Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Nasterea din nou - invatatura secreta a Bibliei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
De multe ori m-am intrebat ce ar putea fi aceasta ”nastere din nou” si cum s-ar putea manifesta ea. Am vazut oameni laudandu-se ca o au dar, in afara de o curatire exterioara a „paharului”, erau la fel de batrani, urati si bolnavi fizic, dar si psihic, ca si inainte de ”nasterea din nou”. Si probabil ca as fi continuat sa ma intreb ce este aceasta, daca nu as fi avut de curand o descoperire care m-a lasat fara cuvinte. Atat de fara cuvinte, incat nu pot sa vorbesc despre ea, nu pot sa spun ce fac si cum fac, dar rezultatele sunt extraordinare. Daca pana acum eram ca o planta in plin proces de ofilire, acum procesul s-a inversat. Pur si simplu starea de sanatate fizica, mentala si emotionala creste vazand cu ochii. Iar daca ma opresc din a face ceea ce fac, iarasi sensul se inverseaza si boala si batranetea incep sa-mi dea iara tarcoale ca sa ma inghita. Si totul este exact cum spune Scriptura si, ceea ce spune ea ca este ”mantuitor”, chiar mantuieste! Amin
   Dar nu pot spune ceea ce fac, chiar daca incerc. Este ceva atat de pur si minunat incat nu o poti scoate ”pe piata”, la ”vanzare”, ca pe o marfa oarecare. Daca va fi sa spun cuiva, voi spune doar unor persoane in care voi avea cea mai mare incredere si doar dupa verificari indelungate. Cert este, pentru mine, ca exista ”nastere din nou” si nu-i o pacaleala si nici ceva despre care sa te intrebi daca ”este sau nu este”. Iar daca cineva crede ca are nasterea din nou, dar totusi inca isi mai simte corpul ca pe un hoit gata sa se descompuna, sa stie ca se inseala!
   De ce am deschis, totusi, topicul, daca nu vreau sa spun mai multe despre acest proces? Ca sa stie lumea ca exista! Si ca voi spune mai multe, dar nu acum, ci cand voi fi mers destul de mult pe calea aceasta incat nasterea din nou sa fie vizibila si clara pentru oricine ma vede. Dar nu ma vor vedea prea multi... Si am deschis si pentru ca lumea sa stie ca totul este scris in Biblie, negru pe alb, ca oricine sa poata vedea si citi, deci ce am gasit eu poate gasi oricine. Dar nu vor gasi, ca sa se implineasca si cu ei Scriptura care zice:

Matei 13:14 Şi cu privire la ei se împlineşte prorocia lui Isaia, care zice: ‘Veţi auzi cu urechile voastre şi nu veţi înţelege; veţi privi cu ochii voştri şi nu veţi vedea.’

Asa ca, ceea ce am descoperit, de data aceasta voi propovadui cu fapta, nu cu vorba! Iar fapta cere timp ca sa se lase vadita. Iar pana va fi vadita, va doresc succes la cautare! Si cautarea merita, ca mare este rasplata!

Edited by Dorel666, 24 November 2018 - 10:39.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nasterea in duh (spirit) , despre astfel de "nastere" spune biblia. Daca tu te vezi diferit de persoana care erai ieri, si consideri ca erai rau in trecut, atunci esti pe calea cea buna a renasterii spirituale sanatoase.

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 24 noiembrie 2018 - 10:42, said:

Nasterea in duh (spirit) , despre astfel de "nastere" spune biblia. Daca tu te vezi diferit de persoana care erai ieri, si consideri ca erai rau in trecut, atunci esti pe calea cea buna a renasterii spirituale sanatoase.

Nici tu nu crezi ceea ce spui...

#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Poate

 Dorel666, on 24 noiembrie 2018 - 10:31, said:

...
Asa ca, ceea ce am descoperit, de data aceasta voi propovadui cu fapta, nu cu vorba! Iar fapta cere timp ca sa se lase vadita. Iar pana va fi vadita, va doresc succes la cautare! Si cautarea merita, ca mare este rasplata!

Cred ca acum ai spus ceva folositor, deoarece cu vorba oricine poate mute muntii din loc.
Nu putem sti exact ce ai descoperit in cautarea ta, insa pentru mine e clar ca ai gasit calea care (cred eu) e cautarea interioara urmata de fapta.

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
In limbi mai vorbesti? Adica la fel ca apostolii de Rusalii.
Parca asa te laudai pe aici.
Despre botez si nasterea din nou nu are rost sa discutam ca si asa ai incurcat borcanele de nici ingerul tau pazitor nu mai stie de capul lui.
Insa fiecare e liber sa spuna ce vrea.
Apropo,  la Socola nu exista nici macar un singur pacient care sa recunoasca faptul ca e pe "merit" internat. El e ok, doctorii si toti ceilalti sunt nebuni.
Da-i inainte cu topicurile ca spui bine.

Edited by dan1980_25, 24 November 2018 - 11:27.


#6
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Dorele, nu erai ultima oara cu Mohamed pedo ? Te-ai sucit la cele crestine ?

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Le-ai amestecat de le-a luat dracu - Doamne iarta-ma !

Incep sa cred ca tu chiar nu intelegi mai nimic din ce citesti.
Se numeste analfabetism functional

#8
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Eu zic ca e trol. C'mon, "Dorel666"? :)

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 vladutgm, on 24 noiembrie 2018 - 11:15, said:

Poate

Cred ca acum ai spus ceva folositor, deoarece cu vorba oricine poate mute muntii din loc.
Nu putem sti exact ce ai descoperit in cautarea ta, insa pentru mine e clar ca ai gasit calea care (cred eu) e cautarea interioara urmata de fapta.

Ca sa descriu ceea ce am gasit, nasterea din nou inseamna a trai simultan toate cele trei invieri ale lui Hristos: te simti ca un om putred iesit din mormant si care simte cum incep sa-i cada de pe el si mai ales DIN EL putreziciunile, ca o vaduva ce-si primeste inapoi singurul fiu si ca un rabin ce-si primeste inapoi singura fiica. Si toate acestea in sensul propriu, nu la cel figurat.

#10
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Dorel666, on 24 noiembrie 2018 - 13:24, said:


Ca sa descriu ceea ce am gasit, nasterea din nou inseamna a trai simultan toate cele trei invieri ale lui Hristos: te simti ca un om putred iesit din mormant si care simte cum incep sa-i cada de pe el si mai ales DIN EL putreziciunile, ca o vaduva ce-si primeste inapoi singurul fiu si ca un rabin ce-si primeste inapoi singura fiica. Si toate acestea in sensul propriu, nu la cel figurat.
Hmmm hai ca m-ai pierdut. Care 3 invieri ale lui Iisus???

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 arsmundis, on 24 noiembrie 2018 - 16:56, said:

Hmmm hai ca m-ai pierdut. Care 3 invieri ale lui Iisus???

Nu ai inteles inca ? Baiatul e tandari - praf si pulbere

Dorele
Isus nu a inviat de 3 ori mai baiatule
Este vorba de cele 3 invieri savarsite de Domnul Hristos
Asta este cu totul si cu totul altceva

Cum spuneam - nu intelegi nimic (dar absolut nimic) din ce citesti

Edited by Naijax, 24 November 2018 - 17:02.


#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
“În Vechiul Testament Dumnezeu a vorbit poporului Său prin gura Prorocului Iezechiel: „Lepădaţi de la voi toate păcatele voastre cu care aţi greşit şi vă faceţi o inimă nouă şi un duh nou. De ce să muriţi voi, casa lui Israel?” Şi iarăşi: „Vă voi da inimă nouă şi duh nou vă voi da.“ Iar împă­ratul David s-a rugat Domnului astfel: „Inimă curată zideşte întru mine şi duh drept înnoieşte întru cele dinlăuntru ale mele.” Prorocii din vechime ştiau că omul nu se poate naşte întru împărăţia lui Dumnezeu, dacă nu dobândeşte mai întâi un duh nou şi o inimă nouă – „inima adâncă”, cum o numeşte Părintele Sofronie, care este de mare preţ înaintea lui Dumnezeu.
Această naştere din nou schimbă din temelii viaţa omului, reînnoindu-i întreaga fiinţă. Ea este însoţită de simţiri şi cugete noi, dumnezeieşti, de o nouă însuflare şi de o dra­goste arzătoare pentru Sfânta Scriptură. Părintele Sofronie o aseamănă cu „Big Bang-ul” despre care vorbesc astronomii zilelor noastre, căci omul trece de la realitatea pământească la realitatea cerească, în care duhul său este răpit de Duhul lui Dumnezeu. Insă dacă nu va izbuti să-şi afle adâncul inimii, nu va pătrunde niciodată în tărâmul Duhului şi nu va putea cunoaşte tainele Lui.

În Noul Testament, Hristos vorbeşte cu Nicodim despre naşterea din nou în Duh. Taina aceasta este însă de nepatruns pentru învăţătorul de lege, care Ii cere Domnului să-i desluşească înţelesul cuvintelor Sale. Domnul îi răspunde: „Vântul suflă unde voieşte şi tu auzi glasul lui, dar nu ştie de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul.“

#13
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008
Nașterea din nou este învățătura secretă sau neînțeleasă a Bibliei, pentru că este nașterea ”de sus”, adică din Dumnezeu.

„Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou (anothen), nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu”.

anothen - from above; by analogy, from the first; by implication, anew.


Anothen înseamnă ”de sus” sau ”din nou”. Nicodim a înțeles în mod greșit ”din nou”.


Berean Literal Bible
Jesus answered and said to him, "Truly, truly, I say to you, except anyone be born from above, he is not able to see the kingdom of God."


1 Ioan

5:1 Oricine crede că Isus este Hristosul este născut din Dumnezeu.

3:9 Oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte, pentru că sămânţa Lui rămâne în el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.


Comparația cu vântul a celui născut din duh arată că, deși se cunoaște de unde vine și unde merge după carne, nu se cunoaște după duh. Este o cu totul altă creație sau făptură, una nouă.

2 Corinteni 5
16 Aşa că, de acum încolo, nu mai cunoaştem pe nimeni în felul lumii; şi, chiar dacă am cunoscut pe Hristos în felul lumii, totuşi acum nu-L mai cunoaştem în felul acesta.

17 Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi.


Isus de exemplu, după carne a fost fiul lui David, dar după duh fiul lui Dumnezeu (Romani 1:2-4). De la botezul în apă când a venit duhul peste el și l-a uns/declarat fiul lui Dumnezeu.

Edited by logic1, 24 November 2018 - 23:40.


#14
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 logic1, on 24 noiembrie 2018 - 23:35, said:

. Nicodim a Ăźnțeles Ăźn mod greșit ”din nou”.
0
In ce sens a înțeles greșit Nicodim? Eu am impresia ca tipul a înțeles foarte bine.

#15
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 penticostalul, on 25 noiembrie 2018 - 08:20, said:

In ce sens a înțeles greșit Nicodim? Eu am impresia ca tipul a înțeles foarte bine.
Nu Nicodim era cel care a intrebat cum poate un om batran sa intre din nou in pantecele mamei sale ?

Ne plangem ca exista mii de secte crestine. Foarte multe secte interpreteaza exact ca Nicodim.

O constinta noua nu inseamna resetare si reluare in aceiasi mentalitate . Constinta schimbata in spirit divin e aratata  de isus "cel ce te loveste peste un obraz intoarce-i si celalalt obraz" . iar interpretarea spirituala inseamna sa nu raspunzi in acelasi registru spiritual provocatorului. Pentru intelegerea unui copil poti da exemplul ca focul nu il stingi tot cu foc.

#16
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

 penticostalul, on 25 noiembrie 2018 - 08:20, said:

In ce sens a înțeles greșit Nicodim? Eu am impresia ca tipul a înțeles foarte bine.

Isus nu a avut impresia că Nicodim a înțeles foarte bine, pentru că i-a spus: „Tu eşti învăţătorul lui Israel şi nu pricepi aceste lucruri?”
În ce sens a greșit am spus mai sus, dar este bine să cauți singur un răspuns.

Wiki: Born Again
The Greek phrase in the text is ambiguous, resulting in a wordplay in which "born again" is rendered as "born from above" in some translations such as the NET[4] and the NRSV.[5] ...John's Gospel was written in Greek, and the word translated as again is ἄνωθεν (ánōtʰen), which could mean again, or from above. The New Revised Standard Version prefers this latter translation,[6] and both the King James Version and the Revised Version give it as an alternative in the margins. Hoskyns argues that it is to be preferred as the fundamental meaning and he drew attention to phrases such as "birth of the Spirit (v.5)", "birth from God (cf. Jn 1:12-13; 1Jn 2:29, 3:9, 4:7, 5:18)" but maintains that this necessarily carries with it an emphasis upon the newness of the life as given by God himself.[7]

#17
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 pacopaco1967, on 25 noiembrie 2018 - 11:10, said:

Nu Nicodim era cel care a intrebat cum poate un om batran sa intre din nou in pantecele mamei sale ?
Ba da.

 logic1, on 25 noiembrie 2018 - 11:13, said:

În ce sens a greșit am spus mai sus,
Ai spus: ;Nicodim a înțeles în mod greșit ”din nou”»
Nu am deloc impresia ca Nicodim nu a inteles ce este nasterea din nou.

 logic1, on 25 noiembrie 2018 - 11:13, said:

Isus nu a avut impresia că Nicodim a înțeles foarte bine, pentru că i-a spus: „Tu eşti învăţătorul lui Israel şi nu pricepi aceste lucruri?”
Asta i-a zis mai tarziu, cand Nicodim a intrebat "cum poate fi posibil asa ceva?"
E clar ca Nicodim a inteles ce este nasterea din nou.
Insa el, tocmai pentru ca intelesese", intreaba bulversat: „Cum se poate face aşa ceva?”

 logic1, on 25 noiembrie 2018 - 11:13, said:

este bine să cauți singur un răspuns.
E si asta o idee  Posted Image
Una foarte buna.

Edited by penticostalul, 25 November 2018 - 13:38.


#18
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

 penticostalul, on 25 noiembrie 2018 - 13:37, said:

Ai spus: ;Nicodim a înțeles în mod greșit ”din nou”»
Nu am deloc impresia ca Nicodim nu a inteles ce este nasterea din nou.

Asta i-a zis mai tarziu, cand Nicodim a intrebat "cum poate fi posibil asa ceva?"
E clar ca Nicodim a inteles ce este nasterea din nou.
Insa el, tocmai pentru ca intelesese", intreaba bulversat: „Cum se poate face aşa ceva?”

Nicodim a înțeles o naștere din nou, o repetare a nașterii carnale (v4), nu o naștere de sus. Isus i-a explicat că pentru a intra în împărăție trebuie să fie o naștere ”din apă și duh” (v5),  pentru că ce este născut din carne este tot carne, doar ce este născut din duh este duh (v6) și că de aceea a zis că trebuie să se nască de sus (v7).

VBOR
3 Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.
4 Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale şi să se nască?
5 Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu.
6 Ce este născut din trup, trup este; şi ce este născut din Duh, duh este.
7 Nu te mira că ţi-am zis: Trebuie să vă naşteţi de sus.
8 Vântul suflă unde voieşte şi tu auzi glasul lui, dar nu ştii de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul.
9 A răspuns Nicodim şi i-a zis: Cum pot să fie acestea?
10 Iisus a răspuns şi i-a zis: Tu eşti învăţătorul lui Israel şi nu cunoşti acestea?

GBV2001 indică în nota marginală la expresia ”din nou”: **Sau ”de sus” (ca în v. 31), dintr-un izvor nou de viață, de la început (vezi Lc 1.3).

Ioan 3:31

VDCC ”Cel ce vine din cer de sus (anothen) este mai presus de toţi; cel ce este de pe pământ este pământesc”.

VBOR ”Cel ce vine de sus (anothen) este deasupra tuturor; cel ce este de pe pământ pământesc este”.

Luca 1:3

VBOR ”Am găsit şi eu cu cale, preaputernice Teofile, după ce am urmărit toate cu de-amănuntul de la început (anothen)”



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate