Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Casa pentru familie P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#307
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Între timp am terminat de finisat pereții și tavanele, cost manopera: 17000lei. La tavane au facut sanfren la placile de rigips, le am dat cu banda Knauf Kurt si kit Rigips Vario dupa ce s -au uscat au dat toata placa cu glet.
Urmeaza izolatie IPAT, sape si usile exterioare.

Trebuie sa ma decid daca fur 5cm din izolatie pt inaltimea camerelor (2.5m) si imi ramane prima treapta de la scara interioara de numai 5cm inaltime (in acest caz izolatia sub ipat va fi de 10cm, eu zic ca e suficient caci am si sub placa 10), problema mea este ca nu stiu cum va arata prima treapta de 5 cm (ma gandesc sa o fac un mai lata sa fie ca o platforma inainte de scara, voi aveti ceva idei?).

Attached Files


Edited by livyu_s, 20 July 2021 - 11:25.


#308
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Nu face treapta de 5cm, zic eu.
Indiferent cum o faci va veti impiedica mereu de ea, e chiar periculoasa....

#309
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Parter pozele 1-7

Etaj 8-14

Lungimile traseelor sunt trecute pe distribuitoare.
Izolatie parter 14cm Eps150 combinat in unele locuri cu xps, la etaj 4cm Eps150.

Am platit 35lei / mp serpentinele + 2000 lei distribuitoarele pana la centrala, apa calda, apa rece la cele 2 bai, bucatarie si terasa , 2 wc-uri.

Ca sa ajung la pretul asta la manopera eu am lipit polistirenul pe placa, am spart gaurile pt distribuitoare, pt apa si unde a mai fost nevoie, am ajutat la derularea tevii, curatenie si alte mici chestii. Mentionez ca persoana cu care am facut lucrarea o cunosc si va urma sa montam tot impreuna centrala si ce va mai fi nevoie.

Attached Files


Edited by livyu_s, 15 November 2021 - 13:37.


#310
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Scuze, acesta este distribuitorul de la etaj

Attached Files



#311
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Ce este inclus în cei 35 de lei?

Edited by sacos, 15 November 2021 - 15:12.


#312
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Pai am scris mai sus ce am facut eu si ce a facut el...am platit per total pt pardoseala(145mp) 5000lei + 2000 lei restul (ape calzi-reci, wc-uri, scurgeri baie).
Eu a trebuit sa pun polistirenul pe placa, banda perimetrala, am spart unde a fost nevoie si am mai ajutat pe parcurs.

Edited by livyu_s, 15 November 2021 - 15:45.


#313
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
O mica observatie as avea.
La imbinarea tevilor de Cupru cu distribuitorul s-au folosit semiolandezi infiletati pe nipluri.
E bine ca este imbinare demontabila cu etansare pe garnitura, dar nu prea e bine modul in care s-a executat.

Niplurile au muchiile subtiri si de multe ori marginile sunt ascutite si atunci apar 2 probleme:
1. Risc mare sa se taie garnitura la montare
2. Suprafata de etansare este foarte mica si la cea mai mica miscare sau taietura in garnitura, imbinarea incepe sa picure.

Acest tip de imbinari nu sunt foarte fiabile in timp si cand se strica sunt un pic mai dificil de pus la loc.

Ca sa fie 100% corect, acolo trebuia folosit un racord olandez cum e cel din atasament. Acesta are 2 suprafete plane, late, intre care preseaza garnitura.

Attached Files



#314
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Ieri am turnat sapa, la etaj din cate am vazut a iesit la o grosime aprox de 6-7 cm dar la parter din primele masuratori am unele zone grosime si de 9 cm, mi se pare cam mult...
Grosimile pe care le am dat sunt cu tot cu teava, nu doar peste teava.
Cand am cautat pe net grosimile ideale nu prea am inteles cum calculeaza ei inaltimea, cu tot cu teava sau doar peste teava: "Grosimea minimă a șapelor din ciment este de 4,5 cm, iar cea maximă de 8 cm."  "grosimea de 100 mm devine un izolator" , "Daca suntem fortati sa turnam o sapa peste 70 de mm recomandarea mea este ca incalzirea in pardoseala sa fie ridicata in treimea superioara a sapei."

Cum spuneam mai de mult ca am pierdut din inaltime din cauza rigipsului pe tavane se pare ca si cu sapa m-am ridicat mai sus de cat preconizam si am ramas cu o inaltime utila de 2,40 - 2,45...azi o sa masor exact, la etaj inaltimea este mai mare...
Macar ma impac ca am 14cm de izolatie suba sapa si treptele scarii interioare nu mai trebuiesc remodelate...

Daca stiam ii ceream constructorului sa mai puna un rand de caramida astfel incat la rosu sa am aproape 3m la parter. Ar fi rezultat acum o inaltime de 2,60-2-65. Asta este, nu am ce sa mai fac...

Edited by livyu_s, 18 November 2021 - 10:48.


#315
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
A iesit destul de groasa sapa..Puteai preveni asta dand niste cote inainte..sa vezi cat de plana era placa..In felul asta vedeai daca e ceva de corectat inainte de a intinde polistiren/placa nuturi..etc.
Nu cred ca e capat de lume si o sapa asa groasa..insa o sa dureze pana se va incalzi..si probabil va reactiona mai greoi cand vrei sa ridici/cobori temp in zonele cu sapa mai groasa..Vei avea inertie termica mare..si cand vrei s-o incalzesti..si cand vrei sa-i scazi temp..adica va dura mai multe ore s-o incalzesti/racesti. Dupa ce ajunge la temp tinta..e doar chstie de intretinut temp setata.

Si eu am ridicat parterul cu o caramida in plus..dar asta a necesitat ajustarea scarilor spre etaj..pt ca a mai aparut o treapa..si cred ca si intaltimea fiecarei trepte a mai crescut cu cativa mm..daca nu chiar 1cm. Daca nu-s calculate bine chestiile astea inca din faza de proiect..atunci te poti confrunta cu probleme pe parcurs..

Edited by manghels, 18 November 2021 - 11:29.


#316
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
La mine am adaugat un rand de caramida la parter, acum am 11 randuri iar la etaj am 10 randuri de caramida, astfel ca scarile in proiect erau 18/30 iar acum sunt 20/30.Inaltimea la parter la rosu e acum 2.80 iar la etaj 2.56. Am folosit caramida Brickston BKS 25.

#317
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Naspa trepte.

#318
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Dupa măsurătorile din seara asta, sapa la parter pleacă de la 5,5cm ajunge la 6,5-7,5cm care este media și maxim ajunge la 8-9cm în unele zone (întrarea principala și living). Înălțimea parter cu parchet/gresie cred ca va rămâne  2.46 și etaj 2.48...vizual parca nu ma deranjează, dar știu ca ar fi arătat mai bn cu înălțimea mai mare.
Când ma refer la grosimea șapei ma refer la grosimea totala.

Edited by livyu_s, 18 November 2021 - 17:54.


#319
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008

View Postbobitzaaa, on 18 noiembrie 2021 - 13:32, said:

Naspa trepte.
Cam asa arata treptele.Nu mi se par chiar atat de inalte contratreptele (20/30), eu avand 1.92 inaltime.

Attached Files


Edited by rustic, 18 November 2021 - 20:58.


#320
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postrustic, on 18 noiembrie 2021 - 20:55, said:


Cam asa arata treptele.Nu mi se par chiar atat de inalte contratreptele (20/30), eu avand 1.92 inaltime.

1)Tu locuiesti singur? Evident ca sunt inalte de 20. Nu conteaza inaltimea personajului in calculul inaltimii treptelor, si unul de 1.5 poate sa le urce. Se pune (si) problema energie consumate.
2) Centura este interrupta in dreptul scarii, acolo unde este fereastra? De ce?


#321
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Nu locuiesc singur.Intrucat am mai mers cu un rand de caramida, trebuiau sa sa mai inalte cu 2 cm la fiecare treapta fata de proiect .
Initial au crezut constructorii ca fereastra de pe hol vine mai jos de asta au si intrerupt centura(in proiect nu era clar cam de unde incepe), pana la urma au mai zidit 2 randuri de caramida si va veni la nivel cu centura, fereastra acum dupa ce au zidit 2 randuri are 80/220.

Attached Files


Edited by rustic, 19 November 2021 - 10:38.


#322
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Stadiul casei:
-finisat interior la glet parter+etaj dar fara mansarda;
-turnat sape peste ipat si conducte apa;
-magazia+beciul sunt gata(deja le folosesc de ceva vreme);

Mai am de facut:
Exterior:
1.Usi Ext. 15000
2.Izolatie fatade+decorativa 45000
3.Trotuare 5000
4.Apa, Gaze, Curent (posibil sa ma racordez din curtea tatalui meu) 6000

Interior:
1.Usi 5000
2.Gresie parchet 10000
3.Semineu  15000
4.Finisare mansarda 15000
5.Izolatie mansarda 15000
6.Mobila (strict necesar) 20000
7.Lavabila 5000
8.Centrala+accesorii 7000
9.Scara mansarda 8000
10.Terminat Electrice 5000

Am cheltuit pana acum aprox 69500E (inclus tot) si mai preconizez cel putin 30000

#323
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
De ce folie aluminizata sub teava de la incalzire?
Merci!

#324
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Aluminiul reflecta radiatia IR , nu stiu cat de mult aport aduce asta , dar folia asta trasata ajuta la asezarea tevilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate