Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Sfat moto - DE CARE ?

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#73
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Hai sa le interzicem pe astea fără ABS.


#74
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostEvergreen, on 17 decembrie 2018 - 21:21, said:


... scuter ce se poate conduce cu B-ul

Care ar fi alea ?

View PostStefanSC, on 17 decembrie 2018 - 23:16, said:


Eu imi permit doar sa iti mai spun urmatoarele lucruri din experienta mea limitata:
1) Faptul ca ai categorie B de 20 de ani nu valoreaza nimic atunci cand esti pe doua roti.
2) Comparate cu autoturismele, motocicletele sunt scumpe (piese scumpe, revizii dese, cauciucuri la fiecare 10000km, echipament samd).
3) Comparate cu autoturismele, motocicletele nu sunt foarte fiabile (bonus in Romania, unde vin tot felul de ciurucuri cu km dati inapoi si mecanicii sunt praf).
4) Motocicletele sunt inconfortabile si periculoase.


Multam pentru sfaturi. De bun simt. Daca mai citesc cateva d-astea parca vad ca ma las...  Posted Image

View PostStefanSC, on 17 decembrie 2018 - 23:16, said:


Atunci pune-o de scoala unde au cat mai multe tipuri de motociclete, sa vezi daca te indragostesti de una (eu am plecat chitit pe Suzuki Bandit si am ajuns la F650GS...).


As vrea io,dar se pare ca pe la mine prin zona a ramas un singur instructor care pregateste pt.A (ca sa vedeti ce cautate sunt moto) care are,desigur,o singura motocicleta. Ceva de 600cc. Nu stiu exact ce,n-am vorbit direct cu el.

#75
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Fara sa ma uit in legislatie cred ca poti merge pe cele la care trebuie AM si pina la maxim de capacitate si putere care intra sub incidenta categ. A1.

1. Valoreaza atita timp cit nu faci ca orice pusti cordit ce vrea din prima motor de 1000 cmc, de viteza, evident.
2. Corect (anvelope la 10000?!?!?) dar exista si echipamente SH ca sa iti dai seama daca vei investi ulterior in ceva premium.
3. Fiabilitatea e ca la masini: cind iei de la un necunoscut una de 5000 euro cu 2000 si nu iti pui nici un semn de intrebare, e doar problema ta :)
4. Partial adevarat.

In ce zona esti? :)

PS: Ar fi bine sa iti comanzi cartea aia de care aminteam mai sus si sa citesti cu atentie cel putin primele 10 sfaturi.

#76
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011

View PostDDuras, on 18 decembrie 2018 - 11:46, said:


Multam pentru sfaturi. De bun simt. Daca mai citesc cateva d-astea parca vad ca ma las...  Posted Image


Daca simti ca e ceva ce vrei sa faci, nu te lasa descurajat. Dar fa asta cu capul pe umeri si fiind constient ce riscuri si ce sacrificii implica.
Eu in pauza dintre sezoane recitesc cartea asta: https://www.amazon.c...nt motorcycling . Iti recomand sa faci asta inainte sau in timp ce faci scoala.

Si daca esti din Romania, iti recomand sa petreci ceva timp citind aici topicurile de aici : https://motociclism....m/14-accidente/ ca sa iti faci o idee la ce te expui in Ro si cum e "comunitatea".

#77
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
daca esti din bucuresti eu unul iti recomand inca o data un kawa en. macar mergi sa il vezi si sa discuti cu proprietarul. nu sunt si nu este samsar. e moto personala si merita banutii plus ca bifeaza absolut toate punctele pe lista ta de incepator.

pm daca esti interesat

Edited by belogerer, 18 December 2018 - 13:22.


#78
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
"Comunitatea" ma gindesc ca e asa din cauza spiritului de turma, desi poate ca nu ar trebui.
Asta nu il impiedica sa fie "The lone ranger". Cunoscutii mei au inceput sa ma intrebe acum daca o sa socializez cum e la moda si au fost foarte surprinsi de raspunsul meu.
Exact cel din propozitia anterioara.

De citit si reflectat:
https://forum.softpe...u-motociclisti/

#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEvergreen, on 18 decembrie 2018 - 06:04, said:

Hai sa le interzicem pe astea fără ABS.

Cred ca se va ajunge acolo

View PostEvergreen, on 18 decembrie 2018 - 14:13, said:

"Comunitatea" ma gindesc ca e asa din cauza spiritului de turma, desi poate ca nu ar trebui.
Asta nu il impiedica sa fie "The lone ranger". Cunoscutii mei au inceput sa ma intrebe acum daca o sa socializez cum e la moda si au fost foarte surprinsi de raspunsul meu.
Exact cel din propozitia anterioara.

De citit si reflectat:
https://forum.softpe...u-motociclisti/

Pt mine motociclismul este sportul ala practicat singur.
Daca nu e singur se numeste "cu baietii la bere si motorul in fata terasei"
Ma rog, "comunitatea" vrea altceva

#80
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@belogerer - n-ai citit ultima mea postare ?

@Stefan - nu stiu daca am apucat sa spun. Sunt in Ro,dar e posibil ca peste un timp sa fiu intr-o tara mai calda unde se poate merge cu moto cea mai mare parte din an. In special pentru acolo imi si trebuie A. La noi e intr-adevar cam prea riscant...

View PostTsunnnami, on 19 decembrie 2018 - 04:48, said:


Cred ca se va ajunge acolo


Ma foarte indoiesc.  :)

#81
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

View PostEvergreen, on 17 decembrie 2018 - 21:21, said:
... scuter ce se poate conduce cu B-ul
Care ar fi alea ?
Cred ca Piaggio MP3, variantele LT se incadreaza la triciclu si se pot conduce la noi cu  B-ul.
In Franta variantele LT sunt considerate triciclu si se puteau conduce cu B-ul dar am impresia ca de ceva timp au introdus si un curs obligatoriu pt asa ceva , curs pe care trebuie sa-l faci daca vrei sa conduci cu B-ul.

Edited by binox, 20 December 2018 - 12:14.


#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDDuras, on 19 decembrie 2018 - 08:58, said:

Ma foarte indoiesc.  Posted Image

La autoturisme nu s-a ajuns?
Parerea mea este ca se impune chiar la motociclete asa ceva

#83
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Nu s-a ajuns. Ca nu se mai asambleaza fara asa ceva, este alta mincare de peste.

Dar cind o sa fie o saracie de scuter echipat cu sistemele astea mai e cale lunga (sincer, nu stiu daca e implementat la motoare de 250...)

#84
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEvergreen, on 20 decembrie 2018 - 16:10, said:

Nu s-a ajuns. Ca nu se mai asambleaza fara asa ceva, este alta mincare de peste.

Dar cind o sa fie o saracie de scuter echipat cu sistemele astea mai e cale lunga (sincer, nu stiu daca e implementat la motoare de 250...)

Sincer, nu vad ce mare braza e, sisteme ieftine exista, calculatoare sunt pe toate drumurile

#85
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
De ar fi doar calculatoare...

#86
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEvergreen, on 18 decembrie 2018 - 06:04, said:

Hai sa le interzicem pe astea fără ABS.
Hai sa nu interzicem nimic, dar mie ABS-ul de pe vechitura mea de BMW din '94 mi-a salvat curul mai mult de o data.
Mi-as cumpara fara? Nope. Era sa ma vars cu un scuter fix din cauza de lipsa ABS, noroc ca nu am avut viteza si l-am tinut din picioare. Se poate merge fara? Absolut, dar cea mai mica greseala te poate trimite pe asfalt.

#87
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Poate ajuta, dar te poate și îngropa.
Un ajutor îți va da elan suplimentar pe viitor și poate că nu vei mai fi iertat.
Am un exemplu care a dat cu mobra de pămînt cînd a oprit sau voia să o parcheze. Și aia are tot felul de sisteme, dar nisipul sau pietrișul nu l- au iertat. Cu toată experiența lui.
Referitor la scuter nu știu ce să zic, daca nu a fost într-o situație că cea de care am zis că mie nu îmi place, poate că nu e de tine sportul asta. Sa nu te superi pe mine, e ok sa conștientizezi asta. Cel puțin așa am făcut și eu din copilărie cînd era vb de un sport in care era de alergat mult ( fotbal, de ex).
Sau daca insiști, sa fii mult mai atent și să anticipezi mai bine ce se întâmplă pe drum.

#88
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEvergreen, on 01 ianuarie 2019 - 18:38, said:

Poate ajuta, dar te poate și îngropa.
Un ajutor îți va da elan suplimentar pe viitor și poate că nu vei mai fi iertat.
Am un exemplu care a dat cu mobra de pămînt cînd a oprit sau voia să o parcheze. Și aia are tot felul de sisteme, dar nisipul sau pietrișul nu l- au iertat. Cu toată experiența lui.
Referitor la scuter nu știu ce să zic, daca nu a fost într-o situație că cea de care am zis că mie nu îmi place, poate că nu e de tine sportul asta. Sa nu te superi pe mine, e ok sa conștientizezi asta. Cel puțin așa am făcut și eu din copilărie cînd era vb de un sport in care era de alergat mult ( fotbal, de ex).
Sau daca insiști, sa fii mult mai atent și să anticipezi mai bine ce se întâmplă pe drum.

ABS-ul se poate dezactiva, sa-l activezi, poti numai daca-l ai. SI eu il dezactivez cand merg cu Tsunami pe tzarana.
Cele mai multe accidente se intampla din reflex, cand blochezi inconstient fata.

#89
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@Evergreen
Hai sa-ti fac un rezumat, ca nu intelegi: in caz de urgenta, EU prefer sa pot scoate tot ce se poate din frinele alea, in conditii de strada. Nu sa stau sa calculez ce tip de pavaj e pe jos, e ulei/motorina/nisip, si cam cit sa dozez frina.
Nu merg pe circuit, merg pe sosea, si prefer sa-l am, e un stres in minus. Si in 40.000km pe doua roti inca n-am gasit motive contra lui. Obiectivul meu e sa o tin cu partea cauciucata in jos, si sa ajung teafar acasa, nu sa fiu cel mai rapid, nici sa ma inclin cel mai mult. Vreau sa ma bucur de plimbare, si ABS-ul ajuta.

#90
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Mersi de rezumat, dar nu era cazul.
Exact ca cei care au toate sistemele de 3 litere pe mașini și cred ca ii scapă de belele.  
Sint convins ca și aia cind pleacă de acasă nu se gindesc ca pe traseu ridica 1 sau 2 roti sau ca nu ajung teferi la destinație.
Prevenția nu trebuie omisa dacă ai ABS.

De ce ai dezactiva un ABS?!?

Edited by Evergreen, 01 January 2019 - 22:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate