Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

As vrea sa ma mut inapoi in Romania.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Dar nu pune mare pret pe salariul minim. Nu cred ca-i asa de relevant. E si el acolo ca si referinta.
Inteleg ca n-ai de niciunele in afara de cativa banuti.
In cazul asta, trebuie sa te angajezi aici undeva repede sa-ti ajunga mai mult timp banii pana gasesti ceva de lucru mai calumea.
Si se gaseste, multa lume lucreaza in constructii si castiga mai mult chiar daca la negru.
Sau te angajezi la un supermarket si castigi salarul la alb, nu stiu cat e de mare, dar presupun ca-i ceva mai mult decat salariul minim.

Evident, in timp tre sa gasesti ceva de munca mai serios, ca vanzator nu faci cine stie ce cariera.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Uite aiciun calculator de salarii de la brut la net.

#21
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Trol

Ce dreacu știe engleza și arab dar nu se descurca cu romana.


E topic deschis la mișto

Cică a locuit la București dar el crede că e un apartament 400 lei

Nici acum  8 ani nu era 400 lei

Știe engleza și arabă dar vrea job de 1900 lei.

Nene daca știi engleza și arabă îți găsești job de 1000 euro

Dar plimba ursul cu troleala

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 Phobos, on 21 noiembrie 2018 - 20:59, said:

Acum, cand e vorba de ceva concret, adica omul sa castige mai mult decat bani de pita si de curent, nu sunt locuri de munca? Posted Image
Se gaseste ma, cum sa nu se gaseasca?
Uite, la MegaImage angajeaza. Tot timpul vad anunturi ca... vino in echipa noastra & shit.

Evident, nu-i un loc de munca serios, dar e excelent pentru ceva temporar, pana te obisnuiesti cu mediul de aici, pana iti gasesti ceva pe masura calificarii.
Ma gandesc ca intre Palestina si Romania sunt niste diferente culturale. Deci omului ii va lua un pic de timpsa se adapteze, e firesc.

 zzhunt, on 21 noiembrie 2018 - 21:02, said:

Nici acum  8 ani nu era 400 lei
Prin anumite medii, era.
Poate nu cunosti toate detaliile.
Nu acum 8 ani, dar acum 11 ani stateam si eu cu chirie cu 350 lei. In fine, a fost o chestie de conjunctura.
Dar gasesti si acum cu 200-250 euro daca nu vrei ceva pretentios, la periferie.

#23
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Poți lua în calcul și Oradea pentru specializarea ta, pentru că e un oraș care se dezvoltă în zona asta (Băile Felix contribuie masiv) și se plânge lumea că nu găsesc personal în industria asta. Acolo 6000 de lei (dacă e doar de chirie și mâncare) ar putea să îți ajungă 2-3 luni fără să trăiești nici auster, dar nici să te lăfăi (până la urmă, fiind la început mă gândesc că vei fi chibzuit). Avantajul e că nu e turism de sezon neapărat (Băile Felix au turiști și pe timpul iernii).

Încearcă să iei legătura direct cu firme de recrutare/companii unde să te angajezi. Pe forum nu poți fi sigur de ce sfaturi primești (vezi unele de mai sus) și pot să îți deformeze percepția (posibil să vină de la oameni care nu au nicio treabă cu domeniul întrebării tale).

Edited by cristi7, 21 November 2018 - 21:24.


#24
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 20:06, said:

eu deocamdata locuiesc in Palestina si sincer tara asta nu e tara, sunt aici de 8 ani

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 20:06, said:

Eu in martie osa ma mut in Romania si osa am aproximativ 6000 lei, in care bani astia ar trebui sa imi ajunga o luna doua sper,

Imi cer scuze daca o sa fiu un pic cam dur, dar, asta e - nu pot pe ocolite.

Daca ai muncit in afara tarii 8 ani de zile si o sa ai in martie doar 6000 de lei... parerea mea e ca ai pierdut 8 ani din viata degeaba. Puteai la fel de bine sa ramai in Romania...

#25
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 FreeThinker, on 21 noiembrie 2018 - 21:08, said:

Daca ai muncit in afara tarii 8 ani de zile si o sa ai in martie doar 6000 de lei... parerea mea e ca ai pierdut 8 ani din viata degeaba. Puteai la fel de bine sa ramai in Romania...

Frate, e în Palestina, nu în UK...

#26
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
1200 de lei (bani in mana) primesc cei care sunt vanzatori intr-un magazin, de exemplu. Nici nu stiu daca poti sa primesti mai putin, deci astea ar fi niste cazuri extreme (multe la numar, da, dar nu suntem toti in situatia asta...).

Tu daca vrei in domeniul HORECA si ai experienta dar si abilitati (mai ales ca vorbesti si alte limbi straine) garantat ca iti gasesti un loc de munca care sa fie platit mai mult de atat.

Chestia e ca trebuie sa te interesezi de piata de munca de acolo din Brasov. In domeniul asta e nevoie mare de oameni, problema este ca, din cate am observat eu, de cele mai multe ori sunt cautate posturile mai putin platite (sa servesti la mese, ajutor de bucatar, servesti la bar, faci curatenie, etc.).

Daca ai gasi un job acolo care sa nu fie cel mai slab platit (adica ce am enumerat eu mai sus) dar nici manager (pentru ca n-o sa te angajeze nimeni ca manager asa din prima; posturile astea in Romania nu se dau asa de usor, cel putin nu in domeniul asta) atunci n-o sa ai probleme mai ales daca nu cheltui ca nebunul si plus ca ai spus ca ai ceva bani stransi. Chiar si la joburile alea prost platite, poti gasi undeva sa lucrezi si sa primesti mai mult de 1200 de lei. Depinde de local. Daca-s mari si au succes atunci evident ca platesc si mai bine.

Aia 6000 de lei o sa-ti vreo 3 luni, sa spunem, depinde si ce chirie gasesti.

Multi romani sunt prea negativisti si pesimisti. Nu lua in serios tot ce spun.

#27
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Hai mai cică știe arabă și engleză și voi îi spuneți de Mega



#28
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

 cristi7, on 21 noiembrie 2018 - 21:09, said:


Frate, e în Palestina, nu în UK...

Nu stiu ce sa zic - eu am calculat 6000 lei, 8 ani si am raportat la preturi si salarii din Romania. Asta e, nu-mi iese!

#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Engleză și arabă, lasă Brașovul și dute în București și bagă CV-ul direct la SRI au mare nevoie de cunoscători de engleză și arabă fiindcă acolo majoritatea știu rusă.

#30
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Daca nu stia romana nu ne intelegeam cu el. N-o fi academician dar nici nu vorbeste romana cum vorbeste Dancila engleza...

Poate ca oral vorbeste mai bine romana. La inceput poate sa lucreze undeva unde nu e nevoie de multa interactiune cu clienti sau alte persoane.

La Mega poate sa lucreze in spate la depozit si sa aduca marfa pe rafturi dar n-o sa primeasca mai mult de 1500 cred... Cu tot cu bonuri s.a.

Dupa cum a spus si altcineva mai sus, e bine sa-ti alegi un oras unde turismul e "all year round". Altfel o sa te chinui...

Dar in Israel nu poti merge ? E viata buna acolo daca te stabilizezi undeva, cumva iar turismul infloreste din ce in e mai mult. Ba chiar stau mult mai bine decat noi cam la toate capitolele, cred. Presupun ca esti arab-roman... Macar nu esti arab arab sa zici ca au aia ceva cu tine... :)) Desi am vazut ca-s multi arabi care lucreaza acolo, mai ales daca iti vezi de treburile tale...

#31
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
de ce nu iei tarile vestice la rand?
aia cu 700 Lei chirie la apartament e SF curat. maxim o camera undeva ascuns. nu te lua după diverse articole plătite pe net cu nu știu ce salarii, is povesti 90%.

tu lasă Romania pentru vizite. concentrează-te pe Engleza si Araba.
trimite CV la câteva hoteluri prin Londra e plin de arabi. am auzit povesti si ca a dat hotelul o camera pentru locuit contra unei sume modeste.

#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006

 Gabriel1994x, on 21 noiembrie 2018 - 20:16, said:

Scuze dar, as dori sa intreb, acum daca sa zicem ca ma angajez la ceva, nu stiu, orce, osa imi dea 1165 ? sau este sanse sa imi dea mai mult. sa zicem ca nu am nici o experienta de lucru, desi eu am.
Or sa iti dea 1165. Sigur sunt sanse sa primesti si bonuri de masa sau ceva in plus, dar 1165 lei e salariul pe care te poti baza ca il iei ca angajat cu norma intreaga in Romania. Vrei mai mult? Faci daca poti ore suplimentare, muncesti in week-end, etc.

#33
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 vidiandrei, on 21 noiembrie 2018 - 21:11, said:

Chestia e ca trebuie sa te interesezi de piata de munca de acolo din Brasov. In domeniul asta e nevoie mare de oameni, problema este ca, din cate am observat eu, de cele mai multe ori sunt cautate posturile mai putin platite (sa servesti la mese, ajutor de bucatar, servesti la bar, faci curatenie, etc.).

Cam da, dar se și avansează repede, dacă își câștigă încrederea și e o unitate mai mare (un hotel, de exemplu). Se începe de jos mai degrabă din lipsă de încredere cumva. Plus că, dacă ajungi ușor la zonele de contact cu clientul, se mai câștigă și din bacșiș și asta nu intră în nicio statistică.

#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Phobos, on 21 noiembrie 2018 - 20:59, said:

Mai, parca in Romania vuiau stirile ca e criza de forta de munca... Adica nu gasesc patronii angajati.

Acum, cand e vorba de ceva concret, adica omul sa castige mai mult decat bani de pita si de curent, nu sunt locuri de munca? :)

Ceva nu se leaga aici.

     E criza de forta de munca pentru ca salariile sunt de mizerie si nu-ti ajung sa traiesti de la o luna la alta.
      Guvernul mai ridica din cand in cand salariul minim pe economie si preturile se dubleaza.

#35
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 FreeThinker, on 21 noiembrie 2018 - 21:15, said:


Nu stiu ce sa zic - eu am calculat 6000 lei, 8 ani si am raportat la preturi si salarii din Romania. Asta e, nu-mi iese!

Păi așa poți să calculezi și la o seară în Bamboo și nu o să îți iasă. Plus, sunt facts. Dacă omul atât are, cu atâta vine. Pentru asta cere sfaturi. Nu să fii tu dur cu el că nu a strâns suficient. Nici nu știi din ce motive vine.

#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
In constructii e criza mare de muncitori...e drept, se preconizeaza vremuri grele pentru piata imobiliara, dar acum, cel putin, iei 2000 ron fara efort. Altfel, engleza + araba + studii hoteliere...cauta in tarile vorbitoare de araba cu turism dezvoltat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate