Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Galaxy S8 sau A9 2018?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Salutare, as vrea sa schimb telefonul si oscilez intre modelele de mai sus.
Ceea ce ma intereseaza e sa imi stea comod in mana, sa aiba camera de calitate si binenteles sa aiba o autonomie cat mai buna. Nu ma voi juca pe el, nici muzica nu prea ascult pe telefon. Apeluri, sms, Watsapp...chestii usurele.
Din cate vad S8 ar fi mai bun pentru ca are diagonala de 5,8 fata de 6,3 cat are A9. Pe de alta parte A9 are 4 camere desi inca nu m-am lamurit cat de bune sint in mod real dincolo de prezentarile laudative.
Pretul e un minus pentru A9, nu prea mi se pare ca se justifica diferenta fata de S8 doar pentru cele 4 camere, pe de alta parte nu stiu pe nimeni care sa fi folosit inca telefonul asta dat fiind faptul ca e nou aparut... poate stiti voi pe careva.
Astept pareri, multumesc.

#2
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Boss, doar pentru ca un telefon are patru camere si unul are 1 sau 2 nu inseamna ca ala cu mai multe e, automat, mai bun.

S9 e peste A9 la toate capitolele. Ecranul e mai mic dar sta mult mai bine in mana pentru ca e mai compact decat A9.

Poti sa mai astepti vreo luna doua maxim pana cand mai scot astia niste entry-level si mid-rangeuri. Poate iti place ceva de acolo desi din ce vad trendul e sa aiba ecran de 6" sau mai mult... Depinde si ce bezeluri o sa aiba.

A9 e overpriced (ca orice telefon scos de marile branduri la inceput) si mie mi se cam pare o strutocamila... Decat camerele alea multe si proaste mai bine plusau in alte locuri.

Edited by vidiandrei, 07 December 2018 - 18:05.


#3
cezar86

cezar86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.12.2018
@vidiandrei : initiatorul a zis S8 nu S9
@arsmundis : eu as merge pe A9 modelul cu 8GB de RAM

#4
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 vidiandrei, on 07 decembrie 2018 - 18:04, said:

Boss, doar pentru ca un telefon are patru camere si unul are 1 sau 2 nu inseamna ca ala cu mai multe e, automat, mai bun.
S9 e peste A9 la toate capitolele. Ecranul e mai mic dar sta mult mai bine in mana pentru ca e mai compact decat A9.
Poti sa mai astepti vreo luna doua maxim pana cand mai scot astia niste entry-level si mid-rangeuri. Poate iti place ceva de acolo desi din ce vad trendul e sa aiba ecran de 6" sau mai mult... Depinde si ce bezeluri o sa aiba.
A9 e overpriced (ca orice telefon scos de marile branduri la inceput) si mie mi se cam pare o strutocamila... Decat camerele alea multe si proaste mai bine plusau in alte locuri.
M-am gandit si eu ca S9 e mult peste A9. Analizand S8 si S9 nu mi s-a parut ca S9 are prea multe in plus fata de S8 in afara de pret.... de aia am facut comparatie intre S8 si A9. Gama S fiind de top in timp ce gama A era mid cel putin pana de curand pentru ca pretul lui A9 deja se apropie de S9. E drept ca la lansare preturile sint mai mari si scad in timp.

#5
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,142
  • Înscris: 27.02.2018
Dintre S8 si A9 alege S9, e la acelasi pret cu A9, dar e superior la performanta.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca zici ca il vei folosi doar pentru chestii usurele si te intereseaza sa stea cat mai comod in mana, ce mai stai pe ganduri ?
S8 direct si cu asta basta

Edited by Naijax, 07 December 2018 - 18:17.


#7
cezar86

cezar86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.12.2018
S9 nu este altceva decat un facelift al lui S8.

#8
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Naijax, on 07 decembrie 2018 - 18:13, said:

Pai daca zici ca il vei folosi doar pentru chestii usurele si te intereseaza sa stea cat mai comod in mana, ce mai stai pe ganduri ?
S8 direct si cu asta basta
Hmm ma atrage ideea de 4 camere pentru moduri diferite de a fotografia, nu stiu insa cat de bune sint.

#9
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
S8 ... cel mai safe e sa mergi modelul Galaxy S, e varful de gama(alaturi de Note) si nu te trezesti cu surprize in general, ca-i lipseste nu stiu ce sau nu stiu cum... restul, mai ieftine de noi, aproape toate au tot felul de hibe/neajunsuri care nu-s mereu evidente la prima vedere..

Edited by TruthHurts, 07 December 2018 - 19:34.


#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Dar de ce nu mergi intr-un magazin, sa le studiezi pe ambele ??
Crezi ca stie lumea de pe forum cat de bine iti sta tie in mana un telefon sau altul ??
Unii au palma mai mica, unii o au mai mare ...
Mergi in magazin, faci poze cu ambele, butonezi la ele, vezi care se misca mai bine, care iti place si gata ...

Edited by shymano, 07 December 2018 - 20:01.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 cezar86, on 07 decembrie 2018 - 18:27, said:

S9 nu este altceva decat un facelift al lui S8.

Asa, si ?

#12
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 shymano, on 07 decembrie 2018 - 20:00, said:

Dar de ce nu mergi intr-un magazin, sa le studiezi pe ambele ??
Crezi ca stie lumea de pe forum cat de bine iti sta tie in mana un telefon sau altul ??
Unii au palma mai mica, unii o au mai mare ...
Mergi in magazin, faci poze cu ambele, butonezi la ele, vezi care se misca mai bine, care iti place si gata ...
Crezi ca intr-un magazin o sa aflu mai multe decat de la cineva care foloseste aparatele de o luna macar, spre exemplu? Intrebam de opiniile celor care au folosit telefoanele ca intr-un sfert de ora nu cred ca poti afla atat de multe. Cat imi sta de bine in mana nu te-am intrebat pe tine, dadeam plusuri si minusuri , opinia mea. Daca stii ceva de ele ok, te rog sa-mi spui daca nu abtine-te.

Edited by arsmundis, 07 December 2018 - 22:54.


#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Imi place ca tot voi, "astia", sunteti cu gura mare ...
Apoi apareti p-aici cu texte d-alea: "ce prost am fost ca m-am luat dupa unul si altul ...".
Da, exact asta ai cerut, sa-si dea altii cu parerea despre un telefon care sa-ti stea bine in mana, sa aiba o camera de calitate si autonomie buna ... reciteste-ti postul, daca ai memoria scurta.
Acum, daca le luam pe rand, doar Mama Omida stie ce telefon iti va sta tie bine in mana; oamenii au palmele diferite, unii mai mici, altii mai mari. Unii sunt multumiti cu telefoane mai mici, altii se simt bine cu ditamai tabletele in palma ...
Apoi, calitatea camerei este un criteriu absolut relativ. Unii pot fi extrem de multumiti de o camera, altii profund dezamagiti. Pe care alegi sa-i crezi ??? Dai cu banul ?? Apoi, daca-i asa, poti da cu banul direct in alegerea telefonului, fara sa mai atarni de niste pareri ...
Bateria ... autonomia unui telefon este iar un criteriu relativ, fiecare foloseste telefonul intr-un anumit mod, chiar si facand facand doar ce ai enumerat tu acolo nu se vor scoate aceiasi timpi de utilizare/autonomie.
Si, ca sa inchei ... Da, te poti duce in magazin, de 3-4 ori cate o jumatate de ora (daca nu te poti decide de prima data), nu te da nimeni afara din magazin, chit ca stai si cu orele ...
Doar ca va e lene, unora ... ca sa nu zic altfel, ca va suparati.
Mergi acolo si butonezi la telefon pana iti ies ochii, pana te convingi ca este ce vrei sau nu.
Vezi daca iti place designul, meniul, interfata, etc ... tot ce te intereseaza la acel telefon, ca doar tu o sa-l folosesti, nu altul.
Mai era unul p-aici, nu dau nume, care se vaita ca a aruncat banii pe un telefon destul de scump, dar care e praf ... (era vorba de Mate 10 Pro, care numai praf nu e; dar, de, daca asa credea omul, poti face ceva in convingerile lui ??)
Asa ca, sper, cred ca intelegi de ce te trimiteam in magazin.
Ca sa iei decizia potrivita TIE, bazata pe propriile experiente cu telefoanele respective, bazata pe rezultatul interactiunii TALE cu acele telefoane.
Daca nu reusesti sa intelegi asta ... pace tie.

#14
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 shymano, on 07 decembrie 2018 - 23:26, said:

Imi place ca tot voi, "astia", sunteti cu gura mare ...
Apoi apareti p-aici cu texte d-alea: "ce prost am fost ca m-am luat dupa unul si altul ...".
Da, exact asta ai cerut, sa-si dea altii cu parerea despre un telefon care sa-ti stea bine in mana, sa aiba o camera de calitate si autonomie buna ... reciteste-ti postul, daca ai memoria scurta.
Apoi, calitatea camerei este un criteriu absolut relativ. Unii pot fi extrem de multumiti de o camera, altii profund dezamagiti. Pe care alegi sa-i crezi ??? Dai cu banul ?? Apoi, daca-i asa, poti da cu banul direct in alegerea telefonului, fara sa mai atarni de niste pareri ...
Bateria ... autonomia unui telefon este iar un criteriu relativ, fiecare foloseste telefonul intr-un anumit mod, chiar si facand facand doar ce ai enumerat tu acolo nu se vor scoate aceiasi timpi de utilizare/autonomie.
Daca nu reusesti sa intelegi asta ... pace tie.
Esti deraiat omule. Din cate tin minte acesta este un forum pentru a intreba lucruri pe care tu nu le stii si altii poate le stiu mai bine. Daca ai o parere spune-o, daca nu citeste niste almanahe si asa nu o sa iti pierzi vremea scriind nimicuri iar eu nu o sa mi-o pierd citindu-le si raspunzandu-ti. Nu te apuca sa dai sfaturi care nu ti-au fost cerute, iar daca ti se spune asta nu incerca sa te scoti facandu-i pe ceilalti gura mare. Nu e cazul sa recitesc postul pe care l-am pus, stiu ce am scris in el. Poate ar trebui ca il recitesti tu si sa imi spui cand am intrebat daca imi sta in mana bine sau nu telefonul. Expuneam criteriile MELE daca intelegi cuvantul si intrebam daca este cineva care a folosit A9. Da cred nu are rost sa continuam discutia asta pentru ca se pare ca postezi ca sa-ti creasca numarul de posturi. Vorba ta, pace tie, indiferent daca intelegi sau nu ceva.

Edited by arsmundis, 08 December 2018 - 08:12.


#15
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Dar de ce nu te uiti la S9,este cu 2-3 sute de lei mai scump in magazine.
Sau de pe olx sigilat cu factura,maxim 2100 dai pe el.
La 2400 pe olx gasesti s9 plus sigilat,cam cea mai buna varianta in banii tai.

#16
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 silviu03, on 08 decembrie 2018 - 13:17, said:

Dar de ce nu te uiti la S9,este cu 2-3 sute de lei mai scump in magazine.
Sau de pe olx sigilat cu factura,maxim 2100 dai pe el.
La 2400 pe olx gasesti s9 plus sigilat,cam cea mai buna varianta in banii tai.
Nu am luat niciodata de pe OLX si nu stiu cata incredere pot avea sa cumpar de acolo, ma refer la garantie iar in al doilea rand din cate am citit nu prea merita diferenta de pret de la S8 la S9 pentru ce ofera telefonul.

#17
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Tu sti mai bine,pentru s9 plus sigur merita.
Pai de pe olx este simplu,cauti un produs insotit de factura originala.de obicei sunt luate la abonament pe 100€ si vandute pe olx.

#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
a9 are un avantaj major la capitolul baterie/autonomie fata de s8/s9
si un avantaj minor pe parte foto  datorita combinatiei de 4 camere si a flexibilității pe care le ofera.
la restul categoriilor atat hardware cat si de dotari seria s e cu mult peste / mai bogata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate