Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Sfat moto - DE CARE ?

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#109
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 Tsunnnami, on 10 ianuarie 2019 - 04:29, said:

Daca te gandesti la asta care-l am eu de 1200, e un pic cam greu


Cred ca e mult 1200,totusi.

 DEPA, on 10 ianuarie 2019 - 07:39, said:

Pentru initiator, avand in vedere inaltimea, iti recomand un supermoto: https://www.motorcyc...a_xt660x 04.htm

Inca ceva de trecut pe lista. Multam.

 florinel, on 10 ianuarie 2019 - 07:49, said:

Depinde mult de ce ti-ai propus sa faci pe nisip. Sau ce procent de utilizare pe nisip consideri ca vei avea.

Nu mi-o iau pentru distractie,asta e car.  Posted Image  Deplasare strict.
Insa zona unde voi sta intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat va fi f.nisipoasa,cu drumuri neamenajate. De aceea ma gandeam la ceva care (cu cauciucuri diferite,desigur) sa poata merge si pe asfalt si pe nisip.

A propos, facand o paralela cu schimbul de anvelope la auto - cum ar fi mai indicat (si eventual mai comod): schimbatul cauciucurilor pe aceleasi jante sau doua perechi de roti pentru cele 2 situatii si schimbat rotile intre ele?

 belogerer, on 10 ianuarie 2019 - 10:26, said:

pe nisip mai puneti la socoteala si intretinerea ca nu faci o tura pe plaja fara sa iei la puricat si curatat lantul, foaia si pinioanele.

Pai si aia care le folosesc in zone mai desertice ce fac, dupa fiecare drum stau sa bibileasca moto ??

Edited by DDuras, 10 January 2019 - 13:13.


#110
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 DDuras, on 10 ianuarie 2019 - 13:12, said:

Nu mi-o iau pentru distractie,asta e car.  Posted Image  Deplasare strict.
Atunci ia-ti un matiz, nu merita motocicleta pentru deplasari doar

#111
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Aaa, pai cand ai zis nisip eu m-am gandit ca nisip ca la plaja, sau ca in desert.

In cazul tau, cu drumuri in amenajare...etc - un adventure te coafeaza cel mai bine, ori un BMW (mai scump) ori un V-strom 650 - la care ii pui anvelope 50-50 (50% asfalt-50%offroad) si ai rezolvat problema. N-ai nevoie de 2 perechi de roti, ci o pereche de anvelope bune si adecvate .
Uite niste exemple, incepand cu offroad mai soft si crescand catre offroad oriented.

[ https://cdn1.bikebandit-images.com/product_images/me/450/metzeler-tourance-motorcycle-tire.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.cottermc.com/media/catalog/product/cache/image/700x560/e9c3970ab036de70892d86c6d221abfe/m/e/menduro12_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://media.takealot.com/covers_tsins/55641090/55641090-1-pdpxl.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinel, 10 January 2019 - 18:41.


#112
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 DDuras, on 10 ianuarie 2019 - 13:12, said:

Pai si aia care le folosesc in zone mai desertice ce fac, dupa fiecare drum stau sa bibileasca moto ??

daaaa........sau nu. exista si curele sau cardan. dar lantul si nisipul nu fac casa buna.. cand dai 500 lei pe un kit de lant parca nu te lasa inima sa iti bati joc de el. altii schimba kitul de lant uleiul filtrele si altele la weekend...

Edited by belogerer, 10 January 2019 - 18:44.


#113
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 belogerer, on 10 ianuarie 2019 - 18:43, said:

daaaa........sau nu. exista si curele sau cardan. dar lantul si nisipul nu fac casa buna.. cand dai 500 lei pe un kit de lant parca nu te lasa inima sa iti bati joc de el. altii schimba kitul de lant uleiul filtrele si altele la weekend...

Daca nu mere lantul, atunci nici cureaua nu mere, problema e ca astea cu cardan vin cu o gramada de kg in plus, dar si eu sunt paranoic, d-aia am luat cu cardan.
Dar se poate. Am vazut KTM-uri zburand pe nisip

Astea tocmai le-am pus sus.
La anu e "tarana" activata, Labrador si Newfoundland

Attached Files


Edited by Tsunnnami, 10 January 2019 - 19:14.


#114
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
problema la cardan nu e cu kilogramele...momentul de rotatie din cardan pe curba te omoara. iti spune unul care are si guzzi si ktm in ograda.

la guzzi exista carc ca si sistem de anulare a momentului de rotatie pe cardan.. echivalent are si BMW. la breva cum am eu nu au bagat nimic si crede-ma ca se simte rotatia cardanului ala. daca bagi mana in gaz pe curba te ridica binisor daca nu esti atent evident cu modificarea traiectoriei...

Edited by belogerer, 10 January 2019 - 19:35.


#115
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Nu am simtit nimicutza, e perfect. Daca era nitelus mai usoara era ideala dar e okay si asa

#116
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 florinel, on 10 ianuarie 2019 - 18:30, said:

Aaa, pai cand ai zis nisip eu m-am gandit ca nisip ca la plaja, sau ca in desert.

In cazul tau, cu drumuri in amenajare...etc - un adventure te coafeaza cel mai bine, ori un BMW (mai scump) ori un V-strom 650 - la care ii pui anvelope 50-50 (50% asfalt-50%offroad) si ai rezolvat problema. N-ai nevoie de 2 perechi de roti, ci o pereche de anvelope bune si adecvate .
Uite niste exemple, incepand cu offroad mai soft si crescand catre offroad oriented.

Posted Image   Nu am spus drumuri in amenajare,ci neamenajate. Nici acum,nici in viitor. Și da,e vorba de nisip-nisip. Nu pe la noi.
Iar de roti diferite ziceam in situația în care as dori sa mai ies și în civilizație cu ea. Și până când ajung acolo,poate o mai fâțâi nițel și prin tara

 Tsunnnami, on 10 ianuarie 2019 - 13:45, said:

Atunci ia-ti un matiz, nu merita motocicleta pentru deplasari doar
Ha,ha. Pe bune?
Adică moto e doar pt.figuri?
E uite asta n-o stiam.
Ce ziceți băieți,mai dau de A?  Că n-am de gând să mă sparg in figuri...

 belogerer, on 10 ianuarie 2019 - 18:43, said:

daaaa........sau nu. exista si curele sau cardan. dar lantul si nisipul nu fac casa buna.
N-am prea înțeles care-i treaba cu cureaua/cardanul. Sincer,e prima data cand aud ...

Edited by DDuras, 10 January 2019 - 21:33.


#117
DEPA

DEPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 10.04.2008
Exista motociclete (ex. BMW GS1200) care au transmisie pe cardan (ca la microbuz, utilitara...) in loc de lant sau curea. Una e sa mergi pe nisip de plaja si alta e sa mergi pe drum de tara neasfaltat sau pietris. Lantul va necesita curatare si ungere mult mai des daca se merge pe nisip (cateva zile- o saptamana max).

#118
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 DDuras, on 10 ianuarie 2019 - 21:36, said:

Ha,ha. Pe bune?
Adică moto e doar pt.figuri?
E uite asta n-o stiam.
Ce ziceți băieți,mai dau de A?  Că n-am de gând să mă sparg in figuri...

yup, doar pentru figuri.
te costa o gramada de bani, ai probleme cu siguranta in trafic, cu siguranta ei in parcari, nu poti merge pe ploaie, pe zapada, trebuie costum special, casca, iti sta parul ca la nebuni, nu poti merge cu cineva la restaurant, in concediu.., la cumparaturi n-ai portbagaj, mirosi a transpiratie, te cash pe tine de frig, te scuipa prostii in trafic, e mai scumpa decat masina

e hobyy, e pasiune, e fun, nu poate inlocui masina
Daca ti-ai propus s-o cumperi ca mijloc de transport, ia-ti un matiz si o bicicleta in schimb sau un scuter

#119
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 DEPA, on 10 ianuarie 2019 - 22:46, said:

Exista motociclete (ex. BMW GS1200) care au transmisie pe cardan (ca la microbuz, utilitara...) in loc de lant sau curea. Una e sa mergi pe nisip de plaja si alta e sa mergi pe drum de tara neasfaltat sau pietris. Lantul va necesita curatare si ungere mult mai des daca se merge pe nisip (cateva zile- o saptamana max).

Doar BMW-ul are asa ceva? Sincer sa fiu, marca nu ma incanta...

 Tsunnnami, on 11 ianuarie 2019 - 03:12, said:

nu poti merge cu cineva la restaurant, in concediu.., la cumparaturi n-ai portbagaj

Esti tare.  :)  Of,of,of... Oraseni... :)   Stai linistit,nici prin cap nu mi-a trecut s-o folosesc la asa ceva.  Insa iti poti face treaba cu ea,te poti deplasa pentru treburi DIVERSE. Si oricum,deplasarea cu ea prin oras nu va fi preponderenta. Cred ca am mai spus-o de cateva ori...

#120
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu zic sa-ti iei permisul, sa-ti iei si un prim motor, sa-l plimbi niste km in conditii diverse, apoi sa faci din nou talente aici cu ce crezi tu ca te incinta au ba.
Pina una alta tu nu stii sa iei o curba pe asfalt cu motorul, dar te vezi la startul Paris-Dakkar.

#121
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 Tsunnnami, on 11 ianuarie 2019 - 03:12, said:

e mai scumpa decat masina

Mai scumpa la ce? Achizitie,intretinere,reparare?
Comparatie intre ce si ce? Intre mobra si GLE ?

 dan78rom, on 11 ianuarie 2019 - 11:01, said:

Eu zic sa-ti iei permisul, sa-ti iei si un prim motor, sa-l plimbi niste km in conditii diverse, apoi sa faci din nou talente aici cu ce crezi tu ca te incinta au ba.
Pina una alta tu nu stii sa iei o curba pe asfalt cu motorul, dar te vezi la startul Paris-Dakkar.

Stai calm. Nu stiu ce talente vezi tu pe aici si nici ce Paris-Dakar ai in cap. Nu-ti proiecta te rog propriile frustrari asupra altora...

 Tsunnnami, on 11 ianuarie 2019 - 03:12, said:

iti sta parul ca la nebuni

Ma port tuns scurt, nu-i bai.  :)

#122
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 DDuras, on 11 ianuarie 2019 - 10:59, said:


Doar BMW-ul are asa ceva? Sincer sa fiu, marca nu ma incanta...



Esti tare.  Posted Image  Of,of,of... Oraseni... Posted Image   Stai linistit,nici prin cap nu mi-a trecut s-o folosesc la asa ceva.  Insa iti poti face treaba cu ea,te poti deplasa pentru treburi DIVERSE. Si oricum,deplasarea cu ea prin oras nu va fi preponderenta. Cred ca am mai spus-o de cateva ori...

Din memorie, stiu ca Yamaha FJR are cardan, Triumph Tiger, yamaha tenere
Imi place BMW pentru ca:
Are rezervor urias, pun rar benzina, imi permite sa am drumuri lungi si in locuri remote
Stabilitate grozava datorita sistemului de suspensie, cauta "telelever" pe goolge
Motorul boxer care ofera confort si iti incalzeste laboantele

In rest, da, ai priceput-o sunt orasean prost, nu ca m-ar interesa parerea ta.

 DDuras, on 11 ianuarie 2019 - 11:12, said:


Mai scumpa la ce? Achizitie,intretinere,reparare?

DA.
Comparatie intre mobra si tico

 DDuras, on 11 ianuarie 2019 - 11:12, said:

Ma port tuns scurt, nu-i bai.  Posted Image

Ai zis ca nu iei motorul pentru fite, pasiune, atunci iti spun ca nu merita, Nu imi trebuie mie argumente de ce vrei tu sa-ti iei
Simt o doza de ipocrizie insa. E treaba ta ce faci cu banii tai, dar daca n-o iei pentru poezie nu merita, nici riscul si nici banii

#123
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 Tsunnnami, on 11 ianuarie 2019 - 14:10, said:


In rest, da, ai priceput-o sunt orasean prost


Nu-mi pune te rog in gura ceea ce nici macar n-am gandit.

 Tsunnnami, on 11 ianuarie 2019 - 14:10, said:

Ai zis ca nu iei motorul pentru fite, pasiune, atunci iti spun ca nu merita, Nu imi trebuie mie argumente de ce vrei tu sa-ti iei


Nici nu e locul aici pentru toate argumentele mele. Daca s-ar fi avut o imagine de ansamblu a ceea ce am scris s-ar fi inteles cat de cat; dar nu-i bai, iti RESPECT parerea.
Asa,ca un ultim raspuns pe tema asta: cu tico,matiz sau chiar si cu ceva mai rasarit de atat n-ai cum sa circuli pe acolo. Dar gata cu asta.

 Tsunnnami, on 11 ianuarie 2019 - 14:10, said:


Din memorie, stiu ca Yamaha FJR are cardan, Triumph Tiger, yamaha tenere
Imi place BMW pentru ca:
Are rezervor urias, pun rar benzina, imi permite sa am drumuri lungi si in locuri remote
Stabilitate grozava datorita sistemului de suspensie, cauta "telelever" pe goolge
Motorul boxer care ofera confort si iti incalzeste laboantele

Multam

#124
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
unde mai pui ca bemweu e la moda...e asa un elitism si se rarefiaza aeru mai ceva ca la intalnirile ducatistilor de la academie....

#125
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 belogerer, on 11 ianuarie 2019 - 21:00, said:

unde mai pui ca bemweu e la moda...e asa un elitism si se rarefiaza aeru mai ceva ca la intalnirile ducatistilor de la academie....

din pacate...
eu sunt foarte suparat pe aroganta si  nesimtirea lor
nu mai imi zgandarii cutitul in rana ca ma oftic de feicare data cand vad emblema pe rezervor si-mi aduc aminte de cate mi-au facut

#126
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Off-topic: cum e cu fiabilitatea la gs-urile pe care le-ai avut?
Vazusem pe undeva ca BMW sta cel mai prost la capitolul asta dintre toti producatorii, chiar mai rau ca ducati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate