Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cum functioneaza contorul de gigacalorii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
La incalzirea centrala de apartament (in Austria) am puse pe fiecare calorifer cate un dispozitiv de masurare a caldurii.De cand m-am mutat (5ani) nu a venit nimeni sa-l verifice sau sa-i schimbe vreo baterie.Am cautat pe internet sa aflu principiul de functionare dar n-am gasit ceva concret si explicit.Stie careva dintre voi cum functioneaza un asemenea dispozitiv?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cine te-a suparat asa de tare ?


Pentru initiator: Pune o poza.

Probabil ca ai un  repartitor care se citeste wireless.
Nu masoara efectiv caldura consumata, ci diferenta de temperatura intre calorifer si mediul ambiant.
Uite aici mai multe informatii.

Edited by pasilla, 21 November 2018 - 17:38.


#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
De regula , chestia aia poate masura orice , numai gigacaloria , nu. Poate doar in cazul in care gigacaloria austriaca este altfel decat cea romaneasca .

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Asa arata aparatul.Pe mine ma intriga daca, e electronic ce baterie poate avea de se schimba (sau nu) la asa interval mare de timp.Probabil ca trebuie sa aiba un receptor pe hol unde e si contorul de curent,de fapt ce-i montat pe calorifer cred ca e numai senzorul care trimite datele.

Attached Files



#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostKean, on 21 noiembrie 2018 - 21:10, said:

Asa arata aparatul.Pe mine ma intriga daca, e electronic ce baterie poate avea de se schimba (sau nu) la asa interval mare de timp.Probabil ca trebuie sa aiba un receptor pe hol unde e si contorul de curent,de fapt ce-i montat pe calorifer cred ca e numai senzorul care trimite datele.
Prietene  o fi electronic si nu are nevoie de baterie , citeste desprem  efectul Peltier si te vei prinde

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Io ma prind ca nu stii nici tu cum functioneaza numai te dai mare-n parcare.Gigacaloria e citita o data pe an pe holul blocului.Dar am scris, de cand m-am mutat nu a venit nimeni sa schimbe vreo baterie sau sa calibreze ceva la aparat.

#7
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View PostKean, on 21 noiembrie 2018 - 21:10, said:

Asa arata aparatul.Pe mine ma intriga daca, e electronic ce baterie poate avea de se schimba (sau nu) la asa interval mare de timp.Probabil ca trebuie sa aiba un receptor pe hol unde e si contorul de curent,de fapt ce-i montat pe calorifer cred ca e numai senzorul care trimite datele.
Ce ai tu nu este un gigacalorimetru ci un repartitor de caldura :

https://www.spatiulc...lectronic/63654

http://instal.utcb.r...es_Niculita.pdf


Repartitoarele, in functie de producator pot fi citite direct sau wirelles !


Un gigacalorimetru arata astfel :

http://www.debitront...nergie-termica/

De functionat functioneaza cu baterie dar e un consum infim de aceea bateria tine f mult .
De exemplu sunt TA-uri de ambient la care bateria poate tine si 10 ani .
Oricum iti va afisa cind nu mai are baterie sau va fi informat wirelles cel care citeste !

Edited by Daco_Get, 22 November 2018 - 06:57.


#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostDaco_Get, on 22 noiembrie 2018 - 06:51, said:

,
De functionat functioneaza cu baterie dar e un consum infim de aceea bateria tine f mult .
De exemplu sunt TA-uri de ambient la care bateria poate tine si 10 ani .
Oricum iti va afisa cind nu mai are baterie sau va fi informat wirelles cel care citeste !

OK m-am lamurit,deci e repartitor de caldura ca gigacalorimetrul masoara debitul de apa calda care trece prin teava in unitatea de timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate