Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

As vrea sa ma mut inapoi in Romania.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
Gabriel1994x

Gabriel1994x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2018
Buna tuturor.

Ma cheama Gabriel, Si as vrea sa ma mut inapoi in Romania, eu deocamdata locuiesc in Palestina si sincer tara asta nu e tara, sunt aici de 8 ani si mia ajuns, cand eram in Romania locuiam in Bucuresti, pe vremea aia pentru ca eram cu tata nu imi pasa ce platea pe intretinere si cheltuieli.

Acum as vrea sa ma mut in brasov, eu am terminat Hotel Management, si am zis poate gasesc un loc de munca intrun hotel in brasov, plus imi place la munte si preturile la garsoniere am vazut ca sunt ok.

Daca nu ma insel, salariu net in Romania acum este de 1900 de lei, un apartament poti gasi la vro 400-700 ma rog poti gasi si mai scump dar eu caut ceva ieftin deocamdata..

Vreau sa va intreb daca loam 1900 de lei si sa zicem ca apartamentu costa 800-700 pe luna osa imi ajunga bani ? sincer nu stiu cat este curentu gazul si apa pentru o persoana cam cat osa ajunga ?

Alta intrebare, Credeti ca osa gasesc un job in brasov ? eu cum vam zis am terminat Hotel management si in palestina am lucrat si lucrez in domeniul hotelier, am 3 limbi Romana Engleza si Araba, dar Romana e cea mai slaba limba pentru mine, daca credeti ca e alt oras mai bun decat brasov unde sa imi fac viata puteti sa imi spuneti.

Eu in martie osa ma mut in Romania si osa am aproximativ 6000 lei, in care bani astia ar trebui sa imi ajunga o luna doua sper,

Ma scuzati pentru greselile mele gramatice :D, orce sfat e bine venit.

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
1165 e salariu net in Romania acum, 1900 e brutul.

#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
sfatul meu e sa mai stai acolo si sa strangi mai multi bani, 6k lei sunt o nimica toata, se duc fluierand.
nu stiu cum e in palestina, dar si din ro fug multi din fix acelasi motiv., fata de acum 8 ani lucrurile s-au inrautatit considerabil.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cauta alte state din Europa, lasa Romania pentru cand vei fi pensionar.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 LunaCrystal, on 21 noiembrie 2018 - 20:08, said:

1165 e salariu net in Romania acum, 1900 e brutul.
Salariul minim.

Brasov este un oras scump. Nu ai cum sa te descurci singur cu salariul minim, in conditiile in care stai cu chirie.
Iarna este si ea scumpa: incalzire, lumina, mancare, haine, toate astea reprezinta cheltuieli importante in perioada octombrie-martie, mai ales in Brasov.

Cauta mai intai un job, care sa iti ofere macar 2000 lei net/luna si apoi te poti gandi la Romania.

Edited by pasilla, 21 November 2018 - 20:22.


#6
Gabriel1994x

Gabriel1994x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2018

 LunaCrystal, on 21 noiembrie 2018 - 20:08, said:

1165 e salariu net in Romania acum, 1900 e brutul.

Scuze dar, as dori sa intreb, acum daca sa zicem ca ma angajez la ceva, nu stiu, orce, osa imi dea 1165 ? sau este sanse sa imi dea mai mult. sa zicem ca nu am nici o experienta de lucru, desi eu am.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

 myshyk, on 21 noiembrie 2018 - 20:13, said:

Cauta alte state din Europa, lasa Romania pentru cand vei fi pensionar.

Pacat ca Romania nu aduce, incepand de maine, romanii din corporatiile internationale din vestul europei, statele unite, cu tot know how-ul si expertiza castigata in aceste companii.

E ca si cum ai avea spioni pe toata planeta si i-ai chema acasa. Ar fi in stare sa rastoarne munti, sa rupa planeta in doua. Inteligenta romanilor este legendara.

Pacat ca guvernul alege sa construiasca catedrala neamului in conditiile in care are doar 13 paturi de mari arsi in Bucuresti.

Romania ar fi putut fi Germania de sud-est. Pacat ca avem clasa politica actuala. Clasa politica incluzand tot, nu doar PSD-ul ca sa fie clar. Tot ce e politic in Romania e un mare cancer.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 20:16, said:

Scuze dar, as dori sa intreb, acum daca sa zicem ca ma angajez la ceva, nu stiu, orce, osa imi dea 1165 ? sau este sanse sa imi dea mai mult. sa zicem ca nu am nici o experienta de lucru, desi eu am.
Pentru 8ore/zi, 5 zile/saptamana, da.
Banii aia abia iti ajung de chirie, daca stai singur.

Edited by pasilla, 21 November 2018 - 20:25.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 20:16, said:

Scuze dar, as dori sa intreb, acum daca sa zicem ca ma angajez la ceva, nu stiu, orce, osa imi dea 1165 ? sau este sanse sa imi dea mai mult. sa zicem ca nu am nici o experienta de lucru, desi eu am.
Depinde unde si in ce domeniu te angajezi. Ca muncitor necalificat o sa castigi 1200 lei net + bonuri de masa + eventuale sporuri, daca lucrezi suplimentar /  peste program. Daca ai o specializare/meserie poti sa treci de 2500 lei + bonuri.

Edited by MembruAnonim, 21 November 2018 - 20:26.


#10
Sabre-Tooth

Sabre-Tooth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.11.2018
Daca vorbesti araba iti recomand sa te duci,mai ales ca ai experienta turism (management hotelier) in Tunisia sau Bahrain...sunt tari in plina asceniune turistica,salarile sunt foarte bune...garantat vei gasi un job pe masura pregatiri tale.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 pasilla, on 21 noiembrie 2018 - 20:24, said:

Pentru 8ore/zi, 5 zile/saptamana, da.
Banii aia abia iti ajung de chirie, daca stai singur.
Daca sta singur intr-o camera cu alti 3 colegi in celelalte camere si toti intr-un apartament .

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 20:06, said:

Buna tuturor.

Ma cheama Gabriel, Si as vrea sa ma mut inapoi in Romania,...
N-are rost , numa daca esti masochist !

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Baxon, on 21 noiembrie 2018 - 20:31, said:

Daca sta singur intr-o camera cu alti 3 colegi in celelalte camere si toti intr-un apartament .
In Brasov gasesti garsoniere [modeste] cu 1000 lei/luna.

 Baxon, on 21 noiembrie 2018 - 20:32, said:

N-are rost , numa daca esti masochist !
In Romania poate ca e totusi mai bine decat in Palestina.

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 20:06, said:

Buna tuturor.

Ma cheama Gabriel, Si as vrea sa ma mut inapoi in Romania,
.........................................................................
eu am terminat Hotel Management, si am zis poate gasesc un loc de munca intrun hotel in brasov, plus imi place la munte si preturile la garsoniere am vazut ca sunt ok.
.........................................................................
Credeti ca osa gasesc un job in brasov ? eu cum vam zis am terminat Hotel management si in palestina am lucrat si lucrez in domeniul hotelier, am 3 limbi Romana Engleza si Araba, dar Romana e cea mai slaba limba pentru mine, daca credeti ca e alt oras mai bun decat brasov unde sa imi fac viata puteti sa imi spuneti.

Eu in martie osa ma mut in Romania si osa am aproximativ 6000 lei, in care bani astia ar trebui sa imi ajunga o luna doua sper,

Ma scuzati pentru greselile mele gramatice Posted Image, orce sfat e bine venit.
Salut Gabi !
Sfatul meu e s anu vi in Romania ca iti irosesti aiurea banii stransi cu truda.
Daca zici ca te pricepi la Engleza si Araba, sfatul meu e sa iti gasesti o slujba in domeniul hotelier in Europa prin Austria, Elvetia etc.
Sau daca te simti bazat, chiar intr-un hotel in Arabia Saudita !

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 20:06, said:

.....daca loam 1900 de lei si sa zicem ca apartamentu costa 800-700 pe luna osa imi ajunga bani ?.........
osa am aproximativ 6000 lei, in care bani astia ar trebui sa imi ajunga o luna doua sper

din ciclul "o sa cheltui cam 3000 lei pe luna, o sa-mi ajunga un salariul de 1900 lei?"
troll detected :)

#15
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
Aşa este, în România probabil e mai bine ca-n Palestina. În Braşov, cel puţin; la Vaslui, discutabil. :)

Lăsând gluma deoparte, hai să-ţi dau o veste bună, Gabriel: dacă ştii cât de cât cu ce se mănâncă industria hotelieră, vei putea face >1500 lei net / lună în Bv.
Se găseşte de muncă, dacă eşti serios şi harnic.

Vestea mai puţin bună este că e greu să găseşti chirie ieftină.
6000 lei îţi ajung două zile sau două luni, depinde de tine.

#16
Gabriel1994x

Gabriel1994x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2018
Pfff...

Sincer, eu credeam ca salariu net e de 1900... acum aflu ca e de 1200, chiar voiam sa ma intorc in Romania, eu sunt genu de om care daca imi ajung bani de chirie + mancare si putin acolo de nevoie ar fi super cool... dar 1200 ? phfff nu stiu ce sa fac acum sincer..

Daca salariu net ar fi sigur de 2000 as veni, dar acum cum miati zis, nu stiu..

inainte ma gandeam sa cer azil in Canada, dar o gramada de romani au cerut azil in canada si o gramada sunt respinsi, desi am motive bune.

Sincer habar nu am ce sa fac, pentru ca vreau sa ies din palestina, si sunt singur adica tata ma dat afara din casa, acum lucrez la un hotel unde si dorm, si nu stiu daca luna viitoare ma va da afara, de ma da afara hotelu osa dorm pe strazile palestiniene, fuck my life.

 Yoda, on 21 noiembrie 2018 - 20:49, said:

Aşa este, în România probabil e mai bine ca-n Palestina. În Braşov, cel puţin; la Vaslui, discutabil. Posted Image

Lăsând gluma deoparte, hai să-ţi dau o veste bună, Gabriel: dacă ştii cât de cât cu ce se mănâncă industria hotelieră, vei putea face >1500 lei net / lună în Bv.
Se găseşte de muncă, dacă eşti serios şi harnic.

Vestea mai puţin bună este că e greu să găseşti chirie ieftină.
6000 lei îţi ajung două zile sau două luni, depinde de tine.

Chiar mias dori din toata inima sa ma mut inapoi in Romania..

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
In Romania se gaseste de lucru daca vrei. Cel putin in orasele mari, gasesti.

Ma gandesc ca nici in Palestina nu umbla cainii cu covrigi in coada, sunt multe probleme si pe-acolo.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Mai, parca in Romania vuiau stirile ca e criza de forta de munca... Adica nu gasesc patronii angajati.

Acum, cand e vorba de ceva concret, adica omul sa castige mai mult decat bani de pita si de curent, nu sunt locuri de munca? :)

Ceva nu se leaga aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate