Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Recomandari Seminee 2018+

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
921 răspunsuri în acest subiect

#865
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.906
  • Înscris: 27.02.2008
Eu folosesc resturi de scanduri de brad ca sa aprind focul in semineu/focar (mi-au ramas de la ridicarea casei..cofrat..sarpanta..etc)..Fac surcele din ele...in rest nu folosesc brad/molid...doar fag/stejar/mesteacan crapat si stivuit de cel putin 1-2 ani vechime (sa fi trecut macar un ger si o canicula peste ele).

INSA..pe parcursul lucrarilor de finisaje la interior..cat am folosit o soba de tabla de prin dede (acoperita si captusita de samote..etc)..conectata printr-un racord flexibil la cosul de la Schiedel..s-a tot pus pe foc orice le venea la mana..probabil 99% lemn de esenta moale. Desi focul duduia in sobita aia,,probabil acumula destul de mult in somotele alea incat racordul flexibil putea fi atins cu mana..fara sa te frigi..

Zilele trecute am facut o inspectie la cosul de fum dupa 1 an si ceva de focarit la semineu cu lemn esenta tare..uscat..Are pe interior doar niste praf subtire negru..care se duce cand e sters sau periat. In recipientul de colectare condens..am gasit vreo 2 pumni de praf de cenusa..pe care am aspirat-o si am testat sa curga condensul mai departe prin teava de evacuare.

Probabil ca lemnul de esenta moale (brad-molid cu acele rasini)..si e mai periculos cand e si ud..adus din padure..ca daca e uscat si ars cum trebuie..nu prea lasa urmari..Cel putin la mine nu a lasat urmari grave dupa o iarna de exploatare din timpul finisajelor din casa..cand doreii au alimentat cu ce-au vrut ei..

Editat de manghels, 09 noiembrie 2023 - 14:45.


#866
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007

 kappa_man84, on 03 noiembrie 2023 - 13:37, said:

Buna ziua, la o camera gen "dining" de 9x6m mi s-a recomandat un focar de 16KW, acesta - https://kaminhorn.ro...-semineu-fonta/.
Ideal, as dori ca focul sa arda "frumos" 8-10 ore pe zi, din cate am citit la un focar ca cel de mai sus ar face camera sa "duduie" de caldura, si nu e ceea ce vreau.

Este supradimensionat sau nu? As cauta un focar cu usa (geamul) cat mai mare, pentru "view".

Va multumesc frumos.

Pana la urma am facut semineu cu fumuri tip soba, focar zidit din caramida (nu prea suportam ideea de focar din fonta, chiar si "captusit" cu samota, nu arata destul de rustic), multumit e putin spus.
Multumesc pentru sfaturi!

#867
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.211
  • Înscris: 09.01.2008
Pai si nu ne arati si noua semineul?

#868
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.931
  • Înscris: 30.01.2008

 kappa_man84, on 21 noiembrie 2023 - 13:04, said:



Pana la urma am facut semineu cu fumuri tip soba, focar zidit din caramida (nu prea suportam ideea de focar din fonta, chiar si "captusit" cu samota, nu arata destul de rustic), multumit e putin spus.
Multumesc pentru sfaturi!
stii cum se spune ? poze sau nu-i adevărat :D

Editat de danfizesan, 23 noiembrie 2023 - 07:10.


#869
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007
@danfizesan Nu am motive sa aberez. :)

1 pod, 3 fumuri.
Nu inteleg oricum care/cum functioneaza (nici nu ma intereseaza sincer, am mers pe mana sobarului) dar trage foarte bine, nu scoate fum decat pe unde trebuie aka cos, degaja caldura pe geam la greu rapid (asta o stiam) iar cand se incalzeste partea de sus scoate caldura la greu. De la alte persoane care au mai facut cu dumnealui in ultimii ani de zile nu am auzit decat cuvinte de lauda.

Inca nu am facut focuri prea mari/de lunga durata, mai dureaza cateva zile de "preludiu" (la sfatul "mesterului"), dar sunt deja super incantat de ce vad.
Inca nu e "completat" de accesorii, mai pun o poza cand e gata per total, in 2-3 zile. Posted Image

Fișiere atașate


Editat de kappa_man84, 23 noiembrie 2023 - 17:18.


#870
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.931
  • Înscris: 30.01.2008
nu te supăra, doar voiam să vedem poze ;).

#871
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.010
  • Înscris: 19.11.2008

 kappa_man84, on 21 noiembrie 2023 - 13:04, said:

Pana la urma am facut semineu cu fumuri tip soba, focar zidit din caramida (nu prea suportam ideea de focar din fonta, chiar si "captusit" cu samota, nu arata destul de rustic), multumit e putin spus.
Multumesc pentru sfaturi!
Arată foarte bine în poza! Iar daca si funcționează bine atunci e perfect. La ce costuri ai ajuns pe total?

#872
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 651
  • Înscris: 22.02.2009
Salut. Doresc sa fac un semineu .Problema e ca nu am cum sa trag o admisie de aer pt focar si ma gandesc daca merge sa trag o tubulatura flexibila de sus din pod , bineinteles ca va fii izolata in placi de silicat de calciu ca sa nu fie afectata de caldura dehajata de semineu .

#873
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.347
  • Înscris: 29.05.2004
1 nu are nimic daca e afectata de caldura
2 va trebui sa "sufli" aer din pod prin acea tubulatura. Cel mai ok e sa faci un cub din silicat de calciu in care sa fie semineul, cub in care vei sufla aer din pod - in casa, pe langa semineu. Din aerul ala isi va lua apoi semineul ce ii trebuie pt ardere (prin gaurelele de la cenusar).

mult succes.

Editat de pexic, 24 decembrie 2023 - 13:11.


#874
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 651
  • Înscris: 22.02.2009

 pexic, on 24 decembrie 2023 - 13:11, said:

1 nu are nimic daca e afectata de caldura
2 va trebui sa "sufli" aer din pod prin acea tubulatura. Cel mai ok e sa faci un cub din silicat de calciu in care sa fie semineul, cub in care vei sufla aer din pod - in casa, pe langa semineu. Din aerul ala isi va lua apoi semineul ce ii trebuie pt ardere (prin gaurelele de la cenusar).

mult succes.

Nici nu ma gandesc sa nu inchid semineul fara placi de silicat de calciu. Am vazut ca semineele au ceva guri de admisie pe dedesubt , aceea tubulatura se leaga direct ? Daca nu o leg direct si bag cu ajutorul unu ventilator sub semineu   voi avea aer atat pt focar cat si pt convectie? Eu cred ca avantajul ar fi la convectie ca ar intra tot timpul aer proaspat?

#875
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.347
  • Înscris: 29.05.2004
gurile alea de admisie se pot inchide, cel putin la al meu asa e, daca pui ventilatorul in camera cu semineul o sa te deranjeze zgomotul acestuia.

#876
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 651
  • Înscris: 22.02.2009

 pexic, on 24 decembrie 2023 - 20:48, said:

gurile alea de admisie se pot inchide, cel putin la al meu asa e, daca pui ventilatorul in camera cu semineul o sa te deranjeze zgomotul acestuia.

Sunt ventilatoare cu turatie variabila/senzor  si sa pun pe gura tubulaturii in pod.

#877
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.211
  • Înscris: 09.01.2008
Nu ai nevoie de ventilator pt asta. Aduci un tub din pod pana in racordul de admisie si natura isi va face treaba, presupunand ca podul nu e etans cu exteriorul. Cosul trebuie facut "ca la carte".

#878
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 651
  • Înscris: 22.02.2009

 camsonat, on 24 decembrie 2023 - 21:42, said:

Nu ai nevoie de ventilator pt asta. Aduci un tub din pod pana in racordul de admisie si natura isi va face treaba, presupunand ca podul nu e etans cu exteriorul. Cosul trebuie facut "ca la carte".

Nu este etans .

#879
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 13.04.2018
Salutare! Încep construcția unei case anul asta și doresc construcția unui șemineu in living care sa poată încălzi living+Bucătărie( open space), camera din spatele lui +plus doua camere deasupra( in poza ar fi varianta 1 pe colț) + horn pe exterior.
M-am gândit însă dacă nu cumva as putea monta ca in poza varianta 2 și sa pot lega toate camerele de la mansarda inclusiv baia !? Dar asta ar necesita construirea hornului in interior.

Care varianta este mai ok? Ma gândesc ca șemineul sa meargă in paralel cu un sistem de încălzire electrica in pardoseala cu termostate le fiecare camera, însă as dori șemineul sa fie sursa mai principala sa zic așa. In ambele cazuri, trebuiesc prevăzute anumite găuri in placa peste parter pentru distribuirea aerului? Sau se taie/sparge după?

Mulțumesc !
https://ibb.co/8XnB05j


View Postbookute, on 13 ianuarie 2024 - 06:49, said:

Salutare! Încep construcția unei case anul asta și doresc construcția unui șemineu in living care sa poată încălzi living+Bucătărie( open space), camera din spatele lui +plus doua camere deasupra( in poza ar fi varianta 1 pe colț) + horn pe exterior.
M-am gândit însă dacă nu cumva as putea monta ca in poza varianta 2 și sa pot lega toate camerele de la mansarda inclusiv baia !? Dar asta ar necesita construirea hornului in interior.

Care varianta este mai ok? Ma gândesc ca șemineul sa meargă in paralel cu un sistem de încălzire electrica in pardoseala cu termostate le fiecare camera, însă as dori șemineul sa fie sursa mai principala sa zic așa. In ambele cazuri, trebuiesc prevăzute anumite găuri in placa peste parter pentru distribuirea aerului? Sau se taie/sparge după?

Mulțumesc !
https://ibb.co/8XnB05j
[ https://ibb.co/vkNq43t - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#880
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.906
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am făcut coșul de fum in zona centrala a casei. Sub locul șemineului am dus o țeavă de 110 pt aducțiune aer din (exterior) mini-demisol. Pt conductele de aer spre etaj, mai bine lași gauri în placa de la început și sa le prevezi și pe alea prin pereți spre camere. Se pot da și după, dar cu mai mult deranj.

#881
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.347
  • Înscris: 29.05.2004
la.mine e tot cam spre mijloc  daca vrei sa dai doar aer cald peste tot fa gaura larga ( exemplu ex 40x40cm) sa poata incapea si tubul de evacuare si aerul aerul cald ce se va duce unde ai nevoie.
e mult mai usor sa faci gaura la inceput.

#882
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 13.04.2018
Deci sa las gaura deasupra in placa de vreo 45x45, și in spatele șemineului la fel? Plus dacă îl fac spre mijloc, alta gaura pentru horn care probabil îl voi zidi langa tot le mijloc?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate