Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3089 replies to this topic

#2809
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
o, boy.....doua pagini de discutii inutile pentru o piesa foarte utila de doar 200 de lei Posted Image
Daca stiam asta, nu va mai spuneam nik Posted Image

Sa va mai dau un trick pentru ca sa nu consumati apa aia calda din boilerul mare solar pe tevi de 10-20 m lungime pana la chiuvete si apoi sa o risipiti prin racire in pereti: Puneti un boiler mic electric buffer, de 15 litri sub chiuvete si ai apa calda in 2 secunde sa te speli pe maini de 10x/zi.

Veti economisi mult mai mult decat consumul de energie electrica (tot din panouri si asta) caci daca la fiecare spalare pe maini scoti sa zicem 8 litri de ACM din boiler si tu consumi numai 10% din cantitate ca sa te speli pe maini, in fiecare zi pierzi cam 60-70 de litri de ACM.

Daca iti vine si la 70 de grade in loc de 40 (cu vana de amestec) ai sanse ca seara sa nu mai ai apa de dusuri.
Succes mai departe ca eu nu am taria psihica sa mai citesc pe aici.

TCB!

#2810
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

 cipaul, on 30 mai 2023 - 17:32, said:


Bun, poti sa estimezi cate ore pe an sunt tevile respective sub presiune la temperatura sa zicem peste 80 de grade?
Poti sa estimezi cat este de adevarata durata de utilizare a tevilor, bateriilor si robinetelor la acea temperatura din fisele tehnice? :D

#2811
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

 cipaul, on 30 mai 2023 - 17:32, said:



Bun, poti sa estimezi cate ore pe an sunt tevile respective sub presiune la temperatura sa zicem peste 80 de grade?
De fiecare data când deschizi robinetul!
Asta încerc sa-ti explic.
Fara vană, amestecul de AR cu AC se face direct în baterie. TOATĂ ȚEAVA pana la baterie are 80gr.
Cu vană, amestecul se facă langă boiler, țeava nu depășește 45ś50gr.
Încă odată, repet! Cine înțelege principiul, o folosește. Cine nu, e liber sa facă ce vrea.



 gry2000, on 30 mai 2023 - 18:03, said:

.....doua pagini de discutii inutile pentru o piesa foarte utila de doar 200 de lei..
Exact!

Edited by noxious30, 30 May 2023 - 19:05.


#2812
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 noxious30, on 30 mai 2023 - 19:04, said:

De fiecare data când deschizi robinetul!
Asta încerc sa-ti explic.
Fara vană, amestecul de AR cu AC se face direct în baterie. TOATĂ ȚEAVA pana la baterie are 80gr.
Cu vană, amestecul se facă langă boiler, țeava nu depășește 45÷50gr.
Încă odată, repet! Cine înțelege principiul, o folosește. Cine nu, e liber sa facă ce vrea.




Exact!

Cand deschizi robinetul ai temperatura maxima pe teaza dar nu si presiunea maxima.
Dupa ce inchizi robinetul atunci ai si presiunea retelei si temperatura maxima, pana se raceste apa si teava.
Poate o sa fie vreo 200 de ore pe an teava incalzita la peste 90 de grade, dar oricum la temperatura si presiune maxima ea tine asa cel putin un an intreg, cel putin Pexalul (deci tot tine 30 de ani). De cupru nu mai vorbim.

Bateria cu termostat face acelasi lucru dar local, asa ai putea avea la fiecare baterie temperaturi diferite si ai scapa si de oparire.
Fara, e riscant sa nu te oparesti si asta e cel mai nasol.

Aveti dreptate: vana antioparire este o solutie buna de siguranta si cea mai ieftina, dar implica un consum crescut de apa sau curent cu solutia lui gry2000 (multumesc pt. informatie).

Personal nu suport sa astept apa calda mult timp, chiar urasc asta, iar daca reusesc sa fac pana la urma instalatia o sa am ACM preparata intr-o serpentina, adica potabila si doresc sa folosesc toata energia disponibila in ea si cat mai putin gaz suplimentar.
Din acest motiv ii multumesc si lui gusphi pt. ca mi-a deschis ochi ca se poate si fara vana termostatica cu trei cai montata la iesirea din boiler.

Edited by cipaul, 30 May 2023 - 19:37.


#2813
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
Ca să scăpăm un pic de off-topic:
Am 6x30 tuburi instalate pe casă, 2°SE, 57° vs orizontală, pe un acoperiș înclinat la 17°.
Urmează să instalez și panouri fotovoltaice.
Cum ziceți că ar fi mai bine:
- să las tuburile unde sunt și să instalez PV pe laturile E-V;
- să mut tuburile în partea de sus a laturilor E-V (3 cu 3) și să instalez un string PV pe SUD și 2 stringuri conectate paralel pe partea de jos a laturilor E-V.

Edited by maiandrei, 31 May 2023 - 06:39.


#2814
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 maiandrei, on 31 mai 2023 - 06:35, said:

Ca să scăpăm un pic de off-topic:
Am 6x30 tuburi instalate pe casă, 2°SE, 57° vs orizontală, pe un acoperiș înclinat la 17°.
Urmează să instalez și panouri fotovoltaice.

La ce folosesti panouri solare si cata energie capteaza?
Probabil cel mai bine ar fi sa montezi stringul dinstre Sud la sol, daca se poate.

#2815
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 17.01.2012

 cipaul, on 30 mai 2023 - 19:35, said:

Poate o sa fie vreo 200 de ore pe an teava incalzita la peste 90 de grade, dar ...

hey, temp în boilerul meu încă n-a depășit 68*C (iar sistemul meu este supradimensionat)
deci 3...4 luni pe an în care apa depășește 70*C în boiler
dar doar între 17:00 și 20:00 se utilizează/iese apa la această temp, că mai apoi se răcește (prin combinare cu apă rece)
în astea 3 ore să zicem un coeficient de utilizare de 30%, deci doar o oră/zi avem țeavă supraîncălzită
în consecință avem un maxim de 120...150 ore/an

ce bine că n-am copii!

#2816
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Ciudat la peste 70 grade.
La mine boilerul cred ca da afara din apa daca ajunge la 70 grade.

#2817
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
Nu ar trebui să se întâmple asta. Ai vas de expansiune?

 cipaul, on 31 mai 2023 - 08:41, said:

La ce folosesti panouri solare si cata energie capteaza?
La încălzire boiler și aport încălzire/piscină. A depășit 999MWh și nu m-am vrednicit să mă conectez la controller (SR1188) prin modbus. Nici măcar SD nu i-am pus.

Edited by maiandrei, 02 June 2023 - 18:41.


#2818
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Salutare
Am o intrebare legata de modul de functionare al pompei de la panourile de ACM nepresurizate. Nu exista posibilitatea de a se crea dezechilibre in instalatie datorate presiunilor diferite intre ce vine de la retea pe circuitul apei reci si pompa de la circuitul de apa calda. Daca problema a fost tratata pe undeva va rog un link. Multumesc.

Edited by luvio, 09 June 2023 - 08:32.


#2819
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Salutare.
Din diverse motive pompa de recirculare de la un grup de pompare panasol S6 sa blocat.
Am desfacut sa vad problema si se pare ca axul sa rupt. Nu imi explic dar asta e realitatea.
Găsesc sa cumpăr alta pompa identica oare? Sau cel putin echivalenta.
Ceva idei.
Multumesc anticipat.

Ps. Datorita faptului ca pompa sa blocat cred, nu pot sa spun exact ca nus expert, dar antigelul si-a schimbat culoarea spre maroniu.
Gandesc ca ar trebui sa il schimb sau nu are nimic?

Edited by st3fan19, 10 June 2023 - 20:28.


#2820
Narcispop

Narcispop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.10.2022
Automatizare/schema va rog!
Am intrat în posesia unui puffer de 2000l cu serpentina solară.
Am 6 solare plane legate la un puffer igienic de 850l cu serpentina solară și vreau să leg panourile și la cel de 2000l (pe primul îl supraincalzea.
Pufferele vor fi legate în serie....astfel încât cel de 850 va fi primul încărcat și ultimul descărcat (de către centrala pe lemne, pt a avea tot timpul ACM)
Automatizarea pe solar vreau să facă următorul lucru:
1. când primul puffer(850l) ajunge la o anumită temperatura (gen 70gr) sa bage in pufferul de 2000l( acest proces îl vreau pe timp de vara)
2. Pe timp de iarnă automatizarea sa bage in pufferul de 2000l(asta se descarcă primul, pin urmare am tem mică jos in el și panourile pot baga daca este soare)
Până acum am avut același sistem cu doua puffere în serie(850+1000) dar cel de 1000 era fara serpentina...panourile lucrau doar din 3 in 3 zile când pufferul solar se descarcă..
Ce piesa îmi face aceasta trecere?
Merci!


#2821
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Greu se mai raspunde pe topicul asta.
Nu cumva sa ramaneti fara obiectul munci daca dati un raspuns.
Trist, foarte trist.

#2822
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Dupa parerea voastra astea sunt pipe noi sau sunt folosite/arse?

Attached Files



#2823
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postst3fan19, on 13 iunie 2023 - 16:01, said:

Greu se mai raspunde pe topicul asta.
Nu cumva sa ramaneti fara obiectul munci daca dati un raspuns.
Trist, foarte trist.

Asta din cauza ca cei cunoscatori s-au saturat de prostiile debitate de unii si altii de-a lungul timpului pe aici.
E bine sa ii lasi in plata Domnului pe acestia.

View Postjohnnydanut, on 13 iunie 2023 - 21:23, said:

Dupa parerea voastra astea sunt pipe noi sau sunt folosite/arse?

Pipele sunt noi dar din pacate sunt de slaba eficienta deoarece au suprafata de contact cu colectorul mica. La sudura cuprul se inchide pe maroniu.
Le verifici in galeata cu apa fierbinte inainte sa le bagi in colector. Le pui invers si vezi daca ti se face fierbinte capatul acela mai gros, daca nu inseamna ca sunt defecte.
Sa revii cu feedback si sa ne spui de ce brand sunt. Macar sa stie si altii ce sa (nu) cumpere.

#2824
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 17.01.2012

View Postst3fan19, on 10 iunie 2023 - 20:13, said:

Salutare.
Din diverse motive pompa de recirculare de la un grup de pompare panasol S6 sa blocat.
Am desfacut sa vad problema si se pare ca axul sa rupt. Nu imi explic dar asta e realitatea.
Găsesc sa cumpăr alta pompa identica oare? Sau cel putin echivalenta.
Ceva idei.
Multumesc anticipat.

Ps. Datorita faptului ca pompa sa blocat cred, nu pot sa spun exact ca nus expert, dar antigelul si-a schimbat culoarea spre maroniu.
Gandesc ca ar trebui sa il schimb sau nu are nimic?

1.pompe se găsesc; ce vreau io să-ți propun este să treci la nivelul următor: să cumperi o pompă cu PWM, adică cu reglare automată turație în funcție de temperatură (asta dacă nu cumva nu ai deja...)
-io am avut surpriza ca grupul de pompare cumpărat să aibă pompă cu 3 trepte fixe, deci trebe io să o modific :(

2.antigelul îl verifici: ia o mostră și bag-o-n congelatorul setat, în prealabil, la -(minus) 24*C
-dacă nu a-nghețat, e de bine :)

#2825
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Multumesc de raspunsuri.
Am schimbat pompa cu una de la ferolli  lpa25-6-1 80.
Acum sa vedem cum se prezinta in cateva saptamani.
Mi-a placut mult modelul ala de pompa vechi era cu intrare PMW.
Controlerul facea reglajul de viteza dupa diferența de temperatura dintre colector si boiler.
La asta noua se face automat de catre pompa. Controlerul da doar on off.
Voi schimba si antigelul. Aproxumativ 55 lei 5kg la dedeman.

Edited by st3fan19, 14 June 2023 - 15:33.


#2826
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgry2000, on 14 iunie 2023 - 06:50, said:

Sa revii cu feedback si sa ne spui de ce brand sunt. Macar sa stie si altii ce sa (nu) cumpere.
Sunt de la Topsolar, probabil Sontec, ca si panoul solar luat tot de la ei. Vad ca astea au o eficienta mai buna, s-ar putea sa fie ok. Multumesc pentru raspuns!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate