Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3485 replies to this topic

#2197
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 lexraz, on 10 august 2022 - 18:45, said:

.. In situatia mea, pare ca am gasit solutia potrivita, ..

Acest lucru este cel mai important. :D

Degeaba-ti spun eu ca ai o centrala sau o instalatie "proasta", ca nu ai ce sa-i mai faci (centralei / instalatiei). Iar daca merge bine cu acea setare, toata lumea este multumita :D


 lexraz, on 10 august 2022 - 18:45, said:

... pare ca am gasit solutia potrivita, ceea ce m-a ajutat si in alegerea pompei de caldura.
Pompa de caldura cuplata la radiatoare ? Si asta avind in vedere ca ai centrala pe gaz ? Esti sigur ca ti-ai caculat corect costurile lunare ?
Eu nu zic ca nu se poate. Insa trebuie sa-ti montezi si un termostat extern si sa-ti faci o mica automatizare, care sa comute intre centrala pe gaz si PDC in functie de preturile gaz/curent si temperatura exterioara.

#2198
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022

 reborn_21, on 10 august 2022 - 18:57, said:

Acest lucru este cel mai important. Posted Image

Degeaba-ti spun eu ca ai o centrala sau o instalatie "proasta", ca nu ai ce sa-i mai faci (centralei / instalatiei). Iar daca merge bine cu acea setare, toata lumea este multumita Posted Image



Pompa de caldura cuplata la radiatoare ? Si asta avind in vedere ca ai centrala pe gaz ? Esti sigur ca ti-ai caculat corect costurile lunare ?
Eu nu zic ca nu se poate. Insa trebuie sa-ti montezi si un termostat extern si sa-ti faci o mica automatizare, care sa comute intre centrala pe gaz si PDC in functie de preturile gaz/curent si temperatura exterioara.
Cred ca ne-am lamurit in ceea ce priveste opiniile tale, stim ca in general avem instalatii si reglaje proaste, dar in prostia lor noua ne functioneaza bine Posted Image

Da, eu cred ca am facut calculele corect. In primavara vom afla daca este asa sau nu. In teorie ar trebui sa economisesc cam 700 lei iarna asta, la preturile actuale. Ceea ce va duce la o recuperare de durata a investitiei (in cazul PDC montata acasa, in cazul casei de la tara unde incalzirea se facea electric, probabil se recupereaza in 1-2 ani).

Consum 12.000 kWh pe sezon iarna. Cost gaz 0,31 lei, electric 0,75 lei / kWh. COP 3 4.000x0,75=3.000 lei. Gaz 12.000x 0,31=3.720 lei. Penultima factura a fost la 0,7 lei electric dar au majorat taxele de transport.

Pana iarna viitoare sper sa am si fotovoltaicele pe casa si atunci calculele vor fi altele, depinde ce se mai intampla si cu gazele. 0,14/kWh lei insa nu cred ca mai vedem vreodata la gaz.

#2199
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 lexraz, on 10 august 2022 - 19:08, said:

Cred ca ne-am lamurit in ceea ce priveste opiniile tale,...
Eu iti urez numai succesuri Posted Image

 lexraz, on 10 august 2022 - 19:08, said:

... stim ca in general avem instalatii si reglaje proaste, dar in prostia lor noua ne functioneaza bine ...

A lor, a noatra, a altora Posted Image toate functioneaza perfect, pentru ca habar nu avem ce inseamna bine Posted Image
Cum suparare sa functioneze bine, daca a trebuit sa "prostesti" centrala din setari ? Ce-i asa de complicat sa accepti ca ai o problema ?
De ce te oftici ?  Poate ca ai tevile prea "subtiri" sau ai o centrala proasta, ca altfel nu aveai motive sa-i reduci puterea din soft. Sau poate ca totusi gresesc eu (mai nu as crede Posted Image)

 lexraz, on 10 august 2022 - 19:08, said:

... Cost gaz 0,31 lei, electric 0,75 lei / kWh. ...
0,75 / 0,31 = 2,42 COP. Mai departe ramine sa studiezi tu la ce temperaturi exterioare si la ce temparatura apa trimisa in radiatoare poti obtine tu acest COP. La apa de 45grd cam greu sa obti un COP bun Posted Image


(Calculele sint matematice si au legatura cu fizica si nu cu vinzatorul ce te abureste ca-ti vinde un produs fenomenal)
(Oricum, nimeni nu stie cum va evolua costul gaz/curent. Asa ca eu unul sub nici o forma nu o sa-ti spun ca ai ales gresit. Speranta moare ultima, iar tu speri sa fie curentul mai ieftin ca si gazul. Eu unul habar nu am daca cindva o sa fie asa. Momentan tot gazul este mai ieftin)

Edited by reborn_21, 10 August 2022 - 20:09.


#2200
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022

 reborn_21, on 10 august 2022 - 20:05, said:

Eu iti urez numai succesuri Posted Image



A lor, a noatra, a altora Posted Image toate functioneaza perfect, pentru ca habar nu avem ce inseamna bine Posted Image
Cum suparare sa functioneze bine, daca a trebuit sa "prostesti" centrala din setari ? Ce-i asa de complicat sa accepti ca ai o problema ?
De ce te oftici ?  Poate ca ai tevile prea "subtiri" sau ai o centrala proasta, ca altfel nu aveai motive sa-i reduci puterea din soft. Sau poate ca totusi gresesc eu (mai nu as crede Posted Image)


0,75 / 0,31 = 2,42 COP. Mai departe ramine sa studiezi tu la ce temperaturi exterioare si la ce temparatura apa trimisa in radiatoare poti obtine tu acest COP


(Calculele sint matematice si au legatura cu fizica si nu cu vinzatorul ce te abureste ca-ti vinde un produs fenomenal)
(Oricum, nimeni nu stie cum va evolua costul gaz/curent. Asa ca eu unul sub nici o forma nu o sa-ti spun ca ai ales gresit. Speranta moare ultima, iar tu speri sa fie curentul mai ieftin ca si gazul. Eu unul habar nu am daca cindva o sa fie asa.)
Chill, asa-s eu ofticos, prost si am numai probleme. Nu stiu cum drac de am terminat liceul, ce sa mai zic de studiile ulterioare? Dar, am stabilit asta deja, nu?
Tu sa gresesti este exclus, deci si asta este stabilit.
Astfel ca putem sa schimbam idei relaxati pe viitor.

Centrala are setari pentru a fi folosite, banuiesc. Presupun ca ele exista in meniu pentru a se putea adapta centrala la diferite sisteme. Dar sigur eu ma insel. Am ales cu buna stiinta o centrala de 35kW in locul uneia de 20kW sau 24kW pentru confortul utilizarii ACM.

Cat priveste COP datele oficiale sunt 7/35 cu COP 5 si 7/55 COP 3,8 iar SCOP 4,7 respectiv 3,23. Din ce am mai vazut pe internet la diferiti utilizatori, un COP de 3 in partea de sud a Romaniei se poate obtine. Din nou repet, vedem la primavara, depinde si cum va fi iarna. Cred ca va fi posibil sa folosesc apa la 30-35° pentru oct-dec si mar-mai si 40° pentru ian-feb avand in vedere ca PDC va functiona continuu, fara termostat.

Oricum prefer sa-l "rapun" pe Putin prin nefolosirea gazului in iarna ce urmeaza, chiar si cu riscul de a plati mai mult factura Posted Image

Automatizarea de care pomeneai mai devreme exista prin activarea functiei "Other Thermal" si alegerea temperaturii exterioare la care PDC activeaza centrala gaz. As prefera sa o folosesc doar in situatia in care PDC nu ar mai face fata temperaturilor scazute.

#2201
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Stai si tu linistit, ca si eu sint prost de felul meu Posted Image

 lexraz, on 10 august 2022 - 20:29, said:

... Dar, am stabilit asta deja, nu?
Tu sa gresesti este exclus, deci si asta este stabilit.
Astfel ca putem sa schimbam idei relaxati pe viitor

Un lucru cert este ca putem schiba ideii.
In rest, nu am stabilit absolut nimic, deoarece amindoi putem fi prosti Posted Image

 lexraz, on 10 august 2022 - 20:29, said:

Cat priveste COP datele oficiale sunt 7/35 cu COP 5 si 7/55 COP 3,8 iar SCOP 4,7 respectiv 3,23.
Tu cred ca visezi cu ochii deschisi si pui botul la o abureala de marcheting Posted Image O sa ai COP 5 doar vara cind nu-ti trebuie caldura Posted Image

 lexraz, on 10 august 2022 - 20:29, said:

... Din ce am mai vazut pe internet la diferiti utilizatori, un COP de 3 in partea de sud a Romaniei se poate obtine. ...
Aha . Forte bine. Dar ce PDC au "fraieri" aia ? Logan, Mercedes, BMW sau Skoda ?
Tu trebuie sa te uiti la specificatiile pe care le da producatorul PDC pe care o ai si de acolo sa pleci cu calculele. Nu te mai lua dupa ce zic unii si altii pe net (asa ca mine :D)

Edited by reborn_21, 10 August 2022 - 20:46.


#2202
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022
Cred ca brandul este de fapt marketingul mincinos. Nu cred ca este foarte importanta marca, PDC sunt cam pe acolo (cele cu R32, compresor inverter dual stage samd).
Ne auzim in primavara pe tema consum cand am ceva cifre, presupunand ca nu va merge foarte mult centrala pe gaz, sper eu deloc ca sa pot calcula mai exact. Pe gaz ramane doar apa calda, cu ocazia asta vad ei su cat ma costa cazile umplute cu apa aproape zilnic, pe timpul iernii Posted Image
Datele de mai sus sunt obtinute de la producatorul Gree. SCOP-ul nu cred ca este pentru clima noastra, dar in ultima vreme clima noastra a devenit ca a lor, eu n-am mai vazut decat cateva ore zapada la Ploiesti si imprejurimi. N-am mai condus masina pe zapada de 3 ani, ziua in care  nins n-am iesit pana seara si se topise pana atunci.
Ca niciodata, abia astept iarna! Posted Image

#2203
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 lexraz, on 10 august 2022 - 21:10, said:

Ca niciodata, abia astept iarna! Posted Image

Cum suparare sa stepti iarna ? La ce preturi se vehiculeaza pin presa/online ca va costa "incalzirea" :D

Daca ai si centrala pe gaz, dar si PDC, eu zic ca te descurci si faci tu cumva sa fie "cheltuiala" suportabila. Totul este sa te prinzi cum functioneaza fiecare.

#2204
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022

 reborn_21, on 10 august 2022 - 21:23, said:

Cum suparare sa stepti iarna ? La ce preturi se vehiculeaza pin presa/online ca va costa "incalzirea" Posted Image

Daca ai si centrala pe gaz, dar si PDC, eu zic ca te descurci si faci tu cumva sa fie "cheltuiala" suportabila. Totul este sa te prinzi cum functioneaza fiecare.
Jucarie noua, tehnologie nefolosita de mine la incalzire, sunt curios. Dar nu, din pacate nu o sa fie usor iarna ce urmeaza pentru foarte multi, majoritatea probabil.
Eu am ceva noroc ca nu am un consum mare pentru incalzirea casei si am tinut la 23,5°C pana acum, la nevoie avem de unde micsora pana la 19°C ca la nemti Posted Image
Am insa prieteni cu consumuri de 30.000 pana la 40.000 kWh pe sezon iarna si chiar daca poate si-or permite si la 0,31 lei, sigur nu o sa le fie pe plac, factura lunar devine cat rata la o casa ori masina.

#2205
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 lexraz, on 10 august 2022 - 21:31, said:

...sunt curios. ...

Curiozitatea a omorit pisica.

Eu am o pisica
Tu se pare ca ai un catel :D

Deci eu mor primul :D

#2206
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022

 reborn_21, on 10 august 2022 - 21:54, said:

Curiozitatea a omorit pisica.

Eu am o pisica
Tu se pare ca ai un catel Posted Image

Deci eu mor primul Posted Image
Trei caini (doua catele plus mezinul din poza) si un motan... Posted Image

#2207
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 lexraz, on 10 august 2022 - 20:29, said:

Oricum prefer sa-l "rapun" pe Putin prin nefolosirea gazului in iarna ce urmeaza, chiar si cu riscul de a plati mai mult factura
nici daca 100% din gazele consumate in Ro ar fi din Rusia tot nu l-ai rapune pe Putin. Ori in realitate sunt max. 20% gaze rusesti, restul extrase de Ro.
Si prin stimularea implementarii sistemelor fotovoltaice si a Pompelor de caldura se stimuleaza dependenta nociva de chinezi. Pai ce-am facut ? Ii rapui si p-astia inchizand becul ? Degeaba, sistemele made in China le-ai luat deja (apropos, macar la Pompa de caldura puteai sa te orientezi la un brand japonez sau mai ales european, ca "nu sunt toate la fel, o apa si-un pamant").

Sperietoarea asta cu pretul pe viitor la Gaze va fi reevaluata in viitorul apropiat: deocamdata auzim parerile nemtilor, transpuse ulterior in directive europene. Insa Ro nu e in situatia energetica a Germaniei -deloc chiar !
Ro nu are nici pe departe consumul urias de gaze al Germaniei si mai are si resurse proprii de gaze (..in crestere, nu in scadere).
Deci noi trebuie sa militam toti pentru extinderea retelei de gaze in Ro, ca mai sunt multe, multe zone neracordate la gaz (trebuiau racordate demult).

De la nemti o sa tot auzi mesaje contradictorii in perioada urmatoare: ba trecem pe carbuni (dinnou !), ba redeschieem centralele atomice (dinnou), urmate de .. inchideti-le pe-ale voastre. Posted Image
Si apoi.. surpriza.. Gazul va fi reevaluat, ca se trage conducta Spania-Franta si prinde si Germania ceva..

Edited by doinastela, 14 August 2022 - 19:07.


#2208
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Pana una alta, romanu, cel mai bine, e sa investeasca pe cat posibil, in sisteme de izolare a casei, ca sa nu consume prea mult (gaz), caci asta lipseste inca multor locuinte. Occidentalii se descilurca ei cu incalzirea in parte si pe electric. La noi, nu ne permitem si gatitul e in mare parte pe gaz in ro. Asa ca, nu e cazu sa purtam grija occidentalilor, ca se descurca ei si sa nu ne dam cocosi cu gazu, ca avem nevoie, se consuma mult in ro iarna si va fi si scump pentru buzunarele noastre. O sa ne autolimitam consumu vrand nevrand....

#2209
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 MMike, on 14 august 2022 - 20:14, said:

nu e cazu sa purtam grija occidentalilor, ca se descurca ei
n-ai inteles: nu e vorba sa purtam grija Vestului.
Pur si simplu acolo se iau deciziile, inclusiv cele in privinta Ro. Deci e important sa vezi ce intentii au, ca sa stim ce ne asteapta (decizional).

Da, e important sa izolezi termic casa, deja e o banalitate (costisitoare). Ar trebui inceput de la constructia unor case mai mici, ca in Ro toata lumea vrea palat.

#2210
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022
@doinastela
Scriind asta de pe un telefon/laptop made in china, conectat la un router made in china... :)
Cam toate made in china...
Dar macar consum curentul made in Romania si in curand sper sa-l produc singur, tot cu echipamente made in china...

Ideal asa ar trebui, extinsa reteaua de gaze, dar nu se intampla asta din pacate si costurile sunt de multe ori prohibitive.

Sigur, ma puteam orienta la un model japonez sau european... la ce pret? PDC a costat 10.000 lei, restul pana la PIF 3.000 lei. Ce japoneza (posibil cu compresorul chinezesc Gree) sau europeana gaseam la aceasta suma?

#2211
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 lexraz, on 14 august 2022 - 21:11, said:

.. la ce pret?
daca nu sunt bani, n-are rost sa ne propunem sa "rapunem" pe nimeni.
Totusi, cel mai economic era sa nu faci o noua investitie (enorma). Centrala pe gaz e suficienta.

 lexraz, on 14 august 2022 - 21:11, said:

tot cu echipamente made in china...
unii folosesc gun power, altii folosesc soft power (cea economica in cazul asta).
Deci.. avem principii sau ne numaram maruntii ?Posted Image

#2212
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022

 doinastela, on 14 august 2022 - 21:43, said:

daca nu sunt bani, n-are rost sa ne propunem sa "rapunem" pe nimeni.
Totusi, cel mai economic era sa nu faci o noua investitie (enorma). Centrala pe gaz e suficienta.
Daca nu ai observat ironia "rapunerii", asta este. Iti multumesc oricum pentru opinie.
Fiecare facem niste calcule, bune sau rele.

In cazul meu, una din pompele de caldura se va recupera probabil in aceasta iarna. Dupa cum ai subliniat si tu, lipsa retelei de gaze e dureroasa in multe localitati.
Pompa de caldura de acasa posibil sa aduca o economie de 1000 lei iarna asta, depinde ce se intampla si cu pretul energiei electrice. Se va recupera greu spre niciodata? Posibil, dar daca iau in calcul si sistemul fotovoltaic a carui aprobare o astept (al carui pret de asemenea va trebui recuperat) e posibil sa nu fie o investitie rea, timpul va confirma sau infirma calculele facute. Pana una alta, imi ofera variante de incalzire alaturi de centrala pe gaz.

 doinastela, on 14 august 2022 - 21:45, said:

daca nu sunt bani, n-are rost sa ne propunem sa "rapunem" pe nimeni.
Totusi, cel mai economic era sa nu faci o noua investitie (enorma). Centrala pe gaz e suficienta.

unii folosesc gun power, altii folosesc soft power (cea economica in cazul asta).
Deci.. avem principii sau ne numaram maruntii ?Posted Image
Momentan nu am nimic cu "chinezu" si nu vad cum achizitia unica a unui echipament made in china duce la dependenta. Pompa ar trebui sa tina 10 ani, fotovoltaicele 25 de ani.
Dar promit ca daca ma supara si ei, ii rapun trecand pe Fronius. Oare tot made in china?

 doinastela, on 14 august 2022 - 21:45, said:

daca nu sunt bani, n-are rost sa ne propunem sa "rapunem" pe nimeni.
Totusi, cel mai economic era sa nu faci o noua investitie (enorma). Centrala pe gaz e suficienta.

unii folosesc gun power, altii folosesc soft power (cea economica in cazul asta).
Deci.. avem principii sau ne numaram maruntii ?Posted Image
De curand am primit oferta noua de gaz de la Enel, la pretul de 1,16 lei/kWh nu mai sunt convins ca centrala pe gaz e "suficienta". O centrala electrica pare, in mod ciudat, mai ieftin de utilizat. Cei 12.000 kWh ce-mi sunt necesari pe sezonul de iarna devin 13.920 lei. Ceea ce acum doua ierni ma costa 1.680 lei.

#2213
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016

 doinastela, on 14 august 2022 - 20:47, said:

n-ai inteles: nu e vorba sa purtam grija Vestului.
Pur si simplu acolo se iau deciziile, inclusiv cele in privinta Ro. Deci e important sa vezi ce intentii au, ca sa stim ce ne asteapta (decizional).

Da, e important sa izolezi termic casa, deja e o banalitate (costisitoare). Ar trebui inceput de la constructia unor case mai mici, ca in Ro toata lumea vrea palat.
Pana la ce decizii se iau la nivel european, avem guvern care stabileste de unde luam gazu si cat dam pe el si nu e ieftin.

Pana la case individuale, multi romani stau la bloc. Ar trebui concentrate mai multe fonduri europene pentru anvelopari.



#2214
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 MMike, on 14 august 2022 - 22:31, said:

Ar trebui concentrate mai multe fonduri europene pentru anvelopari.
sa ne concentrăm pe Anvelopari, izolații termice pe Topicurile respective, zic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate