Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Recomandari Cuptoarele Electrice incorporabile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
720 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Topicul precedent poate fi citit aici.

Cuptoarele electrice au devenit standard si in bucatarie romanilor.
Sunt destul de ieftine, pot fi itnegrate usor si permit o caldure mai rapida si mai uniforma.

Problema este ca foarte rar intelegi care e diferenta dintre ele.

Daca prezenta N functii mai mult sau mai putin utile poate fi vazuta relativ usor, totusi la prima vedere poate parea ca toate sunt la fel.

Caracteristici importante:
- dimensiuni
- sa fie cu ventilator (convectie)
- sa aiba programe dedicate, precum prajituri/pizza/dezghetare
- cu una sau doua rezistente grill
- glisiere, care te ajuta sa nu scapi tava
- geamuri duble/triple, care tin caldura in interior si te protejeaza de arsuri.

Caracteristici ascunse, aproape imposibil de verificat, dar se aplica foarte clar ideea: ce e ieftin e si prost.
- modalitatea de setare a temperaturii.
Daca au un buton de care rotesti, temperatura este destul de inexacta, cand ai 2-3 marcaje (160-189-200 etc).
Daca poti seta digital fix 200C, atunci deja pretul creste.
- termostatele sunt mai bune sau mai proaste. Cele mai bune sunt "ceramice", dar trebuiesc pozitionate bine si sa poti fixa foarte atent temperatura (ex 185C), deci control digital.

Cu cat te duci catre 1000 EUR, apar functii profesionale, precum:
- posibilitatea de a regla viteza ventilatorului (foarte importanta la prajituri)
- posibilitatea de a adauga abur (umiditate), ceea ce e foarte importanta in cofetarie si panificatie.
- posibilitatea gatirii pe 2 etaje
- posibilitatea setarii greutatii

Desigur, daca folositi cuptorul mai ales gastronomic (mancare, nu prajituri), atunci functiile avansate (precum temperatura digitala, ventilatia reglabila si umiditatea), nu va sunt de folos.

Daca doriti sa il folositi pentru prajituri, atunci treaba se schimba, iar frustrarile scad miraculos.
Multe aluaturi necesita un cotnrol atent al ventilatiei si temperaturii, de aceea nu ies prajiturile acasa, precum la cofetarie.

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu folosesc eu ci sotia.electric ventilat Hoover. Stiu ca poate coace de sus de jos.La temperaturi habarnam Si mai stiu ca soacramea nu reuseste sa faca cozonaci la fel de buni ca in ala antic.  Da antic!

#3
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Foarte bine punctat in primul mesaj; as adauga cateva detalii :
* cuptoarele electrice incorporabile aduc in bucatarie ceva foarte important - pozitionarea pe verticala la un nivel ergonomic + glisierele in plan orizontal (nu e de neglijat, multe persoane au de suferit datorita aplecarii continue si manipularii unor tavi grele, mai ales de la o anumita varsta incolo)
* asa cum preciza si initiatorul, nu toate functiile au utilitate ridicata; eu apreciez si functia de mentinere la cald, precum si pe cele speciale (presetari pentru anumite preparate) - de ex., am fost foarte satisfacut sa constat ca un pui cu legume a fost excelent preparat doar prin simpla introducere a parametrului legat de greutate (sa zicem 1.900 g); la final a piuit, am scos tava si am pus masa, fara a fi nevoie de verificari pe parcurs
* conteaza destul de mult si partea de intretinere/(auto)curatare; am ales tehnologia cea mai recenta (ecoClean) si realmente am constatat ca pentru peretii laterali nu e nevoie sa fac nimic - aleg functia de curatare specifica si asta a fost tot, fara carpe/solutii, fara cenusa, fara racait ...
* tot la capitolul tehnologie utila as include usile vitrate pe care le poti atinge fara teama din exterior (chiar daca inauntru se coace la temperaturi ridicate).

Personal, utilizez un cuptor Siemens de care sunt foarte multumit, in conditiile in care gatim 100% electric (cuptor+plita).
Sunt multe oferte pe piata; recomand achizitia in functie de necesitati, cu studierea atenta a caracteristicilor (o singura litera in sirul XXXXXXXXXXXXX aferent modelului poate schimba multe) si mai ales testarea fizica (nu cumparati doar pe baza de rating-uri sau opinii, mergeti in magazin/showroom si atingeti butoanele, deschideti usa, verificati tot ce poate fi verificat).

Edited by sdrc, 23 November 2018 - 09:37.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da, un cuptor cu convectie poate fi bun la casa omului...

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,665
  • Înscris: 26.11.2001
Cine vrea SF-uri se uita la AEG, Siemens sau NEFF (astea se gasesc acum si la emag in showroom).

Problema e ca ajung la niste preturi SF, ce tin de sfera profesionala si nu iti faci acasa brutarie.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Oare un cuptor pe gaz nu poate face lucrurile la fel de bine precum unul electric? Sau unul electric performant e mai ieftin?

Nu stiu sa gatesc, dar sunt gurmand si vreau sa vad cum e preparata mancarea. Observ ca orice masina de gatit (aragaz-plita, cuptor, friteuza) vine si in varianta pe gaz si in varianta electrica. Doar microundele ce sunt ceva aparte.

La mine in familie se prefera Gorenje pe cuptor electric. Am unul nefolosit din 2013, in bucataria de vara, si unul folosit, de cumnata la ea acasa.

Eu plita electrica si cuptorul electric le-as vedea minunate doar in zonele unde nu ai retea de gaz.

Edited by Neaceasca85, 23 November 2018 - 11:44.


#7
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

 Courage, on 23 noiembrie 2018 - 10:30, said:

Cine vrea SF-uri se uita la AEG, Siemens sau NEFF (astea se gasesc acum si la emag in showroom).

Problema e ca ajung la niste preturi SF, ce tin de sfera profesionala si nu iti faci acasa brutarie.

Daca tot ati mentionat brand-uri din grupul Bosch, atunci "SF" ar fi cuptoarele Gaggenau; majoritatea celorlalte sunt in ton cu dotarile uzuale la nivelul anului 2018.
De ce ar fi pretul unui cuptor bun (nicidecum profesional) Siemens sau Bosch (2-3.000 lei) considerat "SF", in conditiile in care poate fi folosit cu brio 15-20 de ani, cumparat in rate fara dobanda (12/24, chiar 36 la costuri lunare sub echivalentul catorva pachete de tigari) vs sa zicem telefoane din liga a 2-a care costa cam tot atat, se uzeaza moral dupa 1 an si in nici un caz nu contribuie la ceva atat de important cum e asigurarea prepararii hranei ?

Edited by sdrc, 23 November 2018 - 12:54.


#8
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

 Neaceasca85, on 23 noiembrie 2018 - 11:39, said:

Oare un cuptor pe gaz nu poate face lucrurile la fel de bine precum unul electric? Sau unul electric performant e mai ieftin?


Dupa cateva decenii in care am mancat produse preparate exclusiv la cuptoare cu gaz, pot spune cu certitudine ca gatitul la un aparat electric ofera cateva avantaje deloc neglijabile :
- coacerea uniforma (cred ca e un deziderat al oricarei persoane care gateste in mod frecvent)
- utilizarea presetarilor (a se vedea exemplul pe care l-am oferit in mesajul anterior) vs verificari/incercari pe parcurs; exista functii bazate pe timer si la cuptoarele pe gaz, dar rezultatele nu sunt la fel de bune
- preincalzirea rapida (cuptorul pe care il utilizez ajunge la 300 grade C in cateva minute; la gaz e altceva ...)
- eliminarea inconvenientelor/pericolelor legate de utilizarea unui combustibil precum gazul metan.

In general, un cuptor electric e mai scump decat unul pe gaz; depinde de fiecare sa faca achizitia in functie de preferinte, dar recomand sa fie luate in considerare si alte aspecte dincolo de pret.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Deci pe partea de cuptor, electricul ar fi castigator, ramane practic pretul energiei electrice versus cel al gazului. La noile achizitii unii fac combinatie de plita pe gaz si cuptor electric pe incorporabile.

La plitele electrice sunt unele dezavantaje ca anumite vase nu pot fi folosite precum la gaz, fie ca e vorba de materialul din care sunt confectionate, ori tuciurile sau tigaile mari.

Friteuze profesionale termostatate exista si pe gaz si electrice, in unitatile de alimentatie publica predomina cele electrice, alea pe gaz nu sunt incorporabile si aprinderea se face mai dificil, fiind vorba de flacara de veghe de la care se aprind arzatoarele cand le comanda termostatul.

Dar shaormeria/restaurantul cu friteuza pe gaz poate praji si fara curent electric, friteuza pe gaz (gen Pitco) fiind independenta de energia electrica. Insa e nevoie de curent pentru a roti carnea de kebab, chiar daca arzatoarele sunt pe gaz.

#10
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Am ajuns si eu la emag baneasa sa ridic un produs.  Am mai cascat gura si prin showroom.... Frumos facut... Mai ca era sa mai plec cu cate ceva de pe acolo... Anyway,  am pus si eu mana pe Neff.  Smecherie usa aia.  La panou  mi- a placut varianta cu buton de navigare in cruce (old style nokia parca).  Din el faceai tot...

Edited by plimbaretul, 23 November 2018 - 16:07.


#11
somerul

somerul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.07.2018
Buenas noches! (ma uit la Narcos 4 si sunt contaminat)
M-am mutat intr-un apartament unde fostul proprietar mi-a lasat electrocasnicele.Printre ele, un aragaz cu cuptor electric incorporat Louis Axton .A auzit cineva  ceva despre aceasta firma?AM cautat pe net si exista foarte putine date despre ea.Cica era din Cipru, a existat intre 2005-2013.Ideea e ca nu ma pricep sa umblu la el si nici vreun manual de utilizare nu gasesc.Daca cineva stie unde sa caut, mi-ar fi de MAAAARE ajutor.
Gracias amigos !Posted Image

#12
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Fourlis oare? Astia mai erau ciprioți. Insa nu cred ca iti trebuie cine stie indicații.. Pune o poza cu panoulde ctrl si poate iti putem spune ce si  cum face.

#13
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018
Salutare,e interesant ce fel de garantie ofera producatorii ca tot se lauda cu 6 ani..de exemplu eu nu stiam ca daca mi se rupe manerul la cuptor sau crapa vreo sticla din viciu de fabricatie asta nu intra la garantie,cam nasol...
,,Nu  se  acorda  garantie: A)  pieselor  nefunctionale,  pieselor  casabile  (geamuri,  rafturi  sticla  sau  plastic  etc),  accesoriilor   (manere,  butoane,  garnituri,  gratare,  cosuri  etc,Piesele   nefunctionale  sunt  acelea  a  caror  defecte  nu  impiedica  utilizarea  aparatului  la  parametrii   functionali  declarati;    "

Am un model din asta de cuptor https://www.whirlpoo...wh/852584801110
si dupa ce am folosit piroliza a trebuit sa-i desfac geamul sa curat ce s-a ars pe acolo..problema e ca acest cuptor e proiectat de un antitalent ca sa-i desfaci geamul tre sa-i dai usa jos cu totul.toate bune doar ca usa aia se da jos foarte greu ,am urmat toti pasii din cartea lor tehnica dar e horror tre sa faci tot felul de miscari sus jos,stg dreapta ca sa-i prinzi pozitia sa iasa afara,mi-a luat cam 20 min sa am norocul asta,,,exista vreo tehnica sa-i dai mai usor jos usa?si aici fac apel la cei care -i fac service sau il detin si i-au dat jos usa

Edited by MembruAnonim, 26 December 2018 - 13:49.


#14
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Ce parere aveti de https://www.flanco.r...egh6343box.html? Gasesc ceva mai bun in banii astia?

Edited by kvlq, 02 January 2019 - 20:45.


#15
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Intrebare - ideall.ro

Am gasit plita si cuptorul pe care mi le doresc, la aceasta firma. Ati cumparat de la ei? Ii recomandati?
Multumesc.

#16
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010
Eu am luat masina de spalat si cuptorul de la ei. Au ajuns impecabile dupa 2-3 zile.

#17
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postautoplayer, on 14 ianuarie 2019 - 09:26, said:

Eu am luat masina de spalat si cuptorul de la ei. Au ajuns impecabile dupa 2-3 zile.
Multumesc!

#18
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
eu m-am cam "indragostit" de marca Hansa in ceea ce priveste cuptoarele si plitele
in ianuarie 2016 am cumparat o garsoniera pentru a o inchiria si mi-am cam depasit bugetul pana la achizitionarea cuptorului...asa ca am cautat ceva low-cost si am gasit Hansa...a costat in nu stiu ce promotie aprx 550lei cu grill, rotisor si alte chestii pe care nu le folosesc nici acum...functioneaza perfect si in prezent...deci si-a scos banii Posted Image

in octombrie ne-am mutat la casa si prima optiune la cuptor a fost Hansa si am ales modelul BOES64463 pentru culoare si accesorii .... este perfect la banii care i-am dat pe el ... l-am combinat cu plita inductie Hansa BHI68614 https://www.emag.ro/...4/pd/DHDX4NBBM/
a iesit combinatia perfecta la un buget mai mult decat decent cu 5 ani garantie

Edited by lukian84sec, 20 January 2019 - 10:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

13 user(s) are reading this topic

0 members, 13 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate