Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nasterea din nou - invatatura secreta a Bibliei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#37
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 21:03, said:



Nu exista om care sa nu se nasca atat din apa, cat si din duh.
Aha. Deci Isus a mintit cand a spus:"Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu"
Daca absolut toti oamenii se nasc din apa si din duh, asa cum spui, de ce Isus spune ca exista posibilitatea sa existe totusi oameni care nu se nasc din apa si din duh?


#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 25 noiembrie 2018 - 22:24, said:

1. OK!

2. Adică, cuvânt = duh = informație?
Asta ai vrut sa spui? Păi conform limbii ebraice, duh = vânt, suflare, adică însuflețit! Nu văd legătură cu nașterea din nou/de sus a duhului!
Cu cuvântul, da, văd o legătură, în sensul în care cuvântul = informație!

3. Păi aici văd legatura dintre naștere = un nou început și cuvânt = informație în sensul de intelect! Nici vorbă de duh! Posted Image

Exodul 28:3 Vorbeşte cu toţi cei destoinici, cărora le-am dat un duh de pricepere, să facă veşmintele lui Aaron ca să fie sfinţit şi să-Mi împlinească slujba de preot.
Exodul 31:3 L-am umplut cu Duhul lui Dumnezeu, i-am dat un duh de înţelepciune, pricepere şi ştiinţă pentru tot felul de lucrări,


Numeri 11:17 Eu Mă voi coborî şi îţi voi vorbi acolo; voi lua din duhul care este peste tine şi-l voi pune peste ei, ca să poarte împreună cu tine sarcina poporului şi să n-o porţi tu singur.

Edited by Dorel666, 25 November 2018 - 22:30.


#39
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 20:18, said:



In momentul cand Iisus este botezat si Duhul Sfant coboara asupra Lui, atunci ii zice Dumnezeu Ăą€Fiul meu esti Tu, eu astazi te-am nascutĂą€.
Conform Bibliei scrise de tine?
Ca in Biblia oficiala formularea difera oleaca:"Acesta este Fiul Meu cel iubit Ăźntru Care am binevoit"

Apropo, parohul tau stie ce erezii debitezi pe forumuri?  Sau poate le concepeti impreuna...

Edited by dan1980_25, 25 November 2018 - 22:32.


#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 25 noiembrie 2018 - 22:30, said:

Conform Bibliei scrise de tine?
Ca in Biblia oficiala formularea difera oleaca:"Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit"


Evrei 5:5 Tot aşa şi Hristos, nu Şi-a luat singur slava de a fi Mare Preot, ci o are de la Cel ce I-a zis: „Tu eşti Fiul Meu, astăzi Te-am născut.”

#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 22:31, said:




Evrei 5:5 Tot așa și Hristos, nu Și-a luat singur slava de a fi Mare Preot, ci o are de la Cel ce I-a zis: Ăą€ŸTu ești Fiul Meu, astăzi Te-am născut.Ăą€
Vorbeai de momentul Botezului lui Isus nu de epistola catre Evrei.
Inca astept sa-mi arati unde anume in momentul Bobotezei, Dumnezeu a zis:  Ăą€Fiul meu esti Tu, eu astazi te-am nascutĂą€

Edited by dan1980_25, 25 November 2018 - 22:37.


#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 25 noiembrie 2018 - 22:34, said:

Vorbeai de momentul Botezului lui Isus nu de epistola catre Evrei.
Inca astept sa-mi arati unde anume in momentul Bobotezei, Dumnezeu a zis:  Ă˘€Fiul meu esti Tu, eu astazi te-am nascut”

La ce moment crezi dumneata ca se refera apostolul in Epistola catre evrei? Cand ii zice Dumnezeu aceste cuvinte lui Iisus?

#43
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 22:29, said:

Exodul 28:3 Vorbește cu toți cei destoinici, cărora le-am dat un duh de pricepere, să facă veșmintele lui Aaron ca să fie sfințit și să-Mi Ăźmplinească slujba de preot.
Exodul 31:3 L-am umplut cu Duhul lui Dumnezeu, i-am dat un duh de Ăźnțelepciune, pricepere și știință pentru tot felul de lucrări,


Numeri 11:17 Eu Mă voi coborĂź și Ăźți voi vorbi acolo; voi lua din duhul care este peste tine și-l voi pune peste ei, ca să poarte Ăźmpreună cu tine sarcina poporului și să n-o porți tu singur.

În exemplele date de matale, duh este folosit în sens metaforic! :)

#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 22:38, said:



La ce moment crezi dumneata ca se refera apostolul in Epistola catre evrei? Cand ii zice Dumnezeu aceste cuvinte lui Iisus?
Cu siguranta nu la vreun moment amintit in cele 4 Evanghelii. Crezi ca in Evanghelii sunt cuprinse absolut toate momentele din viata pamanteasca a lui Isus?
Cand nu mai ai argumente, obisnuiesti sa raspunzi la o intrebare cu o alta intrebare?

Dar ca sa nu mergi acasa cu mana goala...
In Episola catre Evrei e parafrazat un citat din Psalmul 2.

Iar Eu sunt pus împărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.
Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut!
Cere de la Mine și-Ți voi da neamurile moștenirea Ta și stăpânirea Ta marginile pământului.

Edited by dan1980_25, 25 November 2018 - 22:47.


#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 25 noiembrie 2018 - 22:41, said:

În exemplele date de matale, duh este folosit în sens metaforic! Posted Image

Aceasta-i vreo axioma data de domnia ta? Oricum, vad ca ai duh, dar nu stii cu ce se ocupa duhul din domnia ta. Poate versetul urmator te lamureste. Poate...

1 Corinteni 2:11 În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot aşa, nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.

Asadar, duhul este partea cunoscatoare din domnia ta si din oricare om.

View Postdan1980_25, on 25 noiembrie 2018 - 22:42, said:

Cu siguranta nu la vreun moment amintit in cele 4 Evanghelii. Crezi ca in Evanghelii sunt cuprinse absolut toate momentele din viata pamanteasca a lui Isus?
Cand nu mai ai argumente, obisnuiesti sa raspunzi la o intrebare cu o alta intrebare?

Adica nu stii la ce moment din viata lui Hristos se refera acel verset.

#46
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 22:46, said:




Adica nu stii la ce moment din viata lui Hristos se refera acel verset.
Ba da. Se refera la momentul in care intr-o seara in timp ce se ruga, i-a aparut Dumnezeu si i-a spus chestia asta.
Dovedeste ca nu e asa cum spun eu.
Glumesc. A rostit aceste vorbe cu ocazia invierii.
32. Și noi vă binevestim făgăduința făcută părinților.
33. Că pe aceasta Dumnezeu a împlinit-o cu noi, copiii lor, înviindu-L pe Iisus, precum este scris și în Psalmul al doilea: "Fiul Meu ești Tu; Eu astăzi Te-am născut".Fapt. 13


Dar ca sa nu mergi acasa cu mana goala...
In Episola catre Evrei e parafrazat si un citat din Psalmul 2.

Iar Eu sunt pus Ăźmpărat de El peste Sion, muntele cel sfĂąnt al Lui, vestind porunca Domnului.
Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut!
Cere de la Mine și-Ți voi da neamurile moștenirea Ta și stăpĂąnirea Ta marginile pămĂąntului.

Edited by dan1980_25, 25 November 2018 - 22:55.


#47
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 25 noiembrie 2018 - 22:50, said:

Ba da. Se refera la momentul in care intr-o seara in timp ce se ruga, i-a aparut Dumnezeu si i-a spus chestia asta.
Dovedeste ca nu e asa cum spun eu.
Deja vorbesti vorbe.

Dar ca sa nu mergi acasa cu mana goala...
In Episola catre Evrei e parafrazat un citat din Psalmul 2.

Iar Eu sunt pus ĂŽmpărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.
Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!
Cere de la Mine şi-Ţi voi da neamurile moştenirea Ta şi stăpânirea Ta marginile pământului.

Stii sau nu stii la ce moment din viata lui Iisus se refera acel verset?

#48
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 22:54, said:



Stii sau nu stii la ce moment din viata lui Iisus se refera acel verset?

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 22:54, said:



Stii sau nu stii la ce moment din viata lui Iisus se refera acel verset?
A rostit aceste vorbe cu ocazia invierii.
32.    Și noi vă binevestim făgăduința făcută părinților.
33.    Că pe aceasta Dumnezeu a Ăźmplinit-o cu noi, copiii lor, Ăźnviindu-L pe Iisus, precum este scris și Ăźn Psalmul al doilea: "Fiul Meu ești Tu; Eu astăzi Te-am născut".Fapt. 13

Astept sa-mi arati acuma cuvantul Botez alaturi de citatul ala,  in aceeasi fraza. Sustine-ti pseudo-argumentatia pana la capat, altfel devii enervat cu intrebarile tale stupide.

Edited by dan1980_25, 25 November 2018 - 22:58.


#49
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 25 noiembrie 2018 - 22:57, said:

A rostit aceste vorbe cu ocazia invierii.
32. Şi noi vă binevestim făgăduinţa făcută părinţilor.
33. Că pe aceasta Dumnezeu a ĂŽmplinit-o cu noi, copiii lor, ĂŽnviindu-L pe Iisus, precum este scris şi ĂŽn Psalmul al doilea: "Fiul Meu eşti Tu; Eu astăzi Te-am născut".Fapt. 13

Astept sa-mi arati acuma cuvantul Botez alaturi de citatul ala,  in aceeasi fraza. Sustine-ti pseudo-argumentatia pana la capat, altfel devii enervat cu intrebarile tale stupide.

Te-am intrebat daca stii sau nu stii la ce moment din viata lui Hristos se refera acel verset, nu sa vii sa-mi prezinti presupuneri! Deci, stii sau nu stii?

#50
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 22:46, said:

Aceasta-i vreo axioma data de domnia ta? Oricum, vad ca ai duh, dar nu stii cu ce se ocupa duhul din domnia ta. Poate versetul urmator te lamureste. Poate...

1 Corinteni 2:11 În adevăr, cine dintre oameni cunoaște lucrurile omului, afară de duhul omului, care este Ăźn el? Tot așa, nimeni nu cunoaște lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.

Asadar, duhul este partea cunoscatoare din domnia ta si din oricare om.

Domnule, unde vezi d-ta legătura dintre duh (ce-o fi aia?) și naștere din nou? Eu văd legătura dintre duh și naștere de sus! Nașterea din nou presupune o nouă viață, prin reîntruparea duhului întrun alt trup, dar nașterea de sus presupune o nouă viață spirituală, nu în sens de renaștere fizică, ci spirituală! Ce-i așa greu de priceput? :)

#51
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Esti analfabet functional?
Iti desenez?
LA INVIERE. Scrie negru pe alb.
Daca ai alta parere astept sa ma lamuresti.
Te-am mai intrebat ceva si eviti raspunsul: arata-mi cuvantul BOTEZ alaturi de citatul ala, IN ACEEASI FRAZA.
Altfel... Exact cum am zis: esti doar un eretic mic.
Nu ca m-ar interesa teologia inventata de neica nimeni dorel pe un forum oarecare.
Ma deranjeaza doar ca te crezi expert in telogie ortodoxa dar aberezi mai tare ca sectarii.

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 22:59, said:



Te-am intrebat daca stii sau nu stii la ce moment din viata lui Hristos se refera acel verset, nu sa vii sa-mi prezinti presupuneri! Deci, stii sau nu stii?

Edited by dan1980_25, 25 November 2018 - 23:08.


#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 25 noiembrie 2018 - 23:04, said:

Esti analfabet functional?
Iti desenez?
LA INVIERE. Scrie negru pe alb.
Daca ai alta parere astept sa ma lamuresti.
Te-am mai intrebat ceva si eviti raspunsul: arata-mi cuvantul BOTEZ alaturi de citatul ala, IN ACEEASI FRAZA.
Altfel... Exact cum am zis: esti doar un eretic mic.

Astept sa-mi spui, textual, ”da, stiu la ce moment din viata lui Hristos se refera acel verset”.

#53
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 25 noiembrie 2018 - 23:09, said:



Astept sa-mi spui, textual, Ăą€da, stiu la ce moment din viata lui Hristos se refera acel versetĂą€.
Spune tu mai intai. Tu ai lansat ideea. Du-ti argumentatia pana la final.
De fapt ai spus ca treaba s-a petrecut la Botez. Astept sa-mi arati pe text exact acele cuvinte spuse exact in momentul botezului lui Isus.

Edited by dan1980_25, 25 November 2018 - 23:13.


#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 25 noiembrie 2018 - 23:11, said:

Spune tu mai intai. Tu ai lansat ideea. Du-ti argumentatia pana la final.
De fapt ai spus ca treaba s-a petrecut la Botez. Astept sa-mi arati pe text exact acele cuvinte spuse exact in momentul botezului lui Isus.

Daca nu-mi spui textual si la modul serios ca stii sau nu stii, nici eu nu-ti arat nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate