Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 

Plati cu Google Pay si card bancar in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
855 replies to this topic

#811
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Eu nu am primit nicio notificare, dar noroc de mesajul tau, @willi21 (multumesc :) ) si mi-am adaugat cele doua carduri detinute la Raiffeisen :) (debit + credit eMag)
Pentru procesul de inrlolare e necesar un cod prin SMS sau apel la banca. Spre deosebire de alte carduri in care printre altele poti folosi in metoda de inrloare aplicatia bancara.

Edited by Ciubex, 07 April 2023 - 14:15.


#812
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 31.08.2007

 Ciubex, on 07 aprilie 2023 - 14:13, said:

Pentru procesul de inrlolare e necesar un cod prin SMS sau apel la banca. Spre deosebire de alte carduri in care printre altele poti folosi in metoda de inrloare aplicatia bancara.
Se poate face direct din aplicatia Raiffeisen online. Te duci in sectiunea carduri si apesi adauga in GPay.
Nu am reusit insa sa introduc cardul pe un telefon fara aplicatia Raiffeisen. Imi cere un cod iar la RC mi-au zis ca se face doar din aplicatie.

#813
Marshmallow07

Marshmallow07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2023
Eu am un card edenred inrolat deja in google wallet doar ca nu mai stiu pin ul cardului si cumva am reusit sa pierd si cardul. Intrebarea mea e pot plati cu el contactless fara sa imi ceara pos-ul pin-ul cardului? Adica eu pana acum cand am folosit google pay nu imi amintesc sa imi fi cerut vreodata pos-ul pin-ul cardului fizic, dar vreau sa stiu daca este posibil ca facand plata cu google pay/wallet sa ma trezesc ca mai trebuie sa introduc si pin-ul pe pos.

#814
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
iti cere, eu nu l-am retinut niciodata si am incercat sa fac plati mai mici pt a nu mai cere, ori daca esti la un casier uman, ceri sa-ti imparta suma in 2. am facut asta fara probleme

cel mai usor e sa ti-l scoti din aplicatia edenred, acolo iti afiseaza pinul

#815
Marshmallow07

Marshmallow07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2023
Pai tocmai asta e, ca in aplicatie imi cere codul cvv de pe card... Care e pierdut

#816
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Eu am cardul Edenred inrolat in Wallet si nu mi-a cerut niciodata pinul la platile contactless facute prin Wallet indiferent de suma platita.

#817
Akalino

Akalino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.01.2023

 budacu, on 08 aprilie 2023 - 16:18, said:

Eu am cardul Edenred inrolat in Wallet si nu mi-a cerut niciodata pinul la platile contactless facute prin Wallet indiferent de suma platita.
Mie imi cere mereu cand suma depaseste 100 lei !

#818
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Mie nu imi cere. Folosesti aplicatia lor (Myedenred) pentru plati, sau folosesti GPay? Daca folosesti aplicatia lor este foarte probabil si posibil sa iti ceara pin la plati peste 100 lei.

#819
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 24.11.2019
Am EDENRED inrolat in Google Pay si nu imi cere PIN la plati de peste 100 lei. Chiar si la plati de 300 lei nu cere PIN. Nu mi l-a cerut mie pana acum... Asta platind cu telefonul NFC si cu cardul EDENRED inrolat in Wallet, in GPay.

Cand platesc cu cardul EDENRED fizic (indiferent ca e plata NFC sau cu introducerea cardului in POS - cand e si firesc sa ceara PIN) la orice plata de peste 100 lei cere PIN. Parca auzisem ca s-ar fi ridicat si aici, la platile NFC cu EDENRED limita la mai mult de 100 lei, dar mie mi-a cerut intotdeauna PIN la depasirea si cu 50 de bani a limitei de 100 lei.

Chiar azi am facut o plata de 108,56 lei si nu a cerut PIN. Cu telefon, cu card EDENRED inrolat in Wallet. Daca utilizam fizicul, cerea PIN.

Edited by MiaJiro, 11 April 2023 - 10:32.


#820
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 05.11.2009
Da, pentru că nu poți plăti fără a dezactiva blocarea telefonului. Dezactivarea este similară codului PIN. Sunt bănci, care suplimentar mai cer, la 10 tranzacții o dată, codul pin sau confirmarea pe telefon cu amprentă sau parolă.

#821
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 12.02.2014

 iogamac, on 11 aprilie 2023 - 11:07, said:

Da, pentru că nu poți plăti fără a dezactiva blocarea telefonului. Dezactivarea este similară codului PIN. Sunt bănci, care suplimentar mai cer, la 10 tranzacții o dată, codul pin sau confirmarea pe telefon cu amprentă sau parolă.
Așa este, eu plătesc cu ceasul (Revolut, BT, Up), iar cei de la Revolut îmi mai cer confirmare pe aplicația din telefon, deși foarte rar și nu neapărat la sume mari, mi-a cerut chiar și la vreo 80 lei, o dată.

Edited by r3my_cc, 11 April 2023 - 16:51.


#822
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 05.11.2009
Da, confirmarea se cere la un anumit număr de tranzacții. Mie la ING nu mi-a cerut la o plată de 6000 lei, dar mi-a cerut la 200 lei. BRD-ul cere mmai des. BT-ul nu prea îl folosesc la plăți la POS. Mai mult la on-line.

#823
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Aveti idee daca se poate face plati prin ING cu ceasurile de la Fitbit(cele cu nfc) ?

#824
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 05.11.2009

View Postnob0dy, on 01 iunie 2023 - 08:52, said:

Aveti idee daca se poate face plati prin ING cu ceasurile de la Fitbit(cele cu nfc) ?

Da. Eu sunt la al 3-lea Fitbit (Blaze, Versa 1 și acum Versa 2). Cardul BT l-am înrolat. Nu m-am mai uitat ce carduri mai poți înrola BCR, ING, Alpha Bank...trebuie căutat ce bănci mai au Fitbit Pay.

#825
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 05.11.2009
Am găsit aici băncile românești acceptate de Fitbit
Romania


  • Alpha Bank  (Visa)
  • Banca Transilvania
  • BCR
  • bunq  (Mastercard)
  • CEC Bank  (Visa)
  • Curve  (Mastercard)
  • Fibank  (Mastercard)
  • Orange Money  (Visa)
  • Revolut
  • TransferWise  (Mastercard)


#826
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Apropo de.. comportament : am incercat inainte de a ajunge la casa sa activez NFC-ul iar dupa 2-3 min dupa ce am ajuns la casa si trebuia sa platesc.. pur si simplu nu il lua. Daca activez NFC-ul inainte cu 4-5 sec si apropii de POS il ia.. nu stiu daca e o implementare dar am testat si de 2 ori s-a intamplat ; nu pot spune ca-mi displace.

#827
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 05.11.2009
Eu am activat NFC-ul tot timpul.

#828
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,769
  • Înscris: 13.03.2005

View Postiogamac, on 05 iunie 2023 - 20:23, said:

Eu am activat NFC-ul tot timpul.
Și eu la fel. Plată funcționează doar dacă aprind ecranul telefonului, nu e nevoie de deblocare, decât după 4 - 5 plăți la POS, când îmi cere pos-ul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate