Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3090 replies to this topic

#3043
smartel01

smartel01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.10.2009
Salutare,

Am instalat un panou cu 30 tuburi CPC anul trecut, din pacate pozitia nu este ideala  sunt orientate catre Est (vara au randament maxim, iarna e complicat de orientat tuburile). As vrea sa mai pun un panou orientat spre Vest. Intrebarea este cu sa le conectez, serie sau paralel? Din pacare nu am a 3a teava ca se le pot utiliza independent iar cu o vana cu 3 cai intre ele nu m-as risca, daca nu comuta din diverse motive unul din panouri se va supraincalzi garantat iar in plus la amiaza, cand ambele panouri ar trebui sa functioneze, nu stiu cum v-a comuta aceasta vana. Ce solutie ati utilizat in acest caz? (pt. cei care au fost in situatia asta).

A doua problema observata, in anotimpul rece, panoul raceste incet dar sigur boilerul prin fenomenul de termosifon (T1>=T2 si noaptea) chiar daca pe retur in grupul de pompare are o supapa de sens.As vrea sa mai pun una si pe tur la intrarea in boiler. Intrebarea mea este ce sa utilizez clapeta de sens sau supapa de sens? Inclin catre o clapeta de sens instalata orizontal, poate cateva grade ridicata ca sa stea inchisa, ma gandesc ca opune mai putina rezistenta decat o supapa de sens si efectul va fi acelasi.

Multumesc

Edited by smartel01, 23 February 2024 - 12:14.


#3044
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postsmartel01, on 23 februarie 2024 - 12:11, said:

Salutare,

A doua problema observata, in anotimpul rece, panoul raceste incet dar sigur boilerul prin fenomenul de termosifon (T1>=T2 si noaptea) chiar daca pe retur in grupul de pompare are o supapa de sens.As vrea sa mai pun una si pe tur la intrarea in boiler. Intrebarea mea este ce sa utilizez clapeta de sens sau supapa de sens? Inclin catre o clapeta de sens instalata orizontal, poate cateva grade ridicata ca sa stea inchisa, ma gandesc ca opune mai putina rezistenta decat o supapa de sens si efectul va fi acelasi.

Multumesc

nu ai nevoie de supape de sens , doar fa o bucla imediat la iesirea din buffer , minim 30 cm in jos dupa care te duci spre grupul de pompaj  (pe tur si  retur)

#3045
smartel01

smartel01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.10.2009
Ai dreptate, buna ideea, daca stiam lasam teva gofrata mai lunga. Am taiat-o la fix Posted Image

Edited by smartel01, 23 February 2024 - 16:44.


#3046
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsmartel01, on 23 februarie 2024 - 12:11, said:

A doua problema observata, in anotimpul rece, panoul raceste incet dar sigur boilerul prin fenomenul de termosifon (T1>=T2 si noaptea) chiar daca pe retur in grupul de pompare are o supapa de sens.

nu înțeleg cum apare termosifonarea, dacă la un capăt sistemul este blocat/un sens!!!
în plus, pe celălalt sens avem 2 rezistența hidraulice mari: debitmetrul și pompa de circulație; ba chiar și supapa de sens (care zic io că-i cu arc) nu lasă „slabul” curent de termosifonare să-și facă de cap :(
ba chiar plusez: faptul că sistemul se răcește, duce la scăderea presiunii, scădere care este absorbită de vasul de expansiune, astfel că termosifonarea mai are un handicap...

io aș zice că „răcirea” apare din cauza difuziei energiei termice în cadrul boilerului; care  e  foarte mică, dar e!

#3047
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postgushpi, on 26 februarie 2024 - 13:42, said:


nu înțeleg cum apare termosifonarea, dacă la un capăt sistemul este blocat/un sens!!!
în plus, pe celălalt sens avem 2 rezistența hidraulice mari: debitmetrul și pompa de circulație; ba chiar și supapa de sens (care zic io că-i cu arc) nu lasă „slabul” curent de termosifonare să-și facă de cap Posted Image
ba chiar plusez: faptul că sistemul se răcește, duce la scăderea presiunii, scădere care este absorbită de vasul de expansiune, astfel că termosifonarea mai are un handicap...

io aș zice că „răcirea” apare din cauza difuziei energiei termice în cadrul boilerului; care  e  foarte mică, dar e!


isn't that cute ... BUT IT"S WRONG !!!

viata bate filmul, practica bate teoria (cu gauri)

..ca sa intelegi mai bine ... supapa de sens ... functioneaza intr-un singur sens , e inutila in cazul asta

#3048
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
supapa e cu clapetă sau cu arc?

#3049
adriana_m65

adriana_m65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.08.2009

View Postrinaldoparaipan, on 25 ianuarie 2024 - 10:57, said:

O varianta muult mai ieftina si fiabila : Panouri fotovoltaice cu controler dedicatlegate pe rezistenta boilerului.
Am testat/instalat toate tipuril-presurizat, nepresurizat, heat pipe si sistemul de mai sus e cel mai convenabil.
Te scuteste de tras tevi, supraincalzire apa cand nu e consum, probleme pompa de circulatie, etc.
Fata de heat pipe, iarna randamentul cu fotovoltaice e net superior.
Pentru o casa pe 2 nivele, 48+48=96 mp, cam cate panouri sunt necesare si ce capacitate ar trebui sa aibe boilerul?
Precizez ca pe timp de iarna, pozitionarea fiind intre dealuri, soarele lumineaza casa intre orele 11-16.
Multumesc anticipat pentru raspuns!

Edited by adriana_m65, 29 February 2024 - 16:14.


#3050
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Necesarul de ACM se face in functie de numarul de persoane.
Fiindca cantitatea de apa calda depinde de consum , nu de suprafata.
Daca discutam de incalzire, suprafata conteaza, dar si gradul de izolare, expunere, suprafete vitrate, etc.

#3051
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Nu exista ceva de genul asta legat și la calorifere? Poate e ușor inutil, dar daca ajuta și cu 20-30% iarna e decent.

#3052
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
nu te oprește nimeni să încălzești rezistența electrică din pufferul instalației de-ncălzire...
iar dacă n-ai puffer, îl cumperi pe cel mai mic din piață, astfel încât să se vadă diferența repede, că dacă iei unul prea mare, atunci nu vei putea cuantifica practic diferența.

#3053
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postrinaldoparaipan, on 29 februarie 2024 - 16:15, said:

Necesarul de ACM se face in functie de numarul de persoane.
Fiindca cantitatea de apa calda depinde de consum , nu de suprafata.
Daca discutam de incalzire, suprafata conteaza, dar si gradul de izolare, expunere, suprafete vitrate, etc.
Mai degraba volumul in loc de suprafata
Ca una e sa ai o camera de 40mp si 2.5m inaltime si alta e sa ai o camera de 35mp si 4m inaltime.

#3054
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
în genere se discută despre oameni normali la cap, care au camere cu h de circa 2,5 metri! :P

#3055
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
https://www.solaro.r...r-apa-inox-216l
Salut!
As vrea sa dau comanda de asta.
Am apa dedurizata, la presiune n ar trebui sa fie probleme, 2-4 persoane dar cu bai fierbinți la care se consumă și 150-200l apa la 40 grade.
Am înțeles că e problema cu apa care fierbe in ele? Cred că îmi trebuie și o vana de amestec? Altceva? Mulțumesc mult!!

#3056
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postgushpi, on 19 martie 2024 - 09:34, said:

în genere se discută despre oameni normali la cap, care au camere cu h de circa 2,5 metri! :P

Aia nu-s oameni normali la cap cat inaltimea minima legala la camere de locuit e 2.55m. E pur si simplu cea mai proasta locuinta pe care ai voie sa o cumperi dpdv al inaltimii.

#3057
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmegastorm, on 27 martie 2024 - 09:51, said:

https://www.solaro.r...r-apa-inox-216l
Salut!
2-4 persoane dar cu bai fierbinți la care se consumă și 150-200l apa la 40 grade.

Tare asta cu apa "fierbinte" la 40 de grade. Posted Image Posted Image Posted Image

#3058
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

 gry2000, on 27 martie 2024 - 17:50, said:



Tare asta cu apa "fierbinte" la 40 de grade. Posted Image Posted Image Posted Image
Poate se referă la apa ce iese din para de duș.
La para de duș, 40gr se simte fierbinte.. 38gr e caldă bine, 35÷36 e apa caldă.
Testat de mine, cu termometrul.

Edited by noxious30, 28 March 2024 - 18:07.


#3059
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Da, așa e, curios că oamenii sunt cârcotași, probabil 90% din români au setată centrala pe acm la maxim și combina tot timpul, uite așa mai plătești gaz de pomană , cred că 10% lejer.
Am centrala setată acum la 38 pe acm și îmi dă apa cam la 40 grade, pt un dus e chiar fierbinte iar pt o baie poate ar fi mers maxim maxim cu 2 grade în plus (cada e din fonta)

Mai aștept opinii despre acel sistem, am incercat sa mă mai dumiresc și eu daca merita presurizat...

#3060
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsebulbus, on 27 martie 2024 - 09:55, said:

... cat inaltimea minima legala la camere de locuit e 2.55m.

nu știu dacă „legală” e cuvântul potrivit..., poate pt proiectare clădiri „de stat”, dar în particular fiecare e liber să aleagă după cum îl apasă orizontul...
și aș aprecia că înălțimea trebuie să fie corelată cu celelalte dimensiuni, inclusiv cu nr de persoane ce sunt acolo în mod regulat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate