dar cand esti analfabet si nu stii nici sa te exprimi logic, parerea ta nu prea are cum sa fie luata in seama.
Ti s-a explicat, in general primeaza jocurile disponibile, pt ca vorbim de console de jocuri, iar vanzarile au demonstrat aspectul asta.
Dincolo de preferinte (xbox vs ps), tu nu prinzi esentialul. God!

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 wather, on 11 decembrie 2018 - 14:04, said:

Explorer la cat de camelion esti ,  numai ma mira nimic la tine

Vroiai sa spui "Explorer, la cat de cameleon esti nu ma mai mira nimic la tine" ? Asta vroiai sa spui? Ca sa stiu daca am inteles bine.
Presupunand ca am inteles bine, ai inteles gresit toata situatia Posted Image.

Edited by ro_explorer, 11 December 2018 - 14:36.


#27
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Intotdeauna romanul cand NU are raspuns divagheaza , deci nici tu nu esti altfel
Adevarul este ca voi NU suportati ca altii sa aibe alte pareri diferite de ale voastre si atunci il atacati cu alte subiecte , deviind de fapt de la subiectul initial
Sincer in zeci de ani de forum , doar 2 , 3 doctori lingvistici ca voi am intalnit , da asa-i romanul....
Decat sa scrieti cu totul si cu totul altceva , mai bine NU mai scrieti
Nu cred ca prin observatile facute sunteti mai presus decat mine , asa ca mai bine terminati cu sarade de genul asta si scrieti/dezbateti idea NU si IN CE FEL scrie fiecare
Ma repet - Acesta nu este un forum lingvistic - si dupa raspunsurile voastre chiar daca scriu cum scriu tot intelegeti , dar pana nu........nu va lasati
Vorba acea - Oi fi eu cum oi fi , dar sunt altii care ma intrec - si voi exact acest lucru il demonstrati


Revenind on-topic - 14 Glaring Problems With The Xbox And PlayStation That Nobody Wants To Admit (And 5 That Got Fixed) - https://www.thegamer...problems-fixed/

Edited by wather, 11 December 2018 - 15:25.


#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 wather, on 11 decembrie 2018 - 15:22, said:

Nu cred ca prin observatile facute sunteti mai presus decat mine ,
Ma scuzati Majestatea Voastra. Rogu-va acceptati-mi umilele scuze. In saracia mea culturala am crezut ca roman fiind, este doar dovada de respect fata de ceilalti colegi de forum sa ma exprim corect in ceea ce priveste limba natala, dar daca Domnia Voastra doreste altfel, putem sa ne cacam impreuna pe ea de limba.

Acum, daca ne-am inteles la subiectul lingvistic, hai sa trecem iarasi la subiectul consolelor. In primul rand e prematur sa aduci o comparatie intre PS5 si XBOX 2 caci nici una nici cealalta nu a trecut de faza de zvonuri, nu mai zic de ceva scurgeri de informatii in ceea ce priveste capabilitatile hardware.
Ce mi se pare rezonabil este ca ambele sa suporte 4K/60Hz care se pare ca va fi standardul TV in urmatorii cca 5-10 ani (nu zic de varfurile 8K deja existente pe ici pe colo ci de mainstream). Tinand cont ca acum PS4 Pro poate randa upscaled 4K/30 FPS si ONE X la fel, doar ca fara upscale, si ambele pot reda media 4K 60Hz nu vad de ce nu ar fi posibila o dublare a framereate-ului pe urmatoarea generatie. Deci hardware-ul va fi (asa cum e si acum) aproape la fel, cu mici diferente neglijabile, ambele fiind cu MULT in urma varfurilor existente pe PC (sa nu uita, ca PS4 Pro are putere de calcul cam cat un GTX 1060, care e entry-level in gama mid de pe PC).

Contra-ul in cele 2 cazuri se va tine doar pe baza software, atat si nimic altceva. Adica se vor diferentia prin exclusivitati, exact ceea ce Domnia Voastra nu intelege. In lumea consolelor exclusivitatile fac jocul.
Daca PS5 va asigura compatibilitate cu titlurile de PS4(Pro) atunci sincer, oricat de smechera o sa fie Xbox 2 nu va converti pe prea multi de la PS la xbox.
In plus, TOATE titlurile XBOX se pot juca si pe PC (am aflat asta chiar ieri cand ma uitam la Forza 4 care era promovata pentru XBOX dar scria si un WIN 10 intr-un colt de carcasa) ... deci un PC decent plus un PS (oricare ar fi el de generatie noua) acopera atat Sony cat si Microsoft.

Cum preturile intre un gaming PC si un XBOX vor diferi mult in continuare pot vedea un declin al PC-urilor in favoarea xbox-ului, asta da .... dar vom vedea. Deocamdata ca "market share" pe console, Sony e rege ... in viitor vom vedea cand vine vremea.

Si'am incalecat pe-o sa .....

Edited by ro_explorer, 11 December 2018 - 16:09.


#29
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ca de obicei , daca scrii ceva contra Sony ..... o incurcam de la cei ca Ex..... sa vazut/se poate citi in cele scrise anterior NU numai de mine , ci si de alti userii chiar mai pertinenti
Insa Ex....& company sunt BATMAN in continuare , ei NU pot intelege ca acest ''razboi'' nu l-am inceput eu , ci doar am preluat o informatie ca oricare de pe net
In plus aici se discuta despre un asa zis ''razboi'' intre console si NU console vs pc , deci iar se abate de la subiect din lipsa de argumente concrete
Imi mentin parerea ca singurul dintre toti a fost si este Papilon , insa nici el NU este pe placul lui Ex....& company , in rest.......

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Acum fa un efort si tradu ce ai spus te rog. Pana si fi'miu ala mic e mai coerent decat tine.

#31
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Degeaba il ridici in slavi pe @Papillon, diferenta intre voi doi este ca el stie sa se exprime si emite niste pareri argumentate, pe cand tu tastezi balarii.
Avand in vedere modul in care scrii, parerile tale nu pot fi luate in seama. De ce crezi ca nu se contrazice nimeni cu @Papillon sau cu altii care prefera xbox?

S-a tot scris, tocmai despre jocuri este vorba, iar aspectul asta e demonstrat de vanzari. Daca ar fi cum sustii tu (te chinui cu mare dificultate), vanzarile xbox one x ar depasi vanzarile playstation 4 pro. De unde rezulta ca, pentru marea majoritate, nu conteaza atat de mult rezolutia aia (care nu e cruciala in experienta de gaming).
O fi bine sau nu, asta nu pot sa iti spun, este doar o constatare vis-a-vis de dorintelor gamerilor.
Faptul ca eu ma bucur de experienta pe xbox si apreciez Halo, Forza, Gears of War, nu inseamna ca e litera de lege pentru toata lumea.
De aici pana la a spune ca la o consola nu conteaza atat de mult jocurile pe cat conteaza rezolutia la care e capabil sa randeze, deja o dam in discutii de doi bani si mai bine o lasam asa.
Si eu sunt convins ca ps5 si xbox2 vor fi similare, ambele vor fi variante viabile de gaming, diferenta facand-o preferintele oamenilor in materie de ip-uri.

Edited by Paranoir, 11 December 2018 - 20:23.


#32
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Si daca parerile mele nu sunt de luat in seama , atunci de ce mama .......va agitati atata la ce scriu eu ?
Se pare ca pe voi nu va intereseaza subiectul in sine , ci raca/scandalul

Sa iti traiasca cel mic , pacat de tine insa

Incercati si numai faceti atat tam-tam despre cum scriu , ci scrieti doar la subiect
Daca tot vreti sa scrieti ceva.........insa sunt ferm convins ca pe voi nu subiectul threadului va intereseaza.......

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 wather, on 12 decembrie 2018 - 06:04, said:

Si daca parerile mele nu sunt de luat in seama , atunci de ce mama .......va agitati atata la ce scriu eu ?

Pentru ca cineva cu mai puține cunoștințe despre subiect s-ar putea sa citească pe aici și sa te creadă.
Și uite asa se întinde.... la infinit.

Cu placere.

#34
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
A si asa e obligatoriu să vă creadă doar pe voi...ha ha ha
Degeaba ai varsta care o ai , ca mentalitatea....
Fiecare este liber sa inteleaga ce doreste in functie de cunoștințele avute
Însă NU este obligatoriu să înțeleagă doar de la anumiți useri si de la altii NU
NU cred ca tu sau ceilalți ca tine aveti vreun drept de judecători si sa hotărâți voi cine pe cine sa inteleaga

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e vorba ca eu am dreptate sau nu. E vorba de faptul ca exista si alte puncte de vedere si alte abordari ale unui lucru.
Te trezesti ca te citeste cineva in cautarea unei noi console si apuca sa isi ia un Xbox one X ca sa joace Horizon Zero Dawn in 4K nativ pe el ... si, ce sa vezi? nu merge. Ca, nu-i asa? Xbox one x randeaza in 4K nativ, nu ca porcaria aia de PS4 pro care face upscale ... doar ca, ups ... anumite jocuri nu sunt decat pe una sau pe cealalta. Asa ca poti sa iti iei tu XBOX three, cu 16K la 144 Hz si VR fara ochelari ca tot nu ai sa poti juca jocuri exclusive de pe alte platforme ... asta e realitatea. Asadar, exclusivitatile vand o platforma mai mult decat capabilitatile hardware.

P.S.: eu am intotdeauna dreptate :devilred:

#36
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Wather o sa ajunga sa se joace Solitaire in 8K ca, deh, nu conteaza ce te joci atat timp cat e in rezolutie mare :)

Lasand gluma la o parte, de aia s-a cam stricat industria jocurilor video, din cauza gamerilor superficiali care pun accentul pe grafica.
De aia apar jocuri fara substanta in marea lor majoritate, dar care se concentreaza pe grafica. Alde Battlefield, NFS si alte asemenea.
Din fericire, mai sunt studiouri care fac si jocuri bune, cu gameplay bun, poveste ca lumea, dar din marea de jocuri, ele reprezinta un procent destul de mic.
Slava cerului ca exista, totusi.

EDIT: acelasi lucru e valabil si in industria filmului. Filmele moderne, apreciate de mase, exceleaza la capitolul efecte speciale, dar scenariul este de 2 bani.

Asadar, haideti sa nu ne hazardam si sa laudam doar aspecte precum grafica, efecte, cand esenta unui joc/film sta in poveste-scenariu-gameplay.

Edited by Paranoir, 12 December 2018 - 12:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate