Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3105 replies to this topic

#2143
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 26.11.2006
Nu stiu daca s-a mai discutat dar am si eu o idee si nu stiu cat e de buna. Am o casa incalzita cu o centrala pe lemne si un boiler termoelectric 100 litri. As fi vrut sa iau asta insa m-am gandit la alta varianta mai ieftina si practica. Undeva de la iesirile si intrarile instalatiei de la centrala sa ma leg prin t-uri cu conducte dus intors la panoul solar si pe perioada verii sa inchid toate caloriferele si sa las doar circuit catre boiler si cu ajutorul automatizarii de la panou sa pompez antigelul din instalatia centralei in circuit panou-boiler. As scuti pretul unui boiler cu dubla serpentina (m-as folosi de boilerul, vasul de expansiune, aerisitor, supapa presiune, antigel deja existente) si poate chiar de pompa centralei daca as reusi sa-i fac un circuit cu dubla comanda panou/centrala, in functie de anotimp. De obicei vara foloseam circuitul centrala-boiler facand cate un foc mic cat sa incalzeasca apa in boiler asa ca m-am gandit ca ar putea functiona la fel si prin panoul solar. Ce parere aveti, este fezabila ideea mea? Multumesc!

Edited by johnnydanut, 13 April 2022 - 13:01.


#2144
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
De ce sa plimbi ,incalzesti toata apa cind poti mai simplu:
la intrarea in boilerul de ACM pe serpentina montezi robinet si teu pe fiecare intrare/iesire.
pe teu in burta lui intri cu robinet si conducta din solar tur/retur.O pompa de recirculare si o mini automatizare.
Spor!

#2145
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
Intrebarea ar fi, la ce temperatura rezista antigelul din instalatia existenta? Ma gandesc ca in casa nu prea ai nevoie de o concentratie prea mare de antigel, ci de ceva sa reziste la un -5 poate cel mult -10. Afara insa e alta poveste. Acolo cam trebuie sa ai antigel pentru -20, sau poate chiar mai jos, in functie de zona.

Dezavantajul la sistemul la care te gandesti e ca iarna nu vei avea incalzire din panoul solar pentru ca ai robinetii inchisi.

#2146
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 26.11.2006

View PostXTH, on 13 aprilie 2022 - 16:02, said:

De ce sa plimbi ,incalzesti toata apa cind poti mai simplu:
la intrarea in boilerul de ACM pe serpentina montezi robinet si teu pe fiecare intrare/iesire.
pe teu in burta lui intri cu robinet si conducta din solar tur/retur.O pompa de recirculare si o mini automatizare.
Spor!
E mai complicat, boilerul il am in baie si pana acolo trebuie sa sparg 3 pereti sa duc conducte suplimentare. Si nu plimb tot antigelul, doar pe cel din traseul centrala-boiler si tot acelasi traseu ar avea si conductele suplimentare.

View PostM_ierdnA, on 13 aprilie 2022 - 16:13, said:

Intrebarea ar fi, la ce temperatura rezista antigelul din instalatia existenta? Ma gandesc ca in casa nu prea ai nevoie de o concentratie prea mare de antigel, ci de ceva sa reziste la un -5 poate cel mult -10. Afara insa e alta poveste. Acolo cam trebuie sa ai antigel pentru -20, sau poate chiar mai jos, in functie de zona.

Dezavantajul la sistemul la care te gandesti e ca iarna nu vei avea incalzire din panoul solar pentru ca ai robinetii inchisi.
La asta nu m-am gandit dar as putea goli instalatia de la panou pe timpul iernii...

#2147
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,201
  • Înscris: 17.01.2012
johny-tată, te complici :(
mai bine cumperi 8 panouri fotovoltaice de 300W plus cablu electric, o siguranță și un contactor și legi panourile la rezistența boilerului
și vei avea ACM și în plină iarnă însorită!!!

#2148
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postgushpi, on 14 aprilie 2022 - 07:37, said:

johny-tată, te complici Posted Image
mai bine cumperi 8 panouri fotovoltaice de 300W plus cablu electric, o siguranță și un contactor și legi panourile la rezistența boilerului
și vei avea ACM și în plină iarnă însorită!!!
In principiu ar trebui sa ai dreptate.... Iarna ai echivalentul ca medie a 2-3 ore insolatie ful... Dar.... Te costa de cel putin 4 ori mai mult... Decat 10 _12 tuburi care fac acelasi lucru... Suprafata ocupata a fotovoltaicilor nu o poti compara cu cea a celor 12 tuburi....

#2149
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,201
  • Înscris: 17.01.2012
păi ia să „videm” (zise orbu'):

-12 tuburi au 780W/h și costă 1750 lei

(sursa: https://www.celsiusp...-heat-pipe.html )

-2 panouri fotovoltaice care fac 750 W/h costă 1300 lei

(sursa: https://merxu.com/ro...eYaAl8JEALw_wcB )

pt a pune în funcțiune tuburile îți trebe: automatizare, grup pompare, conducte tur/retur, antigel, vas expansiune

pt a pune în funcțiune fotovoltaicele îți trebe: cablu electric, un contactor și o siguranță

PS: datele le-am trecut pe primele găsite de google Posted Image

Edited by gushpi, 15 April 2022 - 08:08.


#2150
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare, încă mă chinuiesc cu instalația solară, un instalator mi-a  spus că nu poate să funcționeze în parametrii datorită instalație de PP-R folosită și că nu are viață lungă instalația, e adevărat ?

#2151
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,201
  • Înscris: 17.01.2012
de la exploatarea centralei termice am văzut că țevile de pe turul centralei (unde e temperatura de circa 60...70*C) se „lăbărțesc” (fac burtă)
o fi legat de fenomenul ista :(

#2152
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

View Postadriano1978, on 15 aprilie 2022 - 08:11, said:

Salutare, încă mă chinuiesc cu instalația solară, un instalator mi-a  spus că nu poate să funcționeze în parametrii datorită instalație de PP-R folosită și că nu are viață lungă instalația, e adevărat ?
La PPR, daca imbinarile sunt mai adanci decat trebuie, materialul topit formeaza un guler interior care restrictioneaza circulatia. Probabil asta e cauza si nu materialul din care e confectionata teava.

Nu stiu ce putere inseamna treapta trei la pompa ta, spre comparatie, la mine cu pompa la 50 W, niciodata nu depaseste DT de 10 grade, si e un circuit de vreo 40M si doua panouri plane cu pierderi hidraulice mai mari ca la un panou cu tuburi.

#2153
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postadriano1978, on 15 aprilie 2022 - 08:11, said:


Fa citeva poze cu instalatia, cu boilerul si cu panoul. Poate ca reuseste cineva sa-si dea seama unde este problema.

Intradevar, nu este prea bine sa folosesti PPR la panouri solare, insa eu stiu mai multe instalatii facute cu PPR care merg bine mersi de peste 10 ani. Acum depinde si ce PPR sa folosit, ca exista de mai multe tipuri: cu insertie de aluminiu, cu fibra compozita, verde, alb, etc (nu le stiu pe toate)

#2154
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Diferența de înălțime între boiler și panou 2 metri, țeavă pot de 25, are 7 metri lungime.
Azi o zi cu soare temperatura in boiler nu a trecut de 35 grade, de la 28 de dimineață, in colector am avut și 80-90 grade...

Attached Files



#2155
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postgushpi, on 15 aprilie 2022 - 08:07, said:

păi ia să „videm” (zise orbu'):

-12 tuburi au 780W/h și costă 1750 lei

(sursa: https://www.celsiusp...-heat-pipe.html )

-2 panouri fotovoltaice care fac 750 W/h costă 1300 lei

(sursa: https://merxu.com/ro...eYaAl8JEALw_wcB )

pt a pune în funcțiune tuburile îți trebe: automatizare, grup pompare, conducte tur/retur, antigel, vas expansiune

pt a pune în funcțiune fotovoltaicele îți trebe: cablu electric, un contactor și o siguranță

PS: datele le-am trecut pe primele găsite de google Posted Image

12 tuburi intr o zi cu soare iti incalzesc 100 l de apa dar doua panouri nu... Desi teoretic explici tu ca ar trebui daca ne uitam la putere... De ce?
Pai explicatia e cam simpla: ala cu apa culege 780 w multe ore dintr o zi pt ca raza solara cade pe tub perpendicular multe ore dintr o zi tubul fiind rotund....
La ala fotovoltaic care este plan raza solara cade perpendicular doar la ora 12 ziua daca le ai cu orientare sudica... Adica putin timp... Se considera cam 5 ore pe zi insolatie maxima intr o zi de vara...
De aici diferenta de eficienta....
Teoretic ti ar trebui cam 6 kw electrici sa incalzesti 100 l aia de apa... Pt asta ti ar trebui minim 4 panouri fotovoltaice... Daca tii cont de pierderi... Etc... Cel mai probabil cam 6 panouri date de tine ca exemplu....
Apoi hai sa discutam de costuri... La astea 6 panouri iti trebuie cel putin un descarcator de supratensiune clasa B+C(ar trebui unul la fiecare 10m de conductor) Un singur descarcator din asta e cam cat panoul ala de 12 tuburi ... Bineinteles daca vrei sa nu dai de necaz... Altfel pui o chinezarie de 70-100 lei luat de aici ca acolo in China o fi 20-30 lei.... Asta te protejeaza de nimic... Poate doar de gandul ca la tine nu se poate descarca un fulger in puffer sau boiler ce ai tu acolo....

Edited by alin_ag2003, 15 April 2022 - 17:55.


#2156
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgushpi, on 15 aprilie 2022 - 08:07, said:

păi ia să „videm” (zise orbu'):

-12 tuburi au 780W/h și costă 1750 lei

(sursa: https://www.celsiusp...-heat-pipe.html )

-2 panouri fotovoltaice care fac 750 W/h costă 1300 lei

(sursa: https://merxu.com/ro...eYaAl8JEALw_wcB )

pt a pune în funcțiune tuburile îți trebe: automatizare, grup pompare, conducte tur/retur, antigel, vas expansiune

pt a pune în funcțiune fotovoltaicele îți trebe: cablu electric, un contactor și o siguranță

PS: datele le-am trecut pe primele găsite de google Posted Image
Pai daca panourile au 750w si rezistenta boilerului e de 2000w poate functiona normal, se incalzeste apa? Daca da, ma puteti ajuta cu o schema de montaj? Mii de multumiri!

#2157
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

View Postjohnnydanut, on 15 aprilie 2022 - 18:05, said:


Pai daca panourile au 750w si rezistenta boilerului e de 2000w poate functiona normal, se incalzeste apa? Daca da, ma puteti ajuta cu o schema de montaj? Mii de multumiri!
Nu.

Iti trebuiesc panouri astfel incit tensiunea rezultata in urma inserierii panourilor sa fie intre 210....240v.Restul sunt povesti cu 3 sau 4 panouri.

@adriano, izoleaza toate conductele, grupul de pompare, coturi, iesire/intrare colector, totul inyelegi?.
Si mareste viteza la pompa.

La centrala aia schimba ppr-ulala de la supapa de siguranta cu coloana de metal si trimite-o afara.Imagineaza-ti cam ce frumos face sa refuleze abur in interior....

#2158
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postjohnnydanut, on 15 aprilie 2022 - 18:05, said:

Pai daca panourile au 750w si rezistenta boilerului e de 2000w poate functiona normal, se incalzeste apa? Daca da, ma puteti ajuta cu o schema de montaj? Mii de multumiri!
Fara MMPT ai o eficienta de 10-11% cu o simpla rezistenta DC in butoi.... Cu MMPT creste eficienta undeva la 13-15%...Ca sa ti dai seama in comparatie cu un sistem de panouri plane acestea au o eficienta de 35-68% adica iti trebuie de 3 pana la 6 ori mai multa suprafata de panouri fotovoltaice sa incalzesti aceiasi cantitate de apa.... Asta din studii serioase nu vorbe... Asa sa te joci cu o rezistenta in butoi cum fac unii pe aici si zic ca produc apa calda sant vorbe de adormit copii... Una e sa te joci intr un butoi cu rezistenta si sa incalzesti cativa litri de apa si alta sa incalzesti eficient o casa...
Ce am zis eu acolo de 3 _4 panouri era doar o echivalenta nu ca ai incalzi casa cu patru panouri fotovoltaice...
Eu reusesc sa incalzesc casa toamna si primavara cu un sistem de 200 de tuburi care ocupa aprox 28 mp... Daca as fi facut asta cu panouri fotovoltaice ar fi trebuit sa pun de  pana la sase ori suprafata asta....
Asta pt documentarea celor interesati:
https://www.hindawi....p/2017/7540250/

Edited by alin_ag2003, 16 April 2022 - 04:56.


#2159
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010
Nu inteleg de ce se bate moneda absurda pe incalzirea cu fotovoltaice... Diferentele de eficienta sant prea mari sa iei in calcul o incalzire de acest gen...
Un tub spune producatorul ca are capacitatea sa colecteze 94 - 96% din energia venita de la soare care e undeva la 1000w/mp
Un panou are eficienta declarata de 16 pana la 22% maxim
Deci cu toate pierderile luate in calcul si la unele si la altele exista o eficenta de aproape 70% in favoarea tuburilor....
Fotovoltaicele sant excelente pt energie dar nu sa produci apa calda sa te incalzesti.... Se poate face dar cu costuri extrem de mari... Asa cu rezistenta in butoi sa vezi ca se incalzeste legat la un sistem... Da se poate face... Dar pana sa incalzesti o casa mai e mult...
Sa scrie cei care au fotovoltaice pt incalzire si sa ne spuna ce suprafata incalzesc si ce suprafata de panori au dedicata pt asta...

Edited by alin_ag2003, 16 April 2022 - 05:32.


#2160
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalin_ag2003, on 16 aprilie 2022 - 05:17, said:

Nu inteleg de ce se bate moneda absurda pe incalzirea cu fotovoltaice... Diferentele de eficienta sant prea mari sa iei in calcul o incalzire de acest gen...
Un tub spune producatorul ca are capacitatea sa colecteze 94 - 96% din energia venita de la soare care e undeva la 1000w/mp
Un panou are eficienta declarata de 16 pana la 22% maxim
Deci cu toate pierderile luate in calcul si la unele si la altele exista o eficenta de aproape 70% in favoarea tuburilor....
Fotovoltaicele sant excelente pt energie dar nu sa produci apa calda sa te incalzesti.... Se poate face dar cu costuri extrem de mari... Asa cu rezistenta in butoi sa vezi ca se incalzeste legat la un sistem... Da se poate face... Dar pana sa incalzesti o casa mai e mult...
Sa scrie cei care au fotovoltaice pt incalzire si sa ne spuna ce suprafata incalzesc si ce suprafata de panori au dedicata pt asta...
Dar eu nu vreau sa incalzesc casa, doar sa fac 100l ACM pe zi cu costuri cat mai mici, folosindu-ma de o instalatie deja existenta, atunci cand e soare.

Edited by johnnydanut, 16 April 2022 - 05:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate