Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

As vrea sa ma mut inapoi in Romania.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acuma pe bune:

 george_alexandru, on 21 noiembrie 2018 - 21:37, said:

In constructii .... iei 2000 ron fara efort.


#38
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

 cristi7, on 21 noiembrie 2018 - 21:30, said:


Păi așa poți să calculezi și la o seară în Bamboo și nu o să îți iasă. Plus, sunt facts. Dacă omul atât are, cu atâta vine. Pentru asta cere sfaturi. Nu să fii tu dur cu el că nu a strâns suficient. Nici nu știi din ce motive vine.

El mai are si...

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 20:06, said:

am 3 limbi Romana Engleza si Araba

Ce zici, le are cu limba materna? Eu zic ca nu, cred ca doar trolleaza, dar Vai! poate a plecat cand avea 4 ani si n-a apucat s-o invete...

Stii povestea cu grebla si cu ala care abia venise inapoi in tara?

#39
Gabriel1994x

Gabriel1994x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2018

 zzhunt, on 21 noiembrie 2018 - 21:02, said:

Trol

Ce dreacu știe engleza și arab dar nu se descurca cu romana.


E topic deschis la mișto

Cică a locuit la București dar el crede că e un apartament 400 lei

Nici acum  8 ani nu era 400 lei

Știe engleza și arabă dar vrea job de 1900 lei.

Nene daca știi engleza și arabă îți găsești job de 1000 euro

Dar plimba ursul cu troleala

Nu trolez, eu de 8-10 ani nu am fost in Romania, cand eram mic nu imi pasa chiria, acum recent am inceput sa ma uit la chiriile in Romania, Engleza stiu foarte bine sa scriu si sa vorbesc chiar cu accent, araba lafel, eu vreau sa ma intorc in Romania pentru a sta de tot in Romania, vreau sa imi fac viitoru in Romania sincer. nu vreau sa iau 1000 de euro in bahrain sau nu stiu unde,

#40
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 21:44, said:


Nu trolez, eu de 8-10 ani nu am fost in Romania, cand eram mic nu imi pasa chiria, acum recent am inceput sa ma uit la chiriile in Romania, Engleza stiu foarte bine sa scriu si sa vorbesc chiar cu accent, araba lafel, eu vreau sa ma intorc in Romania pentru a sta de tot in Romania, vreau sa imi fac viitoru in Romania sincer. nu vreau sa iau 1000 de euro in bahrain sau nu stiu unde,

Atunci uită-te peste sfaturile de bun simț pe care le-ai primit și ignoră pe cei care te trolează ei. Interesează-te direct la agenții de recrutare sau trimite CV-ul la direct la companiile mai mari care știi că recrutează. Alege bine un oraș care are potențial turistic și le e dezvoltat sectorul horeca, dar fără să fie scump (Cluj-București sunt scumpe și poate îți termini mai repede banii). Poți să te uiți peste: Brașov, Sibiu, Oradea, etc. Și când ai suficiente informații, go for it.

#41
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Atunci îți găsești job fara probleme la 1000 euro pe la o multinațională ceva că traducător daca zici că știi arabă și engleză foarte bine.


Traducere și mie atât în engleză și arabă

Am montat butucul la angrenaj și scârțâitul a dispărut.

Bordurile de marmura din București sunt frumoase și înalte.

#42
Gabriel1994x

Gabriel1994x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2018

 FreeThinker, on 21 noiembrie 2018 - 21:08, said:




Imi cer scuze daca o sa fiu un pic cam dur, dar, asta e - nu pot pe ocolite.

Daca ai muncit in afara tarii 8 ani de zile si o sa ai in martie doar 6000 de lei... parerea mea e ca ai pierdut 8 ani din viata degeaba. Puteai la fel de bine sa ramai in Romania...

Dar nu am muncit toti ani astia, am invatat, tata ma adus in palestina aici, si acum 6 luni am fost dat afara de acasa, acum incerc sa strang un ban unde sa ma mut si sa traiesc viata mea, stiu ca 8 anii astia iam pierdut sincer.

#43
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
aia sa fie problema, viata merge inainte, totusi cred ca in buc de la mosilor spre europa sigur-sigur se gaseste un job de vorbitor de araba la vreun birou.

#44
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,049
  • Înscris: 23.09.2005

 cristi7, on 21 noiembrie 2018 - 21:06, said:

Poți lua în calcul și Oradea pentru specializarea ta, pentru că e un oraș care se dezvoltă în zona asta (Băile Felix contribuie masiv) și se plânge lumea că nu găsesc personal în industria asta. Acolo 6000 de lei (dacă e doar de chirie și mâncare) ar putea să îți ajungă 2-3 luni fără să trăiești nici auster, dar nici să te lăfăi (până la urmă, fiind la început mă gândesc că vei fi chibzuit).

Daca gasesti o chirie la 100-120 euro (caci exista garsoniere asa, dar e greu sa le gasesti de pe o zi pe alta), cu 6000 lei poti sa te descurci si 4 luni, la modul auster, doar cat sa supravietuiesti si sa cauti servici.

#45
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
In care oras din Palestina lucrezi?

#46
Gabriel1994x

Gabriel1994x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2018

 PopaXXX, on 21 noiembrie 2018 - 22:08, said:

In care oras din Palestina lucrezi?

Jenin.

#47
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
doamne ce sfaturi aiuristice...
Gabriel, mama, te asigur ca Romania e net superioara Palestinei. Nu as da România pe nicio țară araba.
Te poti descurca aici, mai ales dacă ești musulman, pentru ca aici musulmani se ajuta intre ei. Iti recomand Bucureștiul, o garsoniera si poti sa găsești un job lejer in 2000 lei cu aptitudinile tale.
Important e sa fii cu actele in regula.
Succes!

Edited by NotEasy, 21 November 2018 - 22:28.


#48
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca zici ca esti indemanatic, incearca sa te angajezi pe nave de croaziera. Circuli prin lume pana cand se mai aseaza lucrurile si in Romania, iti pui niste bani deoparte, si vii in tara sa-ti petreci batranetile in lniste.

 NotEasy, on 21 noiembrie 2018 - 22:27, said:

doamne ce sfaturi aiuristice...
Gabriel, mama, te asigur ca Romania e net superioara Palestinei. Nu as da România pe nicio țară araba.
Te poti descurca aici, mai ales dacă ești musulman, pentru ca aici musulmani se ajuta intre ei. Iti recomand Bucureștiul, o garsoniera si poti sa găsești un job lejer in 2000 lei cu aptitudinile tale.
Important e sa fii cu actele in regula.
Succes!
Si-atunci de ce mii de evrei nascuti in Romaniau migrat spre Palestina si Israel in urma cu ani si nu s-a intors nici unul, iar in sens invers, nimic?

Edited by myshyk, 21 November 2018 - 22:30.


#49
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
mai iesi si tu din satul tau, mai vizitează o tara străină, mai culege impresii si de la altii... nu numai cu vestul pe buze si cu Romania de căcat in gura

#50
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Alright tinere.
Nu stiu cum e in Brasov, iti pot spune cum e in Bucuresti.

Hai sa ignoram chiria, aia variaza mult functie de oras, zona. Sa punem celelalte cheltuieli minim necesare. Pe luna.
Sa zicem o garsoniera, e OK pentru inceput.
Intretinere: pune 100 lei vara, 300 lei iarna. Aici intra caldura, gazele, apa rece, apa calda.
Curent electric: Pune 100 lei.
Internet+cablu 50 lei
Telefonie mobila 20 lei.

Mai pune un abonament pentru transport in comun, sa zicem 50 lei pe luna.

Mai ai nevoie de haine, mancare, diverse chestii prin casa.
La Carefour au livrare online, transport gratis peste 300 lei. Poti arunca un ochi sa vezi preturile la alimente, sa-ti faci o idee despre cosul minim de cumparaturi, aici nu prea ma pricep, nevasta-mea se ocupa.
Prin supermarketuri se gaseste si mancare gatita, mai ieftina ca la restaurant, posibil mai ieftina si daca ai gati-o tu.
Un kg carne de pui e intre 10 si 15 lei. Un kg de carne de vita pleaca de la 20 lei, presupun ca porc nu mananci ca nu esti obisnuit, ceea ce nu e rau deloc. Insa e mai ieftina si mai.. calorica, toata lumea serveste aici asa ceva.
Legumele le iei dintr-o piata, sunt mai calitative decat in supermarketuri. Oricum,mancare gasesti mai buna prin piete. Preturile sunt cam la fel ca la supermarket.
Apa.. e potabila si aia de la chiuveta.
Painea in jur de 2 lei 400g, dar variaza mult cu calitatea, cu tipul de paine, etc..
Pestele .. exista si mai ieftin si mai scump. In principiu e mai scump ca puiul si porcul. Nu stiu daca cunosti speciile de pesti de pe la noi, deci .. Gasesti caras, platica, pe undeva la pret de pui. Crapul, daca stii ce-i ala, e destul de preferat pe-aici, e si bun, dar costa cam peste 30lei/kg.
Mai gasesti peste congelat, cam tot pe la acelasi pret ca al puiului, dar functie de specia de peste, de calitate, urca rapid.

Fa-ti un cos de cumparaturi de baza sa vezi cat iesi lunar cu mancarea.
Mai pui si o rezerva de 20%, doar n-o sa mananci numai produse din cos.
Un buget pentru mici capricii, esti tanar, n-ai sa stai numai treaz, aici la noi se bea alcool, o sa bei si tu, e misto. Chestia e ca e cam scump, e accizat. Dar o sticla de vodka tre sa ai si tu in frigider.
Daca fumezi, bugetul o sa-ti explodeze. Mai pui 500 lei pe luna, tigarile sunt accizate.
Mai dai si pe cosmetice, tre sa mirosi bine, altfel o sa dai la laba multi ani, femeile aici sunt extrem de pretentioase.
Posted Image

Edited by maccip, 21 November 2018 - 22:47.


#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 maccip, on 21 noiembrie 2018 - 22:43, said:

Nu sunt 100 % de acord cu tine [doar 99 %], dar ai fost foarte ....plastic in exprimare. Mai baga, spre binele confratelui din Palestina.

Edited by pasilla, 21 November 2018 - 22:53.


#52
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
nu trebuie să-ți cumperi haine in fiecare luna si mai mult de un șampon, deodorant,sapun, periuță/pastă de dinți si eventual un parfum nu vad de ce ar fi mare cheltuială cu cosmeticele.
pretențiile unei românce sunt igiena si un caracter placut, pițipoancele au alte pretenții si sunt doar femei anexe pentru cei superficiali

#53
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai am zis sa ajut omul cu ce stiu eu. Cand te duci in alta tara, tre sa-ti pui intrebarea si cat te costa viata, minimul necesar, nu doar chiria ca n-ai sa mananci numai biscuiti.
Dar la capitolul cheltuielile casei, nu ma ocup eu, doar nevastamea, deci nu prea stiu preturile si nici ce ingrediente se mai pun prin mancarea aia.
Stiu de orez, ulei, zahar, sare. Dar stiu pentru ca se dadea pe cartela si am mostenit cunostintele pe cale genetica de la parintii mei. Adica m-am nascut cu aceste lucruri in cap. Dar acum nu mai stiu daca chiar se folosesc la mancare sau ... dracu stie.
Posted Image

Edited by maccip, 21 November 2018 - 22:57.


#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Hai ca chiar stii, nu te da.... dupa usa.

Nu prea am fost eu de acord cu telefonia mobila la 20 de lei (desi e posibil), sau cu puiul de 10 lei ( cu tot cu piele si os), dar e OK.
Vita e cam 24 cu os si peste 30-60-90 fara os, dar depinde si de locatie.

Edited by pasilla, 21 November 2018 - 23:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate