Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Lonicera resort and spa hotel - Alanya

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
"Hotelul Lonicera Resort & Spa oferă unități de cazare în regim all inclusive, situate de-a lungul celebrei plaje Incekum din golful Fugla. Lonicera Resort & Spa este situat la 98 km de aeroportul din Antalya, la 20 km de orasul Alanya, in satul Turkler, pe malul marii. Construit in anul 2016, suprafata totala este de 130.000 m2. Are suprafata comuna cu a hotelului Lonicera World. Acest complex hotelier de plajă cu aer condiționat de 823 de camere ocupă o suprafață de 35.000 m² și este alcătuit din 11 clădiri care variază de la 3 până la 6 etaje."

Vreau sa-mi fac rezervare la anul in iunie. Ce am mai gasit comentarii pe net nu m-au lamurit, unii il lauda, altii nu prea. M-ar interesa daca a fost cineva anul acesta, se pare ca serviciile s-au deteriorat fata de anii trecuti. Ma intereseaza in special mancarea, eu sunt mai pretentios la mancare. Pretentios nu in sensul ca doresc mancare scumpa. Insa am probleme la mancarea veche, sunt preocupat de igiena tacamurilor, a vaselor si a paharelor, etc... Restul pare ok, insa daca exista si alte chestii nasoale apreciez o informare in acest sens. Punctele bune deja le stiu, ma intereseaza doar punctele negre care iti pot strica concediul.
Multumesc pentru ajutor.

Edited by 2Unlimited, 20 November 2018 - 13:22.


#2
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru. Eu 99% m-am hotarat pentru Lonicera pentru 2019.
Anul acesta am fost la Palm Wings Ephesus Hotel si majoritatea recenziilor au fost de genul negativ. Cand am ajuns acolo am constatat cu totul altceva. Este bine sa citesti si comentariile recenziilor. Eu personal sper sa nu ma fi inselat.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pe am fost acolo punct ro gasesti 24 de impresii ale celor care au fost anul acesta la lonicera...daca nici aceste impresii nu te-au edificat, nu vad cum ai putea sa gasesti altele mai relevante, tot din partea turistilor romani...

#4
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Despre ele vorbeam si eu.
Daca citesti in subsolul lor o sa gasesti ceva comentarii.
Dar o parere in plus nu strica niciodata.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
am citit impresiile. daca as fi in locul tau, eu nu m-as duce la acest hotel, nu prea mai cred in deviza "ieftin si bun".
ma rog, daca bugetul tau este limitat si iti setezi pretentiile/asteptarile la un nivel rezonabil, sunt toate sansele sa vii relativ multumit din concediu. insa daca pleci in concediu cu asteptari prea mari de la acest resort, sau ai avut vacante in resorturi de 5 stele adevarate (dar si mai scumpe) posibil sa fii dezamagit.

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

 corinadaniela, on 20 noiembrie 2018 - 14:47, said:

am citit impresiile. daca as fi in locul tau, eu nu m-as duce la acest hotel, nu prea mai cred in deviza "ieftin si bun".
ma rog, daca bugetul tau este limitat si iti setezi pretentiile/asteptarile la un nivel rezonabil, sunt toate sansele sa vii relativ multumit din concediu. insa daca pleci in concediu cu asteptari prea mari de la acest resort, sau ai avut vacante in resorturi de 5 stele adevarate (dar si mai scumpe) posibil sa fii dezamagit.

Le-am citit si eu, si la asta ma refer, de la mancarea lasata in autoservire mai multe cicluri pana se usuca, la salam cu gust de cauciuc, la gandaci in camere si pana la bar-urile care put. Pot fi si comentarii rautacioase. Mi se pare greu de crezut ca la 8000 camere (peste 10.000 de turisti), sa ramana mancare mai multe cicluri. Sau daca ramane si am inca 20 feluri proaspete din care sa aleg, nu ma deranjeaza. Prefer discutii subiective de la cineva care a fost acolo anul acesta. Ca pepenii nu sunt dulci, alea sunt fite. Am prieteni care au mers in Turcia (Antalya, Alania, Side, etc), si s-au dus de 2-3 ori la acelasi hotel. Desi s-au dus a 3-a oara la acelasi hotel, si practic s-au dus la sigur, si-au luat teapa ca s-au modificat serviciile, s-au schimbat patronii, etc... Se poarta asa ceva in Turcia, si am observat acelasi lucru in Sunny beach-Nisipuri / Bulgaria. Nu in Albena, totusi. Nu ma deranjeaza sa plusez la pret. Insa pe AFA toate hotelurile care urca pana la 2500 euro au si comentarii proaste, acest complex este raul cel mai mic, cum s-ar spune. Si conteaza ca are plaja cu nisip, cele cu pietris ma deranjeaza. Sa dau 3000 euro sa ma scald in marea turcilor mi se pare totusi cam mult. Ma mai intereseaza si excursii in Alanya, Side si Antalya. Exista agentii de turism prin zona sau trebuie sa iau taxi-ul sa vizitez castelul din Alanya?

Edited by 2Unlimited, 20 November 2018 - 15:26.


#7
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Lonicera este un complex unde sunt hoteluri construite intre 1975 si 2016. Cel mai mare hotel este cel finalizat in 2016 si este de 5 stele. Acest hotel este mai mult decat ok. Celelalte hoteluri din complex sunt mai vechi, au intre 2 si 4 stele si probabil acolo conditiile de cazare sunt diferite. Complexul este urias, ai mare cu nisip ok, hectare de piscina si un fel de aqua parc mai mic.

In hotelul de 5 stele conteaza si unde ai camera, daca ai vedere spre mare, spre continent open view sau spre un hotel vecin. Pretul camerelor scade in functie de vederea camerei. Acum daca cineva a platit 50 euro/noapte pentru o camera cu vedere la alt hotel in loc de 120 pentru vedere la mare este alta discutie.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
normal ca exista agentii de turism in zona, toata lumea stie ca este recomandat sa cumperi excursii de la agentiile locale de turism, nu de la ghizi sau reprezentantii tour-operatorului, care incearca sa te vrajeasca inca din autocar pe drumul de "dus" la hotel, sau te convoaca a doua zi la receptie, sa-ti prezinte excursiile pana sa apuci sa te dezmeticesti.
presupun ca stii deja ca transferul de la aeroport la hotel dureaza ceva, in jur de 2 ore, daca nu si mai mult...aduna la asta orele de dinaintea check-inului de la aeroport, zbor, recuperare bagaje...
nu am intrebat si nici nu ai precizat daca veti fi doi adulti sau 2 ad + 1 copil.

daca esti dispus sa dai mai multi bani si sa ai servicii de calitate, iti recomand gural premier belek.
pentru doi adulti, un sejur de 7 nopti in luna iunie, pana in data de 21 inlcusiv, ajunge undeva in jur de 1860 euro cu tot cu transport, transfer si taxe. dupa data de 22 iunie, pretul creste, un sejur ajunge in jur de 2040 euro. varful de sezon, deci si pretul cel mai mare, sunt in perioada 20 iulie-23 august.

si nu, nu lucrez la o agentie de turism, am luat preturile de pe site-ul rezervare.ro, o agentie de turism de la care mi-am cumparat cativa ani la rand sejururi in bulgaria si turcia. in ultimii ani am apelat la mr.peter pentru vacanta in turcia, deoarece au charter Turkish Airlines, cu un orar de zbor extrem de avantajos (la plecare, decolarea la ora 6 am, la sosire, decolare la ora 22-23), practic profiti la maxim de numarul zilelor de sejur. insa cei de la mr peter nu au gural premier in lista hotelurilor.
poate ca ar trebui sa te gandesti si la varianta de a merge la un hotel nou-nout, ce se va inaugura in 2019, de obicei acestea au preturi promotionale.
am gasit ca in zona side se vor deschide paloma orenda si paloma finesse, data oficiala a deschiderii este, teoretic, 1 iunie 2019.

Edited by corinadaniela, 20 November 2018 - 15:34.


#9
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Suntem 2 adulti, si am prefera sa evitam locurile family friendly (cum e cel pe care l-ai recomandat - care, surprinzator vad ca are rewiev-uri foarte bune). Nu are importanta daca esti de la vreo agentie de turism sau nu. Varianta cu hotelurile noi o exclud din start, am patit-o acum 2 ani in Sunny beach, un hotel nou care nu avea niciun rewiev pe AFA, l-am ales si cu 3 saptamani inainte sa plec au aparut comentariile proaste, era de fapt un alt hotel, renovat doar pe jumatate, gen bloc de garsoniere cu o singura toaleta pe etaj... Am pierdut doar 200 ron atunci, am avut noroc cu o fatuca faina de la agentie. Eu ma voi caza in hotelul de 5 stele, cel nou din 2016.

Totusi, mancarea, cum este mancarea la Lonicera 5*?

PS. Am gasit in cadrul companiei in care lucrez un cuplu care a fost anul asta aici, mi-au spus ca este mancare suficienta, sunt mai multe restaurante si nu exista sa se invecheasca mancarea sau sa fie nasoala, ai de unde alege. Gandaci si mirosuri urate, nici atat. Ca o fi un gandac in cele 8000 camere nu-i bai, n-oi avea ghinion chiar eu sa nimeresc in camera gandacului... Posted Image

Edited by 2Unlimited, 20 November 2018 - 15:54.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
:-)))
totul e sa nu nimereasca gandacul camera ta :-)))

PS. ai luat in calcul si hotelurile/resorturile adults-only ?

Edited by corinadaniela, 20 November 2018 - 16:06.


#11
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Intre Lonicera si Alba Resort - Side ce sa aleg? O agentie mi-a spus ca e mai bun Lonicera, alta ca Alba Resort e mai bun. pe trip Alba Resort are 4,5 stele, fata de Lonicera cu 4, dar as fi vrut pareri de la cei ce au fost....

Multumesc!

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

 corinadaniela, on 20 noiembrie 2018 - 16:03, said:

:-)))
totul e sa nu nimereasca gandacul camera ta :-)))

Am papuc de casa. Acum sa nu-si cheme si rudele :)

#13
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009
Eu am rezervat la Lonicera resort&spa, pentru anul viitor  sfarsit de septembrie cu plecare din Timisoara. Cred ca o sa fie ok, cunosc persoane care merg pentru cel de-al doilea an acolo. De la  anul acesta o sa fie UAI.

#14
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Treaba cu UAI este adevarata? De unde aveti inf? De unde am rezervat eu nu stiau nimic. Care ar fi diferenta.

#15
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009
Informatia o am de pe rezervarea mea trimisa de turoperator pe care sunt scrise detaliile rezervarii si scrie UAI. Dealtfel si pe majoritatea paginilor agentiilor de turism daca veti observa, pentru anul 2019 scrie UAi. La UAI sunt incluse nu numai bauturile autohtone ci si unele straine.

Edited by AlinaFulg, 22 November 2018 - 19:20.


#16
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Ok. Multumesc o sa verific si eu pe rezervari.

Acum am primit confirmarea rezervarii de la operatorul din Turcia. Se pare ca pentru 2019 conceptul va fi UAI.

#17
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Am mai primi o oferta la Saphir resort & spa 5*. Are recenzii mai bune, insa plaja e abrupta, eu prefer o plaja lina, ca sotia nu stie sa inoate.
@AlinaFulg, poti sa intrebi persoanele de care vorbesti daca au intampinat probleme de gen: miros urat sau gandaci?
Este buna treaba asta cu UAI. Nu prea beau eu cine stie ce, insa daca e sa savurez un Martini, prefer original.
Momentan sunt 40% Lonicera / 60% Saphir.

LE. Se pare ca desi plaja e faina la Lonicera, este prea mica pentru toata lumea...

Edited by 2Unlimited, 23 November 2018 - 12:40.


#18
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

View Post2Unlimited, on 23 noiembrie 2018 - 12:32, said:

Am mai primi o oferta la Saphir resort & spa 5*. Are recenzii mai bune, insa plaja e abrupta, eu prefer o plaja lina, ca sotia nu stie sa inoate.
@AlinaFulg, poti sa intrebi persoanele de care vorbesti daca au intampinat probleme de gen: miros urat sau gandaci?
Este buna treaba asta cu UAI. Nu prea beau eu cine stie ce, insa daca e sa savurez un Martini, prefer original.
Momentan sunt 40% Lonicera / 60% Saphir.

LE. Se pare ca desi plaja e faina la Lonicera, este prea mica pentru toata lumea...

Din ce am vorbit cu mai multe persoane, care chiar au fost acolo anul trecut si toate stiu foarte multe lucruri despre turism si litoralul din Turcia, toate au fost multumite nu mi-au spus nimic de mirosuri sau gandaci, motiv pentru care si anul acesta merg si ei tot la Lonicera. Si eu am ales acest hotel tot pentru plaja cu nisip si intrare lina precum si pentru faptul ca hotelul de 5 stele este nou, dat in folosinta de doi ani iar raportul pret calitate mi s-a parut cel mai bun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate