Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa pentru familie P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#289
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Da-i cu glet.
Eu am dat doar tinci (optiunea 1).
Problema este ca nu prea se pot face reparatii locale, se vede unde este reparat si nu prea se poate curata daca s-a murdarit. Se prinde mizeria intre bobitele de tinci si nu prea mai iese.

La urmatoarea renovare (he he he) o sa dau si eu glet.

Edited by kolfleading, 24 September 2020 - 12:09.


#290
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Da, asa ma gandeam si eu sa renunt la opriunea 1, dar ramane opriunea 2 sau 3 ?
Eu as alegea optiunea medie: tencuiala->3 maini glet cu plasa->lavabil...

#291
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Tinciul ca si finisaj e greu de reparat daca îl lovești. Nu vei mai reuși sa ii dai aceeași granulație si se vede reparația. In rest, chestie de gusturi.
Varianta 2 cred ca e cea optimă dar nu ar trebui sa încarce cu glet asa mult incat sa aiba nevoie de plasa de armare.

#292
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
1.Stau sa ma gandesc si cred ca ordinea corecta a operatiilor ar fi:
tencuit -> geamuri -> IPAT+sape -> usi exterioare -> tavane rigips -> glet
Initial as fi vrut sa dau glet inaintea IPAT+sape dar m-am razgandit...Acum sunt la stadiul de geamuri.


2.In cazul ca urmatorul pas va fi IPAT+sape trebuie sa ma hotarasc cu teava pt IPAT care as vrea sa fie 20x2 PE-XA (sau in caz ca nu gasesc PE-XC) si pana in 6lei/m.
Pana acum am gasit:
-TEAVA CU BARIERA DE OXIGEN PE-XA 3 DN 20/2 IVAR - COLAC 500 M - 2447.5 lei TVA inclus;
-Teava Pentagol pe-xc ( 5 straturi cu BO la mijloc ) DN 20 este 4,8 lei inclusiv TVA .

Edited by livyu_s, 16 October 2020 - 08:54.


#293
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Acum am vazut teava PE-XA Ivar 3 are numai 3 straturi...

#294
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Tinand cont ca as vrea sa castig mai mult la inaltimea camerelor (macar 5cm) m-am gandit ca ar fi suficient sa pun peste placa parter doar 10cm xps sau eps in loc de 15cm cat prevazusem initial. Dar aici apare o problema: inaltimea primei trepte a scarii interioare care va ramane la 5cm (nu va disparea complet cand se toarna sapa). Sugestii?

Edited by livyu_s, 27 January 2021 - 13:07.


#295
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Se sparge la rotopercutor cu dalta, ajuta si un flex prin taierea unor santuri.

#296
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Pai in acest caz eu inteleg ca prima treapta va fi mai mare +5cm

#297
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Update:
1. Baiatul care imi lucra inainte nu mai activeaza in constructii si a trebuit sa caut alti meseriasi, bineinteles mai scumpi...
Cat de curand o sa incep la interioare si noile preturi pe care le am negociat sunt:
-Glet (inclus plasa+slefuit)=25lei/mp,
-Tavane rigips (structura dubla)=35lei/mp
Ce parere aveti de aceste preturi? Meseriasii sunt de la mine din zona si garantat fac lucrari de calitate.

2. Voi ati dat cu glet si pe tavanele de rigips?

3. Podeaua de la mansarda (tavanul etajului) care este facuta din grinzi si scandura o dublez cu OSB 22mm pt a o intari si sa nu flambeze astfel incat sa imi crape tavanele de la etaj.

4. Am gasit sa dau cu spuma intre etaj si mansarda (mai mult pt izolare fonica): 15cm celula deschisa= 55lei/mp.

Pareri?

Edited by livyu_s, 02 March 2021 - 15:04.


#298
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Evident ca dai cu glet peste rigips, fie ca e perete sau e tavan. Altfel se vede spatiul dintre placi.

#299
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E o practica de a da cu glet doar pe imbinari si se jura oamenii ca nu se observa. Baliverne, se observa oricum. Daca vrei sa faci treaba treaba pui plasa la imbinari dai cu un smac de imbinari si apoi gletuiesti totul cap-coada.

#300
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Iar unii zic sa faci si sanfren la imbinari, ca sa fii mai sigur.

#301
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Izolație între etaj și mansarda 15cm - 55lei/mp

Attached Files



#302
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Ce spatiu iti ramane de la partea superioara a ferstrei pana la tavanul finisat?

#303
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Cred ca sunt aproximativ 20cm

Edited by livyu_s, 10 March 2021 - 13:32.


#304
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
A folosit cineva Banda de etansare ferestre ISOWINDOW ? Eu am de gand sa pun pe exterior unde exista risc de infiltratii dar am observat ca exista si banda pt interior si nu stiu daca sa pun si pe interior...ma gandesc ca acolo vine glaf, glet (poate sa bata vantul prin glet/tencuiala?).
Avantajele produsului:
✘ elasticitate foarte mare și adaptare flexibilă, echilibrează mișcările rostului ✘ rigiditate proprie scazută și în același timp rezistență extremă la intindere pentru o aplicare facilă și eficiență ✘ îndeplinește cerințele Regulamentului de Economisire a Energiei (EnEv) ✘ rezistențî la aer și praf, nu permite difuzia vaporilor ✘ rezistență la ploi torențiale și impermeabilă✘ suprafața specială de lână care permite tencuirea, vopsirea și gletuirea
✘ bune proprietăți adezive pentru a facilita aplicarea

Intrebarea este daca a mai folosit cineva ceva de genul si merita sau este doar marketing.

Edited by livyu_s, 11 March 2021 - 09:19.


#305
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Salut, si eu intentionez sa folosesc banda de etansare aplicata dupa montarea tamplariei, nu am fost informat sa fac acest proces cand a fost indicat ( fix cand s-a montat ) insa nu am detalii clare daca merita sau nu

#306
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Cred ca dacă este izolat doar pe exterior, un eventual curent de aer nu va mai ajunge la interior. Banda asta de interior nu știu dacă face altceva decât sa nu lase eventuala umezeala sa intre pe acolo pe la spuma, dar dacă ai glaf / glet nu vad cum ar putea intra... Ma mai gândesc câteva zile apoi iau o decizie...

Edited by livyu_s, 12 March 2021 - 08:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate