Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Casa pentru familie P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#325
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Dupa ce am calculat cu cat % in plus ar iesi termosistemul cu EPS grafitat de 20cm fata de 15cm am luat decizia sa cumpar EPS de 20cm. Rezultatul a fost cu 14% mai scump pt eps ul de 20. Mentionez ca ma refer la pretul total, inclus decorativa.

preturi:
1.Transportul: gratuit (distanta destul de mica fata de fabrica Swisspor din Ploiesti -15km)
2.Eps80 Grafitat Swisspor 200mm: 78.5 lei/bax;
3.Eps80 alb 100mm: 70.5 lei/bax;
4.Adeziv Swisspor Lambda ADH: 23.35lei /sac 25kg;
5.XPS Swiss 50mm: 157lei/bax
6.Manopera am stabilit cu meseriasul sa fie de 60lei/mp => 18500lei, in asta intra vopsire sageac, demontare-montare burlane si altele.

Mai trebuie sa iau XPS pt soclu de 14-15cm dar nu am gasit deocamdata la Swisspor iar in rest preturile sunt cam mari (171 lei/bax + 200transport) o sa mai caut, sau o sa pun de 10cm...

Edited by livyu_s, 13 January 2022 - 12:20.


#326
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Meseriasul poate fi recomandat pe mai departe? Caut in aceiasi zona, pe cineva pentru decorativa..

#327
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Inca nu am inceput lucrarea, am sa scriu aici pareri dupa ce termin, eu sper sa fie totul ok, am vb deja unele detalii cum ar fi pe placa sa puna adezivul perimetral si 3-4 mamaligi.

#328
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Ma poate ajuta cineva unde pot gasi dibluri PVC de 28cm?
Am gasit doar de 26 cm dar meseriasul mi a zis ca sunt cam scurte (si cred ca are dreptate pt ca ramane doar 4 cm in caramida)...am mai gasit de 30cm dar mi se par cam lungi si cam scumpe...

#329
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
pai am vazut in catalogul celor de la swisspor 2022

http://www.swisspor....og-2022-580.pdf

pagina 21

#330
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
ai cumva ceva detalii legate de geamuri? ce tip ai pus pana la urma, cum a fost facut montajul (ziceai de banda exterior si poate si interior) cat au costat? ai pus cumva la parter cu folie antiefractie? multumesc si spor in continuare. Cand mai ai timp mai pune ceva pagini cu preturile si banii cheltuiti cum ai mai pus cu ceva pagini in urma. Desi au crescut preturile, sunt utile ca referinta. Mersi

#331
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Geamurile sunt Salamander 92 , tripane cu argon, bagheta calda, culoare mooreiche.
Banda voi pune doar pe exterior si va fi aplicata de mine acum, inainte de termoizolatie (nu este indicat sa o bata prea mult soarele).
Nu am pus nimic antiefractie...zona in care locuiesc este ok din pct asta de vedere, vecini ok, multi cu camere, inclusiv pe sosea de la primarie...

Maine vin si usile de ext (3buc)...tot salamander 92 cu aceleasi caracteristici:
Usa principala 990x2270: 6200lei din care 2500lei(panelul decorativ)
Usa duba living sticla 1800x2340: 6500lei
Usa balcon 880*2200 sticla: 2300lei.

Edited by livyu_s, 21 March 2022 - 10:56.


#332
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
A mai trecut un an in care nu am facut foarte multe:
-am terminat izolarea exterioara cu un pret total pe manopera de 70lei/mp care a inclus toata lucrarea la gata: termosistem+decorativa, schela, vopsire sageac, burlane si altele;
-am facut semineul in living: 17000lei;
-am scapat de moloz si pamantul galben(lut) de pe langa casa;
-am realizat incheierea lucrarilor la primarie.

Primul plan pe anul acesta este sa izolez mansarda pe interior. Am luat decizia de a o izola cu vata minerala (30cm) luand in considerare pret/calitate (spuma este f scumpa).
Vata vreau sa aiba conductivitatea termica de 0.034W/mK si va fi 15 cm intre capriori si 15sub capriori apoi structura de rigips.
Acum trebuie sa ma decid ce varianta voi folosi:
1. Baudeman: (10cm+5cm intre capriori)  +  (10cm+5cm sub capriori)
2. Ursa: 16cm intre capriori + 16cm sub capriori.
Preturile sunt cam aceleasi, Baudeman un pic mai ieftina. Voi ce parere aveti intre aceste doua materiale?

Attached Files


Edited by livyu_s, 10 January 2023 - 13:52.


#333
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Vreau sa stiu cat mai repede de la voi ce parere aveti de pretul de 100lei/mp pentru:
1.Vata minerala la rola 160mm intre capriori;
2.Vata minerala la rola 160mm sub capriori;
3.Vata placi 100mm pereti mansarda;
3.Structura rigips dubla;
4.Glet si lavabila.
Intrun cuvant imi ia 100lei/mp pt finisajul mansardei la gata (fara parchet).
In total maopera pentru masarda m-ar duce 17000lei? Sa mai negociez? Este ok pretul?

#334
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Eu am platit doar glet, șlefuit, amorsa, și lavabila peste 50lei/mp

#335
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Din cauza ca vata de la Ursa dureaza 45 zile pana ajunge comanda si cea de la Baudeman nu se mai gaseste, a trebuit sa ma reorientez si am ales Rockwool Multirock Casa de la Ddman - 135lei/bax.
Intre capriori: 15cm;
Sub capriori: 15cm + 5cm;
Pereti: 10cm.

Sub capriori am vrut sa pun un singur strat de 20 dar la fel, se asteapta foarte mult si am ales sa pun 15+5.
Am ales sa pun un total de 35cm deoarece Multirock are indicele de trasfer termic mai mare decat ce calculasem eu cu Ursa34: 0.037W/mk. O sa ajung la un R=9.4(m²K/W).
Sunt multumit cu varianta aleasa mai ales ca am inteles ca vata semirigida la placi este mai stabila decat vata de sticla la rola, adica nu se taseaza, mai rezistenta in timp.

Edited by livyu_s, 20 January 2023 - 12:33.


#336
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu o să regreți alegerea! Păcat că nu vei mai auzi ploaia, atunci dorm cel mai bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate