Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cost real constructie Catedrala Neamului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Si BOR-ul ce e ? Nu tot un circ ?

S-au pus si atunci intrebari legate de costuri.Dar si atunci ca si acum intrebarile au ramas fara raspuns .
Circ la circ trage !

Edited by ndor, 27 November 2018 - 10:49.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postndor, on 27 noiembrie 2018 - 10:25, said:

Da-ne un exemplu. Unde s-a mai construit o catedrala in secolul asta ? In ce tara ?
In occident catedrale s-au construit incepind ci secolul 12 pana prin secolul 18 .
Noi o facem in secolul 21 , de unde rezulta cat de intarziati (mintal) suntem ca natie .
Indienii tocmai fac o statuie cu 430 mil $ si noi ne plangem pentru 110 mil euro. Tz, tz, tz!!!!

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View Postrich1974, on 27 noiembrie 2018 - 09:56, said:

ce rusine, la catedralele din occident nu stramba nimeni din nas, si noi ne punem cenusa in cap ca niste babe obosite.

Alea din occident au fost construite acum multe sute de ani, cand era o alta mentalitate. Intre timp, aia au evoluat.

#22
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postndor, on 27 noiembrie 2018 - 10:25, said:


Da-ne un exemplu. Unde s-a mai construit o catedrala in secolul asta ? In ce tara ?
In occident catedrale s-au construit incepind ci secolul 12 pana prin secolul 18 .
Noi o facem in secolul 21 , de unde rezulta cat de intarziati (mintal) suntem ca natie .
De Sagrada Familia ce zici? Lucreaza la ea de cand ma stiu si tot nu au terminat-o. Mai intarziati mintal ca spaniolii nici romanii nu sunt.

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 27 noiembrie 2018 - 10:47, said:

Indienii tocmai fac o statuie cu 430 mil $ si noi ne plangem pentru 110 mil euro. Tz, tz, tz!!!!

Nu cred ca ar trebui sa ne comparam cu India...

View Postomuspan, on 27 noiembrie 2018 - 10:48, said:

De Sagrada Familia ce zici? Lucreaza la ea de cand ma stiu si tot nu au terminat-o. Mai intarziati mintal ca spaniolii nici romanii nu sunt.

Spaniolii s-au prins ca nu e prioritate, de aici si lipsa de sustinere pentru proiect. Si asta in conditiile in care catedrala aia produce bani seriosi.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 27 noiembrie 2018 - 10:48, said:

Nu cred ca ar trebui sa ne comparam cu India...
Dar aia au si un program spatial care merge bine.

#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostBursul, on 27 noiembrie 2018 - 10:47, said:

Indienii tocmai fac o statuie cu 430 mil $ si noi ne plangem pentru 110 mil euro. Tz, tz, tz!!!!
Probabil ca inca nu si-a comandat Dragnea statuie . Sa vezi atunci costuri .

View Postomuspan, on 27 noiembrie 2018 - 10:48, said:

De Sagrada Familia ce zici? Lucreaza la ea de cand ma stiu si tot nu au terminat-o. Mai intarziati mintal ca spaniolii nici romanii nu sunt.
Pe aia parca au inceput-o in secolul 18 . Nicidecum in 21 . Si s-au lamurit intre timp ca nu merita investitiile .
Desi este inclusa in patrimoniul UNESCO .
Asta in ce patrimoniu este inclusa? In afara de partimoniul preafericitului .
Comaparam mere cu pere ..

#26
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Scuze si motive. O construiesc? Da. Spaniolii sunt cum ai zis. Intarziati.

Ai gresit un pic secolul. Lucreaza la ea din sec. 19.

Edited by omuspan, 27 November 2018 - 11:04.


#27
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sincer nu am nici o problema sa faca catedrala mai mare decat casa poporului, doar ca sa nu o faca cu 90% bani de la buget sifonati catre biserica. Odata ce banii au iesti din buget oficial si au ajuns la BOR se pierde orice urma, mai ales la o organizatie care are mai mult cash decat orice alta "firma" din tara asta. Revenind la costuri, e clar ca nu se vor sti niciodata, ca banii care s-au dat inapoi ca parandarat catre primariile care i-au donat initial nu se vor sti niciodata.

#28
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Nu cat a costat, ca astia de la Strabag nus ieftini, sigur au cerut mult peste ca sa faca profit frumos. Ca in RO totul se face la suprapret si nu e ca si cum patriarhul stia arhitectura, sau inginerie, ca sa negocieze un pret ok.

Dar ma ingrijoreazaca Strabag a lucrat la ea. Adica aia de la Asmita Gardens, aia care au lucrat nu tocmai oky la complexul ala. Cititi firul de Asmita, o sa vedeti ca e cu cantec, cu proceduri nerespectate.

Strabag, desi structurile lor nu au trecut nici un cutremur mare din RO, ei se lauda ca tin la cutremure de gradul 9... Si la catedrala au zis la fel.

Si asa cum ne-am obisnuit in RO cu cat tipa unii mai tare cas cinstiti cu atat mai mult nu trebuie sa ii crezi. Eu nu ii cred nici macar o secunda.

https://www.g4media....pe-santier.html

https://adevarul.ro/...6e1b/index.html

Edited by alexandrinabob, 27 November 2018 - 11:14.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalexandrinabob, on 27 noiembrie 2018 - 11:12, said:

Nu cat a costat, ca astia de la Strabag nus ieftini, sigur au cerut mult peste ca sa faca profit frumos. Ca in RO totul se face la suprapret si nu e ca si cum patriarhul stia arhitectura, sau inginerie, ca sa negocieze un pret ok.

Dar ma ingrijoreazaca Strabag a lucrat la ea. Adica aia de la Asmita Gardens, aia care au lucrat nu tocmai oky la complexul ala. Cititi firul de Asmita, o sa vedeti ca e cu cantec, cu proceduri nerespectate.

Strabag, desi structurile lor nu au trecut nici un cutremur mare din RO, ei se lauda ca tin la cutremure de gradul 9... Si la catedrala au zis la fel.

Si asa cum ne-am obisnuit in RO cu cat tipa unii mai tare cas cinstiti cu atat mai mult nu trebuie sa ii crezi. Eu nu ii cred nici macar o secunda.



Pt limba romana apasati 1.

Reformuleaza, nu se intelege bine ce vrei sa spui.

Edited by MembruAnonim, 27 November 2018 - 11:20.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Chiar nu e important cat a costat. Important este ca romanii nu sunt in stare sa construiasca altceva nici cu bani putini, nici cu bani multi.

Adica un popor in care n-are rost nicio mascarada de 1 decembrie, ca ne facem de ras. Doar niste coroane de flori la monumentul eroilor si cam atat.

#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Mie mi se pare ca e cam mica. Trebuia sa fie atat de mare, incat Casa Poporului sa para o mica budă publica pe langa ea.

Si sa fie construita din piatra masiva, sa reziste pana la sfarsitul veacurilor, pana la sfarsitul timpului! :D

[ https://i.imgur.com/lZbQR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Adevarul e ca ne-am zgarcit si-am facut-o prea mica. Noi trebuia sa iesim in strada si sa cerem 2 lucruri: sa fie mai mare si sa fie poleita cu aur. Daca era destul de mare, incapeau oamemenii la sfintire, au stat afara.

P.S. Vorbesc serios, nu sunt ironic, chiar vorbesc serios - daca facem un lucru, macar sa il facem mare si impunator.

#33
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postborhot, on 27 noiembrie 2018 - 10:38, said:

De ce atunci cand s-a construit Stadionul National/Arena Nationala nu s-au pus astfel de intrebari legate de costuri, de materiale s.a.? Costurile pentru constructia stadionului au fost de 234 milioane â‚Ź. Sau daca e vorba de circ, sunt bani bine investiti deci nu avem nimic de obiectat.
Ai memoriascurta? S a vorbit de arena nationala si inca se vorbește

View Postrich1974, on 27 noiembrie 2018 - 09:56, said:

ce rusine, la catedralele din occident nu stramba nimeni din nas, si noi ne punem cenusa in cap ca niste babe obosite.
Aia din occident au spitale, au scoli, gradinite, azile de batrani, autostrăzi si catedrale. Simti diferenta?

#34
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View PostMembruAnonim, on 27 noiembrie 2018 - 11:20, said:

Pt limba romana apasati 1.

Reformuleaza, nu se intelege bine ce vrei sa spui.
ma ingrijoreaza ca e construita cu Strabag. Blocurile Asmita facute de ei nus tocmai oky.

Strabag contruiesc scump, deci nu va ingrijorati, e scumpa.

Edited by alexandrinabob, 27 November 2018 - 11:37.


#35
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Tot visam la occident si spitalele lor dar cand mergi in orice capitala europeana nu se poate sa nu vizitezi o catedrala. Fiecare constructie are rolul ei, o catedrala are rolul ei intr-un oras care se vrea important la fel ca si spitalul doar ca la noi prioritatile sunt setate gresit ponderea donatiilor publice trebuia sa fie 10% nu 90% cum e acum si nu pentru ca e prea credincios Dragnea si cu Firea ci pentru ca pe la BOR au gasit o metoda usoara sa sparga banul public. BOR justifica banii cu facturi de santier, ca factura e taiata catre firma lu Xulescu de la Voluntari sa spunem, infiinata intr-un apartament fara nici un angajat nu sta sa verifice nimeni.

#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Pai asta e, daca am fi avut si noi o infrastructura de nivel mediu, am fi putut investim intr-o catedrala. Dar noi avem arii unde nici minimul necesar nu este asigurat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate